Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2611   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 20/12/2013 - 11:46

Γίνεται αλλαγή σε SSd σε iMac late2012?

Ναι αλλά αφού βγάλεις την οθόνη, πρέπει να αγοράσεις μια ταινία σαν αυτή που έχει τώρα για να την ξανακολλήσεις. Υπάρχει ένας πωλητής στο eBay που πουλάει τις αυθεντικές. Κάνουν γύρω στα 17 ευρώ αν θυμάμαι καλά.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2612   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/12/2013 - 12:39

καπου το ειχε παρει το ματι μου αλλα δε το βρισκω τωρα,πως λεγεται το προγραμματακι που οτι βλεπω στο iphone απεικονιζεται στον mac μου?? πχ παιχνιδια,βιντεο

 

υ.γ δεν ειναι σπασμενο το μηλο μου!


Τελευταία επεξεργασία από: gog7, 23/12/2013 - 12:43


#2613   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/01/2014 - 14:15

Για πρώτη φόρτιση σε Macbook να το αφήσω παραπάνω από 100%;


Τελευταία επεξεργασία από: dennis97, 02/01/2014 - 14:15


#2614   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/01/2014 - 14:18

Καλησπέρα και συγχαρητήρια. Όπως σε ενημέρωσαν για την μπαταρία, εγώ θα σου πώ οτι έχουν σύστημα πάνω που σταματάει την φόρτιση στο 97%-99% όταν τον έχεις συνδεδεμένο στην πρίζα όλη την ώρα ώστε να μην χαλάσει η μπαταρία. Είναι σύστημα της Apple.
Άμα θες να πάει 100% τον ξεφορτίζεις εώς 95 % και το ξανασυνδέεις και πάει 100%.
Προβλήματα δύσκολα θα δείς καθώς δεν θα έχεις ιούς και διάφορα "καλά" των Windows. Ότι θες άλλωστε εδώ είμαστε!!!

Καλή χρήση και καλο τάξιδο!


Ένα ρωτήσω αυτό ειναι κάποια ρύθμιση που ενεργοποιες; Γιατί στο δικό μου φόρτισε στο 100 με την πρώτη..

#2615   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 02/01/2014 - 16:37

οχι το εχουν απο μονα τους μην ανυσυχεις φορτιζε το κανονικα και μην σε νοιαζει αν το βλεπεις 100 η 99 εκει παιζουν



#2616   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 05/01/2014 - 16:52

θελω να μαθω αν γινεται να επεκτεινω την κεραια του wifi με καποιο τροπο μιας και το usb που εχω δεν λειτουργει στο macbook (tp link tl-wn422g) .

συγκεκριμενα πρεπει να βαλω σε εξωτερικο χωρο τον δεκτη για να πιασω το συγκεκριμενο δικτυο.

οποιεσδηποτε αλλες προτασεις ευπροσδεκτες(να σημειωσω οτι δεν εχω προσβαση στο interface του ρουτερ που θα παιρνω το ιντερνετ)



#2617   josuts

josuts

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/01/2014 - 17:17

Καλησπερα κ Καλη Χρονια σε ολους! Μια ερωτηση να κανω για οποιον γνωριζει.Εχω ιμακ κ ειχα συνδεσει το time capsule επανω κ ολα καλα.Πριν λιγο καιρο το πουλησα κ πηρα το νεοτερο μοντελο κ παρολο που ειναι συνδεδεμενο κ δουλευεει ακομα βλεπω το ονομα του παλιου κ οσο κ να το σβηνω αυτο επανερχεται.Τι μπορω να κανω για να μην βλεπω το ονομα του παλιου time capsule πια? :(



#2618   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/01/2014 - 18:19

Καλησπερα κ Καλη Χρονια σε ολους! Μια ερωτηση να κανω για οποιον γνωριζει.Εχω ιμακ κ ειχα συνδεσει το time capsule επανω κ ολα καλα.Πριν λιγο καιρο το πουλησα κ πηρα το νεοτερο μοντελο κ παρολο που ειναι συνδεδεμενο κ δουλευεει ακομα βλεπω το ονομα του παλιου κ οσο κ να το σβηνω αυτο επανερχεται.Τι μπορω να κανω για να μην βλεπω το ονομα του παλιου time capsule πια? :(

Δοκίμασε για αρχή να κάνεις ένα repair disk permissions στον δίσκο και μετά κάνε restart.


Once You Go Mac You Never Go Back

#2619   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2014 - 17:41

Καλησπέρα! Έχω ένα MBP Mid 2012 με Mavericks. Τις προάλλες το σύνδεσα με HDMI σε μια 42" τηλεόραση... Είχα κανονικά εικόνα αλλά όχι ήχο (μόνο από τα ηχεία του Mac)... Ξαφνικά ο ήχος ήρθε από την τηλεόραση όταν το Mac μπήκε για sleep.

Γνωρίζετε τι μπορεί να κάνω για να βλέπω εικόνα και ταυτόχρονα να ακούω ήχο; Ευχαριστώ πολύ!

#2620   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 08/01/2014 - 17:45

Καλησπέρα! Έχω ένα MBP Mid 2012 με Mavericks. Τις προάλλες το σύνδεσα με HDMI σε μια 42" τηλεόραση... Είχα κανονικά εικόνα αλλά όχι ήχο (μόνο από τα ηχεία του Mac)... Ξαφνικά ο ήχος ήρθε από την τηλεόραση όταν το Mac μπήκε για sleep.

Γνωρίζετε τι μπορεί να κάνω για να βλέπω εικόνα και ταυτόχρονα να ακούω ήχο; Ευχαριστώ πολύ!

κρατώντας πατημένο το alt, κάνε κλικ πάνω στο εικονίδιο ήχου που βρίσκεται πάνω στην μπάρα. Θα σου βγάλει επιλογή μετά.



#2621   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 08/01/2014 - 17:47

Επειδή αυτό με το σύστημα στην μπαταρία δεν το κατάλαβα καλά, αν χρησιμοποιώ το macbook pro retina έχοντας τον φορτιστή στην πρίζα όταν είμαι σπίτι, δεν χαλάει η μπαταρία; Γιατί σε άλλα λάπτοπ καλό είναι να βγάζεις την μπαταρία αν το χρησιμοποιείς με ρεύμα.



#2622   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2014 - 17:51

κρατώντας πατημένο το alt, κάνε κλικ πάνω στο εικονίδιο ήχου που βρίσκεται πάνω στην μπάρα. Θα σου βγάλει επιλογή μετά.

ΑΨΟΓΟΣ! Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Τελευταία επεξεργασία από: RsRoyal, 08/01/2014 - 17:51


#2623   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 10/01/2014 - 20:28

θελω να μαθω αν γινεται να επεκτεινω την κεραια του wifi με καποιο τροπο μιας και το usb που εχω δεν λειτουργει στο macbook (tp link tl-wn422g) .

συγκεκριμενα πρεπει να βαλω σε εξωτερικο χωρο τον δεκτη για να πιασω το συγκεκριμενο δικτυο.

οποιεσδηποτε αλλες προτασεις ευπροσδεκτες(να σημειωσω οτι δεν εχω προσβαση στο interface του ρουτερ που θα παιρνω το ιντερνετ)

για εμενα κανεις καμια λυση??



#2624   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/01/2014 - 22:12

για εμενα κανεις καμια λυση??

Airport by Apple

#2625   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/01/2014 - 22:18

Πως θα χρησιμοποιήσεις το airport αν δεν έχεις πρόσβαση καν στο router?Σαν extender?Πολύ δύσκολο αν δεν κάνεις extend δίκτυο από Apple Router... Θέλει ειδικά πρωτόκολλα, συμβατότητες κτλ. Το έχω δοκιμάσει με 4-5 ρούτερ και κανένα δεν ήταν συμβατό..

 

Με ένα express συνδεδεμένο στο macbook σου μπορείς να έχεις λίγο καλύτερο σήμα αν δεν έχεις καθόλου...Δλδ να χρησιμοποιήσεις την επιλογή που έχει για join network.Για extend πολύ δύσκολο δλδ...


Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 18

0 μέλη, 18 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες