Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/10/2012 - 13:04

Σωστα τα λες.Αν δε σου αρεσει το iOS μπορεις να δοκιμασεις κατι αλλο που να σε καλυπτει.Ναι σιγουρα το android market εχει αναβαθμιστει παρα πολυ αλλα για μενα με αυτα που εχω δει εξακολουθει το appstore να ειναι πιο πληρες.
Το παραδειγμα του real racing 2 απλως μου εκανε εντυπωση καθως προκειται για την EA που ειναι μεγαλος developer...

Ναι σιγουρα τα καταστηματα αυτα παιζουν σημαντικο ρολο αφου οπως κ να το κανουμε αυτες οι συσκευες με εφαρμογες λειτουργουν κ εκμεταλλευονται τις δυνατοτητες τους.. Και σιγουρα καποιους που εχουν δωσει κ αρκετα λεφτα σε εφαρμογες τους ¨κραταει¨ κ σκεφτονται ακομα περισσοτερο να κανουν την αλλαγη.
Παντως οσοι θελουμε να κανουμε μια αλλαγη ειναι ενα ακομα σημαντικο κ αυτο η αλλαγη απο το ενα καταστημα στο αλλο, διαφορετικα πραγματα, αλλη φιλοσοφια, κατι διαφορετικο.. Βεβαια εγω προσωπικα το appstore δεν το αλλαζω, αφου εχω κ το ipad. Ισως αυτο κιολας να επαιξε σημαντικο ρολο στο να θελω να κανω την αλλαγη στο iphone. Αντιθετα για την ωρα στο ipad το θεωρω ιδανικο το iOS και δυσκολα το αλλαζω, τουλαχιστον για την ωρα..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 21/10/2012 - 13:38

Ναι σιγουρα τα καταστηματα αυτα παιζουν σημαντικο ρολο αφου οπως κ να το κανουμε αυτες οι συσκευες με εφαρμογες λειτουργουν κ εκμεταλλευονται τις δυνατοτητες τους.. Και σιγουρα καποιους που εχουν δωσει κ αρκετα λεφτα σε εφαρμογες τους ¨κραταει¨ κ σκεφτονται ακομα περισσοτερο να κανουν την αλλαγη.
Παντως οσοι θελουμε να κανουμε μια αλλαγη ειναι ενα ακομα σημαντικο κ αυτο η αλλαγη απο το ενα καταστημα στο αλλο, διαφορετικα πραγματα, αλλη φιλοσοφια, κατι διαφορετικο.. Βεβαια εγω προσωπικα το appstore δεν το αλλαζω, αφου εχω κ το ipad. Ισως αυτο κιολας να επαιξε σημαντικο ρολο στο να θελω να κανω την αλλαγη στο iphone. Αντιθετα για την ωρα στο ipad το θεωρω ιδανικο το iOS και δυσκολα το αλλαζω, τουλαχιστον για την ωρα..


Αχα για αυτο εκανες την αλλαγη εχεις καλυμενα τα νωτα σου με το ipad :D
Περα απο την πλακα το new ipad δεν εχει αντιπαλο στην κατηγορια του,τουλαχιστον προς το παρον που λες και εσυ :P

#273   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 21/10/2012 - 13:49

Οποιος εχει galaxy note2, 2-3 εισαστε ετσι και αλλιως,προτεινω αν δοκιμασετε την Android Revolution HD 2.0 rom. Αν εισαστε ευχαριστημενοι ως εχει η συσκευη,με αυτην απλα θα πειτε δεν γινεται να γινει καλυτερο,ειναι στο μεγιστο.

#274   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/10/2012 - 13:53

Αχα για αυτο εκανες την αλλαγη εχεις καλυμενα τα νωτα σου με το ipad :D
Περα απο την πλακα το new ipad δεν εχει αντιπαλο στην κατηγορια του,τουλαχιστον προς το παρον που λες και εσυ :P

Χαχα οχι ακομα καθολου πλακα... Το σκεφτομουν απο καιρο, αλλα τους τελευταιους 2 μηνες που πηρα το ipad το εκανε πιο ευκολο.. Χρησιμοποιω ελαχιστα το iphone πλεον, αναβαθμισα και στο iOS 6 κ δεν εκανα καν jailbreak μετα απο 3+ χρονια που εκανα συνεχως.
Το ipad δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο στο ειδος του -σιγουρα αυτο ολοι λενε αλλα προσωπικα δεν εχω δοκιμασει τα παντα που κυκλοφορουν στο εμποριο οποτε ολοκληρωμενη αποψη δεν εχω-, αλλα αυτο που με νοιαζει εμενα ειναι οτι καλυπτει εμενα απολυτα...
Σε αντιθεση με το κινητο που εκει θελω να δοκιμασω κατι αλλο.. Οποτε ναι, μπορεις να πεις απο μια αποψη οτι εκ του ασφαλους κανω αυτη την αλλαγη ;-)

#275   karajim80

karajim80

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 21/10/2012 - 14:16

Έλα όμως που πολλοί δεν πείθονται και θέλουν να δοκιμάσουν αυτήν την αλλαγή ;)

Εκει ακριβως εχασε ή χανει με τον καιρο η απλ το παιχνιδι.Πριν δυο χρονια κανενας μας δεν σκεφτοταν να "δοκιμασει" κατι αλλο.Τωρα ομως ολο και περισσοτεροι θελουν να φυγουν γιατι εχει μεινει στα αυγα της και δεν κανει κατι για να εντυπωσιασει το κοινο της.

#276   anochampions

anochampions

    iPH Contributor

  • 1078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 21/10/2012 - 14:18

Σωστός
Αλλά και πάλι το σκεφτόμαστε τόσο πολύ να φύγουμε από το μήλο λες και είναι η γκόμενα μας :P
Ενώ το αντίθετο (να έρθουμε στο μήλο) είναι πολύ πιο εύκολο

#277   Hjacker

Hjacker

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/10/2012 - 14:23

Εκει ακριβως εχασε ή χανει με τον καιρο η απλ το παιχνιδι.Πριν δυο χρονια κανενας μας δεν σκεφτοταν να "δοκιμασει" κατι αλλο.Τωρα ομως ολο και περισσοτεροι θελουν να φυγουν γιατι εχει μεινει στα αυγα της και δεν κανει κατι για να εντυπωσιασει το κοινο της.

Λογικο.. γιατι εχει ανταγωνισμο τα τελευταια χρόνια και ισχυρό ανταγωνισμο που σε ορισμένα σημεία εχει μεινει και πισω η apple...
παντως πριν κατι χρονια οταν ειχα iphone θυμαμαι οτι οι αλλοι καλα καλα δεν ειχαν εφαρμογες στο κινητο τους.. δεν το συζητω για αφης οθονη..

#278   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/10/2012 - 14:34

Σωστός
Αλλά και πάλι το σκεφτόμαστε τόσο πολύ να φύγουμε από το μήλο λες και είναι η γκόμενα μας :P
Ενώ το αντίθετο (να έρθουμε στο μήλο) είναι πολύ πιο εύκολο

Αυτο συμβαινει για λιγους αλλα σημαντικους λογους.. Καταρχας ο πρωτος κ σημαντικοτερος ειναι το οτι βλεπει το ματι.. Το αισθητικο μερος, ο σχεδιασμος, η ποιοτητα των υλικων που χρησιμοποιει.. Ειναι τα πρωτα πραγματα που κοιταει καποιος κ λογικο το iphone να κερδισει αυτη τη μαχη σε σχεση με τα υπολοιπα.
Κατα δευτερον ειναι το ονομα της εταιριας.. Ακους "apple" και "iphone" και δεν θες τιποτα αλλο.. Φαντασου ολα αυτα τωρα αν εισαι απλος χρηστης κινητων κ δεν ζητας κ πολλα πολλα.. Θες τιποτα αλλο; Ασε που κ για αυτο το (μεγαλο) ποσοστο αγοραστων το iOS ειναι κατι παραπανω απο ιδανικο...
Τωρα για εμας που το εχουμε κ φανταζομαστε οτι ειναι δυσκολο να το αποχωριστουμε, τι να σου πω.. Λιγο απ´ολα τα παραπανω; Το οτι το εχουμε συνηθισει τοσο καιρο κ νομιζουμε οτι η αλλαγη θα μας φανει δυσκολη; Δεν ξερω..


#279   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 21/10/2012 - 14:48

Ποιο ειναι το αντιστοιχο site για Galaxy s3 σαν το iphonehellas.gr?


Πιστεύω πως έχει υπάρξει σκέψη αλλά εγω θα το πω σαν πρόταση και ας με κράξετε... Πολλά παιδιά έχουν iPad iPhone και τα δύο ή ένα από τα δύο, έχοντας συγχρόνως και galaxy s3 ή ακόμα και Note, προτείνω λοιπόν να φτιαχτεί μία ενότητα ΜΟΝΟ για αυτές τις συσκευές, για βοήθεια apps root κλπ, το μέλλον πρέπει να το προλαβαίνεις και όχι αυτο εσένα... Γνώμη μου πάντα αλλά πιστεύω ότι είναι καλή... :) Δεν είμαστε ΕΧΘΡΟΙ, χρήστες είμαστε, μία παρέα και βοηθάμε ο ένας τον άλλον, όπου μπορούμε, για αυτό έχει αναπτυχθεί το forum τόσο πολύ και όχι τα προϊόντα της μηλιάς... Πρέπει να το σκεφτήτε πολύ καλά και χωρίς προκαταλήψεις...
Μία παρέα είμαστε...
Ευχαριστώ
:)


#280   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113586 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/10/2012 - 14:57

Σωστός
Αλλά και πάλι το σκεφτόμαστε τόσο πολύ να φύγουμε από το μήλο λες και είναι η γκόμενα μας :P
Ενώ το αντίθετο (να έρθουμε στο μήλο) είναι πολύ πιο εύκολο


Όταν είσαι πολλά χρόνια με μια συσκευή, είναι πιο εύκολο να πας αλλού.

Πλέον τα πράγματα έχουν ισορροπήσει.. Για ρώτησε αυτούς με Galaxy που έφυγαν απο iPhone κυρίως, αν θα ξαναγυρίσουν.. Μπα..

Πιστεύω πως έχει υπάρξει σκέψη αλλά εγω θα το πω σαν πρόταση και ας με κράξετε... Πολλά παιδιά έχουν iPad iPhone και τα δύο ή ένα από τα δύο, έχοντας συγχρόνως και galaxy s3 ή ακόμα και Note, προτείνω λοιπόν να φτιαχτεί μία ενότητα ΜΟΝΟ για αυτές τις συσκευές, για βοήθεια apps root κλπ, το μέλλον πρέπει να το προλαβαίνεις και όχι αυτο εσένα... Γνώμη μου πάντα αλλά πιστεύω ότι είναι καλή... :) Δεν είμαστε ΕΧΘΡΟΙ, χρήστες είμαστε, μία παρέα και βοηθάμε ο ένας τον άλλον, όπου μπορούμε, για αυτό έχει αναπτυχθεί το forum τόσο πολύ και όχι τα προϊόντα της μηλιάς... Πρέπει να το σκεφτήτε πολύ καλά και χωρίς προκαταλήψεις...
Μία παρέα είμαστε...
Ευχαριστώ
:)


Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, αυτο δε το βλέπω να γίνεται ποτέ..

Μη κοιτάς αυτό το Topic που είναι ίσως το μοναδικό τόσο καιρό εδώ, που στις 19 σελίδες του μόνο σοβαρά επιχειρήματα και απόψεις θα διαβάσεις..

Δυστυχώς είναι η εξαίρεση στο κανόνα..

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 21/10/2012 - 14:59

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#281   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 21/10/2012 - 15:05

εγω παντως να πω ενα μεγαλο μείον που το βλεπω σε ολες μα ολες τις android συσκευες αυτο που δουλεψα ακομα και με 2gb μνήμη το λειτουργικο αν το φορτώσεις με εφαρμογές και δεν μιλαω για πολλες καμια 200 να βαλεις το κινητο lagαρει ακομα και στο note 2 γιατι πολλες τρεχουν μονες τους αν δεν το φτιαξουν αυτο για εμενα παντα θα ειναι ενα προβληματικο λειτουργικο και το τραγικο ειναι οτι τρεχουν ακομα και αν δεν τις ανοιξεις ακομα και μετα απο επανεκκίνηση το βρίσκω απλα χαζο γιατι χωρις εφαρμογες τα κινητα πηγαινουν σφαιρα και μολις τα βαλεις μερικα πραγματακια λες γιατι ρε να παρει και το βλεπεις σε ολα τa forum αυτο

#282   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 21/10/2012 - 15:09

Η αδερφή μου παιδιά έχει το s3... Την έχω κάνει χρυσή να ανταλλαξουμε το 4s με το s3 και δεν δέχεται με τπτ....το κινητο ειναι απιστευτο και ομολογώ ότι μετά από 3 χρόνια σε iOS θα ήθελα και γω μια αλλαγή....το θεμα με τις αγορασμενες εφαρμογές μου λύνεται καθώς έχω iPad και iPod οπότε είμαι κοντά στην αλλαγή....επίσης μια ερώτηση...υπάρχει κάνενας τρόπος για συγχρονισμο bookmarks από s3 με Mac;

#283   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 21/10/2012 - 15:13

εγω παντως να πω ενα μεγαλο μείον που το βλεπω σε ολες μα ολες τις android συσκευες αυτο που δουλεψα ακομα και με 2gb μνήμη το λειτουργικο αν το φορτώσεις με εφαρμογ ς και δεν μιλαω για πολλες καμια 200 να βαλεις το κινητο lagαρει ακομα και στο note 2 γιατι πολλες τρεχουν μονες τους αν δεν το φτιαξουν αυτο για εμενα παντα θα ειναι ενα προβληματικο λειτουργικο και το τραγικο ειναι οτι τρεχουν ακομα και αν δεν τις ανοιξεις ακομα και μετα απο επανεκκίνηση το βρίσκω απλα χαζο γιατι χωρις εφαρμογες τα κινητα πηγαινουν σφαιρα και μολις τα βαλεις μερικα πραγματακια λες γιατι ρε να παρει και το βλεπεις σε ολα τa forum αυτο

<br /><br /><br />Λυνεται ευκολα αυτο με root/superuser permision. Ρυθμιζεις και ποιες να ανοιγουν με το boot συσκευης και ποιες να λειτουργουν σε multitasking.<br /><br />Φιλικα παντα αλλα αν κτ τετοιο για σενα ειναι κινητρο να υποβιβαζεις το android τοτε τι εχεις να πεις για το ios που δεν εχει αναφορα παραδωσης

Τελευταία επεξεργασία από: nikolai92, 21/10/2012 - 15:16


#284   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113586 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/10/2012 - 15:15

εγω παντως να πω ενα μεγαλο μείον που το βλεπω σε ολες μα ολες τις android συσκευες αυτο που δουλεψα ακομα και με 2gb μνήμη το λειτουργικο αν το φορτώσεις με εφαρμογές και δεν μιλαω για πολλες καμια 200 να βαλεις το κινητο lagαρει ακομα και στο note 2 γιατι πολλες τρεχουν μονες τους αν δεν το φτιαξουν αυτο για εμενα παντα θα ειναι ενα προβληματικο λειτουργικο και το τραγικο ειναι οτι τρεχουν ακομα και αν δεν τις ανοιξεις ακομα και μετα απο επανεκκίνηση το βρίσκω απλα χαζο γιατι χωρις εφαρμογες τα κινητα πηγαινουν σφαιρα και μολις τα βαλεις μερικα πραγματακια λες γιατι ρε να παρει και το βλεπεις σε ολα τa forum αυτο


3 μέρες δούλεψα το SG3.. Τέτοιο πρόβλημα δεν είχα. Το αντίθετο μάλιστα..

Η αδερφή μου παιδιά έχει το s3... Την έχω κάνει χρυσή να ανταλλαξουμε το 4s με το s3 και δεν δέχεται με τπτ....το κινητο ειναι απιστευτο και ομολογώ ότι μετά από 3 χρόνια σε iOS θα ήθελα και γω μια αλλαγή....το θεμα με τις αγορασμενες εφαρμογές μου λύνεται καθώς έχω iPad και iPod οπότε είμαι κοντά στην αλλαγή....επίσης μια ερώτηση...υπάρχει κάνενας τρόπος για συγχρονισμο bookmarks από s3 με Mac;


Για 'σενα με iPad/iPod είναι πιο εύκολο.. Γι αυτο που ζητάς υπάρχει το SyncMate.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#285   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/10/2012 - 15:18

Όταν είσαι πολλά χρόνια με μια συσκευή, είναι πιο εύκολο να πας αλλού.

Πλέον τα πράγματα έχουν ισορροπήσει.. Για ρώτησε αυτούς με Galaxy που έφυγαν απο iPhone κυρίως, αν θα ξαναγυρίσουν.. Μπα..



Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, αυτο δε το βλέπω να γίνεται ποτέ..

Μη κοιτάς αυτό το Topic που είναι ίσως το μοναδικό τόσο καιρό εδώ, που στις 19 σελίδες του μόνο σοβαρά επιχειρήματα και απόψεις θα διαβάσεις..

Δυστυχώς είναι η εξαίρεση στο κανόνα..


Νικο συμφωνω.. Αλλα μην ξεχνας κατι σημαντικο..
Οτι σιγουρα ειναι δυσκολο καποιος με S3 να παει στο iphone, αλλα δεν εχουν ολοι S3, μπορει να εχουν αλλες συσκευες η μικροτερες, ετσι σιγουρα ειναι πιο ευκολο για καποιον με καποια οχι κ τοσο ισχυρη συσκευη android να επιλεξει η επομενη συσκευη του να ειναι το iphone...
Και κατι ακομα πιο σημαντικο οτι παρα πολυ μεγαλο ποσοστο αγοραστων ειναι απλοι χρηστες που δεν ζητανε κ τοσα πολλα, η τουλαχιστον οχι αυτα που ζηταει μια αρκετα μικροτερη μεριδα χρηστων, οπως ειμαστε εμεις για παραδειγμα..
Και για αυτους το iphone ειναι ιδανικο, αφου τι ζητανε; Μια καλα φτιαγμενη συσκευη με ομορφο σχεδιασμο (εδω δεν θα διαφωνησουν κ πολλοι οτι το iphone ειναι No1), και ενα λειτουργικο απλο κ ευχρηστο (τι πιο ιδανικο απο το iOS;)... Αν μπαινει και το "ονομα" στην μεση (εδω νομιζω ειναι συμφωνοι ολοι οτι το iphone και η apple το εχουν) τοτε οι περισσοτεροι δεν ζητανε απολυτως τιποτα αλλο..
Οποτε ναι μεν καποιος χρηστης που ζηταει πολλα απο την συσκευη του και εχει ηδη στην κατοχη του καποια αλλη, δυσκολοτερα να κανει την αλλαγη κ να παει στο iphone, αλλα ολοι οι υπολοιποι κατοχοι αλλων συσκευων πολυ ευκολοτερα νομιζω θα το κανουν, υπαρχουν πολλα πραγματα να τους "τραβηξει" σε αυτο, και αυτοι ειναι κ το μεγαλυτερο ποσοστο..
Και το βλεπουμε αλλωστε στην πραξη με τις πωλησεις που κανει το iphone..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 29

0 μέλη, 28 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Facebook (1)