Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Να αλλάξω σε imac - mini mac ή να μέινω σε windows pc


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:11

σε mini mac υπάρχουν αυτά τα χαρακτιριστικά?

http://store.istorm....z-mac-mini.html

 

Είναι dual core ο επεξεργαστής στα mam mini και με την προσθήκη ssd θα σου πάει στα 988.


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:16

http://store.istorm....z-mac-mini.html

 

Είναι dual core ο επεξεργαστής στα mam mini και με την προσθήκη ssd θα σου πάει στα 988.

εχεις δίκιο στο για το μινι mak . Στο   imac που μουέστειλες παραπάνω  η καρτούλα γραφικών κάνει για games? ( μαζί με το βασιλικό ποτίζουμε την γλάστρα )  



#18   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:19

παρ

 

εχεις δίκιο στο για το μινι mak . Στο   imac που μουέστειλες παραπάνω  η καρτούλα γραφικών κάνει για games? ( μαζί με το βασιλικό ποτίζουμε την γλάστρα )  

 

 

καρτα ενσωματομενη εχει ,

παρε να το χαρεις    

      http://www.pcgames.d...ipps-1134858/5/

 

με καρτα 2 giga και μητρικη που εχει τα παντα



#19   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:23

παρ

 

 

 

καρτα ενσωματομενη εχει ,

παρε να το χαρεις    

      http://www.pcgames.d...ipps-1134858/5/

 

με καρτα 2 giga και μητρικη που εχει τα παντα

δεν μπορω να το δώ είμαι στην δουλειά . θα το δώ σπίτι . Απ΄' ότι βλέπω σε pc  θα πάω πάλι που το κατέχω το αντικέιμενο . Μάλλον mac θα πάρω στον γιό μου που είναι 4.... 

 

ευχαριστώ πολύ



#20   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:24

Παιδιά μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Οι Apple υπολογιστές πέραν από το καλύτερο λειτουργικό που κυκλοφορεί και την απλότητα του, προσφέρουν και design. 

 

Όπου και να βάλεις έναν Mac υπολογιστή είναι ένα κόσμημα. Κάποιοι μπορεί να μην θέλουν να δώσουν λεφτά για αυτό και είναι σεβαστό. 

 

Αλλά μέσα στα χρήματα που πληρώνει κάποιος για να τον αγοράσει πληρώνει και την ομορφιά του. 


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 08/12/2014 - 15:25

Once You Go Mac You Never Go Back

#21   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:29

Παιδιά μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Οι Apple υπολογιστές πέραν από το καλύτερο λειτουργικό που κυκλοφορεί και την απλότητα του, προσφέρουν και design. 

 

Όπου και να βάλεις έναν Mac υπολογιστή είναι ένα κόσμημα. Κάποιοι μπορεί να μην θέλουν να δώσουν λεφτά για αυτό και είναι σεβαστό. 

 

Αλλά μέσα στα χρήματα που πληρώνει κάποιος για να τον αγοράσει πληρώνει και την ομορφιά του. 

συμφωνό έτσι είναι . Το βασανίζω έτσι γιατί εγώ σύμφωμα με τις ανάγκες μου εκτός το gaming το mac  θα το κρατήσω τουλάχιστον για τα επόμενα 7 άντε 10 χρόνια και το λειτουργικό είναι που θέλω να  δώ .



#22   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:33

jimmako mου ,οποιος θελει κοσμημα παει σε κοσμηματοπωλειο,εξαλλου και εγω ετσι την εφαγα και πηρα macmini,ομως για καθημερινες δουλειες και διασκεδαση ειναι εντελος ακαταλληλο και ναi υπερτημημενο,και ολα τα περιφερειακα 2πλη τιμη και οχι και ιδιαιτερα καλα ,βλεπε mous track ,το πηρα 80 ε  και το παρατησα μετα απο 4 λεπτα ακριβως,μνημες ηθελα να αλαξω να παω σε 8 g 135 ε εναντι 80 ε και αλλα παρα πολλα,για να μην πω για την τελευταια αποτυχημενη αγορα λογο αγαπης με την apple  to      http://www.public.gr.../prod4560084pp/,

τα κλαιω τα 330 ε που εδωσα φιλος με 160 ε κανει καλυτερη δουλεια 



#23   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:40

αν θέλεις την δικη μου γνώμη σαν χρηστης με imac θα σου πρότεινα να μείνεις φτιάξεις ένα gaming pc και δεν θα έχεις να ζηλέψεις τίποτα από ένα mac... να σου αναφέρω πως τα mac δεν είναι για gaming.. μονο για απαιτητικές εφαρμογές...! εγώ πάντως έχω στο γραφείο μου imac και windows pc.. τις πιο πολλές ώρες περνάω με windows...



#24   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:43

jimmako mου ,οποιος θελει κοσμημα παει σε κοσμηματοπωλειο,εξαλλου και εγω ετσι την εφαγα και πηρα macmini,ομως για καθημερινες δουλειες και διασκεδαση ειναι εντελος ακαταλληλο και ναi υπερτημημενο,και ολα τα περιφερειακα 2πλη τιμη και οχι και ιδιαιτερα καλα ,βλεπε mous track ,το πηρα 80 ε  και το παρατησα μετα απο 4 λεπτα ακριβως,μνημες ηθελα να αλαξω να παω σε 8 g 135 ε εναντι 80 ε και αλλα παρα πολλα,για να μην πω για την τελευταια αποτυχημενη αγορα λογο αγαπης με την apple  to      http://www.public.gr.../prod4560084pp/,

τα κλαιω τα 330 ε που εδωσα φιλος με 160 ε κανει καλυτερη δουλεια 

Πίστεψε με δεν του έδωσες τον απαραίτητο χρόνο. Ότι και να κάνεις με Windows γίνεται και σε Mac πολύ πιο εύκολα και άνετα και χωρίς κολλήματα.


Once You Go Mac You Never Go Back

#25   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 08/12/2014 - 15:47

jimmako mου ,οποιος θελει κοσμημα παει σε κοσμηματοπωλειο,εξαλλου και εγω ετσι την εφαγα και πηρα macmini,ομως για καθημερινες δουλειες και διασκεδαση ειναι εντελος ακαταλληλο και ναi υπερτημημενο,και ολα τα περιφερειακα 2πλη τιμη και οχι και ιδιαιτερα καλα ,βλεπε mous track ,το πηρα 80 ε  και το παρατησα μετα απο 4 λεπτα ακριβως,μνημες ηθελα να αλαξω να παω σε 8 g 135 ε εναντι 80 ε και αλλα παρα πολλα,για να μην πω για την τελευταια αποτυχημενη αγορα λογο αγαπης με την apple  to      http://www.public.gr.../prod4560084pp/,

τα κλαιω τα 330 ε που εδωσα φιλος με 160 ε κανει καλυτερη δουλεια 

 

Και στις δυο περιπτώσεις έχετε δίκιο . Εμένα μου αρέσει ότι βγάζει το μηλαράκι αλλα δεν μπορώ να τα έχω όλα. Πεθαίνω να δουλέψω λειτουργικό apple και να το βάλω στο σαλόνι μου που θα είναι ωραίο (για μένα και  δεν με νοιάζει να το βλέπουν οι άλλοι) αλλά δεν μπορώ εδώ και καιρό να λύσω το προβληματισμό μου δηλαδή να έχω δώσει τόσα λεφτά και να μην μπορούν τα μικρά να παίξουν κανένα παιχνηδάκι

 

 



#26   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2092 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 08/12/2014 - 17:38

Και στις δυο περιπτώσεις έχετε δίκιο . Εμένα μου αρέσει ότι βγάζει το μηλαράκι αλλα δεν μπορώ να τα έχω όλα. Πεθαίνω να δουλέψω λειτουργικό apple και να το βάλω στο σαλόνι μου που θα είναι ωραίο (για μένα και δεν με νοιάζει να το βλέπουν οι άλλοι) αλλά δεν μπορώ εδώ και καιρό να λύσω το προβληματισμό μου δηλαδή να έχω δώσει τόσα λεφτά και να μην μπορούν τα μικρά να παίξουν κανένα παιχνηδάκι

 


Μέτε από 15 χρόνια PC, το γύρισα σε Mac Mini περισυ και δεν το μετάνιωσα δευτερόλεπτο. Στο σαλόνι και τα κάνω όλα. ΑΛΛΑ: δεν παίζω παιχνίδια και δεν το χρησιμοποιώ για δουλειά. Είναι φανταστικό μηχανάκι, ξέρω ότι για επαγγελματικές απαιτήσεις θα ανταποκριθεί (έβαλα και 16gb ram) ,καθώς επίσης και σε από παιχνίδια ή χαμηλές αναλύσεις. Δεν το μετάνιωσα δευτερόλεπτο, δε μου έχει λείψει τίποτε από το pc, χωρίς ποτέ να σκεφτώ καν να βάλω windows (parallels ή bootcamp). Θα σου το πρότεινα ανεπιφύλακτα , αλλά αν παίζεις παιχνίδια, φτιάξε gaming pc και μην το κοιτάς καν. Πάντως είναι άλλη φάση.

#27   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9749 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2014 - 17:49

Και στις δυο περιπτώσεις έχετε δίκιο . Εμένα μου αρέσει ότι βγάζει το μηλαράκι αλλα δεν μπορώ να τα έχω όλα. Πεθαίνω να δουλέψω λειτουργικό apple και να το βάλω στο σαλόνι μου που θα είναι ωραίο (για μένα και  δεν με νοιάζει να το βλέπουν οι άλλοι) αλλά δεν μπορώ εδώ και καιρό να λύσω το προβληματισμό μου δηλαδή να έχω δώσει τόσα λεφτά και να μην μπορούν τα μικρά να παίξουν κανένα παιχνηδάκι

 

 

αν μπορεις παρε ενα iMac....δεν θα το μετανοιωσεις.Χρωματα,αναπαραγωγη βιντεο,απλοτητα ειναι σε μια δικια τους κλαση.Και εγω δουλευω πιο πολυ windows αλλα την βρισκω οταν καθομαι στον iMac.Θα σου παρει χρονο να συνηθισεις αλλα θα ανταμειφθεις....η ενσωματωμενες καρτες που φορανε ειναι πολυ καλες αλλα και σε επιλογη nvidia να πας μια χαρα θα εισαι.

Προσωπικα θα εμενα σε ενσωματωμενη καρτα γραφικων και θα χαλαγα καποια χρηματα παραπανω σε καλυτερο σκληρο η μνημη...απο τη στιγμη που υπαρχει παιχνιδομηχανη στο σπιτι.

Και να θυμασαι οτι η μεταβαση σε αλλο λειτουργικο απαιτει χρονο,υπομονη και κομπιουτεριστικη ωριμοτητα που πολλοι δεν εχουν και τα θελουν ολα στο πιατο με τη δικη τους λογικη.



#28   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1778 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 08/12/2014 - 18:32

Να πω και εγω τη γνωμη μου οπως πολλα ατομα εδω.Εγω εχω ενα mac mini του 2012 4 πυρηνο με τον i7 επεξεργαστη.Του εχω βαλει παραλληλα με τον hdd που ειχε εναν ssd 128 και καρτες μνημης 16 gb.Το μηχανημα πεταει χωρις κανενα κολλημα!Ειναι πραγματικα παρααα πολυ μικρο,αθορυβο και μπορεις να το παρεις και να το συνδεσεις παντου καθως ειναι και παραα πολυ ελαφρυ!Ειναι σκυλι κανει τα παντα τελεια και γρηγορα!Το μονο μειον που για μενα δεν ειναι μειον ειναι η καρτα γραφικων και το οτι δεν κανει για παιχνιδια...Απο εκει και περα ομως το μηχανημα φυσαει...Πραγματικα δεν το μετανοιωσα στιγμη και δεν γυρναω πισω σε windows με τιποτα!Και να πω οτι το mac mini  το βαζω πιο πανω και απο τον imac για τον λογο οτι το συνδεεις σε οποια τηλεοραση θες με οποια αναλυση θες και το παιρνεις μαζι σου οπου θες μιας και ποιο σπιτι δεν εχει τηλεοραση...


XS Max 256 Gb Space Gray

#29   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 08/12/2014 - 20:40

Πίστεψε με δεν του έδωσες τον απαραίτητο χρόνο. Ότι και να κάνεις με Windows γίνεται και σε Mac πολύ πιο εύκολα και άνετα και χωρίς κολλήματα.

3 χρονια ειναι ενας ευλογος χρονος



#30   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9749 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2014 - 20:49

3 χρονια ειναι ενας ευλογος χρονος

δεν ειναι απαραιτητο ολοι να αφομοιωνουν ευκολα ενα λειτουργικο.Οχι 3 αλλα 103 και παλι στραβο θα σου φαινεται.Ειναι οπως το παρει κανεις και δεν εισαι ο μοναδικος.Βεβαια κατι που ειπες για 4 λεπτα χρησης στο mouse και το εβαλες στην ακρη ακουγεται καπως αλλα και παλι αυτη ειναι η αποψη σου οποτε δεκτη.Απλα απεχει πολυ απο τις  εμπειριες που εχουν οι περισσοτεροι εδω.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες