Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Να αλλάξω σε imac - mini mac ή να μέινω σε windows pc


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 08/12/2014 - 14:13

Είμαι κάτοχος ενός iphone , ipad και apple TV εδώ και αρκετό καιρό με τις λειτουργίες τους και το IOS να μπορώ να λεώ ότι το γνωρίζω και γενικότερα μπορώ το χειριστώ άνετα . Είμαι επίσης κάτοχος ενός pc από τα πολλά που έχω αλλάξει στην ζωή μου <<συμβατό>> που λέγαμε κάποτε εμείς οι μεγαλύτεροι windows λειτουργικό . Εδώ και αρκετό καιρό ψήνομαι να το γυρίσω μετά από τόσα χρόνια σε apple pc και θα ήθελα με την βοήθεια κάποιον <<ειδικών>> δηλαδή είδη χρηστών αν θα ήταν καιρός να κόψω την παλιά μου συνήθεια που είναι το PC ΙΒΜ (χαχαχαχα) . H αλήθεια είναι ότι θέλω να δω το λειτουργικό των υπολογιστών της apple με μεγάλο ενδιφέρον αλλά από την άλλη θέλω να μπορώ να καλύψω και τις ανάγκες μου ………..

 

Οι ανάγκες είναι

 

 

  1. Κατέβασμα διαφόρων αρχείων

    Παρακολούθηση video – ταινιών και πολύ streaming σε TV με την εφαρμογή Air video από το iphone με την βοήθεια apple tv .
  2. Ιντερνετ -επεξεργασία κειμένου και τις κλασικές λειτουργίες άντε και καμία επεξεργασία video
  3. Τέλος και σημαντικότερο θα ήθελα να μπορώ να μπορώ να παίζω και κάποια παιχνίδια τύπου call of duty κτλ. (δηλαδή games που θέλουν ένα πιο εξιδικευμένο hardware)

 

H ερώτηση είναι με ένα ποσό των 1000 ευρώ άντε 1200 ευρώ θα μπορώ να καλύψω τα παραπάνω



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 08/12/2014 - 14:14

Γνώμη μου είναι ότι δεν σου χρειάζεται πραγματικά
Αλλά αν θες για αλλαγή οκ τότε
Γενικά σε αυτά που θες πιο πολύ θα δυσκολευτείς και πιο πολλά λεφτά θα δώσεις χωρίς λόγο

#3   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 08/12/2014 - 14:23

Και εγώ αυτό βλέπω . Απλός το pc μου είναι σχεδόν 10 χρόνων . Πρέπει να το αλλάξω . Για αυτό έλεγα αν είναι να τα κάνω αλλαγή να δω και καινούργια πράγματα  που με ενδιαφέρουν



#4   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/12/2014 - 14:40

Απο φιλο μου που παίζει cod ξερω πως θέλει πολύ καλή κάρτα γραφικών, έφτιαξε ενα gaming PC πρόσφατα με πολύ καλα specs. Στα χρήματα που διαθέτεις πας για 13" που δεν ειναι και οτι καλύτερο απο άποψη χαρακτηριστικών. Δεν ξερω και πολλά απο μακ αλλα αν θες παιχνίδια κυριως τότε windows καλύτερα σε αυτα τα χρήματα. Ο 13" θα κανει δουλειά απλα μετριοτατα πράγμα σε σχέση με ενα windows PC στα ίδια χρήματα..

#5   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/12/2014 - 14:44

Είμαι κάτοχος ενός iphone , ipad και apple TV εδώ και αρκετό καιρό με τις λειτουργίες τους και το IOS να μπορώ να λεώ ότι το γνωρίζω και γενικότερα μπορώ το χειριστώ άνετα . Είμαι επίσης κάτοχος ενός pc από τα πολλά που έχω αλλάξει στην ζωή μου <<συμβατό>> που λέγαμε κάποτε εμείς οι μεγαλύτεροι windows λειτουργικό . Εδώ και αρκετό καιρό ψήνομαι να το γυρίσω μετά από τόσα χρόνια σε apple pc και θα ήθελα με την βοήθεια κάποιον <<ειδικών>> δηλαδή είδη χρηστών αν θα ήταν καιρός να κόψω την παλιά μου συνήθεια που είναι το PC ΙΒΜ (χαχαχαχα) . H αλήθεια είναι ότι θέλω να δω το λειτουργικό των υπολογιστών της apple με μεγάλο ενδιφέρον αλλά από την άλλη θέλω να μπορώ να καλύψω και τις ανάγκες μου ………..

 

Οι ανάγκες είναι

 

 

  1. Κατέβασμα διαφόρων αρχείων

    Παρακολούθηση video – ταινιών και πολύ streaming σε TV με την εφαρμογή Air video από το iphone με την βοήθεια apple tv .
  2. Ιντερνετ -επεξεργασία κειμένου και τις κλασικές λειτουργίες άντε και καμία επεξεργασία video
  3. Τέλος και σημαντικότερο θα ήθελα να μπορώ να μπορώ να παίζω και κάποια παιχνίδια τύπου call of duty κτλ. (δηλαδή games που θέλουν ένα πιο εξιδικευμένο hardware)

 

H ερώτηση είναι με ένα ποσό των 1000 ευρώ άντε 1200 ευρώ θα μπορώ να καλύψω τα παραπάνω

με αυτα τα χρηματα που διαθετεις περνεις ενα πολυ μετριο μηχανημα mac σε αντιθεση με ενα πολυ καλυτερο windows σε ταχυτητα, σε καρτα γραφικων κτλ.



#6   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/12/2014 - 14:44

με αυτα τα χρηματα που διαθετεις περνεις ενα πολυ μετριο μηχανημα mac σε αντιθεση με ενα πολυ καλυτερο windows Pc σε ταχυτητα, σε καρτα γραφικων κτλ.



#7   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 08/12/2014 - 14:47

Απο φιλο μου που παίζει cod ξερω πως θέλει πολύ καλή κάρτα γραφικών, έφτιαξε ενα gaming PC πρόσφατα με πολύ καλα specs. Στα χρήματα που διαθέτεις πας για 13" που δεν ειναι και οτι καλύτερο απο άποψη χαρακτηριστικών. Δεν ξερω και πολλά απο μακ αλλα αν θες παιχνίδια κυριως τότε windows καλύτερα σε αυτα τα χρήματα. Ο 13" θα κανει δουλειά απλα μετριοτατα πράγμα σε σχέση με ενα windows PC στα ίδια χρήματα..

Άρα πάω για windows pc πάλι  απ' ότι κατάλαβα . Επίσης τa games που έχω σε ipad μπορώ να τα παίζω και σε mac ?



#8   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/12/2014 - 14:51

Άρα πάω για windows pc πάλι απ' ότι κατάλαβα . Επίσης τa games που έχω σε ipad μπορώ να τα παίζω και σε mac ?


Τα παιχνίδια αν ειναι universal τα παίζεις και σε μακ, αλλα δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με παιχνίδια για να ξερω ποια ειναι και σε μακ.
Αν θες κυριως για gaming τότε ναι καλύτερα windows pc γιατι αλλιώς ανεβαίνεις αρκετά στα χρήματα για MacBook με καλή κάρτα γραφικών.

#9   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 08/12/2014 - 14:56

Είμαι κάτοχος ενός iphone , ipad και apple TV εδώ και αρκετό καιρό με τις λειτουργίες τους και το IOS να μπορώ να λεώ ότι το γνωρίζω και γενικότερα μπορώ το χειριστώ άνετα . Είμαι επίσης κάτοχος ενός pc από τα πολλά που έχω αλλάξει στην ζωή μου <<συμβατό>> που λέγαμε κάποτε εμείς οι μεγαλύτεροι windows λειτουργικό . Εδώ και αρκετό καιρό ψήνομαι να το γυρίσω μετά από τόσα χρόνια σε apple pc και θα ήθελα με την βοήθεια κάποιον <<ειδικών>> δηλαδή είδη χρηστών αν θα ήταν καιρός να κόψω την παλιά μου συνήθεια που είναι το PC ΙΒΜ (χαχαχαχα) . H αλήθεια είναι ότι θέλω να δω το λειτουργικό των υπολογιστών της apple με μεγάλο ενδιφέρον αλλά από την άλλη θέλω να μπορώ να καλύψω και τις ανάγκες μου ………..

 

Οι ανάγκες είναι

 

 

  1. Κατέβασμα διαφόρων αρχείων

    Παρακολούθηση video – ταινιών και πολύ streaming σε TV με την εφαρμογή Air video από το iphone με την βοήθεια apple tv .
  2. Ιντερνετ -επεξεργασία κειμένου και τις κλασικές λειτουργίες άντε και καμία επεξεργασία video
  3. Τέλος και σημαντικότερο θα ήθελα να μπορώ να μπορώ να παίζω και κάποια παιχνίδια τύπου call of duty κτλ. (δηλαδή games που θέλουν ένα πιο εξιδικευμένο hardware)

 

H ερώτηση είναι με ένα ποσό των 1000 ευρώ άντε 1200 ευρώ θα μπορώ να καλύψω τα παραπάνω

 

 

ΤΑ ιδια ακριβως ειχα και εγω και ετσι πριν απο 3 χρονια πηρα ενα mac mini ,η απογοητευση αρθε αμεσα

 

κατεβασμα αρχειων (μουσικη ταινειες ) πολυ δυσκολα με το μινι (το ειχα παρει 800 ε)

παιχνιδια οχι τρελλα πραγματα με πολλα κολληματα (γαρ χωρισ καρτα γραφικων)

exel office κτλ που τα δουλευω με απειρα κολληματα ,φετοςς αποφασισα και εκανα ενα pc με συνθεση που ειδα μεσα σε ενα γερμανικο site,

με μικρο κουτι και ομορφο και ακριβο γιατι το ηθελα για το σαλονι ,με windows8 ,οχι πεταει αλλα απογειονεται,απιστευτο ,ξαναηρθε το χαμογελο στο σπροσωπο μου,τελικη τιμη 800ε .

λατρευω το ipad-iphone και δεν το αλλαζω με τιποτα ομως στο θεμα pc το μακ τα κανει ολα δυσκολα



#10   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 08/12/2014 - 14:59

Νομίζω αν αφήσω το θέμα gaming τότε θα μπορώ να βολευτώ και με μινι mac έτσι δεν είναι ? . Για  τα games  μπορώ να καλύψω τις αναγκες με μια κονσόλα xbox 360 που έχω  ήδη .



#11   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 08/12/2014 - 14:59

και να διορθωσω ,αν το ηθελες για γραφιστικο-βιντεο επαγγελματικο θα σου ελεγα mac ,στην εταιρεια που ειμαι ολοι οι γραφιστες δουλευουν mac και ειναι σκυλια,για δισκεδαση pc



#12   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:00

Νομίζω αν αφήσω το θέμα gaming τότε θα μπορώ να βολευτώ και με μινι mac έτσι δεν είναι ? . Για  τα games  μπορώ να καλύψω τις αναγκες με μια κονσόλα xbox 360 που έχω  ήδη .

Φυσικά και είσαι και χαλαρός. Απλά ότι και να πάρεις να το πάρεις με ssd δίσκο και 8GB ram. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#13   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:01

Φυσικά και είσαι και χαλαρός. Απλά ότι και να πάρεις να το πάρεις με ssd δίσκο και 8GB ram. 

πόσο παει χρηματικά ?



#14   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:05

πόσο παει χρηματικά ?

Αν πας σε iMac στα 1.671 θα σου πάει. 

 

http://store.istorm....nch-2-7ghz.html


Once You Go Mac You Never Go Back

#15   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:06

Αν πας σε iMac στα 1.671 θα σου πάει. 

 

http://store.istorm....nch-2-7ghz.html

 

 

σε mini mac υπάρχουν αυτά τα χαρακτιριστικά?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες