Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Θα ψηφίσετε στις επόμενες εκλογές;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
147 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Θα ψηφίσετε στις επόμενες εκλογές; (245 μέλη έχουν ψηφίσει)

Θα ψηφισετε στις επομενες εκλογες?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#91   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:57

Νομίζω το Βλακωδέστερο που ,μπορούμε να κάνουμε αυτήν την στιγμή είναι η αποχή. Το μόνο όπλο του πολίτη είναι η ψήφος . Αν δεν πάμε να ψηφίσουμε δίνουμε το μήνυμα ότι παραχωρούμε άνευ όρων την διακυβέρνηση της χώρας σε αυτήν την καταραμένη κλίκα που μας κυβερνάει και στα τσιράκια της . Ψηφίστε Λευκό ή οποιοδήποτε άλλο μικρό κόμμα , εκτός αυτών που αποτελούνται από άτομα που βρίσκονται στο πολιτικό σκηνικό εδώ και χρόνια . Μπορεί στην ουσία να είμαστε στην δύσκολη θέση όπου δεν υπάρχει ορατή στον ορίζοντα κάποια υπεύθυνη πολιτική δύναμη που να μπορούμε να την εμπιστευτούμε , όμως η απαξίωση μέσω της ψήφου μας των υπαρχόντων πολιτικών δυνάμεων θα δώσει το μήνυμα και την δύναμη σε ανθρώπους που τόσα χρόνια δεν μπορούσαν να μπουν στο πολιτικό σκηνικό , να τολμήσουν τώρα την άρθρωση του πολιτικού τους λόγου. Τόσα χρόνια λόγω της σήψης και της διαφθοράς του πολιτικού μας συστήματος , οι πιο άξιοι και ηθικοί άνθρωποι δεν μπορούσαν να βγουν στο προσκήνιο . Ελπίζω τώρα να ψηφίσουμε με ορθό πολιτικό κριτήριο και να δημιουργήσουμε τις προϋποθέσεις να ανατείλουν νέες πολιτικές δυνάμεις

Τελευταία επεξεργασία από: Aelaos, 22/01/2012 - 22:59


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2012 - 23:07

Ότι και να ψηφίσουμε δεν θα αλλάξει τίποτα να λέμε τα πράγματα όπως είναι,φυσικά δεν είναι λύση να μην πάμε να ψηφίσουμε,στην καφετέρια μπορούμε να πάμε οποιαδήποτε μέρα αλλά στην ψηφοφορία όχι,απο την καφετέρια δεν μπορούμε να στείλουμε κανέναν μήνυμα αλλα με την ψήφο ναι.Χαίρομαι που τουλάχιστον πλέον στους περισσότερους Έλληνες άνοιξαν τα μάτια τους με όλα αυτά που γίνονται αλλά δυστυχώς δεν βλέπω καμία αλλαγή ως πρός αυτούς που μας κυβερνάνε και θα μας κυβερνήσουνε.Όλα είναι μία τακτική από άλλους,δεν μετράει τι θέλει ο Έλληνας για την χώρα τους αλλά ο ξένος απο την Ελλάδα,μας κάνουν κουμάντο εδώ και χρόνια δεν έγιναν όλα ξαφνικά.Μάλλον φταίει η ιστορία μας και ο πλούτος που διαθέτει η χώρα όπως και η γεωγραφική της θέση αλλά όλοι αυτοί που είναι μέσα στην χώρα απλά είναι κεφάλια που φέρνουν πλούτο σε τσέπες άλλων μέσω των κάθε φόρων.Η Αμερική κάνει καλά την δουλειά της εδώ και χρόνια μην γελιόμαστε,είμαστε απλά ένα καλό πιόνι στο παιχνίδι της Αμερικής και των τραπεζών.



#93   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 22/01/2012 - 23:19

Βέβαια όλα αυτά ειναι θεωρητικά διότι όλοι γνωρίζουμε οτι εδώ στην Ελλάδα η θεωρία απο την πράξη απέχει όσο ο ουρανός απο την γη.Πέραν τούτου μπορεί να ισχύει για τις δημοτικές αλλά αν δεν υπάρχει κάτι που να αναφέρεται στις βουλευτικές μην ελπίζεις έστω και θεωρητικά.. Θα επανέλθω εντός των ημερών μήπως και βρω περισσότερα στοιχεία επι του θέματος...

ισχύει και για τις βουλευτικές αυτο με τα λευκά το λέει στο 2 μου λινκ είναι ακριβώς το ιδιο με τις δημοτικές ..το λέει ξεκάθαρα διάβασε το 2 λινκ κάπου στην μέση το λέει ..

Τελευταία επεξεργασία από: Vaggi, 22/01/2012 - 23:20


#94   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 22/01/2012 - 23:34

Εντάξει φίλε έχεις κολλήσει με το 50% ποσοστό. Νομίζω ότι ξεφύγαμε από το θέμα. Όλοι λένε ότι δεν ισχύει αυτό που λες κ επιμένεις... Τέλος πάντων, βγάλαμε όλοι τα συμπεράσματά μας. Δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι θες.

Υγ. Τα λευκά καταμετρώνται στο πρώτο κόμμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

δεν έχω εγω κολησει στο 50% ίσα ίσα εγω άλλο είπα για την αποχή ..

Ως τι μέσο την διαλέγω και τι θα πετυχουμε μεσο αυτης μιλάω ..

αλλα κανεις σας δεν κάθισε να μπει στην λογική μου γιατί απλά βαριέστε να διαβάσετε ότι γράφω ( ναι το παραδέχομαι ότι γραφω μακαρόνια.. :P αλλα δεν μπορώ να τα εκφράσω σε 1 γραμμή.. ).

Επίσης δεν με νοιάζει τι λέει ο καθένας εγω σας παραθέτω τους νομούς και τι γράφουν ..

Τέλος εσυ που ξερεις, κανε λινκ το νομο που λεει οτι τα λευκά προσμετρουνται στο πρώτο κόμμα ..
Μάλλον δεν είσαι ενημερωμένος ..
Αυτο ΓΙΝΟΤΑΝ μέχρι το 2006 οπότε και το ανώτερο ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ αποφάσισε ότι είναι αντισυνταγματικό και πλέον ο νόμος λέει ότι τα λευκα ΔΕΝ ΠΡΟΣΜΕΤΡΩΝΤΑΙ ΩΣ ΕΓΚΥΡΑ ..(διάβασε το πρώτο λινκ που σου έκανα λιγο πιο πάνω εκεί το λέει αυτο. ξεκάθαρα κιόλας!)

Πως λοιπόν καταμετρώνται στο πρώτο κόμμα ενω ταυτοχρονα δεν θεωρουνται εγκυρα ( σημερα εν ετι 2012) μόνο εσύ το ξέρεις ..
Κλείνοντας peace :)

#95   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2012 - 23:53

Καταντήσαμε πλέον εμείς να μετράμε τις ψήφους και αυτοί τα λεφτά...........

#96   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:38

Καταντήσαμε πλέον εμείς να μετράμε τις ψήφους και αυτοί τα λεφτά...........

Φιλε το 1ο βιντεακι σου ειναι τελειο..το 2ο δεν το πολυιοθετω.. μου φαινεται λιγο επιφανειακο ..
Το 1 ομως πραγματικα αξιζει να το δουνε ολοι οι ελληνες και να το διαδωσουν...!ειναι μεσες ακρες τι συμβαινει σημερα
και γιατι φτασαμε ως εδω δινοντας την ψηφο μας στα λαμογια.. ισως ετσι ξυπνησουν κ αυτοι που ακομα κοιμουνται..
Τι θα καταφερουν οσοι ξυπνησουν; Αυτο που εχει πολυ σοφα ειπωθει καποτε..
"ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΛΗΣΜΟΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ" και ο νοων νοειτω..

#97   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:48

"ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΛΗΣΜΟΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ"

;)

#98   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:56

Μηπως να βαλω υποψηφιοτητα? να κατεβω στις εκλογες με Eirini1988, Evangelia και Πετράκλα?
Whatsapp doc?

#99   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:57

Πραγματικά λυπηρό να λέτε όχι στην ψήφο. Δεν θα αλλάξει τίποτα αν δεν πάμε να ψηφίσουμε και όχι το αντίθετο.

Όσο για τα 50, 60, 70 % λευκά, φυσικά και δεν ισχύει τίποτα τέτοιο. Ακόμα και 100 ψηφοδέλτια να είναι έγκυρα σε όλη την Ελλάδα, αυτός που θα πάρει πάνω από 42,43,44 ανάλογα τις διαφορές με τους άλλους βγήκε ( κι ας υπάρχουν 9.000.000 λευκά ).

#100   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:58

Μηπως να βαλω υποψηφιοτητα? να κατεβω στις εκλογες με Eirini1988, Evangelia και Πετράκλα?

Γιατι οχι..
Εγω παντως περισσοτερο εμπιστευομαι την ψηφο μου σε σενα.. παρα στον καθενα απο τους επομενους υποψηφιους "αρχηγους" ..!

#101   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/01/2012 - 01:01

Γιατι οχι..
Εγω παντως περισσοτερο εμπιστευομαι την ψηφο μου σε σενα.. παρα στον καθενα απο τους επομενους υποψηφιους "αρχηγους" ..!

λοιπον, αν με ψηφισετε:

1) ο Πετρακλας θα παει στην Apple καιθα τους πεισει να βάλουν bluetooth

2) Θα περασω δημοψηφισμα να μειωθουν οι τιμες του iphone σε 100 ευρω και των Mac στα 400

3) θα νομιμοποιήσω το installous

4) θα κάνω το iFrappe συμβατο με 5.0.1
Whatsapp doc?

#102   parhss

parhss

    iPH Contributor

  • 1663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:paridion

Δημοσίευση 23/01/2012 - 01:08

τσακα

#103   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/01/2012 - 01:29

Πραγματικά λυπηρό να λέτε όχι στην ψήφο. Δεν θα αλλάξει τίποτα αν δεν πάμε να ψηφίσουμε και όχι το αντίθετο.

Όσο για τα 50, 60, 70 % λευκά, φυσικά και δεν ισχύει τίποτα τέτοιο. Ακόμα και 100 ψηφοδέλτια να είναι έγκυρα σε όλη την Ελλάδα, αυτός που θα πάρει πάνω από 42,43,44 ανάλογα τις διαφορές με τους άλλους βγήκε ( κι ας υπάρχουν 9.000.000 λευκά ).

Το ιδιο επιχειρημα συντηρει τα 2 μεγαλα κομματα εδω και 25+ χρονια στην εξουσια!"πηγαινε και ψηφισε εστω και ενα μικρο κομμα.."
Ας το αφησουμε καλυτερα ανοιγεις μεγαλη κουβεντα..

Απλα πες μου ΤΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ.. ποιον; σε εκφραζει κανενας μικρος; πες μου.. η θα πας να ψηφισεις μονο μικρο.. μονο και μονο για να χασουν ψηφο οι 2 μεγαλοι;
Εγω θεωρω πιο υγιες να βγαινει 1ο κομμα με 100 ψηφοδελτια το πασοκ, και να λεει ο πρωθυπουργος "νομιμοποιουμαι" απο το ελληνικο κρατος!
Εαν του βασταει ΑΣ ΒΓΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ..! Θα τον παρουν οχι με τις πετρες.. αλλα με τα μαρμαρα του παρθενωνα οι αρχαιοι μας μεγαλοι δημοκρατες..

Κακα τα ψεμματα με την αναλογικη που θεσπισαν.. οτι και να κανεις εσυ.. οτι και να ψηφισεις.. παλι αυτοι θα μαγειρεψουν την "δημοκρατια"..
Δεν πιστευω οτι υπαρχει δημοκρατια στην ελλαδα. ουτε καν στο συνταγμα.. εδω υπαρχει βουλετικη ασυλια για ποιο συνταγμα μιλαμε? γιαυτο που βαζει φυλακη
τον φτωχο γιατι κλεβει για να μην πεθανουν απο την πεινα τα παιδια του, και αθωωνει τον τσοχατζοπουλο που πηρε μιζα σε λεφτα το 1/3 της προμηθειας( απο το δικο μου και δικο σου υστερημα/φορους) υποβρηχιων ;
Απαξιωνω αυτη την δημοκρατια δια της απουσιας μου..

Εκτος κι αν παρουσιασθει καποιος που πραγματικα ΜΕ ΑΦΟΥΓΚΡΑΖΕΤΑΙ και με εκφραζει.. τοτε ναι ΘΑ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΩ.. οσο ειναι ολοι ανικανοι
δεν ψηφιζω κανενα.. και πειτε μου ενα μικρο κομμα που θεωρειται ικανο να κυβερνησει την χωρα..( θα γελασω κ μονο στην ιδεα να σκεφτω..)..
Ετσι κι αλλιως δεν κυβερναει αυτον τον τοπο καμια ελληνικη κυβερνηση εδω και 15+ χρονια και οποιος πιστευει το αντιθετο πλανατε οικτρα..

Τελος εσυ που πηγες και φηφισες και περιπου τα 7-8 εκατομμυρια που το εκαναν στις προηγουμενες εκλογες βγαλαν πρωθυπουργο τον παπαδημο;( για 18+ μηνες οπως λενε.. ψαξε μου το αρθρο του συνταγματος που νομιμοποιει τετοιο πρωθυπουργο..).
Η μηπως οτι και να ψηφιζες.. τωρα ετσι κ αλλιως παλι εντολες απο την μερκελ και τον σαρκοζι θα υπηρετουσε;
Κατσε σκεψου πρωτος σε ποια δημοκρατια "ψηφιζεις" και μετα ζητα και την δικια μου ψηφο..

PS: εχω ψηφισει σε ολες τις προηγουμενες εκλογες κ μαλιστα με συνειδηση κ αντιθετα με το συμφερον μ! Και μαλιστα ολες τις φορες εκανα ταξιδι ωρων
πληρωμενο απο την τσεπη μου.. και οχι απο "προεκλογικα γραφεια των καφρομεγαλων.. οπως συνηθιζοταν..)
Αυτο για για καποιους που πιστευουν οτι ειμαι ενα απο αυτα τα ρεμαλια νεους που πινουν φραπε οπως λετε την ωρα της ψηφου ..

Καλο βραδυ σε ολους!


Τελευταία επεξεργασία από: Vaggi, 23/01/2012 - 01:36


#104   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/01/2012 - 02:03

Επειδή είναι αργά θα είμαι πολύ σύντομος.

Αν δεν πας να ψηφίσεις σημαίνει ένα από τα δύο :

1) Δεν σε απασχολεί ποιος θα κυβερνήσει.
2) Εμπιστεύεσαι την επιλογή αυτών που θα ψηφίσουν.

Και στις δύο περιπτώσεις η εκ των υστέρων κριτική προς την κυβέρνηση και την πολιτική της είναι άκυρη. Επίσης άκυρη είναι η μοιρολατρία και η απαξίωση του οποιουδήποτε πολιτικού έργου.

Στην δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Δεν θα σου πω εγώ τι να ψηφίσεις. Άκουσε όλα τα κόμματα και ψήφισε αυτό που σε εκφράζει περισσότερο. Αν δεν σε εκφράζει κανένα κόμμα στο ελάχιστο, φτιάξε ένα δικό σου κόμμα και θέσε υποψηφιότητα.

Τα περί 50% λευκά και πως θα διαλυθούν τα υπάρχοντα κόμματα, διαδίδονται από παπαγολοπουλημένους δημοσιογράφους και από αρπακόλες μπλογκίστες ( βλέπε tromaktiko ) που χωρίς καμία γνώση και ενημέρωση πιάνουν το keyboard και αραδιάζουν παπαροκατεβατά.

Τέλος σχετικά με την κυβέρνηση Παπαδήμου, δυστυχώς η σύστασή της είναι απόλυτα νόμιμη και μπορεί να κυβερνήσει μέχρι το τέλος της 4ετίας που ξεκίνησε το ΠΑΣΟΚ, εφόσον τα κόμματα που τη στηρίζουν συμφωνούν. Ούτε εμένα μου αρέσει αλλά ο μόνος τρόπος για να το αλλάξουμε είναι μέσω εκλογών και αλλαγής του συντάγματος.

Τελευταία επεξεργασία από: kohran, 23/01/2012 - 02:05


#105   MrSmith

MrSmith

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/01/2012 - 02:08

Καλησπερα και απο εμενα. Εγω προσωπικα θα ψηφισω και λυπαμαι πολυ που το λεω αλλα θα ψηφισω ακρο-δεξιο κομμα για πολλους λογους. Δεν ειμαι ουτε φασιστας ουτε τιποτα τετοιο. Και η ιδια η ιστορια εχει δειξει πως σε καιρους κρισης ο λαος στρεφεται σε ακρο-αριστερα ή ακρο-δεξια κομματα. Δυστυχως ο μονος καλος πολιτικος των τελευταιων ετων ηταν ο Καραμανλης( αν εχεις το θεο σου ). Και πριν πεσετε ολοι πανω μου να με φατε, να σας πω οτι προς θεου δεν εχω να καμια αναμιξη σε πολιτικα κομματα, απλα εκφερω τη προσωπικη μου αποψη και θα την τεκμηριωσω. Ειναι τυχαιο που οταν ο Καραμανλης αποφασησε να ακολουθησει μια πιο φιλο-ρωσικη πολιτικη, αγοραζοντας ειτε πολεμικο εξοπλισμο ειτε διαπραγματευοντας το φυσικο αεριο, ξαφνικα ολη η ευρωμη και η αμερικη αρχισαν να ασχολουνται τοσο πολυ με το Ελληνικο ελλειμα? Δηλαδη τοσα χρονια δεν το ηξερα? Ξαφνικα το ανακαλυξαν? Απλα υπηρχαν κυβερνησεις που εξηπηρετουσαν τους σκοπους τους,(βλ. Σημιτη - Ευχαριστω τους Αμερικανους) και μολις ειδαν πως η μικρη Ελλαδα αρχισε να ανακαλυπτει πετρελαιο, φυσικο αεριο, ουρανιο και αρχησε καπως να ανεξαρτητοποιηται, αποφασισαν να ανεβασουν τον δικο τους μασσωνο, και να τα παρουν ολα τσαμπα. Μολις βγηκε ο Παπανδρεου τις πρωτες κιολας μερες ακυρωσε ολες τις παραγγελιες που ειχαν γινει στη Ρωσια που ειχαν να κανουν με πολεμικο εξοπλισμο, και στο καπακι ακυρωνει και το south stream - ταυτοχρονα ομως αγοραζει απο Γερμανια,Γαλλια και Αμερικη... Δυστυχως εχουμε φτασει σε σημειο που λεμε "καθε περσυ και καλυτερα" - Την μικρη μας Ελλαδα την εχουν πουλησει προ πολλου, τωρα σιγα-σιγα γινομαστε μια συγχρονη αποικια...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες