Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iMac 21.5" του 2013.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
83 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9749 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/07/2013 - 11:52

Ναι αυτό το πιστεύω κι εγώ, προσωπικά είχα εκφράσει τις ανησυχίες μου από τότε που έβγαλε τα macbook pro retina, σε πάει δυστυχώς σε ένα στυλ να τα σκάσεις για να πάρεις τούμπανο μηχάνημα, η πάρε το basic αλλά σε 3 χρονάκια θα θέλεις άλλο.

Τα έχουμε ξαναπεί, μέχρι ο iMac μου να μου πει δεν μπορώ άλλο βρε άνθρωπε δεν τον αλλάζω he he.

Και εγω παρομοιως....μαλλον ιδιο iMac εχουμε jimmakos.Δεν τον εχω πειραξει ποτε περα απο τις αναβαθμισεις του λειτουργικου και ολα πανε μια χαρα.Το μηχανημα δεν αλλαζει ακομα. :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/07/2013 - 11:52

Επίσης να προσθέσω ότι αν θες να πας σε αντίστοιχη οθόνη της 27 iMac, να υπολογίζεις κοντά στο 1000€. Έχω full HD Vaio στις 16" και ήθελα να πάρω οθόνη, αλλά δε θα κέρδιζα κάτι παραπάνω εκτός από μεγέθυνση και απομάκρυνση. Μια η άλλη. Στους iMac όμως αυξάνεται η ανάλυση και μπορείς να δουλεύεις ταυτόχρονα πολλά παράθυρα χωρίς να σκρολλάρεις στο καθένα. Με άνεση. Αν έχεις χρήματα για τον 27άρι. Δως τα και από μένα.


Καλή χρυσή και με ωραίες ευκολίες η Thunderbolt Display (και γω αν είχα χρήμα αυτη θα παιρνα) αλλά μια χαρά υπάρχουν επιλογές το ίδιο ποιοτικές σε panel,ανάλυση,καλύτερη συνδεσιμότητα με άλλες συσκευές κτλ. και το κυριότερο: με μεγαλύτερη εγγύηση (3έτη αντί για 1έτος) και 300Ε φθηνότερες..

https://www.skroutz....arp-U2713H.html

Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 05/07/2013 - 11:55


#48   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 05/07/2013 - 12:05

Καλή χρυσή και με ωραίες ευκολίες η Thunderbolt Display (και γω αν είχα χρήμα αυτη θα παιρνα) αλλά μια χαρά υπάρχουν επιλογές το ίδιο ποιοτικές σε panel,ανάλυση,καλύτερη συνδεσιμότητα με άλλες συσκευές κτλ. και το κυριότερο: με μεγαλύτερη εγγύηση (3έτη αντί για 1έτος) και 300Ε φθηνότερες..

https://www.skroutz....arp-U2713H.html


Δεν το είχα ψάξει τόσο και είχα πετύχει κάτι Samsung στα 900€. Για αυτό και η αδρή μου εκτίμηση. Αλλά έχεις δίκιο ότι δεν προσφέρει και πολλά παραπάνω μια οθόνη. Δεν είμαστε και όλοι γραφίστες.

Όσο για το αν αξίζει σκέτο Mac mini + περιφερειακά ή καλύτερα να πας σε λύση All Round iMac, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, ούτε είχα κάνει τους υπολογισμούς.

#49   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/07/2013 - 13:28

Εμένα μου αρέσει και η οθόνη του iMac.

Έχετε δίκιο οσο αναφορά δηλαδή αν πάρω το mac mini + τα παρελκόμενα θα πάει κοντά στον iMac αρα ποιος ο λόγος να δίνω τόσα λεφτά για κάτι που τα περιέχει όλα;

Τώρα αν π.χ πάρω τον iMac 21.5" + αναβάθμιση με Fusion Drive δεν δεν θα πηγαίνει σφέρα; Δεν θα μου κρατήσει για 5 χρόνια τουλάχιστον;

Διότι αν το αποφασησώ για το πιο θα του κάνω αναβαθμιση για να κρατήσει όσο πρέπει και όσο το χρειαστώ.

Τέλος είδα ενα βίντεο που λένε οτι οι Mac νεα γενιάς δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν για προγράμματα π.χ για να φτιάξεις κάποια βίντεο και λοιπά.

Ίσχυει κάτι τέτοιο;

iOs 7! 


#50   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/07/2013 - 13:52

Δεν το είχα ψάξει τόσο και είχα πετύχει κάτι Samsung στα 900€. Για αυτό και η αδρή μου εκτίμηση. Αλλά έχεις δίκιο ότι δεν προσφέρει και πολλά παραπάνω μια οθόνη. Δεν είμαστε και όλοι γραφίστες.

Όσο για το αν αξίζει σκέτο Mac mini + περιφερειακά ή καλύτερα να πας σε λύση All Round iMac, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, ούτε είχα κάνει τους υπολογισμούς.


Είναι καθαρά θέμα αναγκών το τι αξίζει και τι όχι.. το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

Αν θές λύση All-In-One, και τούμπανα χαρακτηριστικά (με την ανάλογη τιμή) αλλά μικρή επεκτασιμότητα (μονο Ram) και "παντρεμα" της οθόνης για οσο θα εχεις το μηχανημα, πας σε iMac.

Αν θες μεγαλύτερη επεκτασιμότητα (ram+δισκος ssd) κανένα "πάντρεμα" οθόνης και εισαι σχετικά καινούργιος στον κόσμο των Mac τοτε η καλύτερη (και οικονομικότερη) λύση είναι το Mac Mini. Το μόνο αρνητικό είναι (όπως πολύ σωστά είπε και ο Jimmakos) πως το Mac Mini δε σου προσφέρει όλο το πακέτο του iMac.. ηχεία γιόκ, όπως και κάμερα γιόκ (που για να βρείς συμβατή και εγγυημένα να δουλέψει σε μελλοντικές εκδόσεις είναι ολίγον τι τρυπάκι..)

Αυτά για το Desktop. Αν κάποιος θέλει να συνδυάσει Desktop+Laptop εμπειρία μπορεί κάλιστα να πάρει ένα Macbook Pro, να το βάλει σε ενα ποιοτικό Stand με εξωτερική οθόνη και πληκτρολόγια/ποντίκια και να χαίρεται και τους 2 κόσμους κατα βούληση.. μετά τον iMac αυτό πιστεύω με βόλεψε αρκετά καλύτερα!

Αναρτημένη εικόνα




Οπότε αυτη την απόφαση την καθορίζουν καθαρά τα θέλω, οι ανάγκες του εκάστοτε χρήστη και κυριότερο, το budget.

Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 05/07/2013 - 13:52


#51   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/07/2013 - 13:55

Εμένα μου αρέσει και η οθόνη του iMac.

Έχετε δίκιο οσο αναφορά δηλαδή αν πάρω το mac mini + τα παρελκόμενα θα πάει κοντά στον iMac αρα ποιος ο λόγος να δίνω τόσα λεφτά για κάτι που τα περιέχει όλα;

Τώρα αν π.χ πάρω τον iMac 21.5" + αναβάθμιση με Fusion Drive δεν δεν θα πηγαίνει σφέρα; Δεν θα μου κρατήσει για 5 χρόνια τουλάχιστον;

Διότι αν το αποφασησώ για το πιο θα του κάνω αναβαθμιση για να κρατήσει όσο πρέπει και όσο το χρειαστώ.

Τέλος είδα ενα βίντεο που λένε οτι οι Mac νεα γενιάς δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν για προγράμματα π.χ για να φτιάξεις κάποια βίντεο και λοιπά.

Ίσχυει κάτι τέτοιο;


Μια χαρα θα ανταπεξέρχεται και πολυ γρήγορος και συγχρονος θα παραμείνει με το Fusion Drive.. Ότι και να πάρεις βασικά (ειτε Mini είτε iMac) θα κρατήσει μια χαρά για 5 χρόνια. Το μόνο "μελανό" σημείο όπως προείπα είναι οτι θα "παντρευτείς" την οθόνη του. Και αν κάποια στιγμή μετά απο καιρό σου φαίνεται μικρή ή λίγη δε θα χεις την δυνατότητα να την αλλάξεις όπως θα μπορούσες αν είχες το Mini.. ζυγισε τα και αποφασίζεις τι σε καλύπτει περισσότερο.. ;)

#52   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/07/2013 - 14:04

Μια χαρα θα ανταπεξέρχεται και πολυ γρήγορος και συγχρονος θα παραμείνει με το Fusion Drive.. Ότι και να πάρεις βασικά (ειτε Mini είτε iMac) θα κρατήσει μια χαρά για 5 χρόνια. Το μόνο "μελανό" σημείο όπως προείπα είναι οτι θα "παντρευτείς" την οθόνη του. Και αν κάποια στιγμή μετά απο καιρό σου φαίνεται μικρή ή λίγη δε θα χεις την δυνατότητα να την αλλάξεις όπως θα μπορούσες αν είχες το Mini.. ζυγισε τα και αποφασίζεις τι σε καλύπτει περισσότερο.. ;)


Αν είχα περισσότερα θα έπερνα χωρίς δεύτερη σκέψη το 27" αλλα με νέα RAM + FUSION DRIVE θα πάει 3.000 ευρώ.

Αστρονομικό ποσο για μένα μπορώ να πω! χαχα :P

iOs 7! 


#53   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 05/07/2013 - 14:04

Εγω ημουνα τυχερος παντως ειχα και ποντικι MX performance & K750 και οθονη full hd.

Εμενα το mac mini με εκπτωσεις και ssd & ram θα βγει 1100€ η καμερα κανει 100€ πολυ ακριβη :/

#54   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 05/07/2013 - 14:05

Αν είχα περισσότερα θα έπερνα χωρίς δεύτερη σκέψη το 27" αλλα με νέα RAM + FUSION DRIVE θα πάει 3.000 ευρώ.

Αστρονομικό ποσο για μένα μπορώ να πω! χαχα :P

Στο 27 βαζεις εσυ ram μονος σου

#55   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/07/2013 - 14:12

Στο 27 βαζεις εσυ ram μονος σου


Ναι το είδα στο youtube απο ενα Preview. Άλλα όσο αναφορά το Fusion πρέπει να το βάλω απο την αρχή.

Π.χ το 256 κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι πως λέγεται κοστίζει 300 δολλάρια απ'΄ότι βλέπω ΕΔΩ .

iOs 7! 


#56   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/07/2013 - 14:19

Παιδιά ΕΔΩ είδα οτι το επόμενο iMac θα κυκλοφορήσει σε 37 μέρες;

Ψευτιά είναι;

iOs 7! 


#57   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 05/07/2013 - 15:40

Τον Νοέμβριο θα κυκλοφορήσει.

Εδω θα βλεπεις http://store.systemg...-5-2-9-ghz.html

#58   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/07/2013 - 15:56

1.976,86 € μαζί με τον Fusion.

2 Χιλιάρικα. Μην πώ για την RAM. αλλα δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα με την 8άρα.

Πόλλα λεφτά! :P Άλλα αξίζει η επένδυση......;

Edit: το ένα TB = 1.000 GB ή κάνω λάθος;

Τελευταία επεξεργασία από: iJohnNic, 05/07/2013 - 15:57

iOs 7! 


#59   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 05/07/2013 - 20:07

Εγω σου λέω αφού θες edit για βιντεο πανε σε PC και βάλε και καλή κάρτα γραφικών.

#60   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 05/07/2013 - 20:10

Καταρχην ακους διαφορες γνωμες εδω μεσα....
απλα πραματα...γιατι μερικοι λενε διαφορα....υπερβολικα....
1) Κανενα ηλεκτρονικο δεν ειναι επενδυση....ειδικα η φιλοσοφια το Μακ ειναι επενδυση ειναι μια καραμελα που λεγεται συνεχως...απλα εχει καλητερη μεταπωλητικη αξια σε σχεση με ενα ΠΙ-ΣΙ...ΑΝ βεβαια σκοπευεις να το πουλησεις το επομενο ετος τοτε μονο εχει νοημα , αν θελεις να το κρατισεις παραπανω και φυσικα δεν εχει...παρολα αυτα ενα ηλεκτρονικο ειναι και χανει αξια με το που βγει το επομενο κτλ...νομος....αρα δεν ειναι επενδυση...επενδυση ειναι ο χρυσος , αν θελεις για 2000 ευρω αγορασε χρυσες λιρες και οχι Μακ και ξε-Μακ...!! Ακου ο Μακ επενδυση...τετοιες μαλ@#$@ λεγονται ... καλυτερα να μην τις λεμε !!
2) Τα νεα Μακ ΔΕΝ αναβαθμιζονται τελος...περα απο την μνημη στα 27αρια και μονο αυτη και τελος...που ΑΝ εχεις αναγκη την ανβαθμιζεις...εσυ ως απλος καθημερινος χριστης δεν θα σου χρειαστουν περισσοτερα απο 8 γιγα για τα επομενα χρονια..αν ησουν επαγγελματιας πιθανον...οχι σιγουρο , αλλα πιθανον να ηθελες περισσοτερα...!!
Τωρα να μην προτεινουμε στο παιδι...επιλογες...να αποκτισεις μνημη παραπανω...να την κανει τι....δηλαδη του λεμε...σταξε καλυτερα περισσοτερα επειδη θα εχεις μια δυνατοτητα αναβαθμισης της μνημης και μονο στο αποτερο μελλον....!!! Και τι ειναι καλυτερο...να σταξει το 1000αρικο παραπανω για να εχει αυτη την ενδεχομενη δυνατοτητα...ή να κρατισει το 1000αρικο και να το σταξει σε μελλοντικο μοντελο μετα απο 3-4 χρονια...που θα ειναι πολυ καλυτερο και με αλλη τεχνολογια...?? Απλη λογικη !!
3) Νομος....ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΤΟΥΜΠΑΝΟ...αυριο - μεθαυριο θα ειναι απλα ενα ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ - ΜΠΑΓΛΑΜΑΣ....δηλαδη , μην σταζεις πολλα αν δεν εισαι επαγγελματιας σε ΑΝΑΛΩΣΗΜΟ...κρατα την διαφορα που θα εβαζες στην ακρη και ριξτην σε μελλοντικο μηχανακι...και μετα φερε τον καθε" εξυπνακια " να συγκρινει σε τεσταρισμα δυνατοτητων το δικο του παλιοτερο υπερ-κοστολογημενο Τουμπανο , με το δικο σου καινουριο με τις νεες τεχνολογιες...ονειρα γλυκα !!
4) Το αππλ κερ...να το παρεις οπως και δηποτε...τιποτε αλλο...επιβαλεται !!
5) Κανενα αναλωσιμο δεν θα το παντρευτεις για παντα...αρα δεν θα του υπερ ανεβασεις ασκοπα την τιμη...εκτως και αν χρειαζεται...μην παρασυρεσαι απο διαφορους...θα παρεις αυτο που ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ οχι αυτο που και καλα , ισως , ενδεχομενος , καποτε μελλον , μπορει να σου χρειαστει....μπουρδες !!
Αν στο μελλον σου χρειαστει...τοτε θα δωσεις τα χρηματα αυτα και θα αγορασεις νεο μηχνημα...!!
Ακουω οτι θα παρω καλυτερη καρτα γραφικων για να κρατισει περισσοτερο...και τι ειναι η καρτα γραφικων κονσερβα που την τρωμε και μετα απο χρονια...??
Την επομενη χρονια η επομενη καρτα γραφικων θα ειναι πολυ καλυτερη...φαντασου τι δυναμικη θα υπαρχει μετα απο 3-4 χρονια...!!
Βαζεις καλητερο εξαρτημα...ΜΟΝΟ αν το χρειαζεσαι και το δουλευεις...και οχι για χαβαλε !!
6) Το μεγεθος της οθονης ειναι κατι σχετικο και προσωπικο και οπως βολευεσαι...για μενα η 27αρα ειναι τηλεοραση δεν με βολευει..εδω και στισ 21.5 εχω προβλημα με τα ματια μου μετα απο ωρα !! Αγοραζεις αυτο που σε βολευει...ειναι κατι πολυ σχετικο...εγω 27αρα δεν θα επερνα..δεν ειμαι γραφιστας , αλλοσ βολεβεται την αγοραζει , κανενα προβλημα περι ορεξεος...αν θελω να δω ταινια σε μεγαλυτερη οθονη...με Αππλ ΤΒ την στελνω σε 40 ιντσες...!!
Δεν υπαρχει μαστ και ξε-μαστ και ξυπασμενες παπα@#$λογιες που ακους απο διαφορους.....υπαρχει τι σε βολευει ΕΣΕΝΑ και τελος φιλε !!
7) Η τεχνολογια αλλαζει ταχυτατα...σε λιγο καιρο θα εχουμε αλλα νεα πραματα...και αυτα τα μηχανακια που εχουμε τωρα θα φανταζουν αρχαια...οποτε κανε συνετες και εξυπνες επιλογες και οχι οτι να ναι...χωρις να το εχεις αναγκη....
φιλικα!!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 05/07/2013 - 20:20


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες