Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γιατί Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 16:28

Συμφωνώ απολύτως με τον bigboss !!

Το θέμα όμως εδώ είναι '' Γιατί mac ? ''

Αν λοιπόν είσαι επαγγελματίας ή έστω ασχολείσαι ερασιτεχνικά αλλά έχεις πολύ υψηλές απαιτήσεις από προγράμματα επεξεργασίας εικόνας και ήχου, τότε χρειάζεσαι mac.

Αν είσαι όμως ένας απλός χρήστης και απλά χρειάζεσαι λίγο office, internet, άντε και κανά απλό προγραμματάκι και μερικά παιχνίδια, τότε παίρνεις windows pc με τα μισά λεφτά που θα έδινες για mac και κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Αν από την άλλη δεν σε νοιάζει το κόστος και θέλεις έναν υπολογιστή που να ξεχωρίζει ή θέλεις να πουλήσεις μούρη, δίνεις τα διπλά χρήματα για mac, γνωρίζοντας όμως ότι αναγκαστικά θα κάνεις και υποχωρήσεις (ποικιλία εφαρμογών, παιχνίδια).

Δεν θέλω να θεωρηθώ προκατειλημένος με τους mac. Ίσα-ίσα που έχω και macbook, αλλά και windows pc και laptop sony vaio...και επειδή χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά, νομίζω ότι μπορώ να εκφέρω μια αμερόληπτη γνώμη.

Να πω την γνωμη μου δεν ειμαι ειδημων (το ξεκαθαριζω για να μην ανοιγει καποιος παλια μου ποστ και με βριζει..το εκανε καποιος ενα μηνα μετα μαλλον για να ξεκατινιαστουμε)
Η αληθεια μαλλον φλερταρει ανμεσα στην γνωμη σου και στη γνωμη υπερ του μακ. Εχεις και δικαιο και αδικο και το ιδιο ισχυει και για μενα εχω και δικαιο και αδικο. Ειναι πολλα τα λεφτα και ειδικα τα προγραμματα πχ office Θεε μου φυλαγε η το final cut 1.000 κατι νομιζω εχει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 16:30

εεε ναι αλλα το final cut ειναι FULL επαγγελματικο. πολλες ταινιες (ολοκληρες) και διαφημισεις στηνονται πανω στο fcp

#33   nikkosnet

nikkosnet

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Nikkos K

Δημοσίευση 16/11/2010 - 12:51

Από εχθές είμαι ένας ευτυχής κάτοχος του προηγούμενου Mac Mini. Το πήρα γιατί η τιμή του ήταν μόνο....299 ευρώ λόγω ξεστοκαρίσματος οπότε ήταν σούπερ ευκαιρία για μένα που έψαχνα εδώ και καιρό να πάρω Mac για το σπίτι.

Τον έμαθα εύκολα και σχεδόν τον έχω προσαρμόσει ήδη στις ανάγκες μου που γενικότερα είναι άνω της μέτριας ή απλής χρήσης. Η ταχύτητα και η σταθερότητα του δεν υπάρχει απλά. Είναι πολύ friendly και αξιόπιστο και μόλις μάθω όλες τις βασικές λειτουργίες και το τρόπο λειτουργίας του, με βλέπω να πηγαίνω και για φορητό. :)

#34   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2010 - 13:32

Αν πάρεις Mac μετά ξεχνάς το PC. Ετσι μόλις πήρα MacBook πούλησα το desktop και τα κάνω όλα σε ένα! Βέβαια δε θα με χάλαγε και ενα iMac αλλά καλύπτομαι με το MacBook. O λόγος απλός. Τα έχω όλα σε 1 μηχάνημα που το πηγαίνω όπου θέλω! Φωτογραφίες επεξεργάζομαι άνετα! Ανοίγει σε λίγα δευτερόλεπτα και κλείνει αμέσως! Η μπαταρία κρατάει ώρες. Η ποιότητα κατασκευής του είναι κορυφαία. Οι εφαρμογές μπαίνουν - βγαίνουν χωρίς σκουπίδια registry κλπ. Τους ιούς και τα αντιβιωτικά τα ξεχνάς.
Γενικά είναι κάτι που κρατάει και τιμή! Γιατί 1 pc σε 6 μήνες είναι παλιο!
Τώρα προγράμματα, έχω βρεί τα πάντα (παιχνίδια δε με ενδιαφέρουν). Οσο για τις τιμές των software, υπάρχουν και τα "κατεβασμένα" και τα original, ο καθένας ότι προτιμάει! Το ίδιο και στα windows.
Γενικά ξέρω οτι θα το ανοίξω και θα κάνω τη δουλειά μου, χωρίς να περιμένω μπας βγάλει μπλέ οθόνη, ή χαλάσει το τάδε hardware κλπ.
Αισθάνεσαι σίγουρος οτι θα παίξει!

#35   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 16/11/2010 - 14:13

Αν πάρεις Mac μετά ξεχνάς το PC. Ετσι μόλις πήρα MacBook πούλησα το desktop και τα κάνω όλα σε ένα! Βέβαια δε θα με χάλαγε και ενα iMac αλλά καλύπτομαι με το MacBook. O λόγος απλός. Τα έχω όλα σε 1 μηχάνημα που το πηγαίνω όπου θέλω! Φωτογραφίες επεξεργάζομαι άνετα! Ανοίγει σε λίγα δευτερόλεπτα και κλείνει αμέσως! Η μπαταρία κρατάει ώρες. Η ποιότητα κατασκευής του είναι κορυφαία. Οι εφαρμογές μπαίνουν - βγαίνουν χωρίς σκουπίδια registry κλπ. Τους ιούς και τα αντιβιωτικά τα ξεχνάς.
Γενικά είναι κάτι που κρατάει και τιμή! Γιατί 1 pc σε 6 μήνες είναι παλιο!
Τώρα προγράμματα, έχω βρεί τα πάντα (παιχνίδια δε με ενδιαφέρουν). Οσο για τις τιμές των software, υπάρχουν και τα "κατεβασμένα" και τα original, ο καθένας ότι προτιμάει! Το ίδιο και στα windows.
Γενικά ξέρω οτι θα το ανοίξω και θα κάνω τη δουλειά μου, χωρίς να περιμένω μπας βγάλει μπλέ οθόνη, ή χαλάσει το τάδε hardware κλπ.
Αισθάνεσαι σίγουρος οτι θα παίξει!


Εφόσον δέν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια το pc δέν θα παλιώσει σε 6 μήνες..
Τώρα σχετικά με την τιμή νομίζω και τα δύο το ίδιο πέφτουν ε?..

Απλά απευθύνεσαι σε άλλο κοινό με την πώληση του καθενός..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 16/11/2010 - 14:14


#36   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2010 - 14:20

Δε ξέρω αλλά ενα laptop που είχα πάρει πρίν...4 χρόνια 1600ευρώ....τώρα απλά κάνει για internet. Και αν πάς να το δώσεις δε μπορείς ούτε 150ευρώ! Ετσι το χάρισα. Αυτό γιατί τα laptop έχουν πέσει στα 400ευρώ καινούρια. Τα MAC όμως κρατάνε τιμές και τα καινούρια.

#37   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2010 - 14:34

Καλά τα γνωστα θέματα. Ένα θα πω, το imac μου έχει κρασάρει πολλές περισσότερες φορές (4 μέχρι τώρα ) από τα bsod που μου έχουν πετάξει τα Windows 7. To ότι τα mac δεν βγάζουν μπλε οθόνη αλλά απλά σου λένε κλείσε με δεν σημαίνει πως δεν κρασαρουν απλά το bsod είναι πιο "θεαματικό". Επίσης τα Windows δεν μου έχουν βγάλει ποτέ error σε εξωτερικό σκληρό πως ο δίσκος δεν έγινε removed properly και άρα στον κάνω αλλεπάλληλα unmount στη μέση της δουλειάς σου. Και κάτι ακόμα, πότε δεν χρειάστηκε μετά από bsod να ξανά περάσω τα Windows σε αντίθεση με το 1ο κρασαρισμα στον mac όπου δεν φόρτωνε το OS και χρειάστηκε να το ξανά περάσω από την αρχή.

Αν δεν με πιστεύετε δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας. Εγώ πήρα mac για αλλαγή και αν δεν είχε bootcamp δεν θα πλησίαζα γιατί δεν θα μπορούσα να κάνω δουλειά, δεν παραμυθιαζομαι με σταθερότητα και αλλά τέτοια.

#38   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2010 - 14:43

Καλά τα γνωστα θέματα. Ένα θα πω, το imac μου έχει κρασάρει πολλές περισσότερες φορές (4 μέχρι τώρα ) από τα bsod που μου έχουν πετάξει τα Windows 7. To ότι τα mac δεν βγάζουν μπλε οθόνη αλλά απλά σου λένε κλείσε με δεν σημαίνει πως δεν κρασαρουν απλά το bsod είναι πιο "θεαματικό". Επίσης τα Windows δεν μου έχουν βγάλει ποτέ error σε εξωτερικό σκληρό πως ο δίσκος δεν έγινε removed properly και άρα στον κάνω αλλεπάλληλα unmount στη μέση της δουλειάς σου. Και κάτι ακόμα, πότε δεν χρειάστηκε μετά από bsod να ξανά περάσω τα Windows σε αντίθεση με το 1ο κρασαρισμα στον mac όπου δεν φόρτωνε το OS και χρειάστηκε να το ξανά περάσω από την αρχή.

Αν δεν με πιστεύετε δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας. Εγώ πήρα mac για αλλαγή και αν δεν είχε bootcamp δεν θα πλησίαζα γιατί δεν θα μπορούσα να κάνω δουλειά, δεν παραμυθιαζομαι με σταθερότητα και αλλά τέτοια.


Φίλε έχω Mac από το 2001, και μου έχει βγάλει κρασάρισμα σύνολο 3 φορές και τις 2 από δική μου υπαιτιότητα!

Μάλλον δεν το χειρίζεσαι καλά το μηχάνημα!

#39   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2010 - 14:58

Καλά, και εμένα από δίκη μου υπαιτιότητα ήταν, ειδικά το πρώτο το καλό κρασαρισμα όπου αναγκαστικά να βάλω το OS από την αρχή. Είχα συνδέσει εξωτερικό σκληρό για να περάσω μουσική video και φωτό στο μηχάνημα, έφαγα τα unmount μου και ένα ωραιότατο crash. Ο δίσκος ήταν μεν ntfs αλλά υποτίθεται πως το sl κάνει το mount ΚΑΝΟΝΙΚΆ απλά δεν δίνει write permissions. Τα υπόλοιπα crash ήταν random αλλά σχετίζονταν με usb stick σε fat32.

Τώρα αν χρησιμοποιώ το μηχάνημα σωστά δεν το σχολιάζω, εκτός αν έσκασαν 2300 για να σερφάρω. Το μηχάνημα το λιωνω και απαιτώ να αντέχει όπως τα windows. Δεν γίνεται να κάνω edit 2ώρες βίντεο σε imovie και να μου βγαίνει η ψυχή να το περάσω στον εξωτερικό σκληρό μην τυχών και τον κάνει unmount.

Τουλάχιστον δεν εχω πρόβλημα με τον δίσκο που εχω στο δίκτυο.

Edit: Δεν λέω πως είναι αναξιόπιστα μηχανήματα αλλά από την άλλη δεν δέχομαι τις απόψεις περί τελειότητας, άλλη η χρήση η δίκη μου άλλη του Researcher άλλη του DINFUN. Και κατι ακομα, εξακολουθώ μετά από αρκετές προσπαθειες να μην μπορώ να σκαναρω από πολυμηχανιμα HP κάτι που το κάνω άνετα στα 7, φταίει το sl ή η HP?

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 16/11/2010 - 15:04


#40   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2010 - 15:33

εγω παντως που το πηρα προσφατα.. και να διευκρινησω πως το πηρα γισ home χρηση... και οχι για βαρια δουλεια .. ειδε αμεσως εναν Epson stylus που εχω και ως scan χωρις να κανω τιποτα .. οπως μου εχει κανει φοβερη εντυπωση ποσο ευκολα στελνεις αρχεια μεσω email .. επιλεγεις τα αρχεια και τα σερνεις στην εφαρμογη mail... αμεσως ανοιγει νεο παραθυρα και τα εχει επισυναψει ηδη.. βαζεις διευθυνση .. το κειμενο και εφυγε... τοσο απλα... :)

#41   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2010 - 15:45

Και εγώ πρόσφατα το πήρα. Χρησιμοποιούσα mac από 91-94 και ξανά από 98-2002, στη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου γιατί κανείς δεν τους πλησίαζε και ήταν πάντα ελεύθεροι.

Όσο για τη χρήση και εχω στο sl απλή χρήση κάνω (το cad είναι στο bootcamp ) απλή αλλά βαριά καθώς η περισσότερη αφορά φωτό και video που εχω από καιρό και σιγά σιγά ψηφιοποιώ και συμμαχούν. Αλλά ούτε εκεί εχω πρόβλημα το σπάσιμο είναι όπως είπα να έχεις συρραψει ένα δίωρο video να το έχεις επεξεργαστεί απροβληματιστα και να σου κάνει νούμερα με τους εξωτερικούς σκληρούς.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες