Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2626   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/01/2014 - 22:21

Πως θα χρησιμοποιήσεις το airport αν δεν έχεις πρόσβαση καν στο router?Σαν extender?Πολύ δύσκολο αν δεν κάνεις extend δίκτυο από Apple Router... Θέλει ειδικά πρωτόκολλα, συμβατότητες κτλ. Το έχω δοκιμάσει με 4-5 ρούτερ και κανένα δεν ήταν συμβατό..

Με ένα express συνδεδεμένο στο macbook σου μπορείς να έχεις λίγο καλύτερο σήμα αν δεν έχεις καθόλου...Δλδ να χρησιμοποιήσεις την επιλογή που έχει για join network.Για extend πολύ δύσκολο δλδ...

δεν το χω κάνει αλλά φαντάζομαι αν πάρει είσοδο wan δεν θα μπορεί να σεταρει το airport ξεχωριστά ακόμα κ από το application που δίνει...:/

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2627   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/01/2014 - 22:25

Πως θα πάρει είσοδο WAN όταν δεν έχει πρόσβαση στο ρούτερ; Αν έπαιρνε εννοείται όλα θα ήταν εύκολα και δεν θα χρειαζόταν καν το airport ή οτιδήποτε άλλο..Απλά θα το έβαζε στο mac και θα είχε δίκτυο-internet κτλ...

 

Το δύσκολο είναι στο να κάνεις extend το wifi δίκτυο σου όταν αυτό δεν δημιουργείται από κάποιο Apple router.Αν το wifi creator router είναι ας πούμε ένα Airport Express ή ένα Time Capsule τότε με ένα airport express/extreme ή Time Capsule κάνεις το extend σε 10". Αλλιώς μπλέκεις με ασυμβατότητες που για να λύσεις (αν λύσεις γιατί το δοκίμασα με 4-5 ρούτερ) θέλεις πρόσβαση στο ρούτερ για να παίξεις με τα πρωτόκολλα του Wifi. 


Αναρτημένη εικόνα


#2628   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/01/2014 - 00:11

δεν το χω κάνει αλλά φαντάζομαι αν πάρει είσοδο wan δεν θα μπορεί να σεταρει το airport ξεχωριστά ακόμα κ από το application που δίνει...:/

Χμ, νόμιζα ότι απλά δεν μπορεί να αλλάξει τα settings του ρουτερ...ναι οκ τότε έχει θέμα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει πρόσβαση...τεσπα

#2629   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/01/2014 - 13:10

καλημερα παιδια!να ρωτησω κατι και εγω?τι ειναι καλυτερο να βαζεις τον mac σε sleep mode η shut down οταν δεν τον χρησιμοποιεις?



#2630   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2014 - 14:16

Καλησπέρα! Υπάρχει κάποιος τρόπος έτσι ώστε να σβήσουν οι εφαρμογές από το address book σε MacBook Pro, έτσι ώστε να κάνω συγχρονισμό αυτές που χρησιμοποιώ από το iCloud; Ευχαριστώ πολύ,


#2631   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/01/2014 - 15:11

καλημερα παιδια!να ρωτησω κατι και εγω?τι ειναι καλυτερο να βαζεις τον mac σε sleep mode η shut down οταν δεν τον χρησιμοποιεις?

κανεις να με βοηθησει στην απορια μου;;!!!!!

#2632   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/01/2014 - 15:16

Ότι σε βολεύει θα κάνεις...Δεν είναι καλύτερο ή χειρότερο κάτι από τα 2. Sleep mode έχει την έννοια ότι έχεις κάτι ανοιχτό και δεν θέλεις να το χάσεις ή βαριέσαι να περιμένεις να ανοίξει. Σε sleep mode καταναλώνει έστω κι ελάχιστα βέβαια αν το έχεις εκτός ρεύματος.


Αναρτημένη εικόνα


#2633   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/01/2014 - 16:47

Ότι σε βολεύει θα κάνεις...Δεν είναι καλύτερο ή χειρότερο κάτι από τα 2. Sleep mode έχει την έννοια ότι έχεις κάτι ανοιχτό και δεν θέλεις να το χάσεις ή βαριέσαι να περιμένεις να ανοίξει. Σε sleep mode καταναλώνει έστω κι ελάχιστα βέβαια αν το έχεις εκτός ρεύματος.

να σαι καλα ρε φωτη ευχαριστω πολυ!οποτε προτιμοτερο το shut down!

#2634   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 11/01/2014 - 17:22

Επειδή αυτό με το σύστημα στην μπαταρία δεν το κατάλαβα καλά, αν χρησιμοποιώ το macbook pro retina έχοντας τον φορτιστή στην πρίζα όταν είμαι σπίτι, δεν χαλάει η μπαταρία; Γιατί σε άλλα λάπτοπ καλό είναι να βγάζεις την μπαταρία αν το χρησιμοποιείς με ρεύμα.

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σε αυτό;

#2635   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/01/2014 - 17:42

Υποτίθεται ότι σταματάει στο 99% η φόρτιση ή μπορεί και λίγο πιο κάτω ώστε να ανακυκλώνεται η μπαταρία και να μη μένει στάσιμη. 

Σίγουρα από το τίποτα είναι καλύτερο αλλά να του κάνεις και κανά κύκλο, μην το αφήνει συνέχεια στην πρίζα..


Αναρτημένη εικόνα


#2636   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/01/2014 - 17:42

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σε αυτό;

κοιτα να δεις φιλε μου εχω ακουσει οτι καλο ειναι οταν φτανει στο 100% να το βγαζεις και να το αφηνεις μεχρι το 20-25% και μετα ξανα φορτηση μεχρι 100%.

#2637   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 11/01/2014 - 17:53

Υποτίθεται ότι σταματάει στο 99% η φόρτιση ή μπορεί και λίγο πιο κάτω ώστε να ανακυκλώνεται η μπαταρία και να μη μένει στάσιμη.
Σίγουρα από το τίποτα είναι καλύτερο αλλά να του κάνεις και κανά κύκλο, μην το αφήνει συνέχεια στην πρίζα..


κοιτα να δεις φιλε μου εχω ακουσει οτι καλο ειναι οταν φτανει στο 100% να το βγαζεις και να το αφηνεις μεχρι το 20-25% και μετα ξανα φορτηση μεχρι 100%.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είναι σίγουρο ότι σταματάει στο 99% περίπου; Γιατί εγώ πάντα μέχρι το 100% το βλέπω να πάει. Εγώ έως τώρα όταν φτάνει στο 100% το βγάζω και το δουλεύω με την μπαταρία. Το θέμα είναι ότι επειδή το χρησιμοποιώ λόγω δουλειάς πολλές ώρες, μου φτάνει η μπαταρία για μια μέρα. Με αυτό τον ρυθμό, σε ένα χρόνο θα έχει 300+ κύκλους φόρτισης. Θα τα έχει φτύσει η μπαταρία.

#2638   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/01/2014 - 18:38

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είναι σίγουρο ότι σταματάει στο 99% περίπου; Γιατί εγώ πάντα μέχρι το 100% το βλέπω να πάει. Εγώ έως τώρα όταν φτάνει στο 100% το βγάζω και το δουλεύω με την μπαταρία. Το θέμα είναι ότι επειδή το χρησιμοποιώ λόγω δουλειάς πολλές ώρες, μου φτάνει η μπαταρία για μια μέρα. Με αυτό τον ρυθμό, σε ένα χρόνο θα έχει 300+ κύκλους φόρτισης. Θα τα έχει φτύσει η μπαταρία.

Μην μασάς δεν θα τα φτύσει. Αν την φορτίζεις σωστά (όπως κάνει τώρα θα σου κρατήσει) 400 φορτίσεις εγώ και είμαι στο 93% και πάει μπάλα :)


Once You Go Mac You Never Go Back

#2639   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 11/01/2014 - 18:41

Μην μασάς δεν θα τα φτύσει. Αν την φορτίζεις σωστά (όπως κάνει τώρα θα σου κρατήσει) 400 φορτίσεις εγώ και είμαι στο 93% και πάει μπάλα :)

Σοβαρά; Δηλαδή αν το βγάζω στο 100% και το βάζω πάλι στο 15-20% είμαι οκ;

#2640   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/01/2014 - 18:41

Σοβαρά; Δηλαδή αν το βγάζω στο 100% και το βάζω πάλι στο 15-20% είμαι οκ;

Εγώ έτσι κάνω και έχω τα ποσοστά που σου είπα σε macbook early 2011.


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 26

0 μέλη, 26 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες