Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Οδηγός Jailbreak/Unlock iPhone 3G[S] στο iOS 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Οδηγός Jailbreak/Unlock iPhone 3G[S] στο iOS 4

Πόσο σας βοήθησε αυτός ο οδηγός ?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#61   pantermaros

pantermaros

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/07/2010 - 20:57

τι ειναι αυτο?? δεν το γνωριζω ειναι πρωτη φορα που ακουω αυτα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   pantermaros

pantermaros

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/07/2010 - 22:03

δεν 8α μου απαντησει κανενας???

#63   pantermaros

pantermaros

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/07/2010 - 09:49

Ενταξει παιδια αν κανενας δεν μπορει να με βοηθησει τοτε 8α περιμενω μεχρι να βγει το JB για να το ξεκλειδωσω παντως σας ευχαριστω πολυ για το χρησιμο χρονο σας..

#64   zacharisharris

zacharisharris

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/07/2010 - 12:09

Με καλά ρε παιδιά...
Δεν διάβασε καν´ενας τον οδηγό...
Μόνο αν τηρήσετε τις προϋποθέσεις του θα κάνετε JB...
Αλλά πρέπει να καταβάλλετε και εσείς προσπάθεια...
Μην τα θέλετε όλα στο πιάτο έτοιμα..
Πχ εγώ έκανα 3 φορές restore πριν το καταφέρω

#65   zacharisharris

zacharisharris

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/07/2010 - 12:19

Ενταξει παιδια αν κανενας δεν μπορει να με βοηθησει τοτε 8α περιμενω μεχρι να βγει το JB για να το ξεκλειδωσω παντως σας ευχαριστω πολυ για το χρησιμο χρονο σας..


Δηλαδή μπόρεσα εγώ που είμαι 15 χρονών και όχι εσείς...?
Γι αυτό σας λέω μην τα περιμένετε όλα έτοιμα...
Ρε φίλε και συ το κάνεις μελό...
Διάβασε τον οδηγό..
Θα σε βοηθήσει..
LOL

Τελευταία επεξεργασία από: zacharisharris, 02/07/2010 - 12:20


#66   zacharisharris

zacharisharris

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/07/2010 - 12:24

Βλεπω πως εδω περα γινετε μπερδεμενα ... Αφου δεν εχω σε windows exv to macbook pro .. ας να φτιαξουμε τα πραγματα πιο καλα με σεια.. Οποιος γνωριζει καλυτερα σε αυτο το 8εμα ας να το πει ..
Οπως ελεγα πριν Εχω το Iphone 3GS 3.1.2 JB αγορασμενο απο Αμερικη περυσι και ειναι σε παλιο old bootrom Εκανα τη διαδικασια οπως λεει ο οδηγος... Κατεβασα το προγραμμα PwnageTools kai to iOS 4 και δημιουργησα το to coston.ipsw οπως λεει ο οδηγος . κι μετα πηγα στο /etc και βρηκα το φακελο Hosts κ εβαλα το server του saurik(74.208.10.249 gs.apple.com) κι μετα το εβαλα παλι πισω οπως λεει ο φιλος μας..
Οταν οταν ολοκληρωσε τη δημιουργια με το Coustos.ipsw κι μετα ανοιγω το Itunes παταω το ""alt+restore"" εμφανησε το παραθηρακι για να επιλεξω ποιο να βαλω κ επιλεξα αυτο που δημουργησα το coston.ipsw κ πατω ΟΚ κ κανει restore περιμενα μεχρι να ολοκληρωσει κ στο τελος εμφανισε αυτο το παραθυρο


δεν ξερω πως μπορω να βαλω εδω τη φωτο για να σας το δειξω πως να το βαλω??


Ρε συ φίλε όμως την έχεις 3.1.2 με τι jailbroken?
Και το τόνισα κιόλας πως το iPhone πρέπει να είναι σε normal mode.
Ούτε DFU Mode ούτε Recovery όπως λένε άλλοι.
Πίστεψε με εγώ το κατάφερα τουλάχιστον.

#67   pantermaros

pantermaros

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/07/2010 - 13:42

zacharisharris φιλε σε ευχαριστω... Οκ 8α κανω παλι προσπαθεια Παντως το εχω κανει παρα πολλες φορες πανω απο δεκα φορες. κ συνεχεια μ εμφαισει το σφαλμα 1604 ..
Ναι το Iphone 3.1.2 JB με παλιο βοοτρομ .. Και εχω μακ
Δεν βλεπω να κανω καπου λα8ος

#68   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 03/07/2010 - 16:21

Ρε παιδιά μία ερώτηση!
Στα windows βρίσκαμε το hosts αρχείο και περνάγαμε την ip του σέρβερ του saurik.
Στα Snow Leopard, που πάμε για να την εισάγουμε γιατί, δεν ξέρω και ενώ έχω δημιουργήσει την custom με το Pwnage Tool ,μου βγάζει error 1604 ,που προφανώς υφίσταται λόγω ότι δεν συνδέεται με τον σέρβερ του saurik αλλά με αυτόν της apple.


Περιμένω την βοήθειά σας,
strawb :unsure:

Τελευταία επεξεργασία από: strawb, 03/07/2010 - 16:21


#69   kostasRX8

kostasRX8

    iPH Enthousiast

  • 379 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2010 - 16:33

Ρε παιδιά μία ερώτηση!
Στα windows βρίσκαμε το hosts αρχείο και περνάγαμε την ip του σέρβερ του saurik.
Στα Snow Leopard, που πάμε για να την εισάγουμε γιατί, δεν ξέρω και ενώ έχω δημιουργήσει την custom με το Pwnage Tool ,μου βγάζει error 1604 ,που προφανώς υφίσταται λόγω ότι δεν συνδέεται με τον σέρβερ του saurik αλλά με αυτόν της apple.


Περιμένω την βοήθειά σας,
strawb :unsure:



φιλε μου πατα στο finder: etc/ αν και δεν νομιζω να φταει αυτο

#70   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 03/07/2010 - 16:36

αλλά τι μπορεί άλλο να φταίει; :unsure:

#71   kostasRX8

kostasRX8

    iPH Enthousiast

  • 379 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2010 - 16:40

κοιτα εγω που ειμαι σε win7 μου εβγαζε το error 1600 επειδη εκανα το custom (με sn0wbreeze) σε simple mode οταν το εφτιαξα σε expert mode ολα ηταν ενταξει!!!!τωρα για να μην σε μπερδεψω...δοκιμασε αυτο που θεσ και αν δεν βρεισ λυση περιμαινε να απευθηνθεις σε καποιο παλικαρι που θα εχει μακ!!!σορρι αλλα δυστηχως δεν ειμαι κατοχοσ μακ(ακομα)... :blush:

#72   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 03/07/2010 - 17:19

Κοίτα και εγώ πρόσφατα απέκτησα πρόσβαση στα mac και συγκεκριμένα στα snow leopard.
Έτυχε να βγεί ελαττωματική η μητρική του σταθερού και να μου την αντικαταστήσουν με καινούργια και μάλιστα συμβατή με τα snow leopard.
Τώρα με την GiGABYTE GA-945P-DS3IS3 έχω και πάλι σε δεύτερο σκληρό τα snow leopard αλλά δεν ξέρω και πολλά με τις εντολές του terminal.
Για να είμαι ειλικρινής, μέχρι στιγμής μπόρεσα και βρήκα τον φάκελο var/etc αλλά δεν ξέρω πως να σώσω την εντολή με την IP του saurik για να γίνει η ενεργοποιήση απο τον σέρβερ του και όχι απο αυτόν της apple. ???
Ελπίζω κάποιος χρήστης macintosh να με βοήθησει να την σώσω για να γίνει επιτέλους το επιθυμητό jailbreak του iPhone 3Gs με old bootrom που έχω. :)

#73   kostasRX8

kostasRX8

    iPH Enthousiast

  • 379 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2010 - 17:48

Κοίτα και εγώ πρόσφατα απέκτησα πρόσβαση στα mac και συγκεκριμένα στα snow leopard.
Έτυχε να βγεί ελαττωματική η μητρική του σταθερού και να μου την αντικαταστήσουν με καινούργια και μάλιστα συμβατή με τα snow leopard.
Τώρα με την GiGABYTE GA-945P-DS3IS3 έχω και πάλι σε δεύτερο σκληρό τα snow leopard αλλά δεν ξέρω και πολλά με τις εντολές του terminal.
Για να είμαι ειλικρινής, μέχρι στιγμής μπόρεσα και βρήκα τον φάκελο var/etc αλλά δεν ξέρω πως να σώσω την εντολή με την IP του saurik για να γίνει η ενεργοποιήση απο τον σέρβερ του και όχι απο αυτόν της apple. ???
Ελπίζω κάποιος χρήστης macintosh να με βοήθησει να την σώσω για να γίνει επιτέλους το επιθυμητό jailbreak του iPhone 3Gs με old bootrom που έχω. :)

Οδηγός για Mac


Βήμα 1ο

Ανοίξτε ένα παράθυρο του Finder




Βήμα 2ο

Από το μενού Go στη μπάρα, επιλέξτε το Go to Folder...



Βήμα 3ο

Γράψτε /etc στο παράθυρο που θα ανοίξει και πατήστε Go



Βήμα 4ο

Βρείτε το αρχείο hosts (κρατήστε το παράθυρο του Finder ανοιχτό σε αυτή την τοποθεσία γιατί θα χρειαστεί αργότερα)



Κάντε δεξί κλικ πάνω του και πατήστε Open With και μετά επιλέξτε το Text Edit



Βήμα 5ο

Αφού ανοίξει το TextEdit προσθέστε το string 74.208.10.249 gs.apple.com στο τέλος του κειμένου χωρίς να βάλετε #





Βήμα 6ο

Επιλέξτε Save As... από το File



Βήμα 7ο

Πλοηγηθείτε στο Desktop, απενεργοποιήστε την επιλογή If no extension is provided, use ".txt" που βρίσκεται κάτω και βεβαιωθείτε ότι το αρχείο έχει απλά την ονομασία hosts χωρίς κάποια κατάληξη. Μετά πατήστε Save.



Βήμα 8ο

Μεταφέρετε το αρχείο hosts από το Desktop στο φάκελο /etc που έχετε κρατήσει ανοιχτό.



Πατήστε Authenticate όταν ρωτηθείτε:



Πατήστε Replace όταν βγει η προειδοποίηση ότι υπάρχει ήδη αρχείο με το ίδιο όνομα:



Μετά θα σας ζητηθεί να βάλετε το administrative user name και password. Βάλτε τα πατήστε OK.

Βήμα 9ο

Είστε έτοιμοι να κάνετε το downgrade. Βάλτε τη συσκευή σε DFU Mode (Με το iPhone συνδεδεμένο στο iTunes, κρατήστε πατημένα τα Home και Power Buttons για 10 δευτερόλεπτα και μετά απελευθερώστε το Power κρατώντας πατημένο το Home μέχρι να σας ενημερώσει το iTunes ότι αναγνώρισε iPhone σε Recovery mode) και μετά στο iTunes πατήστε το κουμπί Restore κρατώντας πατημένο το Shift στο πληκτρολόγιό σας. Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί περιηγηθείτε στην τοποθεσία που έχετε αποθηκευμένο το επίσημο ipsw αρχείο της έκδοσης στην οποία θέλετε να μεταβείτε. Αν σας εμφανιστεί μήνυμα λάθους με κωδικό 1011 ή 1013 αγνοήστε το. Αν βγει μήνυμα λάθους με κωδικό 1015 επαναλάβετε τη διαδικασία του Restore και μετά κάντε το Jailbreak.

#74   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 03/07/2010 - 19:50

Προσπάθησα και αυτή την μέθοδο, αλλά τίποτα.
Όπως έχω πεί προηγουμένως, έχω ένα iPhone 3Gs παλιάς bootrom και έχω μέσα απο τα snow leopard κατεβάσει το pwnage tool 4.1 για να κάνω το jailbreak.
Ανοίγω το pwnage tool και δημιουργώ μία custom firmware του κανονικού firmware. (Σημειώνω ότι προσπάθησα και με τις δύο μεθόδους και με simple και με expert αλλά τσίφος.)
Μετά όταν επιλέγω την custom που δημιούργησε το pwnage tool δεν λέει με τίποτα να ανοίξει το κινητό και παραμένει στην οθόνη με τον δίσκο και το καλώδιο και μετά απο λίγη ώρα μου πετά error 1604.
Ακόμη και αν κατάφερα να βρώ το hosts αρχείο και μετά απο κόπο να περάσω και σώσω την ip του σερβιτόρου του Saurik ,δεν γίνεται τίποτα. Το κινητό δεν ενεργοποιείται.
Μήπως υπάρχει κάποιο βήμα που μου διαφεύγει;
Σημείωση: σίγουρα το iPhone 3Gs είναι παλιάς bootrom γιατί ήμουν απο τους πρώτους, που την πρώτη μέρα κυκλοφορίας στην χώρα μας, το απέκτησα.
Καμία πρόταση; ???

Τελευταία επεξεργασία από: strawb, 03/07/2010 - 19:52


#75   kostasRX8

kostasRX8

    iPH Enthousiast

  • 379 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2010 - 19:55

Προσπάθησα και αυτή την μέθοδο, αλλά τίποτα.
Όπως έχω πεί προηγουμένως, έχω ένα iPhone 3Gs παλιάς bootrom και έχω μέσα απο τα snow leopard κατεβάσει το pwnage tool 4.1 για να κάνω το jailbreak.
Ανοίγω το pwnage tool και δημιουργώ μία custom firmware του κανονικού firmware. (Σημειώνω ότι προσπάθησα και με τις δύο μεθόδους και με simple και με expert αλλά τσίφος.)
Μετά όταν επιλέγω την custom που δημιούργησε το pwnage tool δεν λέει με τίποτα να ανοίξει το κινητό και παραμένει στην οθόνη με τον δίσκο και το καλώδιο και μετά απο λίγη ώρα μου πετά error 1604.
Ακόμη και αν κατάφερα να βρώ το hosts αρχείο και μετά απο κόπο να περάσω και σώσω την ip του σερβιτόρου του Saurik ,δεν γίνεται τίποτα. Το κινητό δεν ενεργοποιείται.
Μήπως υπάρχει κάποιο βήμα που μου διαφεύγει;
Σημείωση: σίγουρα το iPhone 3Gs είναι παλιάς bootrom γιατί ήμουν απο τους πρώτους, που την πρώτη μέρα κυκλοφορίας στην χώρα μας, το απέκτησα.
Καμία πρόταση; ???



να σε ροτησω κατι φιλε μου???
οταν κανεις το restor το κιν το εχεισ βαλει σε dfu mode?επειδη δεν θελει...θελει να το εχεις κανονικα ανοιχτο..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες