Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:24

Γιατί πολύ απλά ρε καπετάν-εξυπνάκια δεν την έχεις δωρεάν, ΤΗΝ ΚΛΕΒΕΙΣ. Τόσο δύσκολο είναι πια να το καταλάβεις; Δεν σου τη χαρίζει κανείς όταν την κατεβάζεις σπασμένη: απλά γίνεται κλεπταποδόχος, μιας και αποδέχεσαι εν γνώση σου προϊόν κλοπής. Γιατί αυτό ακριβώς είναι στο σπάσιμο εφαρμογών και η διανομή τους: ΚΛΟΠΗ. Και ειλικρινά δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν η εφαρμογή κοστίζει κανονικά 0.79 ή 99 ευρώ. Και στις 2 περιπτώσεις για κλοπή πρόκειται. Δεν έχουν "σώας τα φρένας" όλοι αυτοί που πιστεύουν πραγματικά ότι το jailbreak υπάρχει για να κατεβάζουν σπασμένες εφαρμογές, όλοι αυτοί δηλαδή οι Large τύποι που ξοδεύουν άνετα ένα μηνιάτικο για να αγοράσουν μια πανάκριβη συσκευή (συνήθως με τα λεφτά του μπαμπά τους), μόνο και μόνο για να ξεροσταλιάζουν σε torrents και σε μαγαζάκια για να κατεβάσουν σπασμένη την εφαρμογή των 0.79 ευρώ. Έχω βαρεθεί πλέον με όλα αυτά τα γελοία υποκείμενα που δεν είναι καν σε θέση να συντάξουν μια πρόταση με λογική σειρά και να αρθρώσουν ένα επιχείρημα, και που μιλάνε όπου σταθούν και όπου βρεθούν για το "δικαίωμα τους" στο "δωρεάν" λογισμικό. Από που κι ως που το κέρδισες αυτό το "δικαίωμα" ρε φίλε; Για τράβα στο χασάπη και βούτα καμία μπριτζόλα ισχυριζόμενος το δικαίωμα σου στην μάσα, και να δείς για πότε θα σε κάνει μαύρο στο ξύλο ο χασάπης... Αλλά έτσι είναι, όπου βρίσκετε τα κάνετε. Είναι μέχρι να σας πάρει πρέφα κανείς και να σας μπαγλαρώσουν. Εκεί να δείς γέλια: όλοι οι "επαναστάτες" θα μεταμορφωθούν σε βρεγμένες γάτες...

Και σε αυτούς τους έξυπνους που με αφοπλιστική ειλικρίνεια εγκρίνουν την διανομή σπασμένων εφαρμογών που είναι ακριβές αλλά υποστηρίζουν την αγορά των Ελληνικών εφαρμογών: καλά, εσείς τα έχετε δυο φορές χαμένα: Πάρτε το χαμπάρι, είτε κλέψεις ένα καρβέλι ψωμί, είτε κλέψεις τον φούρνο ολόκληρο, η κλοπή είναι κλοπή και στις δυο περιπτώσεις. Δεν γίνεται να είσαι ολίγον κλέφτης ή πολύ κλέφτης, όπως δεν γίνεται να είσαι ολίγον έγκυος ή πολύ έγκυος: είτε είσαι είτε δεν είσαι. Και τουλάχιστον αυτός που κλέβει ένα κομμάτι ψωμί μπορεί να ισχυριστεί ότι η πείνα τον έκανε κλέφτη, εσύ που κλέβεις το GPS για το 600 ευρώ κινητό σου, τι ακριβώς θα ισχυριστείς;


Φίλε μου το επίπεδό σου φαίνεται από το ύφος και τη γλώσσα που χρησιμοποιείς. Αν και σε μερικά έχεις δίκιο και αυτό το χάνεις με τον τρόπο σου. Απορώ ποιοί έβαλαν και τα 2 +

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   YesorNo

YesorNo

    iPH Member

  • 263 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:25

φιλε μου αν θελει καποιος να κλεψει η να αγορασει κατι ειναι στην κριση του..δεν ημαστε εμεις που θα του πουμε αυτο πρεπει να το αγορασεις...

ολοι μας θελωντας καιμη παρανομουμε ..πχ κατεβαζεις ενα βιντεο ενος τργουδιστη απο το youtube κατεβαζεις και ενα free προγραμμα που το κανει mp3 και το εχεις και το απολαμβανεις...σε ρωταω τωρα εισαι παρανομος ναι η οχι?

Τελευταία επεξεργασία από: YesorNo, 16/03/2011 - 00:25


#123   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:26

Αυτό δεν είναι ακριβώς λογικό....

Δηλαδή θα πρέπει ο καθένας να κοιτάει την φορολογική δήλωση του developer και να βλέπει το αν έχει ανάγκη τα λεφτά για να την αγοράσει ή όχι??


Οχι φυσικά. Αλλά είναι πιο λογικό κάποιος να διστάσει να πληρώσει τα 80-100ευρώ για μια εφαρμογή (που στο κάτω-κάτω με τα ίδια χρήματα αγοράζεις συσκευή μαζί με νόμιμους χάρτες), αλλά ευκολότερα να αγοράσει μια εφαρμογή (που είναι και ελληνική!) με 1-2 ευρώ! Απο εκεί και πέρα είναι θέμα νοοτροπίας. Σε κανένα μας δε λείπει 1-2 ευρώ. Προσωπικά, αν και έχω jb συσκευή, έχω αρκετές εφαρμογές αυτής της αξίας (επειδή ήθελα και τα updates αλλά και την υποστήριξη απο το dev).

#124   jolinaras

jolinaras

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:28

Τίποτα προσωπικό με κανέναν,

αλλά όσοι έχουν jb και πληρώνουν τα apps τους δεν πρέπει να έχουν και πολύ σώας τας σφρένας.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προτιμάς να πληρώσεις(το εσύ γενικό)ενώ μπορείς να το έχεις δωρεάν.Επίσης,βλέπω όοολους τους developers ελληνες και μη να λένε ότι χρειάστηκαν πολλές ώρες για να γίνει η εφαρμογή πολλά έξοδα κλπ κλπ και ότι δεν έχουν και σημαντικό κέρδος.Τότε γιατί το κάνουν????


Να στο θέσω αλλιώς ρε Napoleon, υποθέτω ότι δουλεύεις κάπου και λογικά πληρώνεσαι, αν ξαφνικά σταματήσεις να πληρώνεσαι τι θα πεις και τι θα κάνεις;

Ο καθένας το κάνει για ένα Α ή Β λόγο και έχει την απαίτηση να ανταμείβετε για τον κόπο του, κακό είναι; Όπως θες εσύ να πληρώνεσαι στην δουλειά σου, άλλο τόσο θέλει και καθένας μας. Όσο για τις ώρες δουλειάς, τα έξοδα και τα συναφή είναι κάτι που αφορά των developer και την εφορία και όχι τον υπόλοιπο κόσμο.

#125   BAUHAUS

BAUHAUS

    iPH Addict

  • 822 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:BAUHAUSCK

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:28

Φίλε μου είσαι και εσύ ενας απο τους πολλούς οπου του "έσπασαν" την εφαρμογή που εφτιαξε για να την κάνουν download δωρεάν! Λυπάμαι ειληκρινά αλλά έτσι πάει αυτό και το θέμα είναι οτι δέν είσαι ο μόνος. ;) Στήν πλοιοψηφεία οι περισσότερες εφαρμογες είναι "σπασμένες" για αύτο επώμενο πιστεύω ήταν να σπάσουν και την δικιά σου. :blush: Αλλά απο εκεί και πέρα συνέχισε και έτσι είναι αυτά...
Πάντως για να εξυγώμαστε κιόλας και εγώ είμαι υπέρ τής φιλοσοφίας του jb αλλά απο εκεί και πέρα είναι το πώς θα το χρησιμοποιήσεις! :)
Καλή συνέχεια.

#126   Anlock

Anlock

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:31

Φίλε μου είσαι και εσύ ενας απο τους πολλούς οπου του "έσπασαν" την εφαρμογή που εφτιαξε για να την κάνουν download δωρεάν! Λυπάμαι ειληκρινά αλλά έτσι πάει αυτό και το θέμα είναι οτι δέν είσαι ο μόνος. ;) Στήν πλοιοψηφεία οι περισσότερες εφαρμογες είναι "σπασμένες" για αύτο επώμενο πιστεύω ήταν να σπάσουν και την δικιά σου. :blush: Αλλά απο εκεί και πέρα συνέχισε και έτσι είναι αυτά...
Πάντως για να εξυγώμαστε κιόλας και εγώ είμαι υπέρ τής φιλοσοφίας του jb αλλά απο εκεί και πέρα είναι το πώς θα το χρησιμοποιήσεις! :)
Καλή συνέχεια.


Και σίγουρα όχι ο τελευταίος ... thanx

#127   jolinaras

jolinaras

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:32

εγλω είμαι 16 κ απ'όσο ξλερω δεν μπορώ να βγάλω




Αν μπορούσα θα έβγαζα αλλά δεν μου βγάζουν οι γονείς μου.



Δεν έδωσα 680 ευρώ για να είμαι με free εφαρμογές του app store, από την στιγμή που έχω jailbreak εννοείται πως θα το εκμεταλλευτώ στο έπακρον, είτε αυτό σημαίνει θα βάλουν σπασμένες εφαρμογές είτε θα σπάσω κάποιο app.

Άποψη μου ακόμα κ ο topic starter κάποτε είχε τηλέφωνο με jailbreak κ είχε περάσει σπασμένες εφαρμογές απλά τώρα που μπήκε στο στρατόπεδο τον developers άλλα η στάση του


Στα περίπτερα πουλάνε κάρτες για αγορές από ιντερνετ…

#128   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:34

Στα περίπτερα πουλάνε κάρτες για αγορές από ιντερνετ…

Αυτές δεν τις δέχεται το AppStore.

#129   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:35

Καταρχάς να δώσω κι εγώ συγχαρητήρια στο παλικάρι αλλά όχι ειρωνικά κι ούτε σε εισαγωγικά! Γιατί όλοι εδώ μέσα λέτε για το αν έχετε λεφτά να αγοράσετε, ο δημιουργός πόσα θα χάσει κλπ...
1Αυτός που το έσπασε δεν το έκανε για να κερδίσει! Ο ίδιος την αγόρασε και 2αφιέρωσε χρόνο για να την σπάσει χωρίς όφελος προσωπικό. 3Για τους δικούς του λόγους είτε υστεροφημίας, 4είτε γιατί είναι οπαδός του free λογισμικού... το έκανε χωρίς να περιμένει κάποιο προσωπικό αντάλλαγμα. Στον δημιουργό έχω να πω εξής. Στη ζωή σου εσύ δεν χρησιμοποίησες ποτέ παράνομο λογισμικό; Ποτέ...; Ας μην ειρωνεύεσαι λοιπόν κάποιον που 5από κέφι ή τρέλα έκανε κάτι χωρίς να περιμένει ανταλάγματα... Αν είναι παράνομος; Και το ΔΝΤ με συνταγματικό πραξικόπημα το πέρασαν, βάλτε τα μαζί ΤΟΥ καλύτερα...

1. Δεν το εκανε για να κερδισει, αλλα καποιος το σχεδιασε για κερδισει
2. Ας αφιερωνε τον χρονο του ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ
3. Ποιοι ειναι οι δικοι του λογοι που ειναι παραπανω απο τους λογους του δημιουργου ?
4. Νομιζω αναφερει τιμη, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ FREE
5. Κεφι και τρελλα με το ψωμι του αλλου ? ? ?

Οταν φτασει και δημιουργησει κατι καινουριο, οχι να τα σπαει τυφλοσουρτη, και καταλαβει τι θα πει απο το τιποτα ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ
και καταφερει και το πουλησει κιολας, γιατι πολλες νεες ιδεες περνανε στα αζητητα, τοτε να ακουσω τις αποψεις του περι σπασμενων... και περι ελευθερου... και περι υστεροφημιας

#130   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:41

Ας αφήσουμε τις υποκρισίες και τα κροκοδείλια δάκρυα...

Το ξέρατε εξ αρχής ότι οι εφαρμογές του appstore σπάνε πολύ εύκολα και κυκλοφορούν στα "παραμάγαζα".

Παρόλα αυτά τη φτιάξατε γιατί στο appstore υπάρχει το περισσότερο "μαρούλι".

Το ότι κάθισε και ασχολήθηκε κάποιος με την εφαρμογή σας σημαίνει ότι ενδιαφέρει αρκετούς.

Δεν ξέρω ούτε μια εφαρμογή που να μην ενδιαφέρει κανένα και να ασχολούνται με το σπάσιμό της.

Αντί λοιπόν να χαίρεσαι που πέτυχε η εφαρμογή σου και υπάρχει κοινό , εσύ επιλέγεις να έρχεσαι εδώ μέσα και να κλαίγεσαι επειδή κάποιοι θα την πάρουν τσάμπα.

Εύχομαι ολόψυχα λοιπόν με την επόμενη εφαρμογή σου να μην ασχοληθεί κανείς!

Ούτε πελάτης , ούτε hacker , ούτε τπτ....

#131   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:44

ό,τι κλειδώνει-ξεκλειδώνει και ευτυχώς που σπάνε όλες οι app.

δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο περιστατικό, αλλά γενικά.

ευτυχώς...!

δεν έχω καμία όρεξη να δικαιολογήσω την "παράλογη" λογική μου.

ελπίζω να συνεχιστούν να σπάνε όλες οι εφαρμογές τόσο ξένων όσω και Ελλήνων devs.

#132   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:47

Σκέψου οτι μπόρει να αρέσει η εφαρμογή και σε κάποιους που ποτέ δεν θα την αγόραζαν και τελικά να την πληρώσουν ....

Εγώ έχω πολυ εφαρμογή cracked αλλα οτι μου αρέσει πολυ και μου ειναι χρήσιμο το πληρώνω ....

Όπως και να εχει πάντως ειναι μια ζημιά για τον developer .... Η αλήθεια ειναι οτι και εγώ έχω ανεβάσει κάποιες εφαρμογές πολυ λίγες στο site που λες αλλα δεν μου πήγε για ελληνικη γιατι φοβήθηκα εάν θες και αυτο που γινεται τώρα..... Έχεις δίκιο πάντως απο όλες τις πλευρές απλά ετσι λειτουργει το Ίντερνετ και η αγορά του λογισμικού γενικά ...


Θα κατάβασω τηννεφαρμογη και εγώ και μακάρι να αρέσει στους γιους μου για τα iPod.

Καλή συνέχεια ....

#133   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:50

Ο 7psuxos θα ναι....

#134   ikariofil

ikariofil

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:50

Σκέψου οτι μπόρει να αρέσει η εφαρμογή και σε κάποιους που ποτέ δεν θα την αγόραζαν και τελικά να την πληρώσουν ....

Εγώ έχω πολυ εφαρμογή cracked αλλα οτι μου αρέσει πολυ και μου ειναι χρήσιμο το πληρώνω ....

Όπως και να εχει πάντως ειναι μια ζημιά για τον developer .... Η αλήθεια ειναι οτι και εγώ έχω ανεβάσει κάποιες εφαρμογές πολυ λίγες στο site που λες αλλα δεν μου πήγε για ελληνικη γιατι φοβήθηκα εάν θες και αυτο που γινεται τώρα..... Έχεις δίκιο πάντως απο όλες τις πλευρές απλά ετσι λειτουργει το Ίντερνετ και η αγορά του λογισμικού γενικά ...


Θα κατάβασω τηννεφαρμογη και εγώ και μακάρι να αρέσει στους γιους μου για τα iPod.

Καλή συνέχεια ....



Συμφωνώ, εξάλλου πιστεύω ότι είναι η καλύτερη διαφήμιση για την εφαρμογή και σε καμία περίπτωση ζημιά για τον developer...

#135   Anlock

Anlock

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 00:50

Ας αφήσουμε τις υποκρισίες και τα κροκοδείλια δάκρυα...

Το ξέρατε εξ αρχής ότι οι εφαρμογές του appstore σπάνε πολύ εύκολα και κυκλοφορούν στα "παραμάγαζα".

Παρόλα αυτά τη φτιάξατε γιατί στο appstore υπάρχει το περισσότερο "μαρούλι".

Το ότι κάθισε και ασχολήθηκε κάποιος με την εφαρμογή σας σημαίνει ότι ενδιαφέρει αρκετούς.

Δεν ξέρω ούτε μια εφαρμογή που να μην ενδιαφέρει κανένα και να ασχολούνται με το σπάσιμό της.

Αντί λοιπόν να χαίρεσαι που πέτυχε η εφαρμογή σου και υπάρχει κοινό , εσύ επιλέγεις να έρχεσαι εδώ μέσα και να κλαίγεσαι επειδή κάποιοι θα την πάρουν τσάμπα.

Εύχομαι ολόψυχα λοιπόν με την επόμενη εφαρμογή σου να μην ασχοληθεί κανείς!

Ούτε πελάτης , ούτε hacker , ούτε τπτ....


Αν δεν έχεις ανεβάσει εφαρμογή δεν πιστεύω ότι δικαιούσαι να σχολιάζεις αν έχει ¨μαρούλι" ή όχι ...

Με κατηγορείς λοιπόν για κροκοδείλια δάκρια και με φορτώνεις με κατάρες γιατί έχω το θάρρος να θίξω ένα θέμα που αποσχολεί πολύ κόσμο ...

Σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι ότι καλύτερο ... ειλικρινά

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες