Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Email Διαμαρτυρίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2009 - 10:23

Με αφορμη την προσωπικη μου περιπτωση αλλα και οσοα γραφοντε εδω εστειλα σε ΙΝΚΑ κλπ κλπ ενα email που παραθετω...Αν υπαρξει καποια απαντηση θα την γραψω εδω.


Θέλω να καταγγείλω την εταιρία Vodafone για την απαράδεκτη συμπεριφορά τους προς καταναλωτές.

Η εταιρία αυτή μαζί με την Cosmote εισάγει από την εταιρία Apple της Αμερικής τηλεφωνικές συσκευές με την ονομασία Iphone .

H εγγύηση που δίνει για το παραπάνω προϊόν είναι μόνο ένας χρόνος , κάτι που είναι σε πλήρη αντίθεση με τον Ν. 3043/2002 που αναφέρει ρητά ότι η ευθύνη του πωλητή για κινητά πράγματα και για πραγματικό τους ελάττωμα , δεν μπορεί να είναι μικρότερη από δυο χρόνια .

Θα σας είναι γνωστό ότι αυτή η «κατάχρηση εξουσίας» εφαρμόζεται σε πολύ μεγάλο πλήθος μεταπωλητών στην Ελλάδα . Μάλιστα μερικοί από αυτούς πωλούν επέκταση εγγύησης πέραν της αρχικής που δίνουν για ένα έτος . Δηλαδή μας πωλούν δυο φόρες το ίδιο πράγμα.

Επί πλέον για την εταιρία Vodafone έχω να σας αναφέρω τα εξής :

Αγόρασε τον Αύγουστο του 2008 η κόρη μου μια τηλεφωνική συσκευή Iphone . Μετά από μερικούς μήνες στο σημείο που συνδέεται ο φορτιστής της παρουσίασε δυο ρωγμές 2-3 χιλιοστών , που δεν επηρέαζαν την λειτουργία της συσκευής. Από έρευνα που έκανα μέσω διαδικτύου το πρόβλημα αυτό έχει παρουσιαστεί σε πολλούς χρήστες αυτής της συσκευής , προφανώς λόγω αστοχίας υλικού.

Πέντε μέρες πριν λήξη η κατά την Vodafone εγγύηση του ενός έτους ,το κινητό παρουσίασε πρόβλημα στην λειτουργία του και το πήγαμε στο κατάστημα αγοράς της Vodafone για αποστολή στο service . Μετά από 10 μέρες σε τηλεφωνική επικοινωνία με το service , μας είπαν ότι η βλάβη οφείλεται σε ραγισμένο εξάρτημα και το κινητό ήταν εκτός εγγύησης . Σε επιμονή για ποιο εξάρτημα εννοούσαν ανέφεραν τα δυο ραγισματάκια στο σημείο που προανέφερα. Αυτά όμως μονό αισθητική σημασία έχουν μιας και δεν είναι στο εσωτερικό της συσκευής .

Μας είπαν επίσης ότι η συμφωνία που έχουν με την εταιρία κατασκευής Apple, τους απαγορεύει να επισκευάσουν κινητά της !!!! Το μονό που έχουν δικαίωμα είναι να ελέγξουν με ειδική εφαρμογή την λειτουργία τους και αν θεωρηθούν εντός εγγύησης να τα αντικαταστήσουν.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή κακώς βέβαια θεώρησαν το κινητό ότι δεν καλύπτεται από την εγγύηση , μας πρότειναν να αντικαταστήσουν την συσκευή με κόστος 195 ευρώ !!!

Θεωρώ την παραπάνω συμπεριφορά εντελώς απαράδεκτη και ζητώ την παρέμβαση σας για την προστασία μας από εσάς ως καταναλωτές.




Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GiannisR

GiannisR

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2009 - 10:29

Το μόνο που θα κάνει το ΙΝΚΑ είναι να κοινοποιήσει την επιστολή σου στη Vodafone και από κει και πέρα θα περιμένεις ταχυδρομική επιστολή (αν έδωσες τα στοιχεία διεύθυνσης σου) ή σε email με την απάντηση της vodafone. Εχω κάνει πολλές καταγγελίες εγώ και το ΙΝΚΑ της κοινοποιούσε στα καταστήματα και οι απαντήσεις που έπαιρνα είναι ότι ο ένας έριχνε τις ευθύνες στον άλλον! Τώρα αν δεις προκοπή σε αυτή σου την καταγγελία έχει καλώς. Τί να πω!

#3   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2009 - 10:47

Εννοειται οτι εχω δωσει πληρη στοιχεια δικα μου...Οχι οτι ελπιζω σε κατι...Δεν ξερω αν εχουν λογο υπαρξης τετοιες οργανωσεις...

#4   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2009 - 11:00

Καλά έκανες φίλε, αλλά εγώ πιστεύω ότι όλες αυτές οι οργανώσεις που "προστατεύουν" τον καταναλωτή ή τον εργαζόμενο.. είναι για τα μάτια του κόσμου, τις δημιούργησαν για να νομίζουμε ότι προστατευόμαστε αλλά κυρίως για κονδύλια και να βολέψουν κάνα ανιψιό... Στην χώρα που ζούμε, ότι κάνεις, το κάνεις μόνος σου...θα πετάξουν το μπαλάκι σε άλλους, οι άλλοι στους προηγούμενους και στο τέλος θα βαρεθείς και θα τα παρατήσεις.. καλή τύχη..

#5   GiannisR

GiannisR

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2009 - 11:02

Ε επιβλέπουν μόνο αν είναι ασφαλές κάποιο προϊόν στην αγορά και το αποσύρουν μετά! Αυτή σου την καταγγελία καλύτερα να την στείλεις στην Επιτροπή ΤηλΕπικοινωνιών και Ταχυδρομείων. Στο www.eett.gr εκεί θα βρείς απάντηση. Αλλά μην στείλεις email. Παρτους καλύτερα τηλέφωνο. Θα καταλάβουν

#6   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2009 - 11:06

Η ΕΕΤΤ νομιζω δεν εχει σχεση με πωλουμενα προϊοντα εστω και αν αφορουν τηλεπικοινωνιες...Με την παροχη υπηρεσιων που σχετιζοντε με τηλεφωνια εχει...

#7   Avrohis

Avrohis

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2009 - 12:22

Ανεξάρτητα με την τελική έκβαση της υποθέσεως (η οποία πιστεύω ότι θα είναι θετική γι΄ εσάς) , σας συγχαίρω διότι ασχοληθήκατε και ενεργήσατε κατά την κοινή λογική , μη πέφτοντας στην συνήθη παγίδα του ‘’ έλα μωρέ’’ , του ‘’ εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα ? ’’ και του ‘’ σιγά μην τα βάλω με ολόκληρη (sic) Vodafone’’
Δυστυχώς αγαπητέ μου , στην χώρα εις την οποία ανθεί η φαιδρά πορτοκαλέα και όλα φύονται (αντί να ζουν) απίθανα – μοιραία- , όλα τα αυτονόητα έχουν καταστεί …ζητούμενα.
Ως εκ τούτου , η πράξη και οι ενέργειές σας για να τοποθετηθούν στην θέση τους τα πράγματα , όχι μόνο λειτουργεί ως παράδειγμα προς μίμηση προς όλους μας , αλλά αξίζει συγχαρητηρίων.
Μπράβο σας.

#8   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2009 - 12:33

Ευχαριστω φιλε μου...Μακαρι να γινει κατι οχι τοσο για μενα αλλα να ειναι μια αφορμη να διεκδικουμε τα δικαιωματα μας !!!

Φοβαμαι ομως οτι λογω φαιδρας ποροκαλεας....

#9   korle

korle

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2009 - 18:24

φιλε εχεις ολα τα δικια αλλα εδω στη banania που ζουμε...

#10   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2009 - 19:02

Μηπως...κατα λαθος πηρατε καποιος απο εσας την απαντηση που περιμενω ???? >:( >

#11   FUTUREWORLD

FUTUREWORLD

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2009 - 16:51

Σας έχει πει κανένας για τον συνήγορο του πολίτη;;

Ενημερωθείτε!!

http://www.synigoros.gr/

Τελευταία επεξεργασία από: iPhoneHellas, 02/12/2009 - 17:21
Greeklish to Greek


#12   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2009 - 17:19

FUTUREWORLD φίλε απαγορεύονται τα greeklish

#13   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2009 - 17:29

Ο συνηγορος του πολιτη ειναι για διαφορες με υπηρεσιες του Δημοσιου κυριως.

http://www.synigoros.gr/what_cases.htm

#14   Nili

Nili

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2009 - 18:47

Σε συγχαίρω για την επιστολή σου!
Θα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει αυτή η εκμετάλλευση-κοροϊδία!
Μονάχα με τέτοιου είδους αντιδράσεις θα σταματήσει!

#15   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2009 - 19:02

Δυστυχως καμμια απαντηση απο πουθενα ομως φιλε μου...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες