Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1966   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/12/2012 - 16:30

Αφού οι περισσότεροι βρε παιδιά περιμένετε από την πρώτη μέρα με αγωνία το jb, για ποια ασφάλεια και σταθερότητα μιλάμε;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1967   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9754 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2012 - 16:31

εγω το μονο που θελω ειναι να βγαζει τηλεφωνο καθε 2 χρονια η εστω καθε τοσο ωστε να μην ειναι δυσαρεστημενοι οι πελατες της απο τα επιπολαια προβληματα που εχουν οι τελευταιες συσκευες της.
Τα υπολοιπα με ενδιαφερουν απο λιγο εως καθολου γιατι ξερω τι ψωνιζω και μεχρι που φτανουν οι δυνατοτητες του.Οτι παραπανω βαζει στη συσκευη καλο ειναι φυσικα αλλα τα περισσοτερα τα θεωρω αχρηστα.Υπαρχουν και μερικα που μπορει να μας κανουν τη ζωη πιο ευκολη φυσικα αλλα οκ.
Τωρα οσο αφορα τo android....μια χαρα ειναι,το δουλευω καθε μερα γιατι εχω μια συσκευη δευτερη.Για μενα και μεσα απο τη παραλληλη χρηση δεν με ενθουσιαζει με αυτο που μου δινει ωστε να πω πεταω το 5 και παω στο ταδε android μηχανακι σαν βασικη μου συσκευη αλλα ακομα και αν το εκανα πιστευω θα ζουσα ανετα μαζι του χωρις πολυ γκρινια.Θεμα συνηθειας ειναι ολα.
Τωρα για κατι Νote2 δεν το συζητω καν.Οταν μεταμορφωθω σε ανθρωπος αραχνη ισως...μεχρι τοτε το θεωρω ορισμο του κακου γουστου.Μου αρεσει που μερικες γυναικες το σκεφτονται κιολας.

Ολα αυτα ειναι προσωπικη αποψη και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης.Δεν υπαρχει και λογος αλλωστε σαν λατρεις της τεχνολογιας.

#1968   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/12/2012 - 16:33

εγω το μονο που θελω ειναι να βγαζει τηλεφωνο καθε 2 χρονια η εστω καθε τοσο ωστε να μην ειναι δυσαρεστημενοι οι πελατες της απο τα επιπολαια προβληματα που εχουν οι τελευταιες συσκευες της.
Τα υπολοιπα με ενδιαφερουν απο λιγο εως καθολου γιατι ξερω τι ψωνιζω και μεχρι που φτανουν οι δυνατοτητες του.Οτι παραπανω βαζει στη συσκευη καλο ειναι φυσικα αλλα τα περισσοτερα τα θεωρω αχρηστα.Υπαρχουν και μερικα που μπορει να μας κανουν τη ζωη πιο ευκολη φυσικα αλλα οκ.
Τωρα οσο αφορα τo android....μια χαρα ειναι,το δουλευω καθε μερα γιατι εχω μια συσκευη δευτερη.Για μενα και μεσα απο τη παραλληλη χρηση δεν με ενθουσιαζει με αυτο που μου δινει ωστε να πω πεταω το 5 και παω στο ταδε android μηχανακι σαν βασικη μου συσκευη αλλα ακομα και αν το εκανα πιστευω θα ζουσα ανετα μαζι του χωρις πολυ γκρινια.Θεμα συνηθειας ειναι ολα.
Τωρα για κατι Νote2 δεν το συζητω καν.Οταν μεταμορφωθω σε ανθρωπος αραχνη ισως...μεχρι τοτε το θεωρω ορισμο του κακου γουστου.Μου αρεσει που μερικες γυναικες το σκεφτονται κιολας.

Ολα αυτα ειναι προσωπικη αποψη και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης.Δεν υπαρχει και λογος αλλωστε σαν λατρεις της τεχνολογιας.


Η μεγαλύτερη κουβέντα είναι αυτή που είπες στην πρώτη φράση... αλλά δεν πρόκειται να το κάνει αυτό ποτέ.

Αναρτημένη εικόνα


#1969   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 17/12/2012 - 16:37

Που σου χαλάει την ασφάλεια και τη σταθερότητα ένα απλό toggle για να μην παλεύεις σε μενού για να ανοίξεις το Wifi,το bluetooth ή το GPS?
Που στη χαλάει το νέο ui?

Οι περισσότεροι χρήστες θέλουν μια ανανέωση στο UI,6 χρόνια το ίδιο κούρασε.
Ξέρω την απάντηση, προτιμάς ασφάλεια.

Δεν με χαλάει το toggle αλλα και δεν το αποζητο κιόλας. Δεν ανοιγοκλείνω τα wifi, bluetooth, GPS και για να αντιμετωπισω την ανάγκη για toggles (οπως το θετεις) έγραψα θελω αυτονομια.
Βρισκω παρα πολυ λειτουργικο το UI. Ετσι και αλλιώς υπάρχει μόνο μέχρι να μπεις σε κάποιο application . Αυτος ειναι ο σκοπός του.
Το lockscreen υπάρχει οταν το τηλ. ειναι κλειδωμένο και μονο και συνεπώς και εκει δεν χρειάζομαι μπιχλιμπίδια.
Χρειάζομαι ασφάλεια (δεν μπορω το malware και ειδικα στο κινητο μου).

jailbreak φιλέ αταρι εχω κανει. Το πρώτο jailbreak, οταν το binary του iOS ηταν ακομη καθαρο (χωρίς encryption), ηταν γεματο debugging symbols και ο κωδικας του XNU για ARM ηταν ακόμη ανοιχτός ...

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 17/12/2012 - 16:38


#1970   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 17/12/2012 - 16:42

jailbreak φιλέ αταρι εχω κανει. Το πρώτο jailbreak, οταν το binary του iOS ηταν ακομη καθαρο (χωρίς encryption), ηταν γεματο debugging symbols και ο κωδικας του XNU για ARM ηταν ακόμη ανοιχτός ...


Κανε και ενα τώρα (οταν με το καλο βγει στο 5αρι) και μας ξαναλες την γνωμη σου!

Ασφαλες ειναι και το jailbreak αν δε βαζεις οτι ναναι, μη βλεπεις παντου οχτρους!

You'll Never Walk Alone


#1971   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 17/12/2012 - 16:43

Κανε και ενα τώρα (οταν με το καλο βγει στο 5αρι) και μας ξαναλες την γνωμη σου!

Ασφαλες ειναι και το jailbreak αν δε βαζεις οτι ναναι, μη βλεπεις παντου οχτρους!


Δεν νομιζω, δεν το χρειάζομαι, και την επαγγελματικη μου διαστροφή την κάλυψα τότε, πριν 5 χρόνια ...

#1972   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 17/12/2012 - 16:45

Δεν νομιζω, δεν το χρειάζομαι, και την επαγγελματικη μου διαστροφή την κάλυψα τότε, πριν 5 χρόνια ...


Ενταξει εσυ δε το χρειαζεσαι, αλλα μην αρνησε οτι το JB γ@μει! :D

You'll Never Walk Alone


#1973   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 17/12/2012 - 16:48

Ενταξει εσυ δε το χρειαζεσαι, αλλα μην αρνησε οτι το JB γ@μει! :D

Η προταση σου ειναι ανακριβής (και εχω αλεργία ).

το iOS gamei !!!


Οριστε, στην εφτιαξα !

#1974   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 17/12/2012 - 16:49

Γιατι υπαρχει και JB χωρις ios; B)

You'll Never Walk Alone


#1975   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 17/12/2012 - 16:51

Γιατι υπαρχει και JB χωρις ios; B)

Τωρα μπήκες σε ενδιαφέροντα νερά ;)

#1976   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 17/12/2012 - 16:58

Μα την Παναγία, η απάντηση ειναι οχι σε όλα !!! Δεν ξέρω γιατι ειναι τόσο δύσκολο σε μερικους να καταλάβουν οτι αυτο (οχι σε ολα) ισχυει και για το 90% των χρηστων iphone...

Προτιμω, σταθερότητα, αυτονομια και ασφάλεια ...


δηλαδη ΑΝ στο 6αρι η aplle βαλει toggles στην notification bar και wifi direct δεν θα το αγορασεις?

#1977   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 17/12/2012 - 16:59

Τωρα μπήκες σε ενδιαφέροντα νερά ;)

Και σε offtopic νερα...Ποσο ακομα θα το αναλυσουμε?

#1978   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 17/12/2012 - 17:00

δηλαδη ΑΝ στο 6αρι η aplle βαλει toggles στην notification bar και wifi direct δεν θα το αγορασεις?


Πως διαολο εφτασες σε αυτο το συμπέρασμα δεν μπορω να καταλάβω (καποιο ειδος διεστραμένου προτασιακου λογισμου ??)

Ειπα οτι δεν τα χρειάζομαι, οχι οτι ειναι deal-breakers !!!

#1979   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/12/2012 - 17:04

Πως διαολο εφτασες σε αυτο το συμπέρασμα δεν μπορω να καταλάβω (καποιο ειδος διεστραμένου προτασιακου λογισμου ??)

Ειπα οτι δεν τα χρειάζομαι, οχι οτι ειναι deal-breakers !!!

Βασικά τίποτα δεν είναι deal breaker για σένα από την Apple. Και παντόφλα μιτσούκο να βγάλει θα τη βαφτίσεις luis vutton και εβίβα...
Sorry αλλά αυτή την εντύπωση δίνεις..

Αναρτημένη εικόνα


#1980   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 17/12/2012 - 17:09

Βασικά τίποτα δεν είναι deal breaker για σένα από την Apple. Και παντόφλα μιτσούκο να βγάλει θα τη βαφτίσεις luis vutton και εβίβα...
Sorry αλλά αυτή την εντύπωση δίνεις..

Οχι, αυτο θα ειναι ... Αλλα δεν θα βγάλει ;)

Και σε offtopic νερα...Ποσο ακομα θα το αναλυσουμε?

Να σου πω κατι ρε φιλε tpal12. Οχι και τόσο offtopic. Ολοι σε αυτο το thread μεμφονται το iOS γιατι δεν ειναι ελευθερο, δεν ειναι customizable και ενα σωρο αλλα. Και ολοι γουσταρουν JB gια να λευτερωθουν (λες και ειναι γκαστρωμένοι) και να κάνουν οτι γουστάρουν. Και τελικα, δεν αντεχουν, φευγουν απο το iOS, ερχονται στο Android και κει που λες βρηκαν το λιμάνι τους αρχίζουν και δω τα ιδια, roms και κοντρα roms και root και απιδια. Συμπεραίνω οτι δεν τους εφταιγε το iOS εξαρχής (και αρα δεν ανεχομαι την κριτικη τους για αυτο) αφου και στο android συνεχιζουν να σκαλίζουν. Το πρόβλημα ειναι όλο δικό τους. Ευτυχως, ειναι ενα 7%-8% μόνο !

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 31

0 μέλη, 31 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες