Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2296   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2013 - 11:43

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα απόδοσης τόσο καιρό που το έχω κάνει. Το είπα στον φίλο για να ξέρει εξάλλου ότι μεταφέρει όλο το home directory και όχι μόνο το Downloads.


Στην αρχή έκανα symbolic links για Downloads, music library και photo library. Τώρα έχω μετακινήσει όλο τον home folder αλλού. Τα applications τρέχουν πάλι όπως και πριν.

Το μεγαλύτερο όφελος είναι το εξής:

1. Κανεις φορμάτ χωρίς τις γνωστές διαδικασίες.

2. Παίρνεις έναν SSD 64 ή 128 max! (Αναλόγως των εφαρμογών σου) και έτσι έχεις τις καλύτερες δυνατές ταχύτητες. ένας 64 τρέχει πιο γρήγορα από έναν 512 ((ίδια μοντέλα) γιατί έχει λιγότερο εύρος για να κάνει scanning στο ψάξιμο των δεδομένων. Για το λόγο αυτό και στα σεταρίσματα για MacPro (που εκεί καταλαβαίνεις τί σημαίνει επαγγελματικό στήσιμο με backup, RAID και ξενοιασιά) τον HDD σου όσο μεγάλος και αν είναι πχ συνήθως 500GB ή 750Gb τον κανείς partitions με αυτό που θα βάλεις το λειτουργικό να μην ξεπερνά τα 80Gb.


;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2297   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2013 - 12:30

Παλικάρια έβαλα πάλι τον hd στην θέση του και το super drive πάνω στο μηχάνημα, αφού πρώτα είχα κάνει στον hd format και δημιουργία δύο partitions μέσω ML και βοηθήματα δίσκων...

Στην συνέχεια εγκατέστησα τα Windows 7 στο ένα partition... Όλα μια χαρά... Άνοιξε το μηχάνημα, πέρασα τους drivers... Κομπλέ!

Προχώρησα πάλι σε αφαίρεση super drive εγκατάσταση HD... Και SSD με ήδη περασμένο ML στην primary θήκη...

Προχωράω σε εκκίνηση μηχανήματος... Πατάω options, περιμένω, περιμένω... ΤΊΠΟΤΑ... Δεν μου εμφανίζει επιλογές...

Κλείνω το MBP με πατημένο κουμπί, ενεργοποιώ πάλι χωρίς option... Φαίνεται ότι πάει να bootarei σε Windows αλλά παίρνω μαύρη οθόνη με μια παύλα να αναβοσβήνει...

ΑΥΤΑ... έχω φάει φτάσει στα όρια μου! Μια βοήθεια βρε παιδιά!

#2298   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2013 - 12:31

Άρα λες πως δε μπουτάρει από windows?

#2299   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2013 - 12:36

Δεν bootarei σε κανένα από τα δύο!


#2300   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/06/2013 - 12:48

Για αρχή ξεκινά το μηχάνημα πατώντας alt μέχρι να σου εμφανίσει τα images.
Διαλέγεις τον βασικό (ML) με κλικ πάνω στον δίσκο και περιμένεις να μπουταρει.

Πας πρεφερενς δίσκο και επιλέγεις σαν κίνησης τον βασικό ML που είναι στην μητρική θέση του Mac σου...

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2301   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/06/2013 - 14:26

Άκυρο ...
Μόλις διάβασα καλύτερα τι είχες γράψει.

...Προχωράω σε εκκίνηση μηχανήματος... Πατάω options, περιμένω, περιμένω... ΤΊΠΟΤΑ... Δεν μου εμφανίζει επιλογές...

Κλείνω το MBP με πατημένο κουμπί, ενεργοποιώ πάλι χωρίς option... Φαίνεται ότι πάει να bootarei σε Windows αλλά παίρνω μαύρη οθόνη με μια παύλα να αναβοσβήνει...



Θα το κοιτάξω μόλις βρω λίγο χρόνο, και αν βρω κάτι θα γράψω εδώ μεσα.

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2302   jjkarag

jjkarag

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Twitter:@jjkarag
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 21/06/2013 - 14:34

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα απόδοσης τόσο καιρό που το έχω κάνει. Το είπα στον φίλο για να ξέρει εξάλλου ότι μεταφέρει όλο το home directory και όχι μόνο το Downloads.

Πώς μεταφέρεις το Home directory?Ρωτώ για ένα φίλο που έβαλε ssd 240,για να μή του γεμίζει & να τρέχει πιό γρήγορα
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Τελευταία επεξεργασία από: jjkarag, 21/06/2013 - 14:34


#2303   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/06/2013 - 16:01

Πώς μεταφέρεις το Home directory?Ρωτώ για ένα φίλο που έβαλε ssd 240,για να μή του γεμίζει & να τρέχει πιό γρήγορα
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου


Έχω απαντήσει πιο πίσω φίλε μου.

http://www.iphonehel...65#entry1379102

Φυσικά προϋποθέτει ότι υπάρχει και ο μηχανικός δίσκος μέσα στο μηχάνημα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#2304   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/06/2013 - 17:53

Δεν bootarei σε κανένα από τα δύο!


Δοκίμασες να κάνεις ένα NVRAM-Pram reset?

Έχεις κρατήσεις back-up? Μήπως κατά τύχει έχεις usb bootable?

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2305   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/06/2013 - 18:43

Δοκίμασες να κάνεις ένα NVRAM-Pram reset?

Έχεις κρατήσεις back-up? Μήπως κατά τύχει έχεις usb bootable?


Πω πω το έχω ξεφτιλίσει με τον αυτόματο ορθογράφο! :rolleyes:

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2306   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2013 - 18:57

Δοκίμασες να κάνεις ένα NVRAM-Pram reset?

Έχεις κρατήσεις back-up? Μήπως κατά τύχει έχεις usb bootable?


Δεν έχω δοκιμάσει αυτό με την RAM... Δεν νομίζω να φταίει κάτι τέτοιο...

Από που να έχω κρατήσει Back-Up? έχω και ML και Windows 7 bootable Sticks


#2307   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/06/2013 - 19:11

Δοκίμασε δεν χάνεις κάτι.

Από το βασικό σου ML. Έτσι ώστε στην εσχάτη αν πάμε για καθαρή εγκατάσταση να μην χάσεις κάτι.

Και τα κοιτάμε έναν ένα μετά. Πρώτα στήνουμε το βασικό δίσκο με το λειτουργικό, και εν συνεχεια αν όλα πανε καλα, βλέπουμε τι παίζει και με τον δεύτερο (optibay).

Βασικά πιστεύω ότι για το κόλλημα του οπτι-μπει φταίνε τα windows και τα ντριβερς που δεν αναγνωρίζει. Αλλα αυτό όπως είπα στην συνεχεια.

Όποιος άλλος φίλος έχει κάποια ιδέα πριν προχωρήσουμε στην επανεγκατασταση, ας την προτείνει άφοβα. :)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2308   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2013 - 19:16

Πριν λίγο έκανα εγκατάσταση τα ML στον SSD που τον έχω βάλει στην primary και bootarei κανονικά μόνο στα ML όμως..

Δεν bootαρει για κανένα λόγο στα Windows... Black screen...

Αν μπω όμως μέσα από ML βλέπω κανονικά τον άλλο δίσκο... Τα δύο partitions. Και μέσα από σύστημα - > δίσκος εκκίνησης βλέπει και το bootcamp



#2309   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/06/2013 - 19:27

ΟΚ, τουλάχιστον έχεις το βασικό λειτουργικό στον Mac σου.

Λοιπόν όπως σου είπα πιστεύω ότι τον δεύτερο δίσκο τον κολλάει τα windows. Και εγώ πρόσφατα έκανα εγκατάσταση σε εσωτερικό τα windows8 Pro, με μπουτκαμπ σε OS X, όλα ωραια και καλα, στήσιμο μια χαρα, μπήκα και στην διαφάνεια εργασίας, και όλα ωραια.
Έβγαλα τον δίσκο για να τον κάνω εξωτερικό, μαύρη μαυρίλα. Και μένα η παύλα πάνω αριστερά να αναβοσβήνει, και μετά κάτι το παράθυρο του W8 που αρχίζει να φαίνεται, λέω 'ωραια εδώ είμαστε'...και μετά μου κάνει ριμπουτ, και μου γραφει πρόβλημα τάδε μπλα μπλα, προτεινόμενες λύσεις μπλα μπλα, στην τελική τίποτα δεν βοήθησε, και έμεινα μονο με το OS X να λειτουργεί. (στον εξωτερικό όλα αυτά)

Λύσεις εγώ δεν είχα βρει τελικά με το optibay που είχα βάλει για να τρέξω windows. Αλλα μετά από μια πρόσφατη κουβέντα εδώ μεσα ανακάλυψα ότι ορισμένα άτομα τα καταφεραν.

Ένα από αυτά είναι και το μέλος @dream21 Μπορείς να του στείλεις ένα ΠΜ και ίσως να μπορέσει να σε βοηθήσει με τον δεύτερο δίσκο που έχεις το πρόβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 21/06/2013 - 19:28

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#2310   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2013 - 19:29

ΟΚ, τουλάχιστον έχεις το βασικό λειτουργικό στον Mac σου.

Λοιπόν όπως σου είπα πιστεύω ότι τον δεύτερο δίσκο τον κολλάει τα windows. Και εγώ πρόσφατα έκανα εγκατάσταση σε εσωτερικό τα windows8 Pro, με μπουτκαμπ σε OS X, όλα ωραια και καλα, στήσιμο μια χαρα, μπήκα και στην διαφάνεια εργασίας, και όλα ωραια.
Έβγαλα τον δίσκο για να τον κάνω εξωτερικό, μαύρη μαυρίλα. Και μένα η παύλα πάνω αριστερά να αναβοσβήνει, και μετά κάτι το παράθυρο του W8 που αρχίζει να φαίνεται, λέω 'ωραια εδώ είμαστε'...και μετά μου κάνει ριμπουτ, και μου γραφει πρόβλημα τάδε μπλα μπλα, προτεινόμενες λύσεις μπλα μπλα, στην τελική τίποτα δεν βοήθησε, και έμεινα μονο με το OS X να λειτουργεί. (στον εξωτερικό όλα αυτά)

Λύσεις εγώ δεν είχα βρει τελικά με το optibay που είχα βάλει για να τρέξω windows. Αλλα μετά από μια πρόσφατη κουβέντα εδώ μεσα ανακάλυψα ότι ορισμένα άτομα τα καταφεραν.

Ένα από αυτά είναι και το μέλος @dream21 Μπορείς να του στείλεις ένα ΠΜ και ίσως να μπορέσει να σε βοηθήσει με τον δεύτερο δίσκο που έχεις το πρόβλημα.


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα του στείλω ένα PM... Εσύ τελικά βρήκες λύση;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 38

0 μέλη, 38 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες