Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/10/2012 - 16:42

Αναμενοντας και την jelly bean..ισως να εχουμε και προσπεραση στο αντιθετο ρευμα..


Και γιατί δεν περνάς μια οποιαδήποτε custom rom που είδη έχουν όλες την 4.1.1 jelly bean;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   Reload

Reload

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:reloads2000

Δημοσίευση 21/10/2012 - 16:54

Δεν θελω να αλλαξω το Ελληνικο firmware που εχω αν και ξερω οτι μπορω να γυρισω οποτε θελω..Οποτε λεω να περιμενω να ακολουθησω τον επισημο δρομο..Αν δεν βαριεσαι γραψε τι διαφορες ειδες με το φασολακι..

#303   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:05

Δεν θελω να αλλαξω το Ελληνικο firmware που εχω αν και ξερω οτι μπορω να γυρισω οποτε θελω..Οποτε λεω να περιμενω να ακολουθησω τον επισημο δρομο..Αν δεν βαριεσαι γραψε τι διαφορες ειδες με το φασολακι..


ειλικρινά διαφορές δεν μπορω να σου πώ διότι είναι η πρώτη φορά που αγόρασα Android κινητό αλλά και κατα δεύτερον με το που το αγόρασα δεν το κράτησα στην 4.0.4 ούτε για 1 ώρα και πήγα κατευθείαν σε 4.1.1 με root-CWM -custom rom κτλπ :)

#304   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:07

οι διαφορες ics με jelly στο s3 ειναι μεγαλες...smooth,καλυτερη διαχ.ραμ,πιο γρηγορο και διαφορα αλλα καλουδια....εγω ειμαι με custom(wanam) κ εχω βρει την υγεια μου...το κινητο πεταει...

#305   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:11

ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη rom για καλυτερο συνδυασμο αποδοσης -μπαταριας? για ς3 παντα.

#306   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:14

ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη rom για καλυτερο συνδυασμο αποδοσης -μπαταριας? για ς3 παντα.


σε στοκ μορφη η omega και η wanam απο εκει και περα δοκιμαζεις και τις aokp,aosp,cm10 κτλ

#307   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:18

οπα με εχασες, stock μορφη? δηλαδη τι διαφορα εχουν οι μεν απο τις δε?
εκανα ενα γρηγορο διαβασμα στο αλλο φορουμ που ειστε και οι 2 μελη αλλα αυτη την διαφορα δεν την ειδα καπου.

#308   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:22

δηλαδη βασισμενες στις επισημες ρομ

οι aokp aosp και cm10 ειναι απο developers που χρησιμοποιουν το κωδικα και φτιαχνουν τη ρομ απο την αρχη (αν δε κανω λαθος)

#309   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:31

σε στοκ μορφη η omega και η wanam απο εκει και περα δοκιμαζεις και τις aokp,aosp,cm10 κτλ

εχεις δοκιμάσει CriskeloRom;

οπα με εχασες, stock μορφη? δηλαδη τι διαφορα εχουν οι μεν απο τις δε?
εκανα ενα γρηγορο διαβασμα στο αλλο φορουμ που ειστε και οι 2 μελη αλλα αυτη την διαφορα δεν την ειδα καπου.



Με τον όρο "ROM" στο Android λοιπόν, περιγράφουμε το λειτουργικό μας σύστημα, αυτό που βλέπουμε δηλαδή όταν ανοίγουμε τη συσκευή μας. Το αντίστοιχο του όρου "ROΜ" στο Linux είναι ο όρος "διανομή". Το Ubuntu, το Mint, το Suse, είναι διανομές του Linux, όπως η MIUI, η Oxygen και η Cyanogen είναι ROM του Android. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά είναι πολύ κοντά σε αυτή την περιγραφή.
"Custom" σημαίνει παραποιημένος, μεταποιημένος, πειραγμένος. Όταν λοιπόν μιλάμε για custom ROM, μιλάμε για ένα λειτουργικό σύστημα το οποίο είναι βασισμένο στο Android, αλλά περιέχει προσθήκες ή ελλείψεις από την κανονική του έκδοση.
Εδώ λοιπόν συναντάμε και ένα παράδοξο. Υπάρχουν κάποιες ROM οι οποίες λέμε οτι είναι "καθαρό" Android. Είναι αυτές που προέρχονται από τον κώδικα του Android Open Source Project (AOSP) και τις βρίσκουμε εγκατεστημένες στις συσκευές της Google, τα λεγόμενα Nexus. Οι εταιρίες παραγωγής, παίρνουν αυτό τον κώδικα και κάνουν τις δικές τους προσθήκες όπως το HTC Sense ή το Touchwiz της Samsung. Γιατί λοιπόν τις παραποιημένες ROM των εταιριών, δεν τις χαρακτηρίζουμε ως custom ROM; Αυτό θα ήταν το σωστό αλλά ο όρος είναι έμπνευση της κοινότητας του Android και όχι των εταιριών.
Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν, Custom ROM είναι η παραλλαγή κάθε επίσημης ROM του Android ή η κατασκευή της από το AOSP, η οποία έχει φτιαχτεί από την κοινότητα και όχι από επίσημο κατασκευαστή.

#310   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:31

οκ. ομως ακομα και οι custom εχουν εργαλεια ενσωματωμενα οπου μπορεις να φτιαξεις τις ρυθμισεις σου οπως θελεις, το λεω γιατι ακουω(μαλλον διαβαζω) τα καλυτερα για τις omega roms που ειναι και ελληνας developer.
anyway μες στην εβδομαδα που θα αποκτησω και εγω το τηλεφωνο θα το επεξεργαστω λιγο και μετα θα παω για τις μοντες.

#311   thelwpolla

thelwpolla

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:31

Εγω ειχα το galaxy S το πρωτο πηγα σε iphone 4 μαρεσε πολυ περισσοτερο ηταν αλλη φαση ... μετα σε 4s το εδωσα στην αδελφη μ πηρα το δικο τις ΗΤC one S πολυ ωραιο κινητο αλλα με μπερδεβε το στισημο τοu android πανω σε αυτο το εκανα τραμπα με galaxy nexus αλλη φαση κινητο μαρεσε υπερβολικα πολυ και πιστεβω πως μετα το nexus η samsung εφτιαξε και κοιταγε καταματα την apple....

#312   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:33

εχεις δοκιμάσει CriskeloRom;




Με τον όρο "ROM" στο Android λοιπόν, περιγράφουμε το λειτουργικό μας σύστημα, αυτό που βλέπουμε δηλαδή όταν ανοίγουμε τη συσκευή μας. Το αντίστοιχο του όρου "ROΜ" στο Linux είναι ο όρος "διανομή". Το Ubuntu, το Mint, το Suse, είναι διανομές του Linux, όπως η MIUI, η Oxygen και η Cyanogen είναι ROM του Android. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά είναι πολύ κοντά σε αυτή την περιγραφή.
"Custom" σημαίνει παραποιημένος, μεταποιημένος, πειραγμένος. Όταν λοιπόν μιλάμε για custom ROM, μιλάμε για ένα λειτουργικό σύστημα το οποίο είναι βασισμένο στο Android, αλλά περιέχει προσθήκες ή ελλείψεις από την κανονική του έκδοση.
Εδώ λοιπόν συναντάμε και ένα παράδοξο. Υπάρχουν κάποιες ROM οι οποίες λέμε οτι είναι "καθαρό" Android. Είναι αυτές που προέρχονται από τον κώδικα του Android Open Source Project (AOSP) και τις βρίσκουμε εγκατεστημένες στις συσκευές της Google, τα λεγόμενα Nexus. Οι εταιρίες παραγωγής, παίρνουν αυτό τον κώδικα και κάνουν τις δικές τους προσθήκες όπως το HTC Sense ή το Touchwiz της Samsung. Γιατί λοιπόν τις παραποιημένες ROM των εταιριών, δεν τις χαρακτηρίζουμε ως custom ROM; Αυτό θα ήταν το σωστό αλλά ο όρος είναι έμπνευση της κοινότητας του Android και όχι των εταιριών.
Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν, Custom ROM είναι η παραλλαγή κάθε επίσημης ROM του Android ή η κατασκευή της από το AOSP, η οποία έχει φτιαχτεί από την κοινότητα και όχι από επίσημο κατασκευαστή.


ειχα criskelo στο s2 και δοκιμασα και στο s3 αλλα ειχε μαμηθει στα crashαρισματα οποτε εφυγε γρηγορα και πλεον ειμαι με wanam η ωμεγα

#313   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:42

ειχα criskelo στο s2 και δοκιμασα και στο s3 αλλα ειχε μαμηθει στα crashαρισματα οποτε εφυγε γρηγορα και πλεον ειμαι με wanam η ωμεγα


εγω είμαι με Ωμεγα κατσε να περάσω μια την wanam η 4.0.1 είναι η τελευταια;

#314   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:50

και τα κερνελς βρε παληκαρια τι ειναι σε απλα ελληνικα, γιατι απο οτι διαβασα flashαρονται και αυτα, ειναι κατι που το κανεις εξτρα? δεν ειναι μες στην custom ρομ?

#315   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/10/2012 - 17:56

και τα κερνελς βρε παληκαρια τι ειναι σε απλα ελληνικα, γιατι απο οτι διαβασα flashαρονται και αυτα, ειναι κατι που το κανεις εξτρα? δεν ειναι μες στην custom ρομ?


Ο Kernel είναι ο πυρήνας του συστήματος.Ο Kernel στον οποίο βασίζεται το Android και βρίσκεται στο χαμηλότερο επίπεδο Παρέχει τους Drivers τους οποιούς χρειάζεται για να τρέξει το σύστημα, όπως της οθόνης, της κάμερας κ.α.
Μια παρομοίωση για να γίνει ποιο κατανοητό, αν το Android είναι ένα Robot, τότε ο Kernel είναι ο σκελετός του

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες