Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iMac 21.5" του 2013.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
83 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 18:25

Καλησπέρα σε όλους σας.

Σκέφτομαι να αγοράσω iMac 21.5" της γενιάς του 2013. [2012 νομίζω αλλα δεν ξέρω αν το είπα σωστά αυτό]

Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει αλλα ξενερώνω με τα Windows. Τα Lags. [κολλήματα] . etc.

Έχω μάθει οτι δεν έχει Super Drive. ( Κάπως έτσι λέγεται. Και καλά δεν δέχεται CD/DVD λόγο του ότι ειναι πολυ λεπτό].

Επίσης δεν μπορείς να το κάνεις τούμπανο εκτός αν το κάνεις οταν τον αγοράσεις αλλα και πάλι αν θες να τον ανεβάσεις και άλλο; [ Μου είπαν και ότι σε 2 χρόνια μπορεί να έχει κολλήματα]

Θα χρειαστώ τις γνώμες σας. Δεν θέλω Mini mac διότι δεν έχω οθόνη να το βάλω.

Παρακαλώ όσοι είστε ειδικοί σε αυτό το θέμα διότι ειναι μεγάλο βήμα να πας απο κάτι που ξέρεις να χρησιμοποιείς αρκετά καλά σε κάτι νέο. Όπως για μένα. [όπως και στα iPhone] . Γενικά στην Apple.

θα περιμένω μια μικρή βοήθεια απο εσάς φίλοι και φίλες!

Ευχαριστώ!

Υ.Π [ ελπίζω να μην υπάρχει άλλο thread και αν μην το είδα. Αν ναι τότε περάστε με εκεί παρακαλώ]

iOs 7! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/07/2013 - 18:39

Πάρε το μοντέλο που θες απλά να το πάρεις με Fushion drive και θα πηγαίνει για πολλά χρόνια μια χαρά.
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 18:41

Αυτό το Fushion Drive τι είναι ακριβώς;

iOs 7! 


#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/07/2013 - 18:47

Θα έχει μέσα εν ολίγης και ssd δίσκο και μηχανικό, αλλά το ονομάζει έτσι η Apple διότι είναι σαν ένας δίσκος.
Once You Go Mac You Never Go Back

#5   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 18:51

Αυτό είναι μέσα στο iMac? Επίσης χωριτηκότητες και έτσι ξέρουμε;

Να πώ οτι δεν ξέρω πολλά απο αυτά. [ Καθόλου να μην σου πώ ]

Αν μπορείς να μου το εξηγήσεις λιγάκι.

iOs 7! 


#6   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/07/2013 - 18:53

Οι τελευταιοι iMac ειναι το μοντελο Late 2012.
Το φθηνοτερο 21.5" που μπορεις να παρεις ειναι στα 1.500 ευρω. Αναλογως τις αναγκες σου θα σου κρατησει για πολλα χρονια.

Δε θα μπορεις να κανεις ομως αναβαθμιση αν πιστεψεις οτι καποια στιγμη θα τη χρειαστεις.
DVD μπορεις να συνδεσεις εξωτερικο. Ετσι κι αλλιως και εμεις που το εχουμε ζητημα να το χρησιμοποιησαμε τρεις, τεσσερις φορες.

Μαζι με apple care εχεις εγγυηση για τρια χρονια για οτι και να συμβει. Μετα τα τρια χρονια να ευχεσαι να μη συμβει κατι γιατι το κοστος αντικαταστασης θα ειναι τεραστιο. Αναλογως το προβλημα παιζει και να παιρνεις και καινουριο με αυτα τα χρηματα.

Η Apple συνηθιζει με καθε νεα κυκλοφορια του λειτουργικου της να απαξιωνει με τον α ή β τροπο τα παλιοτερα μοντελα. Οποτε σε δυο, τρια χρονια η τοτε εκδοση του OSX θα εχει χαρακτηριστικα που δεν θα υποστηριζει το δικο σου μηχανημα. Αυτο μπορει να σε ενοχλησει, μπορει και οχι. Εξαρταται απο το ποιο θα ειναι αυτο το χαρακτηριστικο και αν θα σου λειπει στην καθημερινη χρηση του υπολογιστη. Με τα πολλα, οσο θα περναει ο καιρος και θα απαξιωνεται το μηχανημα σου θα μπεις στο τρυπακι να παρεις καινουριο.

Αν το κανεις τωρα BTO (build to order) και να βαλεις απο την αρχη περισσοτερα και καλυτερα πχ fusion drive θα κοστισει πολυ περισσοτερο και ισως αργησεις να το παραλαβεις.
Προσωπικη αποψη δεν αξιζουν οι 21,5" τοσα χρηματα (καποιος που το εχει παρει θα σου πει το αντιθετο). Αν μου ελεγες για τον 27" θα σου ελεγα προχωρα.
Οταν πηγα να αγορασω τον iMac, πηγαινα για 21,5. Μολις ειδα τον 27", αλλαξα γνωμη σε ελαχιστα δευτερολεπτα.

#7   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 19:41

Και εγω θα Αλαζα γνώμη αλλα η τιμή του 27" είμαι αστρονομική!

Με τα χρήματα θα μπορούσα να τον αναβαθμίσω πολυ καλα.

Τώρα η χρήση θα ειναι κανονική. Δεν θα το ταλαιπωρω. Απλα κανονική χρήση μωρε. Δεν το θέλω για επαγγελματικό σκοπό. Προσωπικό και είμαι εντάξει.

Αυτοί το fusion drive μπορω να αγοράσω και δικό μου εξωτερικό διότι δεν ειναι αυτο που με καίει.

Τώρα σκέφτομαι αν καταλήξω και το πάρω. Τι αναβάθμιση να του κάνω και τι να προσέχω.

Θέλω τέτοιες βοήθειες αν μπορείτε παιδια.

Αξίζει αν του κάνω αναβάθμιση την RAM και έτσι;

Αυτο που είπε ο jimmakos με το SSD και τα αλλα δεν το κατάλαβα. Καμια εξήγηση; :)

iOs 7! 


#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/07/2013 - 19:57

Είναι νέας τεχνολογίας δίσκοι οι οποίοι δεν έχουν μηχανικά μέρη και πιάνουν μεγάλες ταχύτητες με αποτέλεσμα τα πάντα να πηγαίνουν πιο γρήγορα, λειτουργικό, προγράμματα κτλ.

Για εμένα να πάρεις το βασικό μοντέλο με τον ssd δίσκο και θα είσαι για πολλά χρόνια μια χαρά.
Once You Go Mac You Never Go Back

#9   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/07/2013 - 19:59

Ο fusion drive ειναι συνδυασμος κανονικου μηχανικου δισκου HDD και SSD (solid state drive). Το χρειαζεσαι αν θες να εχεις μεγαλυτερες ταχυτητες για read/write στο δισκο πχ με πιο απλα λογια ενα παραδειγμα θα ηταν για να ανοιγουν πιο γρηγορα τα προγραμματα σου. Αυτη ειναι η πιο σημαντικη αναβαθμιση και αν δεν το κανεις τωρα θα το δεις οτι θα το χρειαστεις μετα και τοτε θα ειναι αργα.

Αυτος ο δισκος εχει επιπλεον 278 ευρω.

8GB RAM ειναι αρκετα για μη επαγγελματικη χρηση. Αν θες παραπανω πας στα + 223 ευρω.

Οποτε 1500 το φθηνοτερο iMac 21,5" + 278 ο fusion = 1.778 ευρω.

#10   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 19:59

Είναι νέας τεχνολογίας δίσκοι οι οποίοι δεν έχουν μηχανικά μέρη και πιάνουν μεγάλες ταχύτητες με αποτέλεσμα τα πάντα να πηγαίνουν πιο γρήγορα, λειτουργικό, προγράμματα κτλ.

Για εμένα να πάρεις το βασικό μοντέλο με τον ssd δίσκο και θα είσαι για πολλά χρόνια μια χαρά.


Πόσο θα κοστίσει κατι τέτοιος; Επίσης αυτοί πανε σε χωρητικότητα η απλα κάνουν το iMac να λειτουργεί πιο γρήγορα;

Επίσης το βασικό μοντέλο πιο ειναι; Δεν σε έπιασα εδω.

iOs 7! 


#11   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:01

Όταν λέω το βασικό εννοώ το αρχικό που ξεκινάει σαν τιμή όπως σου ανέφερε κι ο Mike πιο πάνω.

Οπότε αν θα βάλεις και τον ssd δίσκο θα πας στα χρήματα που σου γράφει.
Once You Go Mac You Never Go Back

#12   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:01

Ο fusion drive ειναι συνδυασμος κανονικου μηχανικου δισκου HDD και SSD (solid state drive). Το χρειαζεσαι αν θες να εχεις μεγαλυτερες ταχυτητες για read/write στο δισκο πχ με πιο απλα λογια ενα παραδειγμα θα ηταν για να ανοιγουν πιο γρηγορα τα προγραμματα σου. Αυτη ειναι η πιο σημαντικη αναβαθμιση και αν δεν το κανεις τωρα θα το δεις οτι θα το χρειαστεις μετα και τοτε θα ειναι αργα.

Αυτος ο δισκος εχει επιπλεον 278 ευρω.

8GB RAM ειναι αρκετα για μη επαγγελματικη χρηση. Αν θες παραπανω πας στα + 223 ευρω.

Οποτε 1500 το φθηνοτερο iMac 21,5" + 278 ο fusion = 1.778 ευρω.


Αυτο ναι το έκανα αλλα τώρα η RAM θα αντέχει π.χ διότι θα το θέλω για προσωπική αλλα και για το photoshop , για να φτιαχνω διάφορα βίντεο και λοιπα.

Γιατι μαζί με την RAM που αν την κάνω 16 GB θα παει γύρω στα 2.000 ευρώ :/ .

iOs 7! 


#13   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:02

Μια χαρά θα είσαι με τα 8GB ram μην σε ανησυχεί.
Once You Go Mac You Never Go Back

#14   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:04

Επίσης αυτο με το fusion. Δηλαδη αυτο που κανει ειναι ένα παράδειγμα αυτο που μου είπες.

Τώρα πόση χωρητικότητα εχει ο iMac γιατι είδα 1 τεραμπαιτ.

Αλλα αυτός ο fusion αν προστεθεί θα γίνει κατι;

Δεν το έγραψε σωστά. Ελπίζω να με καταλάβατε.

iOs 7! 


#15   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:05

Έγραψα*

iOs 7! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες