Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γιατί Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 10:08

Παιδιά, μην τρελαθούμε κιόλας με τα mac...ok είναι πολύ όμορφα μηχανήματα και ''πουλάς και μούρη''...ok είναι πολύ εύκολο και βολικό στο χρήση του το macOS...

Αλλά...

έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα συμβατότητας με περιφεριακά...

έχουν ελάχιστα προγράμματα σε σχέση με τα windows...

έχουν ακόμη πιο ελάχιστα παιχνίδια σε σχέση με τα windows...

έχουν την διπλάσια και τριπλάσια τιμή σε σχέση με τα windows desktops-laptops...

Εγώ πρόσφατα άλλαξα το laptop μου με ένα macbook, αλλά δεν θα άλλαζα ποτέ το desktop μου με imac !!!

Δεν συμφωνω:
1. Ποια περιφεριακα εμενα τον εξωτερικο δισκο τον αναγνωριζει κανονικα και μαλιστα τον εκανα και format απο το utilities
2. Ελαχιστα προγραμματα και ελαχιστα παιχνιδια;επειδη στα public εχει μονο το sims δεν σημαινει οτι μονο αυτο οτι υπαρχει..(υπαρχει ενα site με rapidshare links γεματο με μακ παιχνιδια αν θες στο στελνω,και εγω νομιζα οτι δεν υπηρχαν παιχνιδια αλλα παραυπαρχουν πχ age of empires,diablo κ.α. )
3. Ο Κωνσταντινος δεν παιζει παιχνιδια απο οσο γνωριζω.
4. Στην τιμη συμφωνουμε αλλα αυτο που πληρωνουμε ακριβα ειναι το φπα(εμενα για τον pro 13" εσκασα 1470 περσυ στο δελτιο αποδειξη στοιχιζε 1200 και 200κατι ευρω ηταν το φπα απο κει να καταλαβεις)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 01/11/2010 - 10:28

Δεν συμφωνω:
1. Ποια περιφεριακα εμενα τον εξωτερικο δισκο τον αναγνωριζει κανονικα και μαλιστα τον εκανα και format απο το utilities
2. Ελαχιστα προγραμματα και ελαχιστα παιχνιδια;επειδη στα public εχει μονο το sims δεν σημαινει οτι μονο αυτο οτι υπαρχει..(υπαρχει ενα site με rapidshare links γεματο με μακ παιχνιδια αν θες στο στελνω,και εγω νομιζα οτι δεν υπηρχαν παιχνιδια αλλα παραυπαρχουν πχ age of empires,diablo κ.α. )
3. Ο Κωνσταντινος δεν παιζει παιχνιδια απο οσο γνωριζω.
4. Στην τιμη συμφωνουμε αλλα αυτο που πληρωνουμε ακριβα ειναι το φπα(εμενα για τον pro 13" εσκασα 1470 περσυ στο δελτιο αποδειξη στοιχιζε 1200 και 200κατι ευρω ηταν το φπα απο κει να καταλαβεις)


Ελάχιστα προγράμματα αλλά και games.
Στο ότι υπάρχουν games για mac υπάρχουν.. Και στο steam έχει Mac Games Category με τίτλους όπως Left 4 dead 1,2 Half-life, Counter - Strike Source , Civilization και διάφορα άλλα..Συγκριτικά όμως με τα windows τα games for mac είναι ελάχιστα.

#18   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 10:28

Παιδιά, μην τρελαθούμε κιόλας με τα mac...ok είναι πολύ όμορφα μηχανήματα και ''πουλάς και μούρη''...ok είναι πολύ εύκολο και βολικό στο χρήση του το macOS...

Αλλά...

έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα συμβατότητας με περιφεριακά...

έχουν ελάχιστα προγράμματα σε σχέση με τα windows...

έχουν ακόμη πιο ελάχιστα παιχνίδια σε σχέση με τα windows...

έχουν την διπλάσια και τριπλάσια τιμή σε σχέση με τα windows desktops-laptops...

Εγώ πρόσφατα άλλαξα το laptop μου με ένα macbook, αλλά δεν θα άλλαζα ποτέ το desktop μου με imac !!!


λαθος
τεραστιο λαθος
σωστος
indeed (οτι πληρωνεις παιρνεις)

#19   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 01/11/2010 - 10:31

λαθος
τεραστιο λαθος
σωστος
indeed (οτι πληρωνεις παιρνεις)


Γενικότερα είμαι κατά των Mac.. Ποιά είναι τα advantages πέραν του διαφορετικού λειτουργικού?..

#20   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 10:33

Γενικότερα είμαι κατά των Mac.. Ποιά είναι τα advantages πέραν του διαφορετικού λειτουργικού?..

Γρηγορη επεξεργασια βιντεο εικονας ηχου ανευ "τα windows δεν ανταποκρινονται"

#21   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 10:41

Ειδικα για εικονα/ηχο εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Τετοια γελοια μηνυματα του στυλ "το προγραμμα δεν ανταποκρινεται" δε τα συναντας που να το επιδιωκεις.

#22   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 11:03

To pro 2011 εχει βγει σε maC?

#23   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 11:05

Προσωπικα πιστευω οτι δε παιρνεις imac για παιχνιδια. Αν παλι τα θελεις ολα, με bootcamp περνας windows 7 και ναι, εχεις pro11 στο mac

#24   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 11:11

ωραια τα mac δεν λεω αλλα να δωσω απο 1000 μεχρι 2500 euro για desktop και laptop που σε pc τα βρισκεις σε μιση τιμη να με συγχωρειτε το θεωρω κοροιδια. οχι οτι το iphone εχει σωστη κοστολογηση απλα μεχρι στιγμης δεν υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα (οχι απο hardware αλλα κυριως απο software)...

#25   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 11:14

Εχεις δικιο εν μερει. Το μεγαλυτερο μειονεκτημα των Apple προιοντων ειναι η τιμη. Η Apple καταφερε να καθιερωσει το γεγονος οτι δεν ειναι Κινα. Πουλαει εκαττομυρια κομματια σε υψηλες τιμες.

#26   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 11:19

xωρις pro και για επεξεργασια ηχου και εικονας μονο αναθεωρω την αποψη μου!! ;)

#27   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/11/2010 - 11:54

Γρηγορη επεξεργασια βιντεο εικονας ηχου ανευ "τα windows δεν ανταποκρινονται"



Για τέτοιες δουλειές σίγουρα τα mac υπερέχουν με διαφορά.

Για απλές εφαρμογές όμως τα windows ειναι κλάσεις ανώτερα. Ένα απλό παράδειγμα είναι το itunes !! Χρησιμοποιώ το itunes εδώ και μήνες και ακόμα δεν έχω εξοικιωθεί μαζί του. Ενώ στα windows υπάρχουν εκατό προγράμματα που κάνουν την ίδια δουλειά και σίγουρα μπορείς να βρεις ένα που να σου ταιριάζει απόλυτα !!

#28   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 11:57

Αν μπορεις να βρεις 20 προγραμματα παρομοια του itunes για windows, τοτε μπορεις και για macos

#29   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 13:57

Το πράγμα κατα την γνώμη μου είναι απλό. Τα Mac υπάρχουν στο εμπόριο πολλά χρόνια αλλά πως? Μόνο για επαγγελματίες με απαιτήσεις. Για προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, π.χ δεν είναι τυχαίο ότι το final cut είναι το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας και χρησιμοποιείται στο Hollywood! Επίσης το Aperture για επαγγελματίες φωτογράφους. Φίλος μου που έχει κατάστημα που τυπώνουν προσκλητήρια Γάμου, κάρτες κτλ έχει Mac στο μαγαζί από το 2002! Τότε τον είχα ρωτήσει( :o απορημένος) γιατί να πάρει Mac που τον πλήρωσε 2.200€? (αν θυμάμαι καλά) και μου είπε: δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου σε άλλον...

Αυτά μέχρι πριν μερικά χρόνια. Τώρα η Apple προσπαθεί να κεντρίσει το ενδιαφέρον και του απλού καταναλωτή. Δεν είναι εύκολο να φτιάξεις ένα μηχάνημα που θα τρέχει το Final Cut αλλά θα πρέπει να το πουλήσει και σε αυτόν που θέλει μόνο word και excel! Έτσι λοιπόν μπήκε το Marketing μπροστά και άρχισε να βγάζει Macbook, Macbookpro, Imac 21",27 κλπ...Και τα τελευταία χρόνια iphone/ipad κτλ... Με αυτό τον τρόπο προσπάθησε να μικρύνει το χάσμα μεταξύ επαγγελματία και ερασιτέχνη χρήστη. Από την γκάμα των προϊόντων της μπορεί να εξυπηρετηθεί ο καθένας μας. Δεν είναι ανάγκη π.χ να έχεις και Mac και ipad! Με τα airport, τα appletv, κλπ γκάμα περιφερειακών μπορείς να κάνεις τα πάντα. Θέλει λίγα χρόνια ακόμα για να γίνει ξεκάθαρος ο διαχωρισμός αλλά όταν γίνει οι άλλοι το μόνο που θα κάνουν είναι απλά να αντιγράφουν...Απλά να αναφέρω ότι για να μπορέσει ένα κινητό να πλησιάσει το iphone χρειάστηκαν 4 γενιές iphone για να βγεί το galaxy.

Συμπέρασμα: Επειδή όσοι έχουν Apple είναι εθισμένοι, πρέπει να κατανοήσουν ότι δεν είναι ανάγκη να έχουν iphone+ipad+Mac. Το καθένα καλύπτει συγκεκριμένες ανάγκες κατά βάση και επιπλέον μέχρις ένα βαθμό τις περισσότερες. Έτσι πρέπει να αντιληφθεί ο καθένας τι ανάγκες έχει και με ποιο προϊόν μπορεί να τις καλύψει.

Και μην ξεχνάτε ότι ένας Mac π.χ i5 είναι ταχύτερος από ένα pc i5 αντίστοιχα. Γιατί πολύ απλά ότι έχει σχέση με Mac (software) φτιάχνεται για να καλύψει συγκεκριμένα μοντέλα, ενώ ένα pc program πρέπει να ικανοποιήσει 10άδες διαφορετικούς επεξεργαστές, motherboard, κτλ κτλ....Μπορεί ένα παπούτσι 45 νούμερο να κάνει σε πατούσα με 47 και 42? ;)

#30   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/11/2010 - 16:19

Συμφωνώ απολύτως με τον bigboss !!

Το θέμα όμως εδώ είναι '' Γιατί mac ? ''

Αν λοιπόν είσαι επαγγελματίας ή έστω ασχολείσαι ερασιτεχνικά αλλά έχεις πολύ υψηλές απαιτήσεις από προγράμματα επεξεργασίας εικόνας και ήχου, τότε χρειάζεσαι mac.

Αν είσαι όμως ένας απλός χρήστης και απλά χρειάζεσαι λίγο office, internet, άντε και κανά απλό προγραμματάκι και μερικά παιχνίδια, τότε παίρνεις windows pc με τα μισά λεφτά που θα έδινες για mac και κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Αν από την άλλη δεν σε νοιάζει το κόστος και θέλεις έναν υπολογιστή που να ξεχωρίζει ή θέλεις να πουλήσεις μούρη, δίνεις τα διπλά χρήματα για mac, γνωρίζοντας όμως ότι αναγκαστικά θα κάνεις και υποχωρήσεις (ποικιλία εφαρμογών, παιχνίδια).

Δεν θέλω να θεωρηθώ προκατειλημένος με τους mac. Ίσα-ίσα που έχω και macbook, αλλά και windows pc και laptop sony vaio...και επειδή χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά, νομίζω ότι μπορώ να εκφέρω μια αμερόληπτη γνώμη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες