Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 22/02/2013 - 00:47

Ευχαριστώ συνάδελφε , έχει άλλη βαρύτητα η δική σου αναγνώριση.
Για όσους δεν έχουν παρακολουθήσει το θέμα με την εγγύηση της Apple και όλα τα παρεπόμενά της, ο συνάδελφος δικηγόρος zvrikos ήταν ο πρώτος που είχε ασχοληθεί και είμαστε εμείς οι δύο που μας είχαν αποκαλέσει "άσχετους" , επειδή μάλλον ταράξαμε τα νερά.


Σε ευχαριστώ συνάδελφε για τα καλά σου λόγια....
Απλά να συμπληρώσω ότι με την περίπτωση μου, με τον Γερμανό όπου το 4αρι που είχα αγοράσει τον Αύγουστο του 2011 (μόλις είχε έρθει στην Ελλάδα) και παρουσίασε πρόβλημα μετά από 2 μήνες, αρνήθηκα την αντικατάσταση με αλλαγή του logic board από τους τεχνικούς της (λέμε τώρα, έκαναν αντιακτάταση αυτοί, αλλά χέρι δεν έχουν δικαίωμα να πειράξουν την συσκευή) , στην ουσία αρνήθηκα την αντικατάσταση με refurbished και μετά από πολλές πολλές παλλινωδίες έλαβα ένα σφραγισμένο του κουτιού...
Ετσι για την ιστορία όλα αυτά...

Και πάλι μπράβο για το τοπικ και την αφιέρωση πολύ και πολύτιμοι χρόνου στον συμφορουμίτη Lello...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 22/02/2013 - 01:52

Σε ευχαριστώ συνάδελφε για τα καλά σου λόγια....
Απλά να συμπληρώσω ότι με την περίπτωση μου, με τον Γερμανό όπου το 4αρι που είχα αγοράσει τον Αύγουστο του 2011 (μόλις είχε έρθει στην Ελλάδα) και παρουσίασε πρόβλημα μετά από 2 μήνες, αρνήθηκα την αντικατάσταση με αλλαγή του logic board από τους τεχνικούς της (λέμε τώρα, έκαναν αντιακτάταση αυτοί, αλλά χέρι δεν έχουν δικαίωμα να πειράξουν την συσκευή) , στην ουσία αρνήθηκα την αντικατάσταση με refurbished και μετά από πολλές πολλές παλλινωδίες έλαβα ένα σφραγισμένο του κουτιού...
Ετσι για την ιστορία όλα αυτά...

Και πάλι μπράβο για το τοπικ και την αφιέρωση πολύ και πολύτιμοι χρόνου στον συμφορουμίτη Lello...

Μπράβο συνάδελφε .Μπράβο που αρνήθηκες να παραλάβεις ανακατασκευασμένο και δικαιώθηκες.Αυτά να τα βλέπουν κάποιοι εδώ μέσα που λένε "έλα μωρέ δεν πειράζει που χάλασε μέσα σε μια βδομάδα,θα πάρεις ανακατασκευασμένο ,άψογο είναι.Τι κι αν ανήκε σε κάποιον άλλο παλαιότερα!"
Τι κι αν η Apple παρακάμπτει το αρ540 του ΑΚ οπου υπάρχει μια λεπτομέρεια "αντικατάσταση με καινούριο".
´Αλλος ´ενας λόγος της παράνομης τακτικής των ανακατασκευασμένων

#63   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 22/02/2013 - 02:02

Lello..
Να πω όμως ότι ακόμη και εγώ κουράστηκα απο την διαδικασία εξωδίκου/τηλεφωνημάτων/κινητοποιήσεων κτλ κτλ..
Απλά το έκανα για το honore.. ΓΙα κάποιον μη νομικό το θέμα είναι ακομη πιο κοπιώδες..
Να τα λέμε αυτά τα πράγματα

#64   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 22/02/2013 - 13:43

Λοιπόν..Μίλησα με το κατάστημα Vodafone και λέει βρήκαν υγρασία και θέλουν 210€ για να μου σώσουν ανακατασκευασμενο..Τους είπα όχι να μου το στείλουν πίσω χωρίς επισκευή.Θα το φτιάξω σε κάποιους απο τους τεχνικούς απο εδώ..
Δε θα το κυνήγησω γιατί με το δικηγόρο που μίλησα μου είπε ειναι δυσαποδειχτη για τον καταναλωτή η περίπτωση υγρασίας και υπέρ της εταιρίας..Αντε απέδειξε ότι δεν είχε υγρασία..Απογοητευθηκα πάντως με την εξυπηρέτηση τους..

#65   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 22/02/2013 - 13:54

Λοιπόν..Μίλησα με το κατάστημα Vodafone και λέει βρήκαν υγρασία και θέλουν 210€ για να μου σώσουν ανακατασκευασμενο..Τους είπα όχι να μου το στείλουν πίσω χωρίς επισκευή.Θα το φτιάξω σε κάποιους απο τους τεχνικούς απο εδώ..
Δε θα το κυνήγησω γιατί με το δικηγόρο που μίλησα μου είπε ειναι δυσαποδειχτη για τον καταναλωτή η περίπτωση υγρασίας και υπέρ της εταιρίας..Αντε απέδειξε ότι δεν είχε υγρασία..Απογοητευθηκα πάντως με την εξυπηρέτηση τους..


Οταν τοχεις δωσει οι αισθητηρες ηταν κοκκινοι ή λευκοι; Δε τους ειχες βαλει να στο γραψουν αυτο;

You'll Never Walk Alone


#66   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/02/2013 - 13:54

Ξερει ο δικηγορος που μιλησες πως υπαρχουν οι water damage indicators ;;
Εστω οτι παιρνεις πισω το τηλεφωνο σου, και δεν υπαρχει καμια ενδειξη υγρασιας, τι θα κανεις ;;;
Λαβε υπ οψην σου, πως ετσι και ανοιχτει απο αλλον τεχνικο, δικαιωματικα πλεον θα χασεις την εγγυηση σου

#67   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 22/02/2013 - 13:58

Παιδιά όχι δεν ασχολήθηκα όταν το πήγα με τους αισθητήρες υγρασίας γιατί δεν υποψιαστηκα ότι μπορεί να συμβαίνει αυτό..Η γυναίκα μου πάντως ποτέ δεν είχε πάρε-δώσε με νερά ή υδρατμους στο μπάνιο.
Το κινητό όταν παραδόθηκε σε εργοστασιακή κατάσταση δούλευε κανονικά πλην της γκριζας επιλογής στο εικονίδιο wifi που δεν αναγνώριζε ούτε το MAC address και αυτό γράφει και το χαρτί που μου παρέδωσαν..
Τώρα αν το Κινητο μου δοθεί απο βδομάδα που θα ελεγξω αν εχει ή όχι υγρασία;;;

Τελευταία επεξεργασία από: vampirios, 22/02/2013 - 13:59


#68   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/02/2013 - 14:03

Σημαντικο λοιπον οτι δεν σημειωθηκε κατα την παραδοση

αναλογα το τηλεφωνο που εχεις οι δεικτες υγρασιας ειναι οι εξης

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα

#69   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 22/02/2013 - 14:12

Μάλιστα..Αρα την πατησα που δεν το είδα πριν την παράδοση..

#70   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/02/2013 - 14:15

Αν το πάρεις τώρα και είναι άσπροι όπως στη φωτό δεν την πατησες καθόλου. Μην τους αφήσεις έτσι αν είναι άσπροι. Εύκολα αποδεικνυεις τα πάντα μετά.

Αναρτημένη εικόνα


#71   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 22/02/2013 - 14:17

Ρε συ mark έχεις δίκιο αλλά η πονηρή μου πλευρά λέει ότι δε θα ειναι ασπροι..Λες να ειναι αφελείς εκεί στην arvato;;

#72   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/02/2013 - 14:19

Σωστά το σκέφτεσαι αλλά μπορεί να τους αφήσουν κι έτσι ποντάροντας στην άγνοια σου. Είναι πολυ χοντρό να τους κοκκινισουν αυτοί αλλά βέβαια τους έχω ικανούς.

Αναρτημένη εικόνα


#73   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 22/02/2013 - 14:23

Αν ειναι ασπροι ναι θα το συνεχίσω μετά και για τη διετή εγγύηση με αγωγή κανονικα αλλα ειναι σίγουρος ότι και ασπροι να ειναι οι αισθητήρες πάλι θα πουν ότι εχει υγρασία και αν το πάω σε άλλων τεχνικό να το ανοίξει να σιγουρευτω μετά χανω το παιχνίδι της εγγύησης μια και καλη..
Δεν τους πιανεις πουθενα απο ότι κατάλαβα...Δυστυχώς..

#74   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 22/02/2013 - 14:25

Εντάξει δεν είναι και τρομοκράτες ρε παιδιά!
Κλασσικό Ελληνικό after sales είναι..αλλά μέχρι εκεί

#75   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 22/02/2013 - 14:29

Χαίρομαι που το αντιμετωπίζεις σαν κλασσικό after sales-πλήρωνε ζώο καταναλωτή γιατί δεν ξέρεις τα δικαιώματα σου και δεν υπάρχουν καταρτισμενοι υπάλληλοι να στα πουν..Για μένα λοιπόν το after sales ειναι πανάθλιο και με πλήρως σφραγισμενη την καταναλωτική κερκόπορτα..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες