Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Email Διαμαρτυρίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Nibbler

Nibbler

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2009 - 20:08

Αναφορικά με την περίπτωση σου είχα μια αναλογή εμπειρία την οποία χειρίστηκα κάπως διαφορετικά.

Έκανα σύνδεση πέρυσι το Δεκέμβρη στη Vodafone για το iPhone 3G και το συμβόλαιο μου έληγε κάποια στιγμή στις αρχές αυτού του μήνα(12μηνη σύνδεση). Οι μηνιαίοι μου λογαριασμοί κυμαίνονταν από 50-90 ευρώ.

Μια μέρα του προηγουμενου μηνα λοιπον παω σε ενα καταστημα Cosmote(καλα διαβάσατε) και τους λεω οτι ενδιαφερομαι να κανω φορητοτητα στο δικτυο τους καθως επισης οτι σαν συσκευη θα με ενδιεφερε το 3GS 16gb. Τις προηγουμενες μερες ειχα μελετησει αναλυτικα τα προγραμματα της cosmote και ειχα καταλήξει στο COSMOTE i-45 με 45 ευρώ μηνιαίο πάγιο. Τους ειπα οτι δε θα με πειραζε 18μηνο εφοσον αυτο εριχνε σημαντικα το κοστος της συσκευης. Η προσφορά που μου καναν ηταν γυρω στα 277 ευρώ για να αγορασω το 3GS 16GB στο i45 για 18μηνη σύνδεση.

Την επομενη μερα παω στη Vodafone και τους εξηγω οτι η συνδεση μου προκειται να ληξει σε ενα μηνα περιπου και πως θα ηθελα να ενημερωθω για την επιδοτηση μου. Πολυ εξυπηρετικος ο υπαλληλος μου λεει οτι ειναι γυρω στα 90 ευρω και με ρωτησε για ποια συσκευη ενδιαφερομουν προκειμενου να αναναιωσω την συνδεση. Για να μην πολυλογω μου ειπε οτι επειδη διαλεξα το iphone 3gs δικαιουμε μια παραπανω επιδοτηση(?) απ'την κανονικη και οτι στο τελος το κοστος της συσκευης ανερχοταν στα 336 ευρω(+-5ευρω δε θυμαμαι ακριβως το ποσο). Το αντιστοιχο προγραμμα στην Voda ηταν το iPhone 150 lite με παγιο 41 ευρώ(4 ευρω φθηνοτερο απ΄το ποιο κοντινο της cosmote). Του ανεφερα την επισκεψη μου στο καταστημα της cosmote καθως επισης και την προσφορα που μου ειχαν κανει. Μα δε γινεται αυτο μου λεει κατι θα σας δινουν λιγοτερο προσπαθουσε να με πεισει. Βγαζω λοιπον το iphone απτην τσεπη ανοιγω ενα safari και τον παραπεμπω στο site της cosmote οπου με μεγαλη εκπληξη ειδε οτι οι κλησεις στην cosmote ειναι ποιο φθηνες, τα sms ποιο φθηνα, ο δωρεαν ογκος internet μεγαλυτερος με μόνη διαφορα τα 4 ευρω στο πάγιο. Τοτε μου λεει, και αυτο πρεπει να του το αναγνωρισω, θα πρεπει να μιλησετε με την ιδια την Vodafone προκειμενου να κανει επανεξεταση την επιδοτηση σας(Προφανως καταλαβε οτι ειχε να κανει με δυσκολο αντιπαλο). Τον ευχαριστησα και εφυγα. Με το που εφτασα σπιτι παιρνω την εξυπηρετηση πελατων της Vodafone και τους εξηγω οτι προκειται να κανω φορητοτητα στην Cosmote αν δε γινει μια καλυτερη προσφορα στην επιδοτηση που δικαιουμαι. Με ρωτησαν για ποια συσκευη ενδιαφερομουν και κρατησαν καποια προσωπικα μου στοιχεια.

Την αλλη μερα το πρωι κατα τις 9 χτυπαει το τηλεφωνο. Αφου με βαλαν για λιγο στην αναμονη μου ανακοινωσαν πως αν τελικα αποφασισω να μεινω στο δικτυο τους θα μου δωσουν τη συσκευη 240 ευρώ στο iphone 150 lite για 18μηνη σύνδεση. Εκπληκτος εγω δεχτηκα. Που 336 που 240. Σχεδον 100 ευρω διαφορα! Μου ειπαν οτι θα παω στο καταστημα και οτι το συστημα εχει ενημερωθει κτλ. Παω λοιπον στο καταστημα και πραγματι ως δια μαγειας η επιδοτηση μου ειχε αλλαξει και τελικα επρεπε να πληρωσω μονο 240 για να το παρω. Δυστηχως ομως δεν ειχαν stock εκεινη τη στιγμη και με δελεασαν λεγοντας πως αν ανανεωνα επι τοπου θα μου καναν δωρο το πρωτο παγιο! Η μια εκπληξη σκεφτηκα πισω απο την αλλη. Δεχτηκα λοιπον και μετα απο μια εβδομαδα με πηραν τηλεφωνο απο το καταστημα απο που πηγα και παρελαβα το καινουριο μου iPhone 3GS 16GB εναντι 240 ευρω για 18μηνη συνδεση.

Απλή διπλωματία θέλει το πράγμα. Μη χαλάτε τη διάθεση σας, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Αν ο τρέχων πάροχος δε είναι διατεθημένος να σας κάνει μια καλή επιδότηση τότε σίγουρα θα προσφερθεί κάποιος άλλος..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nyo77

nyo77

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 16/01/2010 - 20:29

Φίλε μου πολύ καλά έκανες . Ενημερωτικά θέλω να σας πω ότι και εγώ πριν με το 3G και ο αδελφός μου , πάθαμε την ίδια ζημιά με τις ρωγμές (συσκευές μέσα στην εγγύηση). Στην περίπτωση μου με εξυπηρέτησαν με το να μου επιστρέψουν τα 190 euro σε λογαριασμούς από την επαναγορά του τηλεφώνου αφού δεν μπορούσαν να το επισκευάσουν. Και στην περίπτωση του αδελφού μου το ίδιο έγινε απλά του έβγαλαν το λάδι για ένα ένα μήνα με τα τηλέφωνα που κάναμε στην εξυπηρέτηση πελατών. Εγώ έπεσα σε ποιο πρόθυμο υπάλληλο. Ο αδελφός μου μίλησε με 4-5 άτομα.
Δεν χρειάστηκε το θέμα να πάει παραπέρα. Μόλις στο τέλος απείλησα ότι θα φύγω εάν δεν εξυπηρετηθώ λύθηκε και στις 2 περιπτώσεις το πρόβλημα .Μάλιστα δεχτήκαν το γεγονός ότι το θέμα παγκόσμιος με τις ρωγμές είχε πάρει διαστάσεις και οι πελάτες της VODA (γιατί πελάτες τις apple δεν είμαστε άμεσα) δεν έφεραν καμία ευθύνη.

Αυτά και καλή τύχη. 8)

#33   marios4

marios4

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/03/2010 - 15:56

Καλημέρα σε όλους.
Πριν από ένα μήνα περίπου, αγόρασα το 3gs από ένα κατάστημα Γερμανός. Όταν η συζήτηση με τον πωλητή έφτασε στο θέμα της εγγύησης, μου είπε ότι είναι δύο χρόνια, και μου έδωσε μία σελίδα όπου ανέφερε πέρα των υπολοίπων ότι η σύμφωνα με την πολιτική της apple η συσκευή καλύπτεται από εγγύηση σωστής λειτουργίας για χρονικο διάστημα 24 μηνών.
Δε ξέρω μήπως πηγαινοντας σε ένα κατάστημα γερμανός, ζητήσεις να σου βγάλουν μία φωτοτυπία τη συγκεκριμένη, σελίδα που από ότι μου είπε ο πωλητής τη δίνει σε κάθε νέα αγορά iphone.
Ελπίζω ότι αυτό είναι ίσως κάποιο πάτημα για σένα για να διεκδικήσεις αντικατάσταση, ή στέλνοντας κάποιο mail στη μαμά εταιρία λέγοντάς τους ότι εμπαίζεται το όνομα της apple αφού ένας αντιπρόσωπός τους στην ελλάδα λειτουργεί διαφορετικά από την επίσιμη πολιτική της apple.

λαθος ..εχω αγορασει απο γερμανο η εγγυηση ειναι 1 χρονο 100%...μαλλων θα σου εδειξε για νοκια,ericsson ktl

#34   marios4

marios4

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/03/2010 - 16:03

[quote name='insidergr' date='10 December 2009 - 07:32 PM' timestamp='1260466343' post='101787']
Οχι απλα Διαφωνω παραδιαφωνω ...
1) πρεπει να Πληρης καποιες προυποθεσεις για να Επισκευασεις iPhone αν το κανεις η Apple θα στο Επιτρεψει αρα δεν ΘΕΛΟΥΝ να επενδυσουν σε ενα Σωστο Servis .. το μονο που Ξερουν ειναι να 4πασιαζουν πενταπλασιαζουν (αν βαλεις κ το Συμβολαιο σου) την τιμη Πρωιοντος και ειπα ! προκαλω να μας πουν ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ..
2) δινουν 3 μερες DOA (επιστροφη κ αντικατασταση κ αν το Παρεις παρασκευη μετρανε κ το Σ/κ.. !
3 μερες για το iPhone δεν φτανουν να Μαθεις απο που Ανοιγει ! οχι να διαπιστοσεις αν ειναι Ελατοματικο (υπαρχει post Kineziko)
3) Νομιζω εχουμε χασει το μετρο... Ξερετε τι Συμαινει 500 ακομα και 100 η και 70 Ευρω τον ΜΗΝΑ τηλ ???? Ουτε αυτοι ξερουν κ δεν το Εκτιμουν...
4) Δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟ Χαρακτηρα.. Μονο Εισπρακτικο και Απροσωπο οπως ολες οι ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ-ΜΕΓΑΛΕΣ εταιριες...
5)Μετακυλουν ΚΑθε Χασουρα η Λαθος Επιλογη τους στον Καταναλωτη...
6)Οι Οροι τους ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ !! (χρεωση τα πρωτα 30 και μετα αλλα και μετα αλλα) η Wind με το XL Προγραμμα που λεει 1000 λεπτα κλπ...δεν Λεει ΠΟΥΘΕΝΑ !!!! οτι και 10" να μ,ιλισεις θα Χρεωθεις 3 λεπτα...

1)προφανως πληρουν τησ προυποθεσεις...αλλα δεν επισκευαζουν τα iphone...καλα δεν τα ξερεις αυτα???περιεργο
2)ειναι πολιτηκη καταστηματοσ-εταιριας αυτο που αναφερεις ....συμφωνο οτι ειναι λαθος
3)εισαι αφανταστα λαθος αυτη το εκτιμουν εσυ δεν εχεις ιδεα πως να το χειριστης
4)συμφωνο
5)μπα δεν θα το ελεγα σε μερικες περιπτωσης vodafone-cosmote μπενουν μεσα--->βλεπε το 3
6)σωστος

#35   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2010 - 15:46

Εγω παιδες εκανα αιτηση φορητοτητας απο vodafone se cosmote και τον ιανουαριο ηρθα στην εταιρεια.τον τελευταιο λογαριασμο της vodafone δεν τον εχω πληρωσει ακομα. Και με αυτα που διαβαζω δεν θα τον Πληρωσω.ειχα σκοπο να το κανω αυριο. Μμετα απο τεσσερις μηνες δλδ. Δεν καταλαβα. Μονο εγω κι εσεις θα τους κυνηγαμε; Ας κυνηγουν κι αυτοι. Με πορωσατε τοσο που τα πενηντα ευρω δεν θα τα παρουν με τιποτα ή μηπως θα παρουν υην cosmote να μου κοψει το τηλεφωνο;;; Α στα διαλα!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#36   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/05/2010 - 10:37

Δεν θελω να Κανω τον Εξυπνακια ουτε εχω δει Τιμολογιο Αγορας..
Αλλα εχω μια πολυ πολυ Σοβαρη ενδειξη οτι ειναι το 1/3 προς 1/4 της τελικης τιμης Πωλησης
Πλουτιζουν.. και ας βγει Καποιος να πει το Αντιθετο..


Κανένας πάροχος που πουλάει το iPhone σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου, δεν βγάζει κέρδος (μη αμελητέο, εννοείται) από την πώληση της συσκευής, αλλά μόνο από την χρήση της. Σχεδόν ολόκληρη η τιμή πώλησης πάει κατευθείαν στην Apple.

Γι αυτό και είχαμε εγχωρίως τόσες πολλές περιπτώσεις που πάροχοι δεν ήθελαν να δώσουν σκέτες συσκευές χωρίς ταυτόχρονη σύναψη συμβολαίου. Για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν κέρδιζαν.

#37   john84

john84

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2010 - 11:14

Αναφορικά με την περίπτωση σου είχα μια αναλογή εμπειρία την οποία χειρίστηκα κάπως διαφορετικά.

Έκανα σύνδεση πέρυσι το Δεκέμβρη στη Vodafone για το iPhone 3G και το συμβόλαιο μου έληγε κάποια στιγμή στις αρχές αυτού του μήνα(12μηνη σύνδεση). Οι μηνιαίοι μου λογαριασμοί κυμαίνονταν από 50-90 ευρώ.

Μια μέρα του προηγουμενου μηνα λοιπον παω σε ενα καταστημα Cosmote(καλα διαβάσατε) και τους λεω οτι ενδιαφερομαι να κανω φορητοτητα στο δικτυο τους καθως επισης οτι σαν συσκευη θα με ενδιεφερε το 3GS 16gb. Τις προηγουμενες μερες ειχα μελετησει αναλυτικα τα προγραμματα της cosmote και ειχα καταλήξει στο COSMOTE i-45 με 45 ευρώ μηνιαίο πάγιο. Τους ειπα οτι δε θα με πειραζε 18μηνο εφοσον αυτο εριχνε σημαντικα το κοστος της συσκευης. Η προσφορά που μου καναν ηταν γυρω στα 277 ευρώ για να αγορασω το 3GS 16GB στο i45 για 18μηνη σύνδεση.

Την επομενη μερα παω στη Vodafone και τους εξηγω οτι η συνδεση μου προκειται να ληξει σε ενα μηνα περιπου και πως θα ηθελα να ενημερωθω για την επιδοτηση μου. Πολυ εξυπηρετικος ο υπαλληλος μου λεει οτι ειναι γυρω στα 90 ευρω και με ρωτησε για ποια συσκευη ενδιαφερομουν προκειμενου να αναναιωσω την συνδεση. Για να μην πολυλογω μου ειπε οτι επειδη διαλεξα το iphone 3gs δικαιουμε μια παραπανω επιδοτηση(?) απ'την κανονικη και οτι στο τελος το κοστος της συσκευης ανερχοταν στα 336 ευρω(+-5ευρω δε θυμαμαι ακριβως το ποσο). Το αντιστοιχο προγραμμα στην Voda ηταν το iPhone 150 lite με παγιο 41 ευρώ(4 ευρω φθηνοτερο απ΄το ποιο κοντινο της cosmote). Του ανεφερα την επισκεψη μου στο καταστημα της cosmote καθως επισης και την προσφορα που μου ειχαν κανει. Μα δε γινεται αυτο μου λεει κατι θα σας δινουν λιγοτερο προσπαθουσε να με πεισει. Βγαζω λοιπον το iphone απτην τσεπη ανοιγω ενα safari και τον παραπεμπω στο site της cosmote οπου με μεγαλη εκπληξη ειδε οτι οι κλησεις στην cosmote ειναι ποιο φθηνες, τα sms ποιο φθηνα, ο δωρεαν ογκος internet μεγαλυτερος με μόνη διαφορα τα 4 ευρω στο πάγιο. Τοτε μου λεει, και αυτο πρεπει να του το αναγνωρισω, θα πρεπει να μιλησετε με την ιδια την Vodafone προκειμενου να κανει επανεξεταση την επιδοτηση σας(Προφανως καταλαβε οτι ειχε να κανει με δυσκολο αντιπαλο). Τον ευχαριστησα και εφυγα. Με το που εφτασα σπιτι παιρνω την εξυπηρετηση πελατων της Vodafone και τους εξηγω οτι προκειται να κανω φορητοτητα στην Cosmote αν δε γινει μια καλυτερη προσφορα στην επιδοτηση που δικαιουμαι. Με ρωτησαν για ποια συσκευη ενδιαφερομουν και κρατησαν καποια προσωπικα μου στοιχεια.

Την αλλη μερα το πρωι κατα τις 9 χτυπαει το τηλεφωνο. Αφου με βαλαν για λιγο στην αναμονη μου ανακοινωσαν πως αν τελικα αποφασισω να μεινω στο δικτυο τους θα μου δωσουν τη συσκευη 240 ευρώ στο iphone 150 lite για 18μηνη σύνδεση. Εκπληκτος εγω δεχτηκα. Που 336 που 240. Σχεδον 100 ευρω διαφορα! Μου ειπαν οτι θα παω στο καταστημα και οτι το συστημα εχει ενημερωθει κτλ. Παω λοιπον στο καταστημα και πραγματι ως δια μαγειας η επιδοτηση μου ειχε αλλαξει και τελικα επρεπε να πληρωσω μονο 240 για να το παρω. Δυστηχως ομως δεν ειχαν stock εκεινη τη στιγμη και με δελεασαν λεγοντας πως αν ανανεωνα επι τοπου θα μου καναν δωρο το πρωτο παγιο! Η μια εκπληξη σκεφτηκα πισω απο την αλλη. Δεχτηκα λοιπον και μετα απο μια εβδομαδα με πηραν τηλεφωνο απο το καταστημα απο που πηγα και παρελαβα το καινουριο μου iPhone 3GS 16GB εναντι 240 ευρω για 18μηνη συνδεση.

Απλή διπλωματία θέλει το πράγμα. Μη χαλάτε τη διάθεση σας, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Αν ο τρέχων πάροχος δε είναι διατεθημένος να σας κάνει μια καλή επιδότηση τότε σίγουρα θα προσφερθεί κάποιος άλλος..



Θα συμφωνισω απολυτα με το τελευταιο. Το ιδιο εκανα και εγω (2 συδεσεις με συνολικη επιδοτηση 170 ευρω και μετα απο αιτημα αυξησης πηγε στα 195) ενιμερωσα για την ιδια προσφορα απο Cosmote και τελικα (για να μην γραφω σεντονια) μετα απο μια εβδομαδα επικοινωνιας με το safedeck της Vodafone καταληξαμε στην αντιπροταση: το προγραμμα i200lite + το προγραμμα 100 λεπτα για το αλλο κινητο με 20% εκπτωση στο καθε παγιο και συνολικη επιδοτηση 489 ευρω και κατι ψηλα, ητοι το iPhone 3GS 16GB το πηρα 69 ~~70 ευρω.... Καταληγωντας επιβεβαιωνω και εγω οτι θελει διπλωματια και πιεση!!! :rolleyes:




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες