Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γιατί Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2010 - 14:36

Αναρτημένη εικόνα

Γιατί Mac

Υπάρχουν άπειροι λόγοι που θα σε κάνουν να λατρέψεις ένα Mac. Εμείς επιλέξαμε απλά μερικούς …


1. Ο Mac είναι σχεδιαστικά καταπληκτικός. Εσωτερικά και εξωτερικά.
Ο Mac σε γοητεύει από την πρώτη ματιά. Η κατασκευή από ανακυκλώσιμο γυαλί και αλουμίνιο, το καλώδιο ρεύματος που αποσυνδέεται αν σκοντάψεις πάνω του, η καταπληκτική οθόνη, το υπέροχο πληκτρολόγιο, το απίθανο ασύρματο ποντίκι ή το γυάλινο trackpad και πολλές ακόμα σχεδιαστικές λεπτομέρειες, κάνουν έναν υπολογιστή Mac να... είναι Mac.

Επιπλέον, πρόκειται για το πλέον ολοκληρωμένο, ασφαλές, σταθερό και ισχυρό σύστημα της αγοράς, καθώς τόσο το υλικό, όσο και το λογισμικό που χρησιμοποιεί, κατασκευάζονται από την ίδια εταιρεία. Διαθέτει το πιο προηγμένο λειτουργικό σύστημα στον κόσμο και μια σουίτα λογισμικού που έχει σχεδιαστεί τόσο έξυπνα, όσο και ο ίδιος ο υπολογιστής.

2. Είναι πανίσχυρος.
Κάθε Mac ενσωματώνει την αιχμή της τεχνολογίας, όπως την πιο πρόσφατη τεχνολογία ασύρματης επικοινωνίας, επεξεργαστές Intel τελευταίας γενιάς, καθώς και ένα σταθερό λειτουργικό σύστημα με πολλές καινοτομίες. Έτσι, καταφέρνει να κάνει όλα τα καταπληκτικά πράγματα που μπορεί να κάνει ένας Mac με καταπληκτική ταχύτητα. Ναι. Με τον Mac μπορείς να δεις και να διαχειριστείς σχεδόν όλα τα αρχεία που είχες στο PC σου, όπως αρχεία Word, Excel, PowerPoint, αρχεία PDF, MP3, WAV, JPEG και GIF καθώς και τραγούδια από το iTunes. Η μεταφορά φωτογραφιών, μουσικής, εγγράφων και άλλων αρχείων γίνεται πανεύκολα, με τη χρήση ενός σκληρού δίσκου USB ή FireWire ή ένός τοπικού δικτύου.

3. Είναι εξαιρετικά ασφαλής.
Το λειτουργικό σύστημα Mac OS X που χρησιμοποιούν οι Mac είναι σχεδιασμένο με γνώμονα την ασφάλεια. Δεν απειλείται από ιούς και κακόβουλο λογισμικό όπως τα PC, ούτε καθυστερεί από συνεχείς ειδοποιήσεις ασφαλείας και σαρώσεις. Έτσι μπορείς να είσαι σίγουρος ότι εργάζεσαι και διασκεδάζεις απερίσπαστος, με απόλυτη ασφάλεια.

4. Είναι πάντα ενημερωμένος.
Ο Mac ελέγχει τακτικά για νέες διαθέσιμες εκδόσεις του Mac OS X και του εγκατεστημένου λογισμικού της Apple και προχωρά σε άμεσες ενημερώσεις. Με άλλα λόγια, όσο περνάει ο καιρός, τόσο καλύτερος γίνεται, καθώς χρησιμοποιεί όλο και πιο προηγμένο λογισμικό.

5. Είναι έτοιμος για όλα.
Με έναν Mac, η σύνδεση σε ένα ασύρματο δίκτυο είναι εξαιρετικά εύκολη. Τα δίκτυα εμφανίζονται αυτόματα και μπαίνεις στο Internet με μερικά μόνο κλικ. Επιπλέον, όποια συσκευή κι αν θέλεις να συνδέσεις στο Mac – την ψηφιακή σου κάμερα, έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, ή μία ασύρματη συσκευή - αυτό γίνεται αυτόματα, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις το παραμικρό. Απίστευτο, και όμως αληθινό.

6. Mac OS X - Διαθέτει το πιο προηγμένο λειτουργικό.
Κανένα άλλο λειτουργικό σύστημα δεν παρέχει την καινοτομία και την απλότητα του Mac OS X. Με το Mac OS X Snow Leopard, οι υπολογιστές Mac διευρύνουν το τεχνολογικό τους προβάδισμα με νέες δυνατότητες που σου επιτρέπουν να κάνεις περισσότερα με μικρότερη προσπάθεια.

7. iLife - Ενσωματώνει λογισμικό που θα λατρέψεις.
Κάθε Mac διαθέτει ενσωματωμένη τη σουίτα εφαρμογών iLife. Οι καταπληκτικές εφαρμογές για τη διαχείριση και την επεξεργασία των φωτογραφιών, της μουσικής, των βίντεο και της δημιουργίας DVD, που περιλαμβάνονται στη σουίτα, σου ανοίγουν νέους ορίζοντες, επιτρέποντάς σου να αναδείξεις το ταλέντο σου, να εξελιχθείς και να παρουσιάσεις ένα καταπληκτικό αποτέλεσμα. Αντίστοιχη σουίτα για PC δεν υπάρχει – και σίγουρα εάν υπήρχε θα στοίχιζε πανάκριβα. Αντιθέτως, το iLife περιλαμβάνεται σε κάθε Mac.

8. «Τρέχει» Windows & Office.
O Mac μπορεί να τρέξει Windows, εάν θέλεις. Επίσης αν προμηθευτείς το Office for Mac αυτόματα μπορείς να δημιουργήσεις, να ανοίξεις και ανταλλάξεις αρχεία Word, PowerPoint και Excel με ένα PC. Επιπλέον μπορείς να δεις και να διαχειριστείς σχεδόν όλα τα αρχεία που είχες στο PC σου, όπως αρχεία PDF, MP3, WAV, JPEG και GIF. Με άλλα λόγια, ένας Mac κάνει ό,τι κάνει ένα PC, πολλά περισσότερα και όλα πολύ καλύτερα.

9. Έχει πολύ καλή υποστήριξη.
Από τις οδηγίες που υπάρχουν στον δικτυακό τόπο της Apple για να επιλύσεις μόνος σου κάποια θέματα, τη δωρεάν τηλεφωνική γραμμή βοηθείας και τα διαθέσιμα εκπαιδευτικά σεμινάρια (on line ή στο κατάστημα), μέχρι το σύνολο των υπηρεσιών που παρέχονται από τα εξουσιοδοτημένα κέντρα τεχνικής εξυπηρέτησης Apple, θα διαπιστώσεις ότι όχι άδικα η συνολική υποστήριξη που έχεις για τα προϊόντα Apple ανταποκρίνεται στην ποιότητα, την καινοτομία και την τεχνολογία που ενσωματώνουν.

10. Είναι φτιαγμένος για τον 21ο αιώνα.
Ένας υπολογιστής Mac κατασκευάζεται ώστε να ανταποκρίνεται πλήρως στο ρόλο που έχει ένας σύγχρονος υπολογιστής, στο σπίτι και στο γραφείο. Διαθέτει το πιο προηγμένο και σταθερό λειτουργικό σύστημα στον κόσμο, καθώς και μοναδικές καινοτόμες εφαρμογές, ενσωματώνει την αιχμή της τεχνολογίας σε χαρακτηριστικά, συνδέεται αυτόματα στο Internet μέσω ασύρματων δικτύων παντού, συνδέεται σε δίκτυα Mac και PC, επικοινωνεί αυτόματα με όλα τα περιφερειακά και βέβαια έχει ένα εξαιρετικό design για να καταλάβει δικαιωματικά μία περίοπτη θέση στο σαλόνι, ή στην τσάντα σου.

[via] www.istorm.gr

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DioA11

DioA11

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2010 - 14:43

Για αυτο σκεφτομαι πολυ σοβαρα ο επομενος να ναι mac B)

#3   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 30/10/2010 - 15:02

Εντάξει πολλά από αυτά είναι και σχετικά. Πάντως τα laptop πιστεύω αξίζουν γιατί είναι πραγματικά φορητά από κάθε άποψη και έχουν πολύ ωραίο h/w. Για τα desktop περί ορέξεως.

#4   gizmo9002

gizmo9002

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2010 - 15:05

Εντάξει πολλά από αυτά είναι και σχετικά. Πάντως τα laptop πιστεύω αξίζουν γιατί είναι πραγματικά φορητά από κάθε άποψη και έχουν πολύ ωραίο h/w. Για τα desktop περί ορέξεως.


Η άποψη μου είναι (ως κάτοχος ενός mbp 17") ότι συνδυάζουν το τερπνόν μετά του ωφελίμου..
Δε το θα άλλαζα με κανένα άλλο στον κόσμο!

#5   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2010 - 16:47

Παιδιά επειδή είμαι σε διαδικασία σκέψης για ένα MacBook pro υπάρχει αισθητή διάφορα ανάμεσα στους 2 επεξεργαστες i5 - i7 μιλάμε για home computer και όχι για σκληρή δουλειά.. Thanks!

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 30/10/2010 - 16:48


#6   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2010 - 16:56

Παιδιά επειδή είμαι σε διαδικασία σκέψης για ένα MacBook pro υπάρχει αισθητή διάφορα ανάμεσα στους 2 επεξεργαστες i5 - i7 μιλάμε για home computer και όχι για σκληρή δουλειά.. Thanks!

εγω εχω intel core2duo φανταζομαι οτι i7 θα εχει αρκετη διαφορα απο το i5 ρωτα τον admin(αυτος οχι μονο θα ξερει,παιζει να εχει και το επομενο μοντελο iphone 5 χχαχαχαχα εχει τα παντα)

#7   nezoski

nezoski

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nezoski

Δημοσίευση 30/10/2010 - 17:01

πιστευω οτι το μηχανιμα απλα κανει παπαδες!!!το μονο που φρεναρει ειναι η τιμη αλιως και εγω θα ημουν ηδη κατοχος ενος τετοιο μηχανηματος

#8   steliossm

steliossm

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Twitter:@steliossm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:steliossm

Δημοσίευση 30/10/2010 - 17:40

Παιδιά επειδή είμαι σε διαδικασία σκέψης για ένα MacBook pro υπάρχει αισθητή διάφορα ανάμεσα στους 2 επεξεργαστες i5 - i7 μιλάμε για home computer και όχι για σκληρή δουλειά.. Thanks!


i5
15 ημερων
σφαιρα!!!

#9   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 30/10/2010 - 17:48

Αναρτημένη εικόνα

Γιατί Mac

Υπάρχουν άπειροι λόγοι που θα σε κάνουν να λατρέψεις ένα Mac. Εμείς επιλέξαμε απλά μερικούς …


1. Ο Mac είναι σχεδιαστικά καταπληκτικός. Εσωτερικά και εξωτερικά.
Nαί είναι ωραίοι
2. Είναι πανίσχυρος.
Γελάει ο κόσμος
3. Είναι εξαιρετικά ασφαλής.
Γελάει ο κόσμος
4. Είναι πάντα ενημερωμένος.
Όλοι πλέον είναι ενημερωμένοι
5. Είναι έτοιμος για όλα.
Οι άλλοι έχουν λίγο άγχος στην αρχή.
6. Mac OS X - Διαθέτει το πιο προηγμένο λειτουργικό.
Μναί, περί ορέξεως. Τα win7 με το macos είναι πάνω κάτω τα ίδια
7. iLife - Ενσωματώνει λογισμικό που θα λατρέψεις.
Γελάει ο κόσμος
8. «Τρέχει» Windows & Office.
Τρελό feature.
9. Έχει πολύ καλή υποστήριξη.
Ειδικά στην Ελλάδα.
10. Είναι φτιαγμένος για τον 21ο αιώνα.
Οι υπόλοιποι είναι φτιαγμένοι με λυχνίες κενού και λειτουργούν με διάτρητες δισκέτες.
[via] www.istorm.gr



#10   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 30/10/2010 - 17:49

Παιδιά επειδή είμαι σε διαδικασία σκέψης για ένα MacBook pro υπάρχει αισθητή διάφορα ανάμεσα στους 2 επεξεργαστες i5 - i7 μιλάμε για home computer και όχι για σκληρή δουλειά.. Thanks!


Για home computer και ένας core2duo μια χαρά θα'ναι.

#11   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/10/2010 - 17:56

Για home computer και ένας core2duo μια χαρά θα'ναι.

Συμφωνω με τον φιλο..Εγω εχω δουλεψει σε 21,5 τον δικο μου δηλαδη με C2D και 27αρι ενος φιλου με i7 και στις βασικες λειτουργιες διαφορες δεν εχω δει καθολου.
Once You Go Mac You Never Go Back

#12   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 09:42

Παιδιά επειδή είμαι σε διαδικασία σκέψης για ένα MacBook pro υπάρχει αισθητή διάφορα ανάμεσα στους 2 επεξεργαστες i5 - i7 μιλάμε για home computer και όχι για σκληρή δουλειά.. Thanks!

για home καταστασεις, οχι ο i7 δεν διαφερει απο τον i5 πολυ. για rendering και σκληρη δουλεια διαφερουν, ναι.

#13   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 09:51

ρε παιδια πολλοι ακριβοι ομως,να μπορουσαμε να τους φερουμε απο τιποτα αμερικη :(

#14   evripidis90

evripidis90

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 01/11/2010 - 09:52

Σε λίγο καιρό θα γίνω κι εγώ λογικά κάτοχος ενός ΜΒΡ,λόγ υποτροφίας στην σχολή...
Λογικά το 15άρι με τον i5 θα χτυπήσω,δεν φτάνω για παραπάνω...
Αλλά έχω μία ερώτηση,τώρα που κυκλοφόρησε το νέο OSX Lion,σε λίγο καιρό θα έρχεται εγκατεστημένο στους mac ή θα τους αγοράζεις όπως τώρα με το Leopard και μετά θα πρέπει να αγοράσεις το Lion?

#15   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/11/2010 - 09:53

Παιδιά, μην τρελαθούμε κιόλας με τα mac...ok είναι πολύ όμορφα μηχανήματα και ''πουλάς και μούρη''...ok είναι πολύ εύκολο και βολικό στο χρήση του το macOS...

Αλλά...

έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα συμβατότητας με περιφεριακά...

έχουν ελάχιστα προγράμματα σε σχέση με τα windows...

έχουν ακόμη πιο ελάχιστα παιχνίδια σε σχέση με τα windows...

έχουν την διπλάσια και τριπλάσια τιμή σε σχέση με τα windows desktops-laptops...

Εγώ πρόσφατα άλλαξα το laptop μου με ένα macbook, αλλά δεν θα άλλαζα ποτέ το desktop μου με imac !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες