Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Να αλλάξω σε imac - mini mac ή να μέινω σε windows pc


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 08/12/2014 - 20:56

Είναι δύσκολο να αποτινάξεις τα στραβά και τα κουσούρια των windows(έχει και το Mac os λιγότερα βέβαια) αν δεν αφιερώσεις χρόνο.

Υπάρχει διαφορά στη λογική, στην αλληλουχία των κινήσεων, στην ευκολία κτλ.

 

Τo Mac os συνδυάζει το δύσκολο ενός περιβάλλοντος (μέσω terminal κτλ) με την καθημερινή εύκολη χρήση ενός λειτουργικού.

Μπορεί και 10 χρόνια να έχεις Mac αλλά να μην έχεις ασχοληθεί σοβαρά και να σου φαίνετια βουνό, μπορεί και με 1 μήνα να έχεις πιάσει το νόημα αν το πάρεις σωστά και δεν βαριέσαι να αλλάξεις τη λογική σου. Αν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις λογική και μια ζωή δε φτάνει.


Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2014 - 21:12

Η διαφορά δεν έγκειται στο hardware αυτό
καθ' αυτό όσον αφορά τα παιχνίδια. Άλλωστε μην ξεχνάει κανείς πως είναι εντελώς διαφορετική η διαχείρηση του απο το OSX.
Η αλήθεια είναι πως τα μηχανάκια μας φτιάχτηκαν εξ αρχής για δημιουργικότητα και διασκέδαση μέσα απο αυτή καθ' αυτή τη διαδικασία, όπως απλότητα, σιγουριά!
Όπως σωστά προανέφερε συνφορουμίτης, για παιχνίδια; gaming console!!
Πέραν αυτού, μπορεί να βάλεις δίπλα δίπλα ένα mac κι ένα pc (που μπορεί να έχει καλύτερα χαρακτηριστικά) αλλά να μην δουλεύουν το ίδιο καλά. Στην τελική, η apple φτιάχνει μηχανάκια που τα ερωτεύεσαι.

#33   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 08/12/2014 - 21:39

 

 

Τo Mac os συνδυάζει το δύσκολο ενός περιβάλλοντος (μέσω terminal κτλ) με την καθημερινή εύκολη χρήση ενός λειτουργικού.

Μπορεί και 10 χρόνια να έχεις Mac αλλά να μην έχεις ασχοληθεί σοβαρά και να σου φαίνετια βουνό, μπορεί και με 1 μήνα να έχεις πιάσει το νόημα αν το πάρεις σωστά και δεν βαριέσαι να αλλάξεις τη λογική σου. Αν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις λογική και μια ζωή δε φτάνει.

Μπορείς σε παρακαλώ αν γίνετε να μου εξηγήσεις πως πρέπει κάποιος να αρχίσει να ασχολείται με το mac os, και πως θα πιάσει το νόημα όπως λες; Διότι και εγώ καινούριος στον κόσμο των mac, προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί. Υπάρχουν δηλαδή κάποια πράγματα (site,forum,άρθρα,video...<Ελληνικά>) που μπορώ όχι μόνο εγώ και όλοι μας να αρχίσουμε να μαθαίνουμε σωστά το λειτουργικό που έχουμε στα χέρια μας και να καταλάβουμε τις δυνατότητες του; 

Σε ευχαριστώ! 



#34   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 08/12/2014 - 21:45

Αν ασχοληθεις και ψάξεις θα μάθεις, δεν υπάρχει κάποιος οδηγός για να μάθεις ένα ολόκληρο λειτουργικό. Αν αφιερώσεις χρόνο και όπου κολλάς ρωτήσεις θα μάθεις..


Αναρτημένη εικόνα


#35   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/12/2014 - 21:48

Μπορείς σε παρακαλώ αν γίνετε να μου εξηγήσεις πως πρέπει κάποιος να αρχίσει να ασχολείται με το mac os, και πως θα πιάσει το νόημα όπως λες; Διότι και εγώ καινούριος στον κόσμο των mac, προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί. Υπάρχουν δηλαδή κάποια πράγματα (site,forum,άρθρα,video...<Ελληνικά>) που μπορώ όχι μόνο εγώ και όλοι μας να αρχίσουμε να μαθαίνουμε σωστά το λειτουργικό που έχουμε στα χέρια μας και να καταλάβουμε τις δυνατότητες του; 

Σε ευχαριστώ! 

Αν και είναι για το Mountain Lion η δουλειά που έχει γίνει από τα παιδιά είναι τρομερή. Υπάρχει ότι μπορεί να θέλει ένας νέος χρήστης. 

 

https://itunes.apple...549971824?mt=11


Once You Go Mac You Never Go Back

#36   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2089 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 08/12/2014 - 22:02

Αν και είναι για το Mountain Lion η δουλειά που έχει γίνει από τα παιδιά είναι τρομερή. Υπάρχει ότι μπορεί να θέλει ένας νέος χρήστης. 

 

https://itunes.apple...549971824?mt=11

Υπάρχει και για Mavericks , αλλά, να πω την αμαρτία μου,  περιμένω την έκδοση για Yosemite για να το αγοράσω. Ελπίζω να βγάλουν.  



#37   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/12/2014 - 22:03

Υπάρχει και για Mavericks , αλλά, να πω την αμαρτία μου,  περιμένω την έκδοση για Yosemite για να το αγοράσω. Ελπίζω να βγάλουν.  

Sorry, δεν το είχα πάρει χαμπάρι, ακόμα καλύτερα λοιπόν. Ναι τα παιδιά κάνουν τρομερή δουλειά και έχει τα πάντα πραγματικά. Όποιος θέλει δηλαδή να μπει στον κόσμο της Apple και χρειάζεται έναν οδηγό στα ελληνικά είναι ότι καλύτερο υπάρχει. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#38   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2014 - 22:38

Θα πω κι εγώ για έναν τρόπο σκέψης που πρέπει να έχουμε όλοι (υπήρχε αυτό πιο παλιά σε όλους τους users απο ibook εποχές που πρόλαβα) και είναι φιλοσοφία για την apple. Όποιος δουλεύει κάτω απο αυτό το πρίσμα, σίγουρα θα διευκολύνει τη ζωή του.

Think different, think simple...

Υ.Γ. Και μην ξεχνάτε συντομεύσεις πληκτρολογίου, κάνουν την καθημερινή μας εργασία πιο αποδοτική!

Τελευταία επεξεργασία από: jim clarinetist, 08/12/2014 - 22:41


#39   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 08/12/2014 - 22:52

Κάποτε ο πατέρας μου μου είπε τι ειμαι ρομαντικός ,τωρα καταλαβα χάρη σε σας τι εννοούσε

#40   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2014 - 07:31

Πάντως, για αρχάριους, ένα πολύ χρήσιμο, free ebook είναι το Read Me First.


vires acquirit eundo


#41   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 09/12/2014 - 07:50

Να πω κ γω τη γνωμη μου, μεχρι πριν σχεδον 3αμιση χρονια ειχα κ γω ενα λαπτοπ με windows.

Δεν ηξερα κ πολλα απο ιντερνετ κ υπολογιστες οποτε μου φαινοταν οκ.

Σιγα σιγα κοιταζα κ mac μηχανηματα κ μετα απο λιγο καιρο το βαλα σκοπο να παρω ενα imac!

 

Δεν ασχολουμαι με βαρια προγραματα ουτε με τιποτα γραφιστικες τεχνες.

 

Το πηρα πρωτον γιατι εχει 21.5 οθονη ολα ασυρματα κ μονο ενα καλωδιο για το ρευμα.

Το εχω στο σαλονι σε ενα γραφειο ikea και ειναι κοσμημα πραγματικα, πανεμορφο.

 

Τωρα μπορει καποιος να πει οτι εδωσα τσαμπα τα χρηματα κ με ενα windows pc μπορω να κανω τα ιδια πραγματα.

Αυτο το δεχομαι αλλα οταν πχ χρειαστηκε να κανω jb στο iphone και δεν ειχε βγει ακομα για mac os το pangu jb δουλεψα το λαπτοπ της μανας μου.

Ξενερωσα εντελως μονο κ μονο μεχρι να ανοιξει, οξω απο δω παλιο windows..

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ :)

 

H χρηση που του κανω ειναι απλη κατεβασμα ταινιων μουσικη κανενα cd αντιγραφη κ ιντερνετ.

Αντε κ κανα βιντεακι με το imovie αλλα δεν μετανιωσα τα γιουρο που εδωσα.

 

Ακομα παει σφαιρα κ το μονο που εκανα ηταν να βαλω αλλα 4gb ram και ολα καλα.

 

Αν εχεις τα χρηματα παρε mac και εν εχεις κ χωρο παρε imac !!

 

YΓ Χαρουμενος κατοχος ενος imac 21.5 i5 mid 2011 απο το καλοκαιρι του 2011 !


Τελευταία επεξεργασία από: malias4, 09/12/2014 - 07:55

iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#42   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2089 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/12/2014 - 11:19

Υπάρχει και για Mavericks , αλλά, να πω την αμαρτία μου, περιμένω την έκδοση για Yosemite για να το αγοράσω. Ελπίζω να βγάλουν.

Για όποιον ενδιαφέρεται, τους έστειλα Mail και μου απάντησαν ότι δε θα βγει έκδοση για Yosemite.

#43   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2014 - 12:26

Για όποιον ενδιαφέρεται, τους έστειλα Mail και μου απάντησαν ότι δε θα βγει έκδοση για Yosemite.

 

Τα βιβλία που κυκλοφόρησαν είναι εξαιρετικά, κρίμα που δεν θα υπάρξει συνέχεια.


vires acquirit eundo


#44   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/12/2014 - 13:57

Υπάρχει κάποιο βιβλίο για Yosemite, αντίστοιχο με αυτά στα Ελληνικό ;

#45   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/12/2014 - 17:00

Παίδες να παραθέσω και γω τη γνώμη μου.

 

Είμαι με iMac 27" εδώ και 3 χρόνια. Νιώθω ότι έχω ένα νέο μηχάνημα ακόμα. Χωρίς να έχει υποστεί ποτέ format (που σε windows pc έκανα σχεδόν κάθε 6μηνο, έλεος..) και χωρίς να έχω θέματα. Μία φορά είχα ένα πρόβλημα με την κάρτα bluetooth και μου την αλλάξανε χωρίς πρόβλημα αφού είχα έξτρα εγγύηση. Πάντως τι να πρωτοπούμε? Design? Ταχύτητα? Απλότητα? και και και πολλά ακόμα..

 

Σε αυτούς που λένε για windows κλπ. να προσθέσω ότι.. Αν θέλουν να τα λέμε όλα σωστά και να μιλάμε κανονικά, θα πρέπει να υπολογίσουν το κόστος των windows... Μετά το κόστος της 27άρας οθόνης με τέτοια ανάλυση.. Επίσης για μένα ένα από τα πιο σημαντικά.. ΑΘΟΡΥΒΟ!!! Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.. Δεν κλείνει σχεδόν ποτέ και δεν το έχω ακούσει ποτέ.. Πολλές φορές σβήνει η οθόνη όταν δεν το χρησιμοποιώ και απορώ για το αν είναι ανοιχτό ή κλειστό.. Η εμπειρία μου με το μηχάνημα είναι η καλύτερη!

 

Και ξαναλέω.. Μετά από 3 χρόνια με το ίδιο μηχάνημα νιώθω ότι έχω ένα μηχάνημα που το πήρα χτες!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες