Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G vs HTC Touch HD


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   jimevi13

jimevi13

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/01/2009 - 10:27

Ερχομαι και εγω με  την σειρα μου να συμφωνισω με τον φιλο μας FIOLITAKISHERMAIL  οτι αν δεν υπηρχατε εσεις να με βοηθησετε δεν θα ειχα τι να το κανω το iPhone! Αρχικα γιατι το πηρα απο εξωτερικο και πηρα το 2G και οχι το 3G (γιατι απλα δεν υπηρχε το 3G) και μου ηρθε κλειδωμενο! Με βοηθησατε και το ξεκλειδωσα! Αν δεν εισασταν εσεις θα ηταν στα σκουπιδια η στο Ebay με χασούρα καποιων δεκαδω euro.

Επιπλεον και εσας-εμας καπιοιοι μας βοηθησαν που αν δεν ηαν αυτοι ουτε και εσεις θα ειχατε να κανετε το iPhone κατι εκτος απο ενα ομορφο κινητο με δυνατοτητες 3τοκοσμικες!!!!

Μιλαω για τους ανθρωπους που εφτιαξαν τα προγραμματα ξεκλειδωματος,οπως τα Pwnage, QuickPwn, ZiPhone, Hardware Unlock (xxxSim) και πολλα αλλα τα οποια ακολουθουμε ολοι! Και μην ξεχασουμε βεβαια και αυτους που βγαλανε το Cydia, Installer, και free apps (κρακαρισμενες)! Χωρις ολα αυτα το iPhone αν δεν ξερεις να το πειραξεις ειναι απλα μια χαριτωμένη συσευη μόνο ήχου. Γιατι και στην εικονα φειδωλή ήταν η Apple! Ουτε καν ψηφιακο zoom και cam record!

Αρα δεν ειναι οτι εχει καποιες ατελειες!! ΕΙΝΑΙ φτιαγμενη απο τον δημιουργο της ΜΕ ατελειες με τι σκοπο???
Να αγοραζουμε apps για να βγαζει λεφτα! Αρα δεν ειναι και καλυτερη ως εταιρεια που σεβεται τον καταναλωτη της ο οποιος δαπανα περισσοτερα χρηματα απο οτι ενα laptop στις μερες μας για ενα κινητο που "μπορει" να εχει καποιες δυνατοτητες (γιατι απο την 1η μερα της αγορας του δεν τις εχει) αν ο αγοραστης ειανι ενας gadgetakias εως 35 χρονων που υπερασχολειται με την τεχνολογια για το "σπασει " και να αποκτησει αυτο που πραγματικα επρεπε να εχει απο την ημερα αγορας του!!!!

Αρα εν κατακλειδη το iPhone αξιζει τα λεφτα του αφου ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ σπαστει,και μπουνε καποια προγραμματα να πειραξεις το λογισμικο του και να προσθεσεις apps παρανομες apps (cydia-installer) για να πεις μετα ""ΠΩ ΠΩ κανει παπαδες"!!!!
και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω στα παιδια πιου συντηρουν αυτο το forum γνωσης για εμας τους αδαεις που διχως εσας δεν θα ηξερα τι να κανω σε πολλα θεματα οσο αφορα το iPhone και μη...

και παλι σας αξιζουν συγχαρητηρια!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Lan

Lan

    iPH Member

  • 278 μηνύματα

Δημοσίευση 23/01/2009 - 17:17

το εχει ο φιλος μου και δεν μπαινει διπλα στο iphone συγνωμη δλδ. !!!!  ;D

#18   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 23/01/2009 - 21:19

Η γνώμη μου είναι ότι είναι το καλύτερο κινητό αυτή τη στιγμή. Παρόλαυτα το iphone υπερτερούσε και υπερτερεί στην multitouch οθόνη ΑΦΗΣ και όχι πίεσης και στο OS της.

#19   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2009 - 23:53

Quote

Φίλε neo_com_3, ο άνθρωπος απο την πρώτη ημέρα της ύπαρξής του άρχισε να έχει ΑΝΑΓΚΕΣ τις οποίες κάλυψε με το πέρασμα του χρόνου. Η άποψή μου, είναι οτι πλέον στις μέρες μας οι "ανάγκες" μας, δημιουργούνται απο κάποιους οι οποίοι μας αποσπούν χρηματικά ποσά μέσω διαφημίσεων κλπ κλπ.



Συζητώντας λοιπόν μέσα στο πλαίσιο των "αναγκών" και όχι των ΑΝΑΓΚΩΝ μας, είναι απολύτως λογικό κατα τη γνώμη μου, να επιλέγεις ένα προιόν το οποίο να σου προσφέρει όσο περισσότερα γίνεται με όσο το δυνατόν χαμηλή τιμή και οσο γίνεται καλυτερη ποιότητα.



Μπορείς να φανταστείς σε ένα κόσμο, να υπήρχαν ακριβώς τα ίδια αυτοκίνητα, με το ίδιο χρωμα? Δέν θα υπήρχε ποικιλία, ωστε να καλυφθούν οι ανάγκες όλων. Είναι λοιπόν 100% φυσικό κάτι που για μένα έχει σημασία (μου το προσφέρει ένα προιόν), για σένα να είναι περιτό.



Με βάση λοιπόν την παραπάνω σκέψη, είναι φυσικό να αποδέχεσαι, η να απορρίπτεις ένα προιόν για κάποιο άλλο. Κρίνω αντικειμενικά μια συσκευή η οποία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να στείλει ένα αρχείο με ΒΤ και την ονομάζω ανεπαρκή βάσει αυτών που μου προσφέρει, απο τη στιγμή που κάποια άλλη συσκευή, δίνει απλόχερα τη δυνατότητα αυτή.



Το IPHONE μου θα το κρατήσω γιατί μου αρέσει. Διάβασα όμως στο βιβλιαράκι- οδηγό του ΙPHONE οτι μπαταρία θα πρέπει να αντικαθίσταται μόνο απο εξουσιοδοτημένο τεχνικό επισκευής και αυτό μου κακοφάνηκε. Για μένα σημαίνει οτι θα πρέπει ίσως να μείνω χωρίς συσκευή για κάποιες ώρες, ίσως και μέρες. Σημαίνει ακόμα οτι η συσκευή θα πρέπει να ξεβιδωθεί απο τα χέρια ανθρώπου. Το οποίο για μένα είναι αδιανόητο απο τη στιγμή που όποτε θελήσω μπορώ να σταματήσω σε οποιδήποτε κατάστημα κινητής τηλ, να αγοράσω μια μπαταρία για το Ν95 πχ, και να την αλλάξω μόνος μέσα σε 10" και χωρίς να κάνει κάποιος "βίδες" μια συσκευή για την οποία εχω πληρώσει ενα σεβαστό ποσό. Ίσως να μη χρειαστεί ποτέ να αλλάξω μπαταρία, αυτό όμως το "ΠΡΕΠΕΙ" με το iphone εμένα με χαλάει.



Γενικότερα σαν άνθρωποι ψάχνουμε το τέλειο. Το οποίο όμως δεν υπάρχει. Αξίζει όμως να συνεχίσουμε να το ψάχνουμε διότι μέσω της αναζήτησης, δημιουργούνται τα forums και μπορούμε να συζητάμε και να λέμε απόψεις. Και αυτό ειναι κάτι που μου αρέσει αρκετά... Παρεπιπτόντως αν δέν υπήρχε αυτό το forum θα είχα πουλήσει το μοντελάκι σε 2 μέρες μέσα.



ΟΠΟΤΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΙPHONE ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ !!!



Να είσαι καλά.



Φίλε μου,

Νομίζω πως το πλάτιασες το θέμα με μια πέραν του δεόντος θεωρητική ανάλυση για κάτι απλό. Μάλλον δεν κατάλαβες το τρόπο σκέψης μου. Αυτό που είπα, είναι αυτό που λές και εσύ στο θέμα το BT. ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΝΑΓΚΑΙΟ, ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΜΟΥ ΩΣ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ IPHONE. Όμως πες μου αλήθεια πόσα κινητά έχεις αλλάξει τα τελευταία χρόνια και πόσες μπαταρίες; Αν χρειαστείς αντικατάσταση, αυτό θα είναι ένα θέμα, αλλά θα χρειαστείς μέχρι να πάρεις το επόμενό σου κινητό;

#20   minotavrs

minotavrs

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 30/01/2009 - 20:04

Ανοίξατε ενα πολύ μεγάλο θέμα... διαβάζοντας προσεκτικά στα οσα είπατε καταλήγω οτι η αλήθεια είναι καπου στην μέση....

Από την μια εχουμε ενα killer phone οπως το iphone αλλά με την εδω και χρονια  πιο ηλίθια πολίτικη διαθεσης ever της Apple( για "αμερικανάκια") και απο την αλλη εχουμε ακόμα μια συσκευή απο την ΗΤC η οποια για ακόμα μια φορά δίνει στο κοινό μια συσκευή που τεχνολογικά κατι της λείπει... μεχρι την επομενη...

Παραδειγματα απειρα καποτε ηταν το 3300 που απο επεξεργαστη επασχε μεχρι που ηρθε το polaris (HTC TC) στην θεση του για να καλυψει αυτο το κενό... τωρα μια απο τα ιδια ...

Εχουμε το ΗD να δουλευει στα ορια μεχρι να ερθει το επομενο μοντελο να καλυψει αυτο το κενό κάνοντας τον επιδοξο χρηστη να βαζει ξανα το χερι στην τσεπη....

Σε αυτο ομως που πρεπει να σταθω ειναι οτι ως κάτοχος των περισσότερων HTC τα 5 τελευταία χρόνια κατέληξα στο συμπερασμα οτι ολα ειναι θεμα υποστήριξης χρηστών.

Από την στιγμη λοιπον που υπαρχει μια ενεργη κοινοτητα τοσο πισω απο τα HTC οπως ειναι αυτη των ΧDA Developers οσο και αυτή των Dev team για το iphone η πορεια τους ειναι εξασφαλισμενη....

Η διαφορα ειναι οτι σε σχεση με το iphone της Apple η HTC είναι κοντά στην κοινοτητα των XDA και απο οτι λεγεται τους τροφοδοτεί ακόμα και με προbeta συσκευες πολυ πριν αυτες κυκλοφορήσουν στην αγορα... οπου εκει καθαρα η πλάστιγγα γερνει υπερ της συνεχιζοντας ετσι την ανοδικη πορεία της....

Απο την αλλη ομως η τεχνολογικη αρτιοτητα η ποιοτητα και η σταθεροτητα του iphone ερχεται να αντισταθμισει την ολη κατασταση  μιας και αυτο εχει μια μεγαλη κοινοτητα πουτο ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ θερμά ξεκλειδώνοντας ετσι ολες του τις δυνατοτητες κανοντας το must have και μια συσκευη που τελικά δεν ειναι μονο για λιγους.



#21   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2009 - 10:38

Off topic...

Καλη μέρα φίλε...

Είχα καιρό να ακουσω νέα σου...

#22   FIOLITAKISHERMAIL

FIOLITAKISHERMAIL

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2009 - 18:44



Quote

Φίλε μου,



Νομίζω πως το πλάτιασες το θέμα με μια πέραν του δεόντος θεωρητική ανάλυση για κάτι απλό. Μάλλον δεν κατάλαβες το τρόπο σκέψης μου. Αυτό που είπα, είναι αυτό που λές και εσύ στο θέμα το BT. ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΝΑΓΚΑΙΟ, ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΜΟΥ ΩΣ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ IPHONE. Όμως πες μου αλήθεια πόσα κινητά έχεις αλλάξει τα τελευταία χρόνια και πόσες μπαταρίες; Αν χρειαστείς αντικατάσταση, αυτό θα είναι ένα θέμα, αλλά θα χρειαστείς μέχρι να πάρεις το επόμενό σου κινητό;


Φίλε neo_com_3

Άν βασιστώ στη σκέψη σου την οποία όντως δέ μπορώ να καταλάβω, θα πρέπει να μένω πάντα κατενθουσιασμένος με το κάθε επίτευγμα της τεχνολογίας. Η οποιαδήποτε αξιολόγηση μου θα ήταν θετική για οποιοδήποτε αγαθό, μιάς και κάθε προιόν πληροί την έννοια της μοναδικότητας και αντιπροσωπεύει τη χαρά της δημιουργίας μιας ομάδας ανθρώπων. Δηλαδή υποθέτουμε οτι για μένα δεν παίζει σημασία η ποιότητα του iphone. Γιατί? Για ένα ισάξιο λόγο σαν αυτό για τον οποίο στην περίπτωσή σου δεν παίζει ρόλο το file transfer του bluetooth... Αυτό σημαίνει οτι αν η apple κατασκεύαζε το iphone με backcover απο πεπιεσμένο χαρτί για να είναι οικολογικό, θα έπρεπε η αξιολόγηση των περισσοτέρων στον πλανήτη να είναι θετική? Αν πιστέψουμε οτι όντως κάποιοι το βλέπουν θετικά, πες μου σε παρακαλώ πολυ θα έδινες 500Ε για μια χάρτινη συσκευή? Εγώ όχι. Και σίγουρα άν έβρισκα ενα τέτοιο στο δρόμο, μετά που θα το εξερευνούσα, θα το έριχνα στον κάδο με τα ανακυκλωμένα. Το κάθε πράγμα παίρνει τη θέση που του αξίζει με το πέρασμα του χρόνου. Και σε λίγο καιρό, όταν βαρεθεί ο κόσμος να παίζει με το βελάκι ξεκλειδώματος στην αρχική οθόνη, θα βρεί και τη θέση του το iphone. Οχι απο μένα, αλλα απο πολλούς. Για το θέμα της μπαταρίας, αναφέρω μόνο οτι έχω ακόμα και λειτουργούν κανονικά με την εργοστασιακή τους μπαταρία, ενα nokia 8850, ενα 8210 και ένα 7110. Υπενθυμίζω ότι τα συγκεκριμένα κινητά ξεκίνησαν να παράγονται το 1998 και τώρα πιά είναι ¨μουσιακά¨ κομμάτια σε μια βιτρίνα που έχω. Να σε ρωτήσω όμως κάτι.
Πές μου σε παρακαλώ εσύ απο την πλευρά σου με βάση ποιά κριτήρια αξιολογείς μια συσκεύη?

Φιλικά

#23   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2009 - 22:56

Quote

Φίλε neo_com_3



Άν βασιστώ στη σκέψη σου την οποία όντως δέ μπορώ να καταλάβω, θα πρέπει να μένω πάντα κατενθουσιασμένος με το κάθε επίτευγμα της τεχνολογίας. Η οποιαδήποτε αξιολόγηση μου θα ήταν θετική για οποιοδήποτε αγαθό, μιάς και κάθε προιόν πληροί την έννοια της μοναδικότητας και αντιπροσωπεύει τη χαρά της δημιουργίας μιας ομάδας ανθρώπων. Δηλαδή υποθέτουμε οτι για μένα δεν παίζει σημασία η ποιότητα του iphone. Γιατί? Για ένα ισάξιο λόγο σαν αυτό για τον οποίο στην περίπτωσή σου δεν παίζει ρόλο το file transfer του bluetooth... Αυτό σημαίνει οτι αν η apple κατασκεύαζε το iphone με backcover απο πεπιεσμένο χαρτί για να είναι οικολογικό, θα έπρεπε η αξιολόγηση των περισσοτέρων στον πλανήτη να είναι θετική? Αν πιστέψουμε οτι όντως κάποιοι το βλέπουν θετικά, πες μου σε παρακαλώ πολυ θα έδινες 500Ε για μια χάρτινη συσκευή? Εγώ όχι. Και σίγουρα άν έβρισκα ενα τέτοιο στο δρόμο, μετά που θα το εξερευνούσα, θα το έριχνα στον κάδο με τα ανακυκλωμένα. Το κάθε πράγμα παίρνει τη θέση που του αξίζει με το πέρασμα του χρόνου. Και σε λίγο καιρό, όταν βαρεθεί ο κόσμος να παίζει με το βελάκι ξεκλειδώματος στην αρχική οθόνη, θα βρεί και τη θέση του το iphone. Οχι απο μένα, αλλα απο πολλούς. Για το θέμα της μπαταρίας, αναφέρω μόνο οτι έχω ακόμα και λειτουργούν κανονικά με την εργοστασιακή τους μπαταρία, ενα nokia 8850, ενα 8210 και ένα 7110. Υπενθυμίζω ότι τα συγκεκριμένα κινητά ξεκίνησαν να παράγονται το 1998 και τώρα πιά είναι ¨μουσιακά¨ κομμάτια σε μια βιτρίνα που έχω. Να σε ρωτήσω όμως κάτι.

Πές μου σε παρακαλώ εσύ απο την πλευρά σου με βάση ποιά κριτήρια αξιολογείς μια συσκεύη?



Φιλικά


Φίλε μου,

Πραγματικά δεν έχεις καταλάβει τον τρόπο σκέψης μου, διαφορετικά δεν θα έφτανες στα παραπάνω συμπεράσματα. Το πιο πάνω λογίδιο δεν νομίζω ότι έχει θέση σε ένα forum  iPhone vs HD, αλλά σε κάποιο άρθρο με υπαρξιακούς προβληματισμούς. Έτσι, δεν θα μπω στον κόπο να σου πω με πια κριτήρια αξιολογώ μια συσκευή, απλά για την ιστορία θα αναφέρω πως ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΛΕΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. Πως η αλλαγή της μπαταρίας σε ένα κινητό είναι κάτι σπάνιο και πως δεν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δεν θα έπρεπε να προβληματίζει έναν υποψήφιο αγοραστή του iPhone. Απλά η αναφορά ένος τέτοιου "προβλήματος", μου θυμίζει τακτική του στυλ "ρίχνω άδεια για να πιάσω γεμάτα"...

#24   FIOLITAKISHERMAIL

FIOLITAKISHERMAIL

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/02/2009 - 20:27

Quote

Φίλε μου,



Πραγματικά δεν έχεις καταλάβει τον τρόπο σκέψης μου, διαφορετικά δεν θα έφτανες στα παραπάνω συμπεράσματα. Το πιο πάνω λογίδιο δεν νομίζω ότι έχει θέση σε ένα forum  iPhone vs HD, αλλά σε κάποιο άρθρο με υπαρξιακούς προβληματισμούς. Έτσι, δεν θα μπω στον κόπο να σου πω με πια κριτήρια αξιολογώ μια συσκευή, απλά για την ιστορία θα αναφέρω πως ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΛΕΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. Πως η αλλαγή της μπαταρίας σε ένα κινητό είναι κάτι σπάνιο και πως δεν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δεν θα έπρεπε να προβληματίζει έναν υποψήφιο αγοραστή του iPhone. Απλά η αναφορά ένος τέτοιου "προβλήματος", μου θυμίζει τακτική του στυλ "ρίχνω άδεια για να πιάσω γεμάτα"...


Εγώ δέ μίλησα για ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΟ!

Αν κατάλαβες κάτι τέτοιο, σου διαφεύγει οτι η μπαταρία και του IPHONE και του HTC πρέπει να καλύψει μια οθόνη έγχρωμη-αφής, πρέπει να δώσει ρεύμα για αναπαραγωγές τραγουδιών, κάμερες  και ένα σωρό λειτουργίες-φαγάνες μπαταρίας.

Σημειώνω ότι στο HTC η μπαταρία κρατάει και 3 μέρες με κανονική χρήση. Το IPHONE πρέπει να φορτίζεται κάθε μέρα, που σημαίνει οτι η ζωή της μπαταρίας θα είναι πολυ πιο σύντομη!

Στη θέση σου δέν θα "πατούσα" σε μια αναφορά για κάποια τηλέφωνα του 1998 τα οποία δίνανε ρεύμα σε μια οθόνη vector μόνο και τα φόρτιζες κάθε 10 μέρες και απλά για την ιστορία να λέω οτι δε θα έπρεπε να προβληματίζεται κανένας γιατί δέν είναι ίδια με τις συσκευές του 2009... Μπορείς αν θέλεις να μπείς σε ένα μαγαζί με μεταχειρισμένα κινητά και να δείς πόσα iphone θα βρείς.

Όσο για την κριτική απόψεων περί λογίδιων, και υπαρξιακών προβληματισμών θα ήταν καλό να απέχει του forum μιάς και εδώ συζητάμε για συσκευές κινητών και δεν κρίνουμε τρόπους σκέψης και γραφής.

#25   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 06/02/2009 - 01:17

Quote

Σημειώνω ότι στο HTC η μπαταρία κρατάει και 3 μέρες με κανονική χρήση. Το IPHONE πρέπει να φορτίζεται κάθε μέρα, που σημαίνει οτι η ζωή της μπαταρίας θα είναι πολυ πιο σύντομη!


Αυτό δεν ισχύει πια μιας και με την 2.2 ήδη κρατάει τουλάχιστον 3 μέρες και αμα υλοποιηθούν οι φήμες για +20% στην 2.3 θα ξεχνας να το φορτίσεις!

#26   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2009 - 23:29

Quote

Quote

Φίλε μου,



Πραγματικά δεν έχεις καταλάβει τον τρόπο σκέψης μου, διαφορετικά δεν θα έφτανες στα παραπάνω συμπεράσματα. Το πιο πάνω λογίδιο δεν νομίζω ότι έχει θέση σε ένα forum  iPhone vs HD, αλλά σε κάποιο άρθρο με υπαρξιακούς προβληματισμούς. Έτσι, δεν θα μπω στον κόπο να σου πω με πια κριτήρια αξιολογώ μια συσκευή, απλά για την ιστορία θα αναφέρω πως ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΛΕΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. Πως η αλλαγή της μπαταρίας σε ένα κινητό είναι κάτι σπάνιο και πως δεν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δεν θα έπρεπε να προβληματίζει έναν υποψήφιο αγοραστή του iPhone. Απλά η αναφορά ένος τέτοιου "προβλήματος", μου θυμίζει τακτική του στυλ "ρίχνω άδεια για να πιάσω γεμάτα"...




Εγώ δέ μίλησα για ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΟ!



Αν κατάλαβες κάτι τέτοιο, σου διαφεύγει οτι η μπαταρία και του IPHONE και του HTC πρέπει να καλύψει μια οθόνη έγχρωμη-αφής, πρέπει να δώσει ρεύμα για αναπαραγωγές τραγουδιών, κάμερες  και ένα σωρό λειτουργίες-φαγάνες μπαταρίας.



Σημειώνω ότι στο HTC η μπαταρία κρατάει και 3 μέρες με κανονική χρήση. Το IPHONE πρέπει να φορτίζεται κάθε μέρα, που σημαίνει οτι η ζωή της μπαταρίας θα είναι πολυ πιο σύντομη!



Στη θέση σου δέν θα "πατούσα" σε μια αναφορά για κάποια τηλέφωνα του 1998 τα οποία δίνανε ρεύμα σε μια οθόνη vector μόνο και τα φόρτιζες κάθε 10 μέρες και απλά για την ιστορία να λέω οτι δε θα έπρεπε να προβληματίζεται κανένας γιατί δέν είναι ίδια με τις συσκευές του 2009... Μπορείς αν θέλεις να μπείς σε ένα μαγαζί με μεταχειρισμένα κινητά και να δείς πόσα iphone θα βρείς.



Όσο για την κριτική απόψεων περί λογίδιων, και υπαρξιακών προβληματισμών θα ήταν καλό να απέχει του forum μιάς και εδώ συζητάμε για συσκευές κινητών και δεν κρίνουμε τρόπους σκέψης και γραφής.


Φίλε μου,

Μετά απο το παραπάνω post σου φτάνω στο εξής συμπέρασμα: Είτε γράφουν πολλά άτομα με το username σου, είτε δεν μπορείς να εκφράσεις σωστά αυτό που θέλεις να πεις...

Απλά αντιγράφω αυτά που είπες παραπάνω...

"...Διάβασα όμως στο βιβλιαράκι- οδηγό του ΙPHONE οτι μπαταρία θα πρέπει να αντικαθίσταται μόνο απο εξουσιοδοτημένο τεχνικό επισκευής και αυτό μου κακοφάνηκε. Για μένα σημαίνει οτι θα πρέπει ίσως να μείνω χωρίς συσκευή για κάποιες ώρες, ίσως και μέρες. Σημαίνει ακόμα οτι η συσκευή θα πρέπει να ξεβιδωθεί απο τα χέρια ανθρώπου. Το οποίο για μένα είναι αδιανόητο απο τη στιγμή που όποτε θελήσω μπορώ να σταματήσω σε οποιδήποτε κατάστημα κινητής τηλ, να αγοράσω μια μπαταρία για το Ν95 πχ, και να την αλλάξω μόνος μέσα σε 10" και χωρίς να κάνει κάποιος "βίδες" μια συσκευή για την οποία εχω πληρώσει ενα σεβαστό ποσό..."

"...Για ποιό λογο η μπαταρία ενός κινητού θα πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να αλλάζεται κατόπιν επισκέψεως σε εξουσιοδοτημένο αντιπροσωπο της κατασκευαστριας εταιρίας?..."

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ! ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕΣ ΣΕ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ!

Απλά για την ιστορία, το μόνο που έχω να πω, αφορά την τελευταία σου παράγραφο. Σε ένα forum ΠΟΥ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ - αυτός άλλωστε είναι και ένας από τους λόγους ύπαρξης των forums - λογίδια σαν τα προηγούμενα δεν έχουν θέση...

#27   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 14/02/2009 - 01:30

1 μη πλακονεστε για τις μπαταριες σπανια χαλανε και αν θελουν αλαγει αυτο θα γινει μετα απο 3 χρονια (νορμαλ παντα )

2 θελει εξιδικευμενω σερβις τις βονταφον γτ χανετε η εγγυηση (νομιζω ) αν το ανοιξει τριτος

3 ωσο για τη διαρκεια ζωης για μενα κραταει 3ς μερες πεζοντας παιχνιδια βλεπωντας βιντεο μουσικη κτπ με συνολικο use time 6 ωρες και αναμονη 3-4 μερες



4 το θεμα για μπαταριες εδω ειναι off topic αλλα tespa

#28   giangian

giangian

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2009 - 01:43

Συγνώμη ρε παίδες.

Η δικιά μου μπαταρία γιατί κρατάει μόνο μια μέρα;
Και όταν κάνω πλοήγηση στο Internet σε 2 ώρες θέλει φόρτιση.

Η μέγιστη διάρκεια για μένα ήταν περίπου 2 μέρες χωρίς όμως να το ακουμπήσω.

#29   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 14/02/2009 - 03:13

Γτ μαλον εχεις ον το 3g, wifi, bluetooth και  τερμα τη φωτεινοτητα

Κλεισε τα παραπανω και βαλε λιγη φωτεινοτητα και αφου το εχεις απειρχτο θα σου πηγαινει 5-7 μερες (εμενα τοσο κραταγε)


ΥΓ υπαρχει σχετικο ποστ για τη διαρκεια μπαταριας κανε search :D



#30   FIOLITAKISHERMAIL

FIOLITAKISHERMAIL

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/02/2009 - 20:27

Να σου πούμε λοιπόν κύριε ΝΕΟ_COM οτι δε μιλήσαμε για μπαταρίες σε..............ενα κινητό. (Οποιοδήποτε κινητο.) Μιλήσαμε συγκεκριμένα για iphone και htc.
Αν δε γνωρίζεις κύριε com να διαβάζεις και να γράφεις την Ελληνική Γλώσσα, σου εξηγούμε οτι έχει πολύ μεγάλη διαφορά το να κρίνεις τρόπους, σκέψΕΙς και γραφΕΙς που λές εσύ, απο το να κρίνεις τρόπους σκεψΗς και γραφΗς που λέω εγώ. Οπως και να χει όμως, δεν είσαι ο αρμόδιος για να κρίνεις. Ούτε εσύ ούτε κανείς.

ΤΟ FORUM ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΤΛΟ -IPHONEHELLAS-  KAI OXI ΛΟΓΟΚΡΙΣΙA HELLAS.

Εδώ ΣΥΖΗΤΩΝΤΑΙ απόψεις και γνώμες για το iphone. Δέν κρίνονται!  Σε διαβάζει και κόσμος....



Φίλε GOS έχεις δίκιο. Μετά την αναβάθμιση σε 2.2 παρατήρησα οτι φτάνουμε τις 3 μέρες αυτονομία μπαταρίας. Η αντικατάσταση της μπαταρίας δεν είναι πρόβλημα στο κινητό. Δημιουργεί όμως πρόβλημα σε κάποιους η όλη διαδικασία αντικατάστασης...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες