Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2266   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 19/06/2013 - 22:53

Καλησπέρα! Μόλις εγκατέστησα έναν SSD και τον δίσκο που είχε τον έβαλα στην θέση του super drive σε MacBook PRO... Και το super drive σε μια εξωτερική θήκη με USB... Πάω και κάνω bootcamp δηλώνοντας σαν τον δίσκο για Install Windows 7 τον HDD... Αλλά όταν κάνει επανεκκίνηση το MBP για να αρχίσει η διαδικασία του Install των Win 7 κολλάει σε μαύρη οθόνη με μια παύλα να αναβοσβήνει...

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;


Δεν γίνεται φιλε μου. :rolleyes:

Ένα από τα αρνητικά του καντι που αγόρασες είναι ότι ναι μεν τον βλέπει σαν εσωτερικό δίσκο το Μακ σου, αλλα για για να προχωρήσει στην εγκατάσταση windows με παρτιτιον και bootcamp, αυτό ήταν με 'εντολή' που έδινε ο σουπερ ντραιβ που έβγαλες και έβαλες το καντι στην θεση του. (Opti-Bay)

Με απλα λογια από την στιγμή που ο Μακ σου ήρθε με σουπερ ντράιβ, και εσύ τον έβγαλες, δεν πρόκειται να σε αφήσει να περάσεις WS με άλλον τρόπο.



Θα έπρεπε να το είχες κάνει το παρτιτιον πριν βγάλεις τον HD της αππλ. Και δεν σε αφήνει να φτιάξεις και .iso αρχείο με κλειδάκι usb φαντάζομαι, μιας που αυτή τη λύση την προτείνει η αππλ μονο για τα Air και Retina που δεν έχουν εσωτερικό δίσκο.



Προτεινόμενες λύσεις:
Ξαναβαλε τον σουπερ ντράιβ στην θεση του. Ξέρω ...σε σκότωσα τώρα αλλα δεν γίνεται διαγορετικα. ( λινκ )

Γκουτ λακ... ;-)






υ.γ. ομοιοπαθής παλιά με Μacbook Pro 13 και εγώ. Έφαγα τα νιάτα μου να βρω ακρη χωρίς να τον ξανανοίξω....τελικα δεν βρήκα. :)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 19/06/2013 - 22:58

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2267   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/06/2013 - 23:02

Τα ίδια πάθαμε και εμείς αλλά έκανες ένα τραγικό λάθος! Δεν είναι θέμα Mac είναι θέμα windows 7-8. Δε μπορούν να εγκατεστηθούν από image ή external...

#2268   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 20/06/2013 - 00:07

Τα ίδια πάθαμε και εμείς αλλά έκανες ένα τραγικό λάθος! Δεν είναι θέμα Mac είναι θέμα windows 7-8. Δε μπορούν να εγκατεστηθούν από image ή external...


φιλε μου εσυ κανεις λαθος μια χαρα μπορουνε. :)

#2269   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 20/06/2013 - 00:24

Τα ίδια πάθαμε και εμείς αλλά έκανες ένα τραγικό λάθος! Δεν είναι θέμα Mac είναι θέμα windows 7-8. Δε μπορούν να εγκατεστηθούν από image ή external...


Ποιος πέθανε;;

Χάχα...έτσι όπως το είπες με τρόμαξες.

Προσπάθησες να περάσεις Vista? Εγώ ναι και δεν τα κατάφερα!

Άποψη προσωσπικη λοιπόν, έχω/ειχα την εντύπωση ότι η Αππλ στα μοντελα του 11 μετά είναι ο τρόπος που έχει 'χτίσει' το IDE boot οπου αναγνωρίζει το fail (έλλειψη του σουπερ ντράιβ) και δεν σε αφήνει στην εγκατάσταση.

Τώρα βεβαια όλα αναθεωρούνται, και επανεξετάζονται. Και λύσεις βλέπω πλέον όλο και πιο πολλές στο νετ. Παλιά όταν είχε πρωτοβγεί και το έψαχνα και εγώ όπως όλοι οι 'καμένοι΄, λύση δεν έβλεπα.

Όπως βλέπεις πλέον (φίλος από κάτω) όλα γίνονται. Με λίγες παραπάνω γνώσεις, και ώρα για ψάξιμο, φτάνουμε στο αποτέλεσμα.

Μέχρι και άτομα που απλώς άλλαξαν τον εξωτερικό δίσκο (σουπερ ντράιβ) και τους τα πέρασε χωρίς κανένα πρόβλημα η πατέντα. Και μιλάω για τα W7 & W8.

... ;-)

φιλε μου εσυ κανεις λαθος μια χαρα μπορουνε. :)


Που ήσουνα όταν σε έψαχνα και είχα φάει την ζωη μου στο νετ για να βρω λύση. :P
(..τώρα πλέον πάει τον πούλησα)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 20/06/2013 - 00:27

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2270   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/06/2013 - 00:26

Επειδή είχα το ίδιο θέμα είμαι σχεδόν σίγουρος πως αυτό διάβασα στο googlάρισμα.

#2271   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 20/06/2013 - 01:15

Που ήσουνα όταν σε έψαχνα και είχα φάει την ζωη μου στο νετ για να βρω λύση. :P
(..τώρα πλέον πάει τον πούλησα)


εμ εγω εδω ειμαι... χαχαχ...

#2272   BillysKickboxer

BillysKickboxer

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Sh1nigami

Δημοσίευση 20/06/2013 - 02:38

Καλορίζικο φίλε !

#2273   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 20/06/2013 - 19:32

Καλησπέρα. Έχω 2 δίσκους και θέλω στον δεύτερο ο οποίος είναι HDD να μεταφέρω τον φάκελο λήψεις. Πως γίνεται αυτό; Θέλω δηλαδή να πατάω στον finder στο φάκελο λήψεις και να πάει αυτόματα στον φάκελο που θα έχω φτιάξει στον δεύτερο σκληρό.
Ευχαριστώ.

#2274   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/06/2013 - 19:36

Καλησπέρα, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μεταφέρεις όλο το Home directory στον HDD. Βολεύει αρκετά.

Για να το κάνεις αυτό θα πας System Preferences - Users & Groups, δεξί κλικ πάνω στον χρήστη σου και Advanced Options και εκεί που λέει Home directory επιλέγεις να το πας στον HDD.

Το έχω κάνει και στον δικό μου iMac.

Συνημμένα αρχεία


Once You Go Mac You Never Go Back

#2275   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 21/06/2013 - 07:32

Καλημέρα σας! διαβάζω όλα αυτα για τους δίσκους κλπ κ θέλω να εκφράσω κ εγώ την απορία μου. Σκέφτομαι κ εγώ όπως το παλικάρι να βάλω έναν SSD για να τρέχω τα OSX και στη θέση του superdrive να βάλω τον σκληρό της apple. υπάρχει δυνατότητα το bootcamp να τρέχει στο σκληρό της apple και όχι στπν SSD? γιατί αυτό δεν το έχω πολυκαταλάβει ακόμα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

EDIT: προκειται για mbp mid 2012

Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 21/06/2013 - 07:33

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#2276   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 21/06/2013 - 08:14

Καλησπέρα, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μεταφέρεις όλο το Home directory στον HDD. Βολεύει αρκετά.

Για να το κάνεις αυτό θα πας System Preferences - Users & Groups, δεξί κλικ πάνω στον χρήστη σου και Advanced Options και εκεί που λέει Home directory επιλέγεις να το πας στον HDD.

Το έχω κάνει και στον δικό μου iMac.


Αυτο μεταφερει ολο το home σου σε αλλο location !!. Αυτο περιλαμβανει εκτος απο το Downloads και ενα σωρο αλλα πραγματα που αν σε ενδιαφερει το performance καλο θα ηταν να μεινουν στον SSD, π.χ. ενα σωρο scripts στο ~/ και επισης το πολυ σημαντικο ~/Library.

#2277   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/06/2013 - 09:57

Καλημέρα σας! διαβάζω όλα αυτα για τους δίσκους κλπ κ θέλω να εκφράσω κ εγώ την απορία μου. Σκέφτομαι κ εγώ όπως το παλικάρι να βάλω έναν SSD για να τρέχω τα OSX και στη θέση του superdrive να βάλω τον σκληρό της apple. υπάρχει δυνατότητα το bootcamp να τρέχει στο σκληρό της apple και όχι στπν SSD? γιατί αυτό δεν το έχω πολυκαταλάβει ακόμα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

EDIT: προκειται για mbp mid 2012


Το bootcamp θα τρέχει και στα δυο συστήματα, μιας που τα βλέπει σαν δυο διαφορετικά.

Εσύ διαλέγεις τώρα σε ποιον δίσκο θες να τα 'τρέξεις'. Υπόψιν πάντως αν θες να περάσεις windows στον δεύτερο δίσκο (HD της Apple), καντο πριν βγάλεις τον σουπερ ντράιβ. Έτσι θα τον έχεις ήδη έτοιμο για εγκατάσταση στο Opti-bay, ήδη με παρτιτιον windows.

Αλλιώς θα έχεις το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο μας πιο πάνω. (δεν θα σου αναγνωρίζει τον δίσκο για να κανεις εγκατάσταση)

Εκτος αν θες να έχεις παρτιτιον (bootcamp) για δεύτερη εγκατάσταση OS X. πχ να τρέχεις το Mountain Lion και σε δεύτερο παρτιτιον τα beta. (Mavericks στην περίπτωση μας)
Οποτε δεν θα έχεις πρόβλημα να το κανεις και μετά το παρτιτιον.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 21/06/2013 - 09:58

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2278   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 21/06/2013 - 10:01

Το bootcamp θα τρέχει και στα δυο συστήματα, μιας που τα βλέπει σαν δυο διαφορετικά.

Εσύ διαλέγεις τώρα σε ποιον δίσκο θες να τα 'τρέξεις'. Υπόψιν πάντως αν θες να περάσεις windows στον δεύτερο δίσκο (HD της Apple), καντο πριν βγάλεις τον σουπερ ντράιβ. Έτσι θα τον έχεις ήδη έτοιμο για εγκατάσταση στο Opti-bay, ήδη με παρτιτιον windows.

Αλλιώς θα έχεις το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο μας πιο πάνω. (δεν θα σου αναγνωρίζει τον δίσκο για να κανεις εγκατάσταση)

Εκτος αν θες να έχεις παρτιτιον (bootcamp) για δεύτερη εγκατάσταση OS X. πχ να τρέχεις το Mountain Lion και σε δεύτερο παρτιτιον τα beta. (Mavericks στην περίπτωση μας)
Οποτε δεν θα έχεις πρόβλημα να το κανεις και μετά το παρτιτιον.


Tα windows είναι ήδη περασμένα στο δίσκο.

Aν βάλω ssd και κρατήσω και τον hdd χρειάζεται να τα ξαναπεράσω; δλδ format κλπ κλπ;

ή απλά τον αφήνω όπως είναι , και στο νεο ssd βάζω τα OSX και στο τέλος καθαρίζω το κομμάτι του HDD που έτρεχε τα ML ?

Οπότε να έχω τον SSD με OSX , και τον HDD χωρισμένο ώστε το ένα κομμάτι να συνεχίσει να τρέχει win και το άλλο κενό για να βάζω έγγραφα κ άλλα;
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#2279   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/06/2013 - 10:14

Τον αφήνεις όπως είναι τον HD.
Λογικά ο HD θα τρέχει χωρίς πρόβλημα. Και με πατημένο alt στο ξεκίνημα θα πρέπει να δεις 5 δίσκους (images)

Τον SSD με το ρεκουπερειτον (back up του) τον HD με το ρεκουπερειτον επίσης, και το δίσκο που έχεις ήδη φτιάξει με τα Windows.

Δεν χρειάζεσαι φορμάτ στον HD, αντίθετα στον SSD χρειάζεσαι ένα φορμάτ για να περάσεις το OS X (ML)

Εδώ θα βρεις ένα αναλυτικό οδηγό για το πως περνάς έναν SSD στον Mac σου.

Εδώ για την αντικατάσταση του σουπερ ντράιβ και εδώ για την αντικατάσταση του σκληρού και φορμάτ του SSD.

γκουτ λακ.. ;-)




edit: το άλλο κοματι δεν γίνεται να είναι κενό. Πρέπει να υπάρχει ένα ΟS. Αλλιώς δεν θα μπορούσε να υπάρξει το παρτιτιον του windows. Οποτε απλός σβήνεις μανουαλ ότι δεν χρειάζεσαι και πιάνει χώρο από τον HD σου, μιας που τα έχεις ήδη 'σώσει', και προφανώς τα έχεις στον SSD πλέον.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 21/06/2013 - 10:19

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2280   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 21/06/2013 - 10:26

Τον αφήνεις όπως είναι τον HD.
Λογικά ο HD θα τρέχει χωρίς πρόβλημα. Και με πατημένο alt στο ξεκίνημα θα πρέπει να δεις 5 δίσκους (images)

Τον SSD με το ρεκουπερειτον (back up του) τον HD με το ρεκουπερειτον επίσης, και το δίσκο που έχεις ήδη φτιάξει με τα Windows.

Δεν χρειάζεσαι φορμάτ στον HD, αντίθετα στον SSD χρειάζεσαι ένα φορμάτ για να περάσεις το OS X (ML)

Εδώ θα βρεις ένα αναλυτικό οδηγό για το πως περνάς έναν SSD στον Mac σου.

Εδώ για την αντικατάσταση του σουπερ ντράιβ και εδώ για την αντικατάσταση του σκληρού και φορμάτ του SSD.

γκουτ λακ.. ;-)




edit: το άλλο κοματι δεν γίνεται να είναι κενό. Πρέπει να υπάρχει ένα ΟS. Αλλιώς δεν θα μπορούσε να υπάρξει το παρτιτιον του windows. Οποτε απλός σβήνεις μανουαλ ότι δεν χρειάζεσαι και πιάνει χώρο από τον HD σου, μιας που τα έχεις ήδη 'σώσει', και προφανώς τα έχεις στον SSD πλέον.


Θενκ γιου! ;) τώρα είδα οτι πρέπει να παραγγείλω και το opti bay! οπότε πρέπει να κάνω υπομονή!
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες