Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#421   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/05/2014 - 19:09

Δηλ τι αρνούνται ότι υπάρχει 2ετη εγγύηση ; Έχει παει κανένας στον 2χρονο και του λέγανε δικαιολογίες ;
Νίκο θα βρούμε όμως το δίκιο μας η είναι μπλέξιμο η δουλειά ;

Όταν ξέρεις να διεκδικείς τα νόμιμα δικαιώματα σου, πρόβλημα δε θα έχεις.. Ποτέ.

 

 

ναι αλλα φιλε μου ακουω απο παιδια οτι παιδευονται πολυ για να τα περασουν μετα τον 1 χρονο. εαν ειναι καλυτερα απο skroutzomagaza εαν ειναι να σε πεθανουν, και καλα να εχεις χρονο να τρεξεις. εαν δεν εχεισ τι κανεισ? τα καταπινεισ πολυ απλα ετσι? αρεεε  ελλαδαρα με τα μεγαλιασουυυυυυυυ

Καλύτερα απο Skroutz λόγω InfoQuest. Οχι οτι εκεί δε θα στο παίξουν δύσκολοι για τη 2ετία.

 

Αυτοί όλοι εδώ, χρόνια τώρα, βρίσκουν και τα κάνουν. Γιατί πολύ απλά εδώ είμαστε του "που να τρέχω τώρα".


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#422   vasil0000

vasil0000

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/05/2014 - 19:18

ετσι ειναι τι να πεις..............



#423   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/05/2014 - 13:27

Παιδια εγω σημερα ειδα στην οθονη μου στο iphone 5 μια κιτρινιλα πανω αριστερα κοντα στη μπαρα με το σημα, δε φαινεται πολυ αλλα υπαρχει και φοβαμαι πως θα μεγαλωσει! Το πηρα νοεμβριο του 2012 μολις βγηκε δηλαδη! Με εγγυηση ειμαι καλυμμενος ετσι; Ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω με cosmote οπου το πηρα;

#424   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/05/2014 - 13:35

Παιδια τον αλλο μηνα θα μου ρθει ενα macbook air απ την ελβετια μεσω ενος προγραμματος του πανεπιστημιου που κανει το μαστερ της η κοπελα μου,το παιρνω σχεδον 500 κατω αλλς εχω ενα αγχος το γινεται με την εγγυηση. Αν χτυπα ξυλο γινει κατι που απευθυνομαι και με τι δικαιολογητικα στα χερια μου;

#425   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/05/2014 - 13:38

Παιδια εγω σημερα ειδα στην οθονη μου στο iphone 5 μια κιτρινιλα πανω αριστερα κοντα στη μπαρα με το σημα, δε φαινεται πολυ αλλα υπαρχει και φοβαμαι πως θα μεγαλωσει! Το πηρα νοεμβριο του 2012 μολις βγηκε δηλαδη! Με εγγυηση ειμαι καλυμμενος ετσι; Ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω με cosmote οπου το πηρα;

Το πας πίσω εκεί που έγινε η αγορά με αυτό εκτυπωμένο.

 

 

Για τις αγορές που πραγματοποιούνται από καταναλωτές στην Ελλάδα και την Κύπρο, η περίοδος για την έγερση απαιτήσεων που σχετίζονται με ελαττώματα μη συμμόρφωσης με τη σύμβαση πώλησης είναι 2 έτη από την ημερομηνία παράδοσης. Αυτές οι απαιτήσεις υπόκεινται στις προϋποθέσεις και τις απαιτήσεις που επιβάλλονται από την τοπική νομοθεσία.

 

 

Παιδια τον αλλο μηνα θα μου ρθει ενα macbook air απ την ελβετια μεσω ενος προγραμματος του πανεπιστημιου που κανει το μαστερ της η κοπελα μου,το παιρνω σχεδον 500 κατω αλλς εχω ενα αγχος το γινεται με την εγγυηση. Αν χτυπα ξυλο γινει κατι που απευθυνομαι και με τι δικαιολογητικα στα χερια μου;

InfoQuest, Document.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#426   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/05/2014 - 14:17

Ευχαριστω για την απαντηση. Επειδη μενω θεσσαλονικη ομως να φανταστω το παω στο δικο μας καταστημα που στην προκειμενη ειναι το istore κ το στελνουν αυτοι στην infoquest? τα εξοδα δικα τους η δικα μου;

#427   aristidis7

aristidis7

    iPH Addict

  • 758 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:aris_volos@yahoo.com

Δημοσίευση 14/05/2014 - 14:19

Παιδια εγω σημερα ειδα στην οθονη μου στο iphone 5 μια κιτρινιλα πανω αριστερα κοντα στη μπαρα με το σημα, δε φαινεται πολυ αλλα υπαρχει και φοβαμαι πως θα μεγαλωσει! Το πηρα νοεμβριο του 2012 μολις βγηκε δηλαδη! Με εγγυηση ειμαι καλυμμενος ετσι; Ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω με cosmote οπου το πηρα;

φιλε μου πες μας τελικα οταν το πας τι σου ειπανε νομιζω μας ενδιαφερει ολους.....



#428   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 14/05/2014 - 14:21

Ευχαριστω για την απαντηση. Επειδη μενω θεσσαλονικη ομως να φανταστω το παω στο δικο μας καταστημα που στην προκειμενη ειναι το istore κ το στελνουν αυτοι στην infoquest? τα εξοδα δικα τους η δικα μου;

Στην Cosmote Πρέπει να το πας όπου έγινε η αγορά, όχι στο iStorm.



#429   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/05/2014 - 14:23

Απο ελβετια ερχεται το μηχανημα,δεν το παιρνω απο cosmote. Μιλαω για macbook air οχι για iphone

#430   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/05/2014 - 14:25

Ευχαριστω για την απαντηση. Επειδη μενω θεσσαλονικη ομως να φανταστω το παω στο δικο μας καταστημα που στην προκειμενη ειναι το istore κ το στελνουν αυτοι στην infoquest? τα εξοδα δικα τους η δικα μου;

Μιλάς εσύ απευθείας με InfoQuest.

 

Τα έξοδα αποστολής, δικά σου ναι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#431   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/05/2014 - 14:31

Παιδια θα το κρατησω μεχρι και τον αυγουστο και μετα θα το παω χωρις jb δε θα τη παλεψω! Θα σας ενημερωσω ομως

#432   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/05/2014 - 15:35

Προσωπική μου εμπειρία από Service:

 

Συσκευή: iPhone 5

Αγορά: Δεκέμβριος 2012 (εντός διετίας)
Πρόβλημα: Μπαταρία. Τα γνωστά. Έκλεινε στο 50% κλπ.

Σημείο Αγοράς: Public

 

Το πηγαίνω λοιπόν στο Public για να φύγει πίσω.

Μου λέει το -ευγενικότατο- παλικάρι "βεβαίως, μπορεί να αλλαχτεί η μπαταρία".

Του λέω μα το τηλέφωνο είναι εντός εγγύησης. Μου απαντάει τα γνωστά περί ενός έτους.

Του δείχνω νομοθεσίες.

Μου πέταξε ένα περίεργο για μία αναθεώρηση στο νόμο που έγινε το 2007 και ότι και καλά η αντιπροσωπεία δικαιούται να ορίσει την εγγύηση.

Ήξερε όμως ότι έλεγε μ@κ@κίες και δεν επέμεινε πολύ.

Δέχτηκε να το πάρει και έγραψε στο δελτίο παραλαβής ότι η Apple είπε σε εμένα για τη διετή εγγύηση.

Δεν πήρε την ευθύνη για να γράψει για τον αισθητήρα και απλά αρκέστηκα στο να τον βγάλω φωτογραφία.

Με ενημερώνει ότι θα πάει στο Service της Wind.

 

5 μέρες μετά με παίρνει τηλέφωνο ότι το κινητό είναι έτοιμο να πάω να το πάρω.

Τον ρωτάω "έγινε αντικατάσταση?"

Και μου απαντάει το ωραιότατο "Όχι, απλά αλλάξαμε την μπαταρία".

 

Όπως καταλαβαίνετε γέλασε και ο κάθε πικραμένος.

Αν και προφανώς γνωρίζω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι τέτοιες επισκευές εντός εγγύησης δεν γίνονται ΟΥΤΕ στα Apple Store, έκανα ένα τηλέφωνο στο 0800 της Apple.

Το παιδί με το οποίο μίλησα έπεσε από τα σύννεφα. Μου λέει ότι δεν έχει ξανακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Η πρώτη και μοναδική επισκευή εντός εγγύησης που έχει ακούσει είναι για το Home Button του 5.

Τον ευχαριστώ και παίρνω τηλ και Infoquest για δεύτερη γνώμη.

Η κοπέλα επίσης μένει έκπληκτη και μου λέει επί λέξη: "Φανταστείτε ότι ούτε εμείς κάνουμε επισκευές τώρα με το κουμπί που προέκυψαν. Τα στέλνουμε Ολλανδία."

Με συμβουλεύει να μην το παραλάβω γιατί υπάρχει και ο κίνδυνος να έχει χαθεί η εγγύηση και να μην καλυφθεί σε ενδεχόμενο επόμενο πρόβλημα εντός της διετίας.

 

Σε όλο αυτό φυσικά υπάρχει και το ερώτημα περί του που βρήκαν ανταλλακτικό. Προφανώς δεν βρήκαν και έβαλαν μία μπαταρία της σειράς.

 

Πάω στο Public και ο υπάλληλος μόλις τον ενημερώνω μου λέει εγώ απλά το έστειλα, πάρε στην εξυπηρέτηση.

Πήρα στην εξυπηρέτηση όπου και θα ενημερώσουν το τεχνικό τμήμα (δεν έχει δικαίωμα κανένας θνητός να μιλήσει απευθείας μαζί τους) και θα με ενημερώσουν για την απάντησή τους.

 

Ελλάς το μεγαλείο των Service σου...



#433   tomster

tomster

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/05/2014 - 18:55

Άμα στο άνοιξαν κιόλας και κάνανε αλλαγή μπαταρίας καλά ξεμπερδεματα. Εύχομαι απλά ένα αίσιο τέλος γιατί πραγματικά οι άνθρωποι δεν παίζονται.

#434   XristoSalonika

XristoSalonika

    iPH Enthousiast

  • 360 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/05/2014 - 20:37

Διαβάζοντας το post του Nsxbass μπήκα σε σκέψεις...Εγώ έχω στείλει το 4S μου με το γνωστό πρόβλημα του wifi στο Γερμανό,συνοδευόμενο απ'όλες τις εκτυπώσεις περί εγγύησης στο site της Apple και από το Ευρωπαικό Ινστιτούτο Καταναλωτών.Άρα εγώ τι πρέπει να περιμένω τώρα?Αντικατάσταση του τηλεφώνου μου ή επισκευή του από το service του Γερμανού?Απ'ότι κατάλαβα επισκευές η Apple δε κάνει....ο Γερμανός όμως σαν εξουσιοδοτημένο service?Kάνει?


Τελευταία επεξεργασία από: XristoSalonika, 21/05/2014 - 20:37


#435   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/05/2014 - 20:40

Θα σου κάνουν αντικατάσταση με ανακατασκευασμένο.

 

Όπως και να 'χει, θα βάλεις το S/N απο τη συσκευή που έδωσες, εδώ.

 

Θα πρέπει να σου βγάλει Replaced.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες