Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 5 ψήφοι

iPhone 13/Mini/Pro/Pro Max - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1142 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#526   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/11/2021 - 13:15

Μου κάνει εντύπωσει πάντως , γιατί εαν είναι θέμα software, θα ήταν σε όλα τα κινητά....

Τι ποιοτικό έλεγχο κάνουν :huh: θα το είχαν εντοπίσει αμέσως.....

 

Απορώ και με τα reviews που γίνονται από μεγάλους youtuber και site μέτρησης καμερών, είναι δυνατόν να μην το έχουν δει :huh:?

Θα μου πειτε  τι λέω τώρα.... ολα για το $$$...

 

 

Αν είναι θέμα hardware , ανανμένεται μικρή βελτίωση μέσω αναβάθμισης software και αναμονής του νέου iph14, με τις καλύτερες κάμερες που έχουμε ποτέ δει.....

 

 

 

.


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 05/11/2021 - 13:16


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#527   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/11/2021 - 13:16

Αυτό είχα διαβάσει κι εγω και με είχαν ζώσει λίγο τα φίδια, γιατί ο κύριως λόγος που έκανα τη μετάβαση απο το 11 pro max ήταν "οι καλύτερες κάμερες που είχαμε ποτε" :D αλλά έλεγα οτι μπορεί να είναι και υπερβολές γιατι υπάρχει και ανάλογο thread με υπέροχες φωτογραφίες στο macrumors. Το θέμα είναι οτι η πρώτη φωτογραφία που βγάζει, αυτα τα δευτερόλεπτα πριν το processing, είναι σχεδόν κακή και μετα πάει πάνω το software και την κάνει τίγκα στο sharpening και το contrast. Μια μέση λύση βρε παιδιά, ακούτε εκεί στην apple ?? :D

Εγώ πάντως για φωτογραφίες, δουλεύω πλέον μόνο Lightroom Raw και έχω ησυχάσει.
Γιατί και με τους αλγόριθμους του 12 Pro Max, ικανοποιημένη δεν έχω μείνει.
Ξέρω πως για πολλούς δεν είναι η ιδανική λύση να μεσολαβεί άλλο app, αλλά προκειμένου να έχω τα αποτελέσματα που αντιστοιχούν στο κόστος της συσκευής που έχω πληρώσει, είμαι διατεθειμενη να κάνω το συμβιβασμό.
Εννοείται πως ισάξια αποτελέσματα έχεις με οποιοδήποτε άλλο app, τύπου ProCamera κλπ.
Με το Camera app τραβάω μόνο βίντεο...

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 05/11/2021 - 13:18


#528   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/11/2021 - 13:17

Αυτό είχα διαβάσει κι εγω και με είχαν ζώσει λίγο τα φίδια, γιατί ο κύριως λόγος που έκανα τη μετάβαση απο το 11 pro max ήταν "οι καλύτερες κάμερες που είχαμε ποτε" :D αλλά έλεγα οτι μπορεί να είναι και υπερβολές γιατι υπάρχει και ανάλογο thread με υπέροχες φωτογραφίες στο macrumors. Το θέμα είναι οτι η πρώτη φωτογραφία που βγάζει, αυτα τα δευτερόλεπτα πριν το processing, είναι σχεδόν κακή και μετα πάει πάνω το software και την κάνει τίγκα στο sharpening και το contrast, ειδικά σε εσωτερικό χώρο. Ούτε θέλω να τραβάω raw και να παιδεύομαι μετα μια μια να την φερω στα ίσα της...Μια μέση λύση βρε παιδιά, ακούτε εκεί στην apple ?? :D Και ζητώ συγνώμη, ξέρω οτι δεν είναι εδώ το σωστό thread...

εγω δεν έχω τέτοιο θέμα πάντως στο 13 pro 512


Sent from my iPhone using Tapatalk

#529   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 05/11/2021 - 13:52

εγω δεν έχω τέτοιο θέμα πάντως στο 13 pro 512


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μπορεί να είμαι και υπερβολικός ή επηρεασμένος απο αυτά που έχω διαβάσει, άλλωστε όπως είπα την έχω δουλέψει ελάχιστα την κάμερα και καθόλου έξω ακόμα. Κάποιες φωτογραφίες είναι πάρα πολύ καλές και το macro τα σπάει !!



#530   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/11/2021 - 14:16

... πήρα το μέσο μου σε μεγάλη αλυσίδα να ρωτήσω μήπως μπορεί να με εξυπηρετήσει, επικοινώνησε με την αποθήκη τους, της είπαν οτι αυτη τη βδομάδα παραλαμβάνουν (μιλάμε για μεγάλη γνωστή αλυσίδα, έτσι ?) ΕΝΑ Pro Max 256 Sierra Blue που ήθελα, το δέσμευσαν για μένα και σε 3 μέρες το έχω ήδη στα χέρια μου !!! Φυσικά δεν μπορώ να αναφέρω την αλυσίδα για ευνόητους λόγους και ειλικρινά δεν ήθελα να καταφύγω σε μέσο το 2021, και ελπίζω να μη δεχθώ καμμιά επίθεση, αλλά με αυτά που ακούω, υπάρχει μεγάλο θέμα...

Ελλάδα 3.0.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#531   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/11/2021 - 14:48

13/10 παραγγελία από iStorm και ακόμα δεν ξέρουν τίποτα και μέσα στο market place  βρίσκουν πάντα ετοιμοπαράδοτα σε τρελές τιμές, αυτή είναι η Ελλάδα. Ο άλλος πουλάει 13 pro max 128 λίγων ημερών 1500 € xaxaxaxa αλλά μάλλον βρίσκουν κορόιδα και τα αγοράζουν δεν εξηγείται αλλιώς.



#532   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 05/11/2021 - 14:51

Ελλάδα 3.0.

Όπως ανέφερα, είχα κάθε καλή πρόθεση φέτος να το πάρω κανονικά, πιστεύοντας οτι στις 2-3 βδομάδες μετα την κυκλοφορία δεν θα υπήρχε τόσο μεγάλο θέμα. Αλλά είχα ήδη βρεί να πουλήσω σε καλή τιμή το 11ρι και το να σκάσω ενάμιση χιλιάρικο στους μάγκες, να μην έχω ιδέα πότε θα παραλάβω και με πιθανότητα να το παραλάβω τις γιορτές ή και αργότερα, ρισκάροντας να χάσω την πώληση του προηγούμενου, ήταν ενα ρίσκο που δεν μπορούσα να πάρω...Μακάρι να λειτουργουσαν τα πράγματα όπως στο εξωτερικό και να δουλεύαν οι αντιπροσωπείες και τα μαγαζιά σωστά, ώστε να μην αναγκαζόμουν να το κάνω...



#533   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 05/11/2021 - 14:52

Δεν πειράζει. Και εμείς που περιμένουμε από 8/10 κάποτε θα πάρουμε.

Ρε μακριά από Ελληνικά μαγαζιά. Ο γνωστός του γνωστού τον γνωστό κλπ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#534   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2021 - 15:39

Όπως ανέφερα, είχα κάθε καλή πρόθεση φέτος να το πάρω κανονικά, πιστεύοντας οτι στις 2-3 βδομάδες μετα την κυκλοφορία δεν θα υπήρχε τόσο μεγάλο θέμα. Αλλά είχα ήδη βρεί να πουλήσω σε καλή τιμή το 11ρι και το να σκάσω ενάμιση χιλιάρικο στους μάγκες, να μην έχω ιδέα πότε θα παραλάβω και με πιθανότητα να το παραλάβω τις γιορτές ή και αργότερα, ρισκάροντας να χάσω την πώληση του προηγούμενου, ήταν ενα ρίσκο που δεν μπορούσα να πάρω...Μακάρι να λειτουργουσαν τα πράγματα όπως στο εξωτερικό και να δουλεύαν οι αντιπροσωπείες και τα μαγαζιά σωστά, ώστε να μην αναγκαζόμουν να το κάνω...

Ρε σύ Πανούλη σε αγαπω σε εκτιμώ,και εμείς όλη την καλή διάθεση έχουμε,αλλά μην μπαίνεις στο νήμα που όλοι γράφουμε τον πόνο μας και την αγανάκτηση μας και μας λες φορα παρτίδα ότι έβαλες βύσμα για να πάρεις την σειρά-το κινητό κάποιου από εμάς.είναι λίγο εριστικό.μπες στα προβλήματα-εντυπώσεις και πες μας τον πόνο σου χωρίς να αναφέρεις πως το πήρες.αν εγώ τώρα σου πω θεία δίκη δεν θα γίνω κακός;μου θυμίζεις κάτι ανεμβολιαστους που μπαίνουν με φίλων τους πάσο στα μαγαζιά,και μετά βγαίνουν στα κανάλια και το λένε γελώντας.για να είμαι επίκαιρος το παράδειγμα.:)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: hlias77, 05/11/2021 - 15:41


#535   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 05/11/2021 - 15:54

Το πλάνο μου για φετος ήταν να περιμένω λίγο μετα την κυκλοφορία και μετα απο 2-3 εβδομάδες να το πάρω κανονικά. Δεν ξέρω γιατί υπέθετα οτι τα πράγματα, μετα απο τόσα χρόνια μπάχαλου στην αρχή, θα έστρωναν φέτος, ήμουν ανεξήγητα αισιόδοξος. Βλέποντας την τραγική κατάσταση που επικρατεί, πήρα το μέσο μου σε μεγάλη αλυσίδα να ρωτήσω μήπως μπορεί να με εξυπηρετήσει, επικοινώνησε με την αποθήκη τους, της είπαν οτι αυτη τη βδομάδα παραλαμβάνουν (μιλάμε για μεγάλη γνωστή αλυσίδα, έτσι ?) ΕΝΑ Pro Max 256 Sierra Blue που ήθελα, το δέσμευσαν για μένα και σε 3 μέρες το έχω ήδη στα χέρια μου !!! Φυσικά δεν μπορώ να αναφέρω την αλυσίδα για ευνόητους λόγους και ειλικρινά δεν ήθελα να καταφύγω σε μέσο το 2021, και ελπίζω να μη δεχθώ καμμιά επίθεση, αλλά με αυτά που ακούω, υπάρχει μεγάλο θέμα...

 

Το τηλέφωνο είναι πολύ ωραίο και είμαι ενθουσιασμένος, αλλά έχω την εντύπωση, παρ'όλο που το έχω μια μέρα μόνο και δεν το έχω δουλέψει, οτι στις κάμερες υπάρχει θέμα.Ή μάλλον όχι στις κάμερες, στο overprocessing και oversharpening, όπως έχει αναφερθεί σε πολλά forums, το οποίο μακάρι να διορθωθεί με ενα software update. Η πρώτη μου εντύπωση είναι οτι οι φωτογραφίες που βγάζει είναι χειροτερες απο το 11 pro max, αλλά όπως είπα έχω βγάλει ελάχιστες φωτογραφίες πχ το σκύλο μου μέσα στο σπίτι και πλάνα απο τη βεράντα, οπότε ευχομαι να κάνω λάθος.

 

Εύχομαι ειλικρινά να λυθεί η κατάσταση και να παραλάβουν όλοι σύντομα, πάντως απο οτι κατάλαβα το πρόβλημα στο Pro max απο ότι μου ειπαν και τα παιδιά στο μαγαζί που πήγα και το παρέλαβα, είναι όντως μεγάλο...

Πανο καλοριζικο σου ευχομαι να το χαιρεσαι ολοψυχα φιλε μου ανεβασε καμια φωτο να το δουμε και εμεις πως ειναι.



#536   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/11/2021 - 16:43

Ρε σύ Πανούλη σε αγαπω σε εκτιμώ,και εμείς όλη την καλή διάθεση έχουμε,αλλά μην μπαίνεις στο νήμα που όλοι γράφουμε τον πόνο μας και την αγανάκτηση μας και μας λες φορα παρτίδα ότι έβαλες βύσμα για να πάρεις την σειρά-το κινητό κάποιου από εμάς.είναι λίγο εριστικό.μπες στα προβλήματα-εντυπώσεις και πες μας τον πόνο σου χωρίς να αναφέρεις πως το πήρες.αν εγώ τώρα σου πω θεία δίκη δεν θα γίνω κακός;μου θυμίζεις κάτι ανεμβολιαστους που μπαίνουν με φίλων τους πάσο στα μαγαζιά,και μετά βγαίνουν στα κανάλια και το λένε γελώντας.για να είμαι επίκαιρος το παράδειγμα. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Για μενα καλα εκανε και μπραβο για την ειλικρίνεια του και 

οχι δεν πηρε την σειρα σου, την πηραν τα λαμογια που τα ποθυλανε μετα στο σκρουτζ κ φβ με καπελο, αλλα ετσι με το ΦΠΑ που το εκπιπτουν αμεσα βρισκουν εδαφος κ τα κανουν, αν ηταν οπως παλια να το προπληρωνουν θα σου λεγα μετα αν το εκαναν αυτο



#537   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 05/11/2021 - 16:50

Ρε σύ Πανούλη σε αγαπω σε εκτιμώ,και εμείς όλη την καλή διάθεση έχουμε,αλλά μην μπαίνεις στο νήμα που όλοι γράφουμε τον πόνο μας και την αγανάκτηση μας και μας λες φορα παρτίδα ότι έβαλες βύσμα για να πάρεις την σειρά-το κινητό κάποιου από εμάς.είναι λίγο εριστικό.μπες στα προβλήματα-εντυπώσεις και πες μας τον πόνο σου χωρίς να αναφέρεις πως το πήρες.αν εγώ τώρα σου πω θεία δίκη δεν θα γίνω κακός;μου θυμίζεις κάτι ανεμβολιαστους που μπαίνουν με φίλων τους πάσο στα μαγαζιά,και μετά βγαίνουν στα κανάλια και το λένε γελώντας.για να είμαι επίκαιρος το παράδειγμα. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Καταλαβαίνω τη χιουμοριστική σου διάθεση αλλά το παράδειγμα σου είναι ατυχέστατο, οι ανεμβολίαστοι βάζουν σε κίνδυνο τις ζωές των άλλων, εγω δεν έκανα τίποτα τέτοιο, μην τρελλαθούμε. Ούτε το καμάρωσα, ούτε το περηφανεύτηκα, αν είδες το ύφος μου και ξαναλέω οτι μακάρι να δούλευε το σύστημα σωστά και να μην κατέφευγα εκεί. Ούτε το πήρα για να το πουλήσω με καπέλο, το βιαζόμουνα για να μην χάσω τα χρήματα που θα έπαιρνα πουλώντας το παλιό μου, γιατί δεν μου περισσεύουν!

Και το ανέφερα απλά για να τονίσω οτι όντως το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο, όταν μεγάλα μαγαζιά παραλαμβάνουν ενα ενα τα κομμάτια. Απο κεί και πέρα δεν θεωρω οτι έκανα έγκλημα, ούτε σκοπεύω να απολογηθώ, επειδή εκανα κάτι που θα εκανε ο οποιοσδήποτε του προσφερόταν αυτή η δυνατότητα. Και συγνώμη αλλά αν μου πεί κάποιος Όχι, εγω μπορώ να το έχω αύριο με αυτό τον τρόπο, αλλά θα κάτσω να περιμένω τη σειρά μου σε ενα ή δυο μήνες, respect αλλά δεν θα τον πιστεψω! Αν έκανα κάτι τόσο ασυγχώρητο που δεν έχει ξανακάνει κανένας, μπορω να αποχωρήσω και όλα καλά.



#538   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 05/11/2021 - 16:56

Πανο καλοριζικο σου ευχομαι να το χαιρεσαι ολοψυχα φιλε μου ανεβασε καμια φωτο να το δουμε και εμεις πως ειναι.

Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά φωτογραφία δεν μπορώ να το βγάλω γιατί το παλιό έφυγε ήδη και δεν έχω με τι να το φωτογραφήσω ! :D :D :D



#539   theologisikalos

theologisikalos

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/11/2021 - 17:21

Καταλαβαίνω τη χιουμοριστική σου διάθεση αλλά το παράδειγμα σου είναι ατυχέστατο, οι ανεμβολίαστοι βάζουν σε κίνδυνο τις ζωές των άλλων, εγω δεν έκανα τίποτα τέτοιο, μην τρελλαθούμε. Ούτε το καμάρωσα, ούτε το περηφανεύτηκα, αν είδες το ύφος μου και ξαναλέω οτι μακάρι να δούλευε το σύστημα σωστά και να μην κατέφευγα εκεί. Ούτε το πήρα για να το πουλήσω με καπέλο, το βιαζόμουνα για να μην χάσω τα χρήματα που θα έπαιρνα πουλώντας το παλιό μου, γιατί δεν μου περισσεύουν!

Και το ανέφερα απλά για να τονίσω οτι όντως το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο, όταν μεγάλα μαγαζιά παραλαμβάνουν ενα ενα τα κομμάτια. Απο κεί και πέρα δεν θεωρω οτι έκανα έγκλημα, ούτε σκοπεύω να απολογηθώ, επειδή εκανα κάτι που θα εκανε ο οποιοσδήποτε του προσφερόταν αυτή η δυνατότητα. Και συγνώμη αλλά αν μου πεί κάποιος Όχι, εγω μπορώ να το έχω αύριο με αυτό τον τρόπο, αλλά θα κάτσω να περιμένω τη σειρά μου σε ενα ή δυο μήνες, respect αλλά δεν θα τον πιστεψω! Αν έκανα κάτι τόσο ασυγχώρητο που δεν έχει ξανακάνει κανένας, μπορω να αποχωρήσω και όλα καλά.

Καλορίζικο και πολύ καλά έκανες αφού μπορούσες. Να το χαρείς και πιστεύω όποιος μπορούσε, θα έκανε κάτι αντίστοιχο. Όντως και ΄'μείς τον πόνο μας γράφουμε, γι' αυτό κάνε καμιά ερώτηση τον γνωστό σου, αν έχει σκοπό να σκάσει καμιά παρτίδα πριν τη νέα χρονιά μας και ενημερωθούμε και ''μείς λίγο! :D  :D



#540   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 05/11/2021 - 18:41

Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά φωτογραφία δεν μπορώ να το βγάλω γιατί το παλιό έφυγε ήδη και δεν έχω με τι να το φωτογραφήσω ! :D :D :D

Κριμα δεν πειραζει οταν βρεθεις με κανενα φιλο πες του να το φωτογραφισει. Να το χαιρεσαι καθε του καλο.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες