Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iMac 21.5" του 2013.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
83 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:11

Ο 1ΤΒ δισκος που εχει αρχικα θα αντικατασταθει με τον fusion που ειναι και αυτος 1TB.
Οποτε 1TB θα εχεις.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:12

Θα σου δωσω την δικη μου συμβουλη..εγω εχω τον ακριβοτερο 21.5 , αυτον που κανει 1700...με φουσιον ντραιβ....απο οτι βλεπω δεν εισαι επαγγελματιας εισαι ενας πολυ απλος χριστης...αρα το να δωσεις λεφτα για λιγο καλυτερες καρτες γραφικων και λιγο δυνατοτερο επεξεργαστη πιστεψε με τζαμπα χρημα και το ενωω...το κολπο ειναι απλο....
1- Οπωσδηποτε να εχει μεσα δισκο στερεας καταστασης....αλλιως αποψη μου μιση δουλεια εκανες...διοτι το μηχανημα ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ !!
2 - Παρε το φτηνοτερο...με την 640 καρτα..και τον 2.7 επανω...ειναι μια χαρα...αλλα με φουσιον βασικο....
3 - κρατισε το 3-4 χρονια...οχι μια ζωη....και ξαναπαρε το αντοιστιχο του 2016-17....μωλις τελειωσει το αππλ κερ...κρατισε το λιγο ακομα και παρε το αντοιστιοχο της εποχης εκεινης....με τα ιδια χρηματα !!
μην πετας περισσοτερα χρηματα...πανω απο 2000+++....διοτι οπως σου ειπαν τα παιδια μετα απο καποια χρονια θα ειναι πλεων παλιο και απαξιομενο...αρα αγοραζεις το φτηνοτερο με δισκο στερεας καταστασης παντα....και με το κολπο αυτο θα εισαι παντα ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΥΛΙΚΟ !!
Αν δεν εισαι επαγγελματιας το να σκασεις τρομερα χρηματα...ειναι πεταμενα λεφτα...κυριολεκτικα που απαξιονονται !!
Προσωπικα μετανιωσα που πηρα τον ακριβοτερο Μακ , λαθος μου....επρεπε να επερνα τον φτηνοτερο...σε 3 χρονια μολις τελειωσει το αππλ κερ παω στο επμενο μακ....και παλι λεγοντας !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 04/07/2013 - 20:16


#18   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:19

Θα σου δωσω την δικη μου συμβουλη..εγω εχω τον ακριβοτερο 21.5 , αυτον που κανει 1700...με φουσιον ντραιβ....απο οτι βλεπω δεν εισαι επαγγελματιας εισαι ενας πολυ απλος χριστης...αρα το να δωσεις λεφτα για λιγο καλυτερες καρτες γραφικων και λιγο δυνατοτερο επεξεργαστη πιστεψε με τζαμπα χρημα και το ενωω...το κολπο ειναι απλο....
1- Οπωσδηποτε να εχει μεσα δισκο στερεας καταστασης....αλλιως αποψη μου μιση δουλεια εκανες...διοτι το μηχανημα ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ !!
2 - Παρε το φτηνοτερο...με την 640 καρτα..και τον 2.7 επανω...ειναι μια χαρα...αλλα με φουσιον βασικο....
3 - κρατισε το 3-4 χρονια...οχι μια ζωη....και ξαναπαρε το αντοιστιχο του 2016-17....μωλις τελειωσει το αππλ κερ...κρατισε το λιγο ακομα και παρε το αντοιστιοχο της εποχης εκεινης....με τα ιδια χρηματα !!
μην πετας περισσοτερα χρηματα...πανω απο 2000+++....διοτι οπως σου ειπαν τα παιδια μετα απο καποια χρονια θα ειναι πλεων παλιο και απαξιομενο...αρα αγοραζεις το φτηνοτερο με δισκο στερεας καταστασης παντα....και με το κολπο αυτο θα εισαι παντα ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΥΛΙΚΟ !!
Αν δεν εισαι επαγγελματιας το να σκασεις τρομερα χρηματα...ειναι πεταμενα λεφτα...κυριολεκτικα που απαξιονονται !!
Προσωπικα μετανιωσα που πηρα τον ακριβοτερο Μακ , λαθος μου....επρεπε να επερνα τον φτηνοτερο...σε 3 χρονια μολις τελειωσει το αππλ κερ παω στο επμενο μακ....και παλι λεγοντας !!


Τι ειναι ο δίσκος στερεας κατάστασης; Επίσης το apple care πόσο κοστίζει;

Τελως δεν πιστεύω να έχω πάλι την ευκαιρία να βρω τόσα λεφτα και να ξαναπαρω νέο. Αν ο παλιός δεν αντέξει θα δούμε. Αλλα η λογική που μου είπες για το 16-17 δεν κατάλαβα. Τσάμπα θα το πάρω; :P χαχα! Πλάκα κάνω! Απλα είπες μετα το apple care που ειναι για 3 χρόνια να πάρω αλλο.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και αναμένω απάντηση :)

iOs 7! 


#19   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:33

Επειδη δεν μου αρεσει να γραφω αγγλικα για αυτο το εγραψα ελληνικα.....ο δισκος που σου αναφεραν τα παιδια ο ΕΣ ΕΣ ΝΤΙ .....αυτοσ ονομαζεται δισκος στερεας καταστασης...κοινος....SSD = Solid State Drive !!
Αυτο το εξαρτημα κοινος πρεπει να το εχει ο Μακ σου ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ...απο το εργοστασιο...διοτι πλεων δεν μπορεις μετα την παραγελια να το περασεισ μονος σου μελλοντικα...το μηχανημα ανοιγει δυσκολα και περνει μονο ειδικους δισκους μεσα και αστα να πανε...αρα επειδη λιγο το υποτιμας ο ες-ες-ντι δισκος ειναι το σημαντικοτερο εξαρτημα...πιστευω αγαπητε να το καταλαβες !!
Κοιτα κανενα μηχανημα ηλεκτρονικο δεν θα ειναι πρωτη μουρη για χρονια...εχει ημερομηνια ληξης...νομος !!
Μπορεις να το δουλευεις και 6ετια+++...κανενα προβλημα και ανετα δεν χαλα πρακτικα απλα δεν θα τα " παιζει " ολα ολα τα νεα καλουδια του μελλοντος !!
Αν δεν εισαι δυνατος χριστης η επαγγελματιας...το να παρεις ενα τρεχον μοντελο και να το κανεις τουμπανο δινοντας πανω απο 2200++++ εκανες μαλ@#$α....σε ενα χρονο θα βγει το επμοενο και παλι λεγοντας...ανακυκλωση !!
Αν εισαι επαγγελματιας ΟΚ το θελεις για δουλεια , αρα θα βγαλεισ κερδος..εκει δεν μιλω τουμπεκι !!
Αν ως απλος χριστης χωρις πολλες απαιτισεις , θελεις συναμα να εισαι και ενημερωμνος απο αποψη υλικου - νεας συσκευης , τοτε δινεις το μικροτερο δυνατο κοστος...και απο το κερδος στο να μην εχεις το τουμπανο....αγοραζεις συντομοτερα ενα νεο μηχανακι του μελλοντος...οποτε εχουμε 2013 +3/4 χρονια = 2016/17 !!
Οταν ο αλλος χριστης το τουμπανο θα αναγκαστει να το κρατισει χρονια για την τιμη των Ευρω που εσκασε...διοτι το υπερ-χρυσοπληρωσε...εσυ θα εισαι με το απολυτος νεο σου μηχανημα...και το τουμπανο θα ειναι κυριολεκτικα μπαγλαμας τοτε ....κατανοητο..?
Το μικροτερο δυνατο κοστος για τους απλους καθημερινους χριστες...αρα θα σε περνει και για συχνοτερες αλλαγες μηχανηματος....παντα με στερεας καταστασης δισκο μεσα και θα εισαι παντα κορυφη με ολα τα νεα καλουδια !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 04/07/2013 - 20:42


#20   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:44

Ναι αλλα και πάλι και εγω το να δώσω τώρα 1.700 και πάλι αλλα τόσα το 2016-17 ειναι πολλα για μένα.

Αυτο που με νοιάζει ειναι να κανει την δουλειά του σωστά. Να μην κολλάει και να ανταπεξέλθει σε καθημερινές χρήσεις.

Τώρα όσο για το τη χρήστης είμαι. Λοιπον εγω θα το χρησιμοποιώ για να μπαίνω στο Ίντερνετ. Σε φόρουμ, σιτε και τα λοιπα. Στα social networks. Επίσης αν υποστηρίζει κανένα παιχνιδάκι γιατι όχι. Μετα να βλέπω ταινίες που θα κατεβάζω. Αληθεια στο σημείο αυτο. Διαβάζει ολα τα είδη ταινιών; Εννοω όπως ειναι το .mp4 και λοιπα. Τελως για να βλέπω τα email μου , Skype και γενικά όπως καταλαβαίνεις είμαι ένας καθημερινός χρήστης που ούτε θα το ζοριζει αλλα ούτε θα το εχει να κάθεται.

iOs 7! 


#21   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:47

Κρατα το και 10ετια..αυτο θα παιζει τι να παθει...??
Για τις αλλαγες γενικα αναφερθηκα...γενικα...οχι σε σενα ειδικα !!
Ολα οσα λες...λειτουργουν κανονικα..και υπαρχουν κοινος ολα παιζουν !!

#22   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:54

Οταν εννοείς αλλαγές εννοείς στο εσωτερικό; Δηλαδη τον SSD και έτσι;

Οσο αναφορά τα παιχνίδια μου είπαν οτι παίζει κάποια συγκεκριμένα. Εσυ είσαι σίγουρος οτι παίζει αλλα; Δεν το έχω καταλάβει αυτο. :/

iOs 7! 


#23   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/07/2013 - 21:10

Οταν εννοείς αλλαγές εννοείς στο εσωτερικό; Δηλαδη τον SSD και έτσι;

Οσο αναφορά τα παιχνίδια μου είπαν οτι παίζει κάποια συγκεκριμένα. Εσυ είσαι σίγουρος οτι παίζει αλλα; Δεν το έχω καταλάβει αυτο. :/

Ολα ολα...οχι..την γκαμα που εχουν τα παραθυρα δεν την εχουν τα Μακ...δεν αγοραζεις Μακ για παιχνιδια !! Υπαρχουν και αυξανονται συνεχως οι τιτλοι...αλλα δεν υπαρχουν τα παντα !! Αν εισαι γκειμερ...μην παρεις Μακ....αυτα ειναι κοινα και γνωστα !!
Εγω προσωπικα δεν εχω παιχνιδια δεν παιζω !!

#24   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 21:19

Κάποια που παίζω τα παίζει απ'οτι λένε. Αλλα όχι δεν είμαι τοσο gamer.

Αλλα τώρα να σου ρωτήσω κατι ακόμα. Το apple care που ειναι για 3 χρόνια απ'οτι μου είπες ποσο κοστίζει και τη καλύπτει;

Είμαι απο κινητο γιαυτο δεν μπορω να ψάξω τώρα. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια πάντως!

iOs 7! 


#25   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/07/2013 - 21:33

Κάποια που παίζω τα παίζει απ'οτι λένε. Αλλα όχι δεν είμαι τοσο gamer.

Αλλα τώρα να σου ρωτήσω κατι ακόμα. Το apple care που ειναι για 3 χρόνια απ'οτι μου είπες ποσο κοστίζει και τη καλύπτει;

Είμαι απο κινητο γιαυτο δεν μπορω να ψάξω τώρα. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια πάντως!

Apple care = 2 years extra , ~ 190 Euro !!
1 year default + apple care = 3 years !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 04/07/2013 - 21:34


#26   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 21:36

Και τι προσφέρει αυτο δηλαδη; :)

iOs 7! 


#27   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/07/2013 - 22:10

Ότι και η κανονική εγγύηση. Επέκταση της είναι. Οποιαδήποτε ζημιά παρουσιαστεί στο μηχάνημα χωρίς να είναι δική σου υπαιτιότητα, επισκευάζεται.

Επίσης με το Apple care έρχονται και παραλαμβάνουν απο το σπίτι σου τον Mac και στον επιστρέφουν με δωρεάν τα μεταφορικά.
Once You Go Mac You Never Go Back

#28   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 22:13

Πολυ καλο αλλα 200 ευρώ; :(

Πφφ..!

Θα το σκεφτώ πολυ αυτο σίγουρα! Αλλα το ξέρω οτι αξίζει ένας τέτοιος γίγαντας!

iOs 7! 


#29   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/07/2013 - 22:20

Μπορείς να το αγορασεισ και μια μέρα πριν λήξει η κανονική του εγγύηση. Δεν είναι απαραίτητο να το αγορασεισ κατευθείαν με την αγορά του iMac.

Οπότε έχεις χρόνο να το σκεφτείς για το αν θα το πάρεις το Apple care.
Once You Go Mac You Never Go Back

#30   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/07/2013 - 22:23

Μπορείς να το αγορασεισ και μια μέρα πριν λήξει η κανονική του εγγύηση. Δεν είναι απαραίτητο να το αγορασεισ κατευθείαν με την αγορά του iMac.

Οπότε έχεις χρόνο να το σκεφτείς για το αν θα το πάρεις το Apple care.


Σωστό και αυτο! :) .

Θα το προχωρήσω μόλις μάζεψε τα χρήματα και για το SSD :) .

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

"" παρακαλώ μην κλείσετε το τοπικ διότι σίγουρα θα έχω και άλλες ερωτήσεις "" . :)

Τελευταία επεξεργασία από: iJohnNic, 04/07/2013 - 22:24

iOs 7! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες