Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 19/02/2013 - 12:47

Χρειάζεται υπαναχώρηση από τη σύμβαση αγοράς για έλλειψη συμφωνημένων ιδιοτήτων του κινητού.Η βονταφον υποχρεουται να δωσει αψογη συσκευή. Αυτή η τακτική " το στελνω στο σερβις και δεν εχω ευθυνη" πρεπει να σταματησει. Λοιπον η βονταφον είναι ο πωλητής. Εκεί στρέφεσαι.
Υπαναχώρηση απο τη σύμβαση ( μιας και ειναι και το τριτο κινητό !) και δεν θα πληρώσει τίποτα.
Η υπαναχώρηση να γινει εγγράφως και να τάζει προθεσμία συμμόρφωσης, 3-5 ημέρες.Αφού πρωτα ενημερώσει προφορικά τι προτιθεται να κανει. Στην προφορικη ενημερωση να είναι απόλυτη πως θα πράξει έτσι. Και ενημέρωσέ μας τι είπανε.
Να τους πει οτι προτίθεται να ζητήσει και αποζημίωση (άσχετα αν δεν το κάνει)

Τελευταία επεξεργασία από: Lellos, 19/02/2013 - 12:48


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 19/02/2013 - 13:20

Ενημέρωσα με email για την πρακτική - τακτική με τα ανακατασκευασμένα τόσο την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή όσο και το ΙΝΚΑ. Απευθύνθηκα επωνύμως και με τη νομική ιδιότητά μου , εκθέτοντας με νομικά επιχειρήματα την άποψή μου και ζητώντας την άποψή τους και τυχόν διευκρινίσεις. Εδώ και μία εβδομάδα δεν έχω πάρει απάντηση.Τα συμπεράσματα δικά σας.


Πολύ καλή και οργανωμένη η δουλειά σου εδώ... Μπράβο γαι τον κόπο και τον χρόνο σου.
Μια μικρή παρατήρηση.. Το ότι δεν απάντησαν εντός εβδομάδος, ΔΕΝ είναι περίεργο.. Καθε αλλο. Είναι γεμάτοι καταγγελίες και προσπαθούν.. Μην βιάζεσαι..

iphone 4s φίλης μου το οποίο προέρχεται από 3η αντικατάσταση τον Οκτώβριο, αγορασμένο αρχικά στις 28/12/2012 εστάλει στο σερβις της arvato στις 30/12. Παρότι ειναι τρίτη συσκευή και παρότι βρέθηκε προβλημα στην πλακέτα, το οποίο χρήζει αντικατάστασης, τόσο η vodafone όσο και η arvato κάνουν την πάπια... παρότι ειχε καλέσει στις 27 για να δηλώσει την βλάβη....

τώρα και ενώ το είχε πάρει με επιδότηση συσκευής λόγω ανανέωσης συμβολαίου σε 24 μηνο... (και πηρε προιον με 12μηνη εγγύηση....) ζητούν να πληρώσει 220 ευρώ...

Από πλευράς μου για βοήθεια έχω κάνει τα εξής:

ανοιξα case στο apple support
έκανα παράπονο στη vodafone
έκανα αίτηση στην cosmote για φορητότητα αριθμόυ και εξόφληση επιδότησης στη vodafone

Καμιά άλλη ιδέα;


Από τις 27-12 είναι στο σερβις..
Και ακόμη δεν έκανε καταγγελία της σύμβασης με βοντα???
Δεν χρειάζεται και πολύ χάιδεμα..

#48   psab

psab

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 19/02/2013 - 13:23

Πολύ καλή και οργανωμένη η δουλειά σου εδώ... Μπράβο γαι τον κόπο και τον χρόνο σου.
Μια μικρή παρατήρηση.. Το ότι δεν απάντησαν εντός εβδομάδος, ΔΕΝ είναι περίεργο.. Καθε αλλο. Είναι γεμάτοι καταγγελίες και προσπαθούν.. Μην βιάζεσαι..



Από τις 27-12 είναι στο σερβις..
Και ακόμη δεν έκανε καταγγελία της σύμβασης με βοντα :huh:
Δεν χρειάζεται και πολύ χάιδεμα..


εχμμμ ναι... εκανα λαθος... αγορασμένο στις 28/12/2011....

#49   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 19/02/2013 - 13:35

Πολύ καλή και οργανωμένη η δουλειά σου εδώ... Μπράβο γαι τον κόπο και τον χρόνο σου.
Μια μικρή παρατήρηση.. Το ότι δεν απάντησαν εντός εβδομάδος, ΔΕΝ είναι περίεργο.. Καθε αλλο. Είναι γεμάτοι καταγγελίες και προσπαθούν.. Μην βιάζεσαι..



Από τις 27-12 είναι στο σερβις..
Και ακόμη δεν έκανε καταγγελία της σύμβασης με βοντα :huh:
Δεν χρειάζεται και πολύ χάιδεμα..

Ευχαριστώ συνάδελφε , έχει άλλη βαρύτητα η δική σου αναγνώριση.
Για όσους δεν έχουν παρακολουθήσει το θέμα με την εγγύηση της Apple και όλα τα παρεπόμενά της, ο συνάδελφος δικηγόρος zvrikos ήταν ο πρώτος που είχε ασχοληθεί και είμαστε εμείς οι δύο που μας είχαν αποκαλέσει "άσχετους" , επειδή μάλλον ταράξαμε τα νερά.

#50   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/02/2013 - 14:24

εχμμμ ναι... εκανα λαθος... αγορασμένο στις 28/12/2011....


Εξακολουθεις να βρίσκεσαι εντός εγγύησης, η εγγύηση σου λήγει στις 28/12/2013 (24 μήνες από την ημερομηνία αγοράς).
Δεν πληρώνεις τίποτα καθώς δικαιούσαι δωρεάν επισκευή για όλους τους 24 μήνες.

Just like underwear, passwords should be changed often...


#51   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/02/2013 - 14:32

Εξακολουθεις να βρίσκεσαι εντός εγγύησης, η εγγύηση σου λήγει στις 28/12/2013 (24 μήνες από την ημερομηνία αγοράς).
Δεν πληρώνεις τίποτα καθώς δικαιούσαι δωρεάν επισκευή για όλους τους 24 μήνες.


???????????? ου το λεει αυτο, 1 ετος ειναι για αππλε..

#52   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/02/2013 - 15:20

:huh:? :huh:? :huh:? ου το λεει αυτο, 1 ετος ειναι για αππλε..


Διαβασε ολο το υπολοιπο θεμα και θα καταλαβεις. Δυο ετη ειναι η εγγυηση και για τα προιοντα της Apple απο τη στιγμη που αυτο οριζει η νομοθεσια ασχετα τι δινει η Apple, εμεις δεν αγοραζουμε απο την Apple αλλα απο Cosmote/Vodafone αυτοι ειναι υποχρεωμενοι να παρεχουν 24 μηνες εγγυηση κατ' ελαχιστο συμφωνα με την ελληνικη και ευρωπαικη νομοθεσια. Αναλυτικα θα τα δεις ολα στο πρωτο μηνυμα του Lellos.

Just like underwear, passwords should be changed often...


#53   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 19/02/2013 - 15:30

Διαβασε ολο το υπολοιπο θεμα και θα καταλαβεις. Δυο ετη ειναι η εγγυηση και για τα προιοντα της Apple απο τη στιγμη που αυτο οριζει η νομοθεσια ασχετα τι δινει η Apple, εμεις δεν αγοραζουμε απο την Apple αλλα απο Cosmote/Vodafone αυτοι ειναι υποχρεωμενοι να παρεχουν 24 μηνες εγγυηση κατ' ελαχιστο συμφωνα με την ελληνικη και ευρωπαικη νομοθεσια. Αναλυτικα θα τα δεις ολα στο πρωτο μηνυμα του Lellos.

Σωστά αλλά να συμπληρώσω κάτι και αν δεν ισχύει ας το διαψεύσει ο Lellos ή κάποιος πιο ειδικός.
Και από Apple Store υποκείμενο σε ευρωπαϊκή νομοθεσία να αγοράσεις πρέπει να σου παρέχει 2 έτη εγγύηση, κι ας δίνει η Apple US 1 χρόνο. Το λέω γιατί ο αγοραστής πάει με το νόμο της χώρας που αγοράζει κι ας είναι η Apple ο πωλητής σε Apple Store.
Το καθεστώς αλλάζει στην Αμερική, αλλά εκ του πονηρού δεν το διευκρινίζει και δε δίνει τα 2 έτη η Apple.

Αναρτημένη εικόνα


#54   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 19/02/2013 - 15:40

Σωστά αλλά να συμπληρώσω κάτι και αν δεν ισχύει ας το διαψεύσει ο Lellos ή κάποιος πιο ειδικός.
Και από Apple Store υποκείμενο σε ευρωπαϊκή νομοθεσία να αγοράσεις πρέπει να σου παρέχει 2 έτη εγγύηση, κι ας δίνει η Apple US 1 χρόνο. Το λέω γιατί ο αγοραστής πάει με το νόμο της χώρας που αγοράζει κι ας είναι η Apple ο πωλητής σε Apple Store.
Το καθεστώς αλλάζει στην Αμερική, αλλά εκ του πονηρού δεν το διευκρινίζει και δε δίνει τα 2 έτη η Apple.

Έτσι ακριβώς Φώτη.

#55   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/02/2013 - 15:43

Φωτη οπως αναφερει και η νομοθεσια υποχρεος απεναντι στον πελατη ειναι ο πωλητης και μονο αυτος, απο τη στιγμη που η αγορα πραγματοποιειται στην ελλαδα ισχυει η ελληνικη νομοθεσια και δεν μας αφορα το τι λεει η Apple στην αμερικη.

Just like underwear, passwords should be changed often...


#56   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 21/02/2013 - 14:46

Παιδιά από τις 11/2 που είχα στείλει το κινητό στην Vodafone ακόμη ούτε φωνή ούτε ακρόαση..Μου είχαν πει στη Vodafone ότι θα με πάρουν απο την arvato σε 3-4 εργάσιμες το πολύ και αναγκάστηκα να πάρω εγώ στην arvato σήμερα..Και μου λέει η κοπέλα ότι πρέπει να πάρω στο κατάστημα Vodafone και όχι σε αυτούς!!!Οτι νανα!!!Να θυμίσω το Κινητο ειναι 13,5 μηνών και περιμένω για το τι θα μου πουν αναφορικά με το θέμα της εγγύησης..Και έχω και τη γυναίκα μου γκρινιάζει που εχει ενα παλαιό κινητό(δικό της ειναι το iPhone)...Ισχύει ότι αν παρελθουν 15 μέρες στο service υποχρεούται το κατάστημα να σου δώσει συσκευή αντικαταστασης;Και αν ναι της ίδια αξίας ή ο,τι ναναι;;

#57   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 21/02/2013 - 20:33

UPDATE Οι άνθρωποι δεν παίζονται..Μίλησα με το κατάστημα vodafone από όπου πήρα το κινητό και μου είπαν μετά από τόσες μέρες άκουσον άκουσον..Ότι βρήκαν λέει υγρασία στην υποδοχή της συσκευής, και θέλει λέει 180€ για επισκευή ενώ στο κινητό ουδέποτε έχει πέσει νερό ή κάτι άλλο και δούλευε κανονικά παρά μόνο το Wifi είχε πρόβλημα και αυτό γράφει και το χαρτί που μου έδωσαν της επισκευής δηλαδή την οποία συνόδευε το κινητό..
Όταν το είπα στην υπάλληλο λέει ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΤΕ wifi γράφει και θα πάρει αύριο τηλέφωνο αυτή λέει στην arvato και θα με πάρει..Αν δεν έπαιρνα εγώ τηλέφωνο χαιρετίσματα δηλαδή αυτή δε θα με ενημέρωναν ποτέ..
Επειδή λοιπόν μας θεωρούν ανόητους τουλάχιστον ως καταναλωτές,αύριο το απόγευμα θα πάω εκεί στο κατάστημα και αν δε βγάλω άκρη,θα πάρω κατευθείαν το δικηγόρο και θα το προχωρήσω νομικώς και ας δώσω και παραπάνω από την επισκευή έτσι για το γαμώτο της υπόθεσης!!!!

#58   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/02/2013 - 23:24

Στο πρωτο σου ερωτημα για την συσκευη αντικαταστασης:
ΑΡΘΡΟ 5 ΤΟΥ Ν. 2251/1994

Αν ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιμες ημέρες, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την προσωρινή αντικατάσταση του προϊόντος για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή του.

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/law/gr/N_2251_1994_final_3587_2007.pdf
Σελιδα 14 στο παραπανω pdf

Δε διευκρινιζεται ωστοσο αν θα ειναι αντιστοιχη με την συσκευη προς επισκευη η απλα μια συσκευη που να παιρνει τηλεφωνο.

Just like underwear, passwords should be changed often...


#59   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/02/2013 - 23:32

Αν εχεις χαρτι απο το καταστημα οτι του εγινε ελεγχος κατα την παραλαβη απο τεχνικο του καταστηματος και η συσκευη λειτουργουσε κανονικα και δεν υπηρχαν ενδειξεις υγρασιας (βλεπε αισθητηρες υγρασιας στο βυσμα και στην τρυπα των ακουστικων) τοτε δε μπορουν να σου πουν κατι. Απο τη στιγμη που εχεις βεβαιωση απο υπαληλο τους εισαι καλυμενος απο αυτο το θεμα. Απλα το εχουν σαν ευκολη λυση οποτε βαριουνται λενε υγρασια και τελος.

Just like underwear, passwords should be changed often...


#60   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/02/2013 - 23:34

Τελικά η υγρασία χτύπησε και την arvato....Δύσκολα τα πράγματα πλέον.Επέλεγες Vodafone για Arvato και για να αποφύγεις τον Ευρωπαίο.
Τώρα θα επιλέγεις δικηγόρο.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες