Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iMac 21.5" του 2013.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
83 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 05/07/2013 - 01:36

Εγω πιστευω εκανα την καλυτερη κινηση και πηρα το Mac Mini ηταν να παρω iMac 21 και δεν το εκανα λογο οτι δεν αναβαθμιζεται. Τα παντα αλλαζουν και γενικως κανεις οτι θελεις. Σκεψουτο...

Επισης δουλευω σε 27" φιλου και ειναι τεραστιο μπροστα μου χανω το Mouse :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/07/2013 - 07:11

Καλημέρα δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει και το βασικό ρετινα MacBook προ η το απλό 15αρι που έχουν και καλύτερο επεξεργάστηκε και οθόνη ( το πρώτο ) όπως και κάρτα και το δεύτερο παίρνει πολλές αναβαθμησεισς

#33   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/07/2013 - 07:27

Καλημέρα δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει και το βασικό ρετινα MacBook προ η το απλό 15αρι που έχουν και καλύτερο επεξεργάστηκε και οθόνη ( το πρώτο ) όπως και κάρτα και το δεύτερο παίρνει πολλές αναβαθμησεισς


Έχω κλίσει σε Mac! :P . Ευχαριστώ πάντως! ;)

iOs 7! 


#34   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/07/2013 - 07:28

Εγω πιστευω εκανα την καλυτερη κινηση και πηρα το Mac Mini ηταν να παρω iMac 21 και δεν το εκανα λογο οτι δεν αναβαθμιζεται. Τα παντα αλλαζουν και γενικως κανεις οτι θελεις. Σκεψουτο...

Επισης δουλευω σε 27" φιλου και ειναι τεραστιο μπροστα μου χανω το Mouse :P


Καλό αλλα δεν έχω οθόνη για να το πάρω.

Όσο για το 27" το ξεχνάω. Δεν θέλω τηλεόραση χαχαχα! :P

iOs 7! 


#35   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 05/07/2013 - 08:54

Καλό αλλα δεν έχω οθόνη για να το πάρω.

Όσο για το 27" το ξεχνάω. Δεν θέλω τηλεόραση χαχαχα! :P


Μήπως να το ξανασκεφτείς για το Mac mini?
Θα σου έρθει πολύ καλύτερα στην τιμή, ακόμα και με οθόνη. Βέβαια η οθόνη δεν θα είναι σαν του iMac, αλλά είπαμε ότι είσαι βασικός χρήστης. Οπότε μια οθόνη στα 300€ και στις 21" πιθανόν να σε καλύψει υπεραρκετά. Για τα μοντέλα του Mac mini και τις αναβαθμίσμεις δεν μπορώ να σου πω, αλλά επειδή και εγώ αυτήν τη χρήση κάνω πλέον, νομίζω πως θα ήμουν ικανοποιημένους με αυτόν τον συνδυασμό. Βασικά έτσι το σκέφτομαι κάποια στιγμή να προχωρήσω. Και για τη φορητότητα της υπόθεσης, θα βόλεψε ένα iPad.

Πάντα με γνώμονα ότι δεν κάνεις τρομερά πράματα.

#36   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/07/2013 - 10:54

Οι τελευταιοι iMac ειναι το μοντελο Late 2012.
Το φθηνοτερο 21.5" που μπορεις να παρεις ειναι στα 1.500 ευρω. Αναλογως τις αναγκες σου θα σου κρατησει για πολλα χρονια.

Δε θα μπορεις να κανεις ομως αναβαθμιση αν πιστεψεις οτι καποια στιγμη θα τη χρειαστεις.
DVD μπορεις να συνδεσεις εξωτερικο. Ετσι κι αλλιως και εμεις που το εχουμε ζητημα να το χρησιμοποιησαμε τρεις, τεσσερις φορες.

Μαζι με apple care εχεις εγγυηση για τρια χρονια για οτι και να συμβει. Μετα τα τρια χρονια να ευχεσαι να μη συμβει κατι γιατι το κοστος αντικαταστασης θα ειναι τεραστιο. Αναλογως το προβλημα παιζει και να παιρνεις και καινουριο με αυτα τα χρηματα.

Η Apple συνηθιζει με καθε νεα κυκλοφορια του λειτουργικου της να απαξιωνει με τον α ή β τροπο τα παλιοτερα μοντελα. Οποτε σε δυο, τρια χρονια η τοτε εκδοση του OSX θα εχει χαρακτηριστικα που δεν θα υποστηριζει το δικο σου μηχανημα. Αυτο μπορει να σε ενοχλησει, μπορει και οχι. Εξαρταται απο το ποιο θα ειναι αυτο το χαρακτηριστικο και αν θα σου λειπει στην καθημερινη χρηση του υπολογιστη. Με τα πολλα, οσο θα περναει ο καιρος και θα απαξιωνεται το μηχανημα σου θα μπεις στο τρυπακι να παρεις καινουριο.

Αν το κανεις τωρα BTO (build to order) και να βαλεις απο την αρχη περισσοτερα και καλυτερα πχ fusion drive θα κοστισει πολυ περισσοτερο και ισως αργησεις να το παραλαβεις.
Προσωπικη αποψη δεν αξιζουν οι 21,5" τοσα χρηματα (καποιος που το εχει παρει θα σου πει το αντιθετο). Αν μου ελεγες για τον 27" θα σου ελεγα προχωρα.
Οταν πηγα να αγορασω τον iMac, πηγαινα για 21,5. Μολις ειδα τον 27", αλλαξα γνωμη σε ελαχιστα δευτερολεπτα.



Συμφωνώ απόλυτα για το μεγεθος της οθόνης, δεν αξίζει να "παντρευτείς" ουσιαστικά την 21,5 διότι πχ οι Mainstream οθόνες τώρα είναι οι 23άρες πχ. Μετά απο χρόνια που θα γίνουν οι 27άρες και θα χεις μείνει πίσω και δεν θα μπορείς να την αλλάξεις εκεί θα ναι η μεγάλη ξενέρα..


Διαφωνώ απόλυτα για το οτι απαξιώνει παλιότερα μοντέλα που λες (δε το διευκρίνησες ίσως και ακριβώς πως το εννοεις). Πήρα τον Οκτώμβριο του 2006 τον iMac 17" Late 2006. Με το Budget μου αυτό μπόρεσα να πάρω τότε αν και προτιμούσα σίγουρα τον αντίστοιχο 20" τοτε. Είχε Bluetooth,το καινούργιο τότε Wifi N (που ξεκλείδωσε με ενα Update σαν έκπληξη), το πολύ αξιοπιστο και καθόλου ενεργοβόρο Core 2 Duo τσιπάκι κτλ. Με υπηρέτησε το μηχάνημα σχεδόν 7 χρόνια. Δεν τον έσβηνα σχεδόν ποτέ, Always On! Όταν τον πήρα είχε το Mac OS X 10.4 Tiger, μετά πήρε Leopard, Snow Leopard και τέλος Lion. Ακόμη τρέχει μια χαρά! Σίγουρα δε πάει σφαίρα όπως πήγαινε πχ με το Snow Leopard ή οπως πηγαίνει το Macbook Pro μου αλλα παραμένει ενα σύγχρονο μηχάνημα που μπορεί ακόμη να ανταπεξέλθει σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τη φύση του λειτουργικού του. Δικαιολογημένα "έμεινε πίσω" στο Lion αφού η κάρτα γραφικών του για τα σημερινά δεδομένα είναι αδύναμη να ανταπεξέλθει. Αδικαιολόγητο απ την αλλη θεωρώ να αφήνει πίσω έναν Mac Pro πριν το μοντέλο του 2008 (συμφωνα με τα specs του Mountain Lion) που και δυνατη CPU έχει, και 32GB μνήμης μπορεί να πάρει, και δυνατή GPU επίσης μπορεί να πάρει (αν δεν έχει ήδη).


Εκτιμάς γενικά πολλά σε εναν iMac. Τακτοποιημένος χώρος (με λίγα καλώδια), μικρό footprint, αθόρυβος, φοβερό design κτλ. Η μόνη μεταμέλεια μου όσα χρόνια τον έχω ήταν το μέγεθος της οθόνης. Αχ και να μπορούσα να την άλλαζα θα ταν τέλιο το μηχάνημα έλεγα. Διότι την "παντρεύεσαι", δε μπορείς να την αλλάξεις όπως θα την άλλαζες πχ αν είχες Mac Mini, ή ακόμη καλύτερα έναν Mac Pro.


Γι αυτό θα λεγα στον φίλο που δημιούργησε το θέμα, αν θέλει να πάει σε iMac να πάει μόνο σε 27" για να μην κάνει συμβιβασμούς μελλοντικά. Επένδυση είναι, θα σου κρατήσει πολλά ακόμη χρόνια και θα σε αποζημιώσει και με το παραπάνω με την χρήση και την συμπεριφορά του χάρη και στο λειτουργικό του.. :)


#37   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 05/07/2013 - 11:08


Συμφωνώ απόλυτα για το μεγεθος της οθόνης, δεν αξίζει να "παντρευτείς" ουσιαστικά την 21,5 διότι πχ οι Mainstream οθόνες τώρα είναι οι 23άρες πχ. Μετά απο χρόνια που θα γίνουν οι 27άρες και θα χεις μείνει πίσω και δεν θα μπορείς να την αλλάξεις εκεί θα ναι η μεγάλη ξενέρα..


Διαφωνώ απόλυτα για το οτι απαξιώνει παλιότερα μοντέλα που λες (δε το διευκρίνησες ίσως και ακριβώς πως το εννοεις). Πήρα τον Οκτώμβριο του 2006 τον iMac 17" Late 2006. Με το Budget μου αυτό μπόρεσα να πάρω τότε αν και προτιμούσα σίγουρα τον αντίστοιχο 20" τοτε. Είχε Bluetooth,το καινούργιο τότε Wifi N (που ξεκλείδωσε με ενα Update σαν έκπληξη), το πολύ αξιοπιστο και καθόλου ενεργοβόρο Core 2 Duo τσιπάκι κτλ. Με υπηρέτησε το μηχάνημα σχεδόν 7 χρόνια. Δεν τον έσβηνα σχεδόν ποτέ, Always On! Όταν τον πήρα είχε το Mac OS X 10.4 Tiger, μετά πήρε Leopard, Snow Leopard και τέλος Lion. Ακόμη τρέχει μια χαρά! Σίγουρα δε πάει σφαίρα όπως πήγαινε πχ με το Snow Leopard ή οπως πηγαίνει το Macbook Pro μου αλλα παραμένει ενα σύγχρονο μηχάνημα που μπορεί ακόμη να ανταπεξέλθει σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τη φύση του λειτουργικού του. Δικαιολογημένα "έμεινε πίσω" στο Lion αφού η κάρτα γραφικών του για τα σημερινά δεδομένα είναι αδύναμη να ανταπεξέλθει. Αδικαιολόγητο απ την αλλη θεωρώ να αφήνει πίσω έναν Mac Pro πριν το μοντέλο του 2008 (συμφωνα με τα specs του Mountain Lion) που και δυνατη CPU έχει, και 32GB μνήμης μπορεί να πάρει, και δυνατή GPU επίσης μπορεί να πάρει (αν δεν έχει ήδη).


Εκτιμάς γενικά πολλά σε εναν iMac. Τακτοποιημένος χώρος (με λίγα καλώδια), μικρό footprint, αθόρυβος, φοβερό design κτλ. Η μόνη μεταμέλεια μου όσα χρόνια τον έχω ήταν το μέγεθος της οθόνης. Αχ και να μπορούσα να την άλλαζα θα ταν τέλιο το μηχάνημα έλεγα. Διότι την "παντρεύεσαι", δε μπορείς να την αλλάξεις όπως θα την άλλαζες πχ αν είχες Mac Mini, ή ακόμη καλύτερα έναν Mac Pro.


Γι αυτό θα λεγα στον φίλο που δημιούργησε το θέμα, αν θέλει να πάει σε iMac να πάει μόνο σε 27" για να μην κάνει συμβιβασμούς μελλοντικά. Επένδυση είναι, θα σου κρατήσει πολλά ακόμη χρόνια και θα σε αποζημιώσει και με το παραπάνω με την χρήση και την συμπεριφορά του χάρη και στο λειτουργικό του.. :)


Επίσης να προσθέσω ότι αν θες να πας σε αντίστοιχη οθόνη της 27 iMac, να υπολογίζεις κοντά στο 1000€. Έχω full HD Vaio στις 16" και ήθελα να πάρω οθόνη, αλλά δε θα κέρδιζα κάτι παραπάνω εκτός από μεγέθυνση και απομάκρυνση. Μια η άλλη. Στους iMac όμως αυξάνεται η ανάλυση και μπορείς να δουλεύεις ταυτόχρονα πολλά παράθυρα χωρίς να σκρολλάρεις στο καθένα. Με άνεση. Αν έχεις χρήματα για τον 27άρι. Δως τα και από μένα.

#38   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/07/2013 - 11:16

Καλο και το 27" αλλα μπορείς μετα να τον κανείς τούμπανο; Η πρέπει να τον πάρεις απο την αρχή έτσι;

Και για να τον παρεις παει γυρω στα 3.000 με αυτα που μου λες φίλε μου.

iOs 7! 


#39   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/07/2013 - 11:18

Πάντως επειδή βλέπω να κάνετε αρκετοί την σύγκριση με το mac mini να τονίσω πως αν δεν έχεις οθόνη και πάρεις ανάλογα panel στις 21.5 θες κανένα 300 ευρώ, επίσης ενσωματωνμένη camera που κι εκεί θέλει κανένα 80άρι για μια καλή, ηχεία στην ξεφτίλα κανένα 50άρικο, τα περιφερειακά mouse and keyboard που θέλεις κανένα 150άρι κι εκεί.

Οπότε βάλε βάλε φτάνεις στον iMac...

Το μόνο αρνητικό ότι οι καινούργιοι στις 21.5 δεν αναβαθμίζονται! Εκεί έχετε απόλυτο δίκιο.
Once You Go Mac You Never Go Back

#40   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/07/2013 - 11:23

Καλο και το 27" αλλα μπορείς μετα να τον κανείς τούμπανο; Η πρέπει να τον πάρεις απο την αρχή έτσι;

Και για να τον παρεις παει γυρω στα 3.000 με αυτα που μου λες φίλε μου.


Ο 27άρης η διαφορά που έχεις με τον 21.5 είναι ότι μπορείς να αναβαθμίσεις την μνήμη ram οποιαδήποτε στιγμή θέλεις εσύ μόνος σου.

Από εκεί και πέρα για ssd θα πρέπει να τον πάρεις κι αυτόν από την αρχή.
Once You Go Mac You Never Go Back

#41   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/07/2013 - 11:25

Διαφωνώ απόλυτα για το οτι απαξιώνει παλιότερα μοντέλα που λες (δε το διευκρίνησες ίσως και ακριβώς πως το εννοεις). Πήρα τον Οκτώμβριο του 2006 τον iMac 17" Late 2006. Με το Budget μου αυτό μπόρεσα να πάρω τότε αν και προτιμούσα σίγουρα τον αντίστοιχο 20" τοτε. Είχε Bluetooth,το καινούργιο τότε Wifi N (που ξεκλείδωσε με ενα Update σαν έκπληξη), το πολύ αξιοπιστο και καθόλου ενεργοβόρο Core 2 Duo τσιπάκι κτλ. Με υπηρέτησε το μηχάνημα σχεδόν 7 χρόνια. Δεν τον έσβηνα σχεδόν ποτέ, Always On! Όταν τον πήρα είχε το Mac OS X 10.4 Tiger, μετά πήρε Leopard, Snow Leopard και τέλος Lion. Ακόμη τρέχει μια χαρά! Σίγουρα δε πάει σφαίρα όπως πήγαινε πχ με το Snow Leopard ή οπως πηγαίνει το Macbook Pro μου αλλα παραμένει ενα σύγχρονο μηχάνημα που μπορεί ακόμη να ανταπεξέλθει σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τη φύση του λειτουργικού του. Δικαιολογημένα "έμεινε πίσω" στο Lion αφού η κάρτα γραφικών του για τα σημερινά δεδομένα είναι αδύναμη να ανταπεξέλθει. Αδικαιολόγητο απ την αλλη θεωρώ να αφήνει πίσω έναν Mac Pro πριν το μοντέλο του 2008 (συμφωνα με τα specs του Mountain Lion) που και δυνατη CPU έχει, και 32GB μνήμης μπορεί να πάρει, και δυνατή GPU επίσης μπορεί να πάρει (αν δεν έχει ήδη).


Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η Apple εισάγει νέα χαρακτηριστικά σε κάθε επόμενη έκδοση OSX τα οποία τα "δένει" στο Hardware πχ airplay mirroring κ.α.
Όταν υπάρχουν 3rd party apps που κάνουν το ίδιο πράγμα και παίζουν τέλεια, δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην υποστηρίζεται και το παλιότερο hardware.
Φαντάζομαι ότι και κάποια χαρακτηριστικά του OSX Mavericks δεν θα υποστηρίζονται από το hardware του Mid 2010 iMac που έχω ή ίσως και ενός μοντέλου του 2011.

Όσον αφορά την ταχύτητα και αμεσότητα του λειτουργικού, είναι λογικό ότι εφόσον αναπτύσσεται το λειτουργικό και προστίθενται νέα χαρακτηριστικά, όλα αυτά φροντίζουν ώστε να παίζουν σωστά με το τρέχον hardware κάθε φορά και δε δίνεται ιδιαίτερη βαρύτητα στο πως θα συμπεριφερθεί σε μηχάνημα πχ 4ετίας.

#42   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/07/2013 - 11:27

Mike έτσι κι αλλιώς με τους ssd από την στιγμή που μπαίνει το λειτουργικό θα πηγαίνει καλά.

Εγώ με τον Late 2009 21,5 core 2 duo @ 3,06 και το Mountain Lion πηγαίνει σφαίρα σε σχέση με i7 Mac χωρίς ssd.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 05/07/2013 - 11:27

Once You Go Mac You Never Go Back

#43   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/07/2013 - 11:32

Ισχύει αυτό που λες. Όπως βλέπεις όμως έχει αρχίσει η Apple και το "κόβει" σιγά σιγά το upgradability. Πολύ φοβάμαι ότι τα επόμενα Mac mini δεν θα έχουν δυνατότητα επέμβασης στο εσωτερικό τους.

#44   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/07/2013 - 11:34

Ισχύει αυτό που λες. Όπως βλέπεις όμως έχει αρχίσει η Apple και το "κόβει" σιγά σιγά το upgradability. Πολύ φοβάμαι ότι τα επόμενα Mac mini δεν θα έχουν δυνατότητα επέμβασης στο εσωτερικό τους.


Ναι αυτό το πιστεύω κι εγώ, προσωπικά είχα εκφράσει τις ανησυχίες μου από τότε που έβγαλε τα macbook pro retina, σε πάει δυστυχώς σε ένα στυλ να τα σκάσεις για να πάρεις τούμπανο μηχάνημα, η πάρε το basic αλλά σε 3 χρονάκια θα θέλεις άλλο.

Τα έχουμε ξαναπεί, μέχρι ο iMac μου να μου πει δεν μπορώ άλλο βρε άνθρωπε δεν τον αλλάζω he he.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 05/07/2013 - 11:35

Once You Go Mac You Never Go Back

#45   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/07/2013 - 11:49

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η Apple εισάγει νέα χαρακτηριστικά σε κάθε επόμενη έκδοση OSX τα οποία τα "δένει" στο Hardware πχ airplay mirroring κ.α.
Όταν υπάρχουν 3rd party apps που κάνουν το ίδιο πράγμα και παίζουν τέλεια, δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην υποστηρίζεται και το παλιότερο hardware.
Φαντάζομαι ότι και κάποια χαρακτηριστικά του OSX Mavericks δεν θα υποστηρίζονται από το hardware του Mid 2010 iMac που έχω ή ίσως και ενός μοντέλου του 2011.

Όσον αφορά την ταχύτητα και αμεσότητα του λειτουργικού, είναι λογικό ότι εφόσον αναπτύσσεται το λειτουργικό και προστίθενται νέα χαρακτηριστικά, όλα αυτά φροντίζουν ώστε να παίζουν σωστά με το τρέχον hardware κάθε φορά και δε δίνεται ιδιαίτερη βαρύτητα στο πως θα συμπεριφερθεί σε μηχάνημα πχ 4ετίας.


Ε ναι θα συμφωνήσω.. αλλα λογικό να τα αφήνει πίσω αφου δένει με νέες τεχνολογίες ασύρματης δικτύωσης και δεν υποστηρίζονται σε όλα τα μηχανήματα. Και εδώ που τα λέμε η Apple ανέκαθεν είχε στα μηχανήματα της πρώτη νέα πρότυπα ασύρματης δικτύωσης απο εποχής PowerMacG4 και έπειτα (π.χ. εγώ είχα 802.11n, τα καινουργια Air το 802.11ac πρότυπο κ.ο.κ.). Όταν μιλάμε για Hardware limitations δυστηχώς δε γίνονται και πολλά πράγματα για να βελτιωθεί η κατάσταση..

Για το Airplay απαιτει Dual Band chip που δουλεύει σε 2,4/5GHz για καλύτερη απόδοση. Απόλυτα λογικά γιατί αν το υποστήριζε εν μέρει θα υπήρχαν και μπόλικα παράπονα.. π.χ. είχα ενεργοποιήσει το Airdrop (που δε το υποστήριζε κανονικά ο iMac μου με εντολή στο Terminal το κανα όμως και όντως έστελνα αρχεία μεταξύ μηχανημάτων, αλλά όση ώρα έστελνα δε μπορούσε να συνδεθεί και με το wi-fi στο Internet, λόγω μη υπαρξης dual band chip. Ε φαντάσου κάτι αντίστοιχο να υποστήριζε το Airplay ο iMac σου πχ αλλά να κατά το Streaming να λάγκαρε κατα συχνα διαστήματα.. δε θα βριζες μετά την Apple που σου δωσε την δυνατότητα να το κάνεις αλλά με ημιτελή λειτουργικότητα? ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες