Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Θα ψηφίσετε στις επόμενες εκλογές;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
147 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Θα ψηφίσετε στις επόμενες εκλογές; (245 μέλη έχουν ψηφίσει)

Θα ψηφισετε στις επομενες εκλογες?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#106   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 23/01/2012 - 02:09

Στην Ελλάδα υπάρχει έλειμμα δημοκρατίας κι αυτό πηγάζει από αρκετά πράγματα.
Δεν ρωτηθήκαμε για την είσοδό μας στην ΕΕ(η Κροατία έκανε δημοψήφισμα σήμερα)
Δεν ρωτηθήκαμε για την είσοδό μας στην ΟΝΝΕ που τότε μας παρουσίασαν σαν όαση,το αποτέλεσμα των πλαστών στοιχείων είναι το σημερινό τέλμα
Πήγανε να κάνουν ένα ψευτοδημοψήφισμα τώρα περιχαρακωμένο από απειλές για επιστροφή στη δραχμή και άτακτη χρεωκοπία και τελικά δεν έγινε επειδή θα διαταρράσαμε τη σταθερότητα της Ευρωζώνης.
κτλ κτλ
Στην Ελλάδα η δημοκρατία είναι στα χαρτιά.Χώρες πιο υποβαθμισμένες από μας έχουν καλύτερη αντίληψη περί δημοκρατίας.Κι εμείς υποτίθεται είμαστε οι δημιουργοί της...
Περαστικά μας..

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 23/01/2012 - 02:15

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 23/01/2012 - 02:12

Καλησπερα και απο εμενα. Εγω προσωπικα θα ψηφισω και λυπαμαι πολυ που το λεω αλλα θα ψηφισω ακρο-δεξιο κομμα για πολλους λογους. Δεν ειμαι ουτε φασιστας ουτε τιποτα τετοιο. Και η ιδια η ιστορια εχει δειξει πως σε καιρους κρισης ο λαος στρεφεται σε ακρο-αριστερα ή ακρο-δεξια κομματα. Δυστυχως ο μονος καλος πολιτικος των τελευταιων ετων ηταν ο Καραμανλης( αν εχεις το θεο σου ). Και πριν πεσετε ολοι πανω μου να με φατε, να σας πω οτι προς θεου δεν εχω να καμια αναμιξη σε πολιτικα κομματα, απλα εκφερω τη προσωπικη μου αποψη και θα την τεκμηριωσω. Ειναι τυχαιο που οταν ο Καραμανλης αποφασησε να ακολουθησει μια πιο φιλο-ρωσικη πολιτικη, αγοραζοντας ειτε πολεμικο εξοπλισμο ειτε διαπραγματευοντας το φυσικο αεριο, ξαφνικα ολη η ευρωμη και η αμερικη αρχισαν να ασχολουνται τοσο πολυ με το Ελληνικο ελλειμα? Δηλαδη τοσα χρονια δεν το ηξερα? Ξαφνικα το ανακαλυξαν? Απλα υπηρχαν κυβερνησεις που εξηπηρετουσαν τους σκοπους τους,(βλ. Σημιτη - Ευχαριστω τους Αμερικανους) και μολις ειδαν πως η μικρη Ελλαδα αρχισε να ανακαλυπτει πετρελαιο, φυσικο αεριο, ουρανιο και αρχησε καπως να ανεξαρτητοποιηται, αποφασισαν να ανεβασουν τον δικο τους μασσωνο, και να τα παρουν ολα τσαμπα. Μολις βγηκε ο Παπανδρεου τις πρωτες κιολας μερες ακυρωσε ολες τις παραγγελιες που ειχαν γινει στη Ρωσια που ειχαν να κανουν με πολεμικο εξοπλισμο, και στο καπακι ακυρωνει και το south stream - ταυτοχρονα ομως αγοραζει απο Γερμανια,Γαλλια και Αμερικη... Δυστυχως εχουμε φτασει σε σημειο που λεμε "καθε περσυ και καλυτερα" - Την μικρη μας Ελλαδα την εχουν πουλησει προ πολλου, τωρα σιγα-σιγα γινομαστε μια συγχρονη αποικια...

Αυτό λέγεται συνωμοσιολογία...Ο Καραμανλής έκανε λάθος μεγάλο και το λάθος του ήταν ότι δεν ήθελε να γίνει Πρωθυπουργός,ήθελε να κάθεται σπίτι του να τρώει σουβλάκια και να παίζει playstation.
Τα ίδια κι ο Γιωργάκης,τον έβαλε η μαμά του να γίνει Πρωθυπουργός ε δε γούσταρε πως να το κάνουμε.
Όταν έχεις σε τέτοιες κρίσιμες στιγμές άτομα που δεν έχουν βούληση πολιτική δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

Αναρτημένη εικόνα


#108   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 23/01/2012 - 07:12

@Vaggi Φίλε μου απ' όσο γνωρίζω τα λευκά προσμετρώνται στον πρώτο . Εσύ λες ότι υπάρχει νόμος του 2006, ε πέτα ένα λινκ να το δούμε κ εμείς. Για όλα όσα λες δεν έχεις δώσει ένα λινκ!
Τέλος πάντων, τις καλημέρες μου σε όλους!!! Βάρβαρο το πρωϊνό ξύπνημα.....


Sent from my iPhone using Tapatalk

#109   TSOPKAS

TSOPKAS

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/01/2012 - 07:39

εγω θα ψηφισω μονο οταν ανοιξει το Γουδη !

#110   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/01/2012 - 08:46

@Vaggi Φίλε μου απ' όσο γνωρίζω τα λευκά προσμετρώνται στον πρώτο . Εσύ λες ότι υπάρχει νόμος του 2006, ε πέτα ένα λινκ να το δούμε κ εμείς. Για όλα όσα λες δεν έχεις δώσει ένα λινκ!
Τέλος πάντων, τις καλημέρες μου σε όλους!!! Βάρβαρο το πρωϊνό ξύπνημα.....


Sent from my iPhone using Tapatalk

σου έχω πετάξει 2 λινκς, το 1 ενα απο τα οποια το λεει( απο Wikipedia που ειναι συνολικα ο εκλογικος νομος) αλλα δεν τα έχεις διάβασει προφανώς :)
Λέει ότι με απόφαση δικαστηρίου πλέον τα λευκα ΔΕΝ ΠΡΟΣΜΕΤΡΩΝΤΑΙ ως έγκυρα ψηφοδέλτια.( αφού δεν μετράνε ως ΕΓΚΥΡΑ πλεον οπως παλιά δεν προστίθονται πουθενά..)
Αυτο που λες ίσχυε (!) μέχρι και αυτήν την απόφαση του δικαστηρίου νομίζω βγήκε το 2006 όπως λέει το λινκ του Wikipedia .
ανέτρεξε λιγο πιο πίσω στα λινκς μου και διάβασε το..
Καλημέρα !

Τελευταία επεξεργασία από: Vaggi, 23/01/2012 - 08:48


#111   taksidiotis25

taksidiotis25

    iPH Member

  • 306 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2012 - 08:49

Εννοείται ότι δε θα παω να ψηφίσω κανέναν από όλα μα όλα αυτα τα ρεμαλια μηδενός εξαιρουμένου που έχει η βουλή.
Ούτε αριστερός,ούτε δεξιός ούτε κόκκινος <<καλά ειδικά κόκκινος δεν υπήρχε περίπτωση ούτε μια στό εκατομμύριο>> ούτε και κάτι άλλο.
send from my beast Samsung galaxy s2 using tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: taksidiotis25, 23/01/2012 - 08:51


#112   vlad

vlad

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2012 - 08:49

ΕΠΑΜ

#113   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/01/2012 - 09:15

Κι επειδη μαλλον σε δυσκολεψα να ανατρεξεις σε προηγουμενα μου post( ειναι το post82).. σε διευκολυνω στο κανω copy paste απο το wikipedia απευθειας:

"Ο νόμος 3231/2004 εισάγει κατά τα λοιπά νέο σύστημα κατανομής των κοινοβουλευτικών εδρών σε όσους ξεπεράσουν αυτό το ποσοστό.
Ως έγκυρες ψήφοι λογίζονται οι ψήφοι οι οποίες δεν είναι άκυρες (σημαδεμένες, μουντζουρωμένες, φάκελος χωρίς ψηφοδέλτιο κλπ.) ή λευκές.
Ο αποκλεισμός των λευκών από τις έγκυρες ψηφους έγινε με μεταγενέστερο ερμηνευτικό νόμο, τον ν. 3434/2006, παρ'όλο που το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο
με την 12/2005 απόφασή του είχε κρίνει κατά πλειοψηφία (6 προς 5) ότι η αντίστοιχη ρύθμιση του προηγούμενου νόμου ήταν αντισυνταγματική." κτλ κτλ

Δεν διορθωθηκε απο αποφαση του δικαστηριου( εδω δεν θυμομουν σωστα),αλλα απο μεταγενεστερο ερμηνευτικο νομο το 2006..
Τον οποιο σου παραθετω και με λινκ εδω ( διαβασε το αρθρο 1 αυτου).

Τελευταία επεξεργασία από: Vaggi, 23/01/2012 - 09:23


#114   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/01/2012 - 09:44

Δίκιο έχεις Vaggi.

Τα λευκά δεν υπολογίζονται στα έγκυρα και έτσι δεν πάνε άμεσα στο πρώτο κόμμα. Έμμεσα όμως και με βάση το ισχύον εκλογικό σύστημα, όταν κάποιος ψηφίζει λευκό δίνει περισσότερη "δύναμη" στα έγκυρα ψηφοδέλτια ( αφού αυτά θα βγάλυν το αποτελεσμα ), η οποία διαμοιράζεται αναλογικά στα διάφορα κόμματα ανάλογα με το ποσοστό τους. Οπότε ο πρώτος ευνοείται περισσότερο. Αυτό εννοεί μάλλον ο φίλος dchristo81.

Καλημέρα.

#115   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 23/01/2012 - 22:10

Ωραία οκ τα λεύκα δεν προσμετρώνται στο πρώτο κόμμα, ομολογώ πως είχα μείνει στο τί ίσχυε παλιά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#116   mikemoisi

mikemoisi

    iPH Member

  • 249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:mikemoisi

Δημοσίευση 25/01/2012 - 23:20

παιδια ψηφιζουμε... για να στειλουμε μηνυμα!!!
αυτο μας εχει μεινει...
καποιον μικρο... για να καταλαβουν τις μ@λ@κ1ες που κανουν τοσα χρονια!!!!!!!!!!!

#117   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 25/01/2012 - 23:21

παιδια ψηφιζουμε... για να στειλουμε μηνυμα!!!



SMS ή imessage? δε μπορώ αλλες χρεωσεις.
:huh:
Whatsapp doc?

#118   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 25/01/2012 - 23:23

SMS ή imessage? δε μπορώ αλλες χρεωσεις.
:huh:

Viber message ;)

#119   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 25/01/2012 - 23:25

Viber message ;)

μπορουμε να ψηφισουμε μεσω μηνυματος? δε θαταν ασχημο. Οπως κανουνε στο American idol.

(ε ρε ιδεες για το μαγκαζινο κατσε να δεις τι εχω να γραψω αυριο το πρωι :lol:
Whatsapp doc?

#120   peneloped4s

peneloped4s

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Twitter:@Peny_Peny_Peny
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:penelope_d7

Δημοσίευση 25/01/2012 - 23:38

μπορουμε να ψηφισουμε μεσω μηνυματος? δε θαταν ασχημο. Οπως κανουνε στο American idol.

(ε ρε ιδεες για το μαγκαζινο κατσε να δεις τι εχω να γραψω αυριο το πρωι :lol:



χαχαχαχα...μολις το εκανα εικονα..θα βγαινουν στα καναλια π.χ πασοκ με το πολιτικο τους μηνυμα και απο κατω θα βγαινει ''ΓΙΑ ΠΑΣΟΚ ΣΤΕΙΛΕ Χ2 ΣΤΟ 54990'' 9,00e/sms (+35% ΦΠΑ)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες