Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

AirPods Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2542 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   vaggelis83

vaggelis83

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 12/11/2019 - 21:42

Έχω βάλει λίγο πιο πάνω ένα link από macrumors που το έχει πάρα πολύς κόσμος, το φοβόμουν ότι θα συμβαίνει και στα δικά μας στην Ελλάδα... Το πιθανότερο είναι να είναι firmware, αλλά έχει βγει ήδη μια αναβάθμιση που δε το διόρθωσε, οπότε κι εμένα με προβληματίζει...


Μάλιστα... Δεν μας τα λέει καλά η Apple.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#257   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 12/11/2019 - 22:29

Και εγώ διαβάζω ότι είναι γενικό φαινόμενο και ότι παρουσιάζεται και μετά από αλλαγή αλλά διάφοροι χρήστες αναφέρουν ότι δεν επηρεάζει κάπου στην λειτουργία. 



#258   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2019 - 22:33

Παιδιά, μου εμφάνισε το πρόβλημα με το κόκκινο θαυμαστικό.
Συμβαίνει εάν βγάλω το δεξί ακουστικό και αφήσω το αριστερό στην θήκη του.
Μόλις το ξαναβάλω στη θήκη του αρχίζει να εμφανίζεται και να εξαφανίζεται ένα κόκκινο θαυμαστικό.
Το έκανα reset και επανεγκατάσταση αλλά πάλι τα ίδια.
Το καλό είναι ότι δεν έχει άλλη επίπτωση στην λειτουργικότητα των ακουστικών.
Μιλάω με apple support μέσω tweeter να δω τι έχουν να πουν.
 


Λοιπόν, έκανα τις ίδιες κινήσεις που αναφέρεις και μου το εμφάνισε και εμένα.
Βέβαια τα ακουστικά παίζουν μια χαρά δεν φαινεται να δημιουργείτε κάποια δυσλειτουργεία.
Ίσως να είναι κάτι με το Firmware? Σε κάθε περίπτωση από την στιγμή που δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα λέω να μην με επηρεάσει

Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι η αίσθηση που έχω όταν τα φοράω. Με τα pro είναι σαν να είναι τα αυτιά μου βουλωμένα, σαν να είμαι κάτω από το νερό, άκου την φωνή μου όταν μιλαω. Βέβαια ο ήχος όταν ακούς μουσική δεν συγκρίνεται.
Από την άλλη με τα παλιά, που τα φορούσα και εκείνα συνέχεια, έχεις μια πιο “ανάλαφρη” αίσθηση. Δεν σε κούραζαν τόσο πολύ. Δεν ξέρω αν σας το περιέγραψα καλά.

#259   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 12/11/2019 - 22:35

Λοιπόν, έκανα τις ίδιες κινήσεις που αναφέρεις και μου το εμφάνισε και εμένα.
Βέβαια τα ακουστικά παίζουν μια χαρά δεν φαινεται να δημιουργείτε κάποια δυσλειτουργεία.
Ίσως να είναι κάτι με το Firmware? Σε κάθε περίπτωση από την στιγμή που δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα λέω να μην με επηρεάσει

Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι η αίσθηση που έχω όταν τα φοράω. Με τα pro είναι σαν να είναι τα αυτιά μου βουλωμένα, σαν να είμαι κάτω από το νερό, άκου την φωνή μου όταν μιλαω. Βέβαια ο ήχος όταν ακούς μουσική δεν συγκρίνεται.
Από την άλλη με τα παλιά, που τα φορούσα και εκείνα συνέχεια, έχεις μια πιο “ανάλαφρη” αίσθηση. Δεν σε κούραζαν τόσο πολύ. Δεν ξέρω αν σας το περιέγραψα καλά.

Μια χαρα το περιεγραψες. Μηπως αν το εχεις στο transparency mode και οχι στο noice cancellation ναναι αλλιως;
discord.gg/ajkUM8J

#260   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2019 - 22:44

Μια χαρα το περιεγραψες. Μηπως αν το εχεις στο transparency mode και οχι στο noice cancellation ναναι αλλιως;


Μα σε transparency mode το έχω και νιώθω αυτό που περιγράφω αν το βάλω σε Noise cancellation η κατάσταση είναι εντονότερη.
Άσε που σε transparency mode η φωνή μου ακούγεται «ποιο ψηφιακή» Η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα λιγάκι, ειδικά από την στιγμή που τα παλιά μου καθόταν στα αυτιά μια χαρά.
Νομίζω αν δεν ήμουν γκατζετακιας θα είχα ήδη αποφασίσει να μείνω με τα παλιά, αλλά έλα που η «τρέλα « για το νέο μας κυριεύει

#261   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2019 - 22:54

Ωχ, αυτά που λέτε τα έχουν πει πολλοί στα ξένα forum, αλλά αλλιώς είναι να τα διαβάζεις από τους δικούς μας...

Αν κλείσετε και noise cancelation και transparency mode, πώς είναι η αίσθηση;

Θα μου πείτε, μετά τι νόημα έχει να τα πάρεις;

#262   eudel

eudel

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2019 - 22:58

Ωχ, αυτά που λέτε τα έχουν πει πολλοί στα ξένα forum, αλλά αλλιώς είναι να τα διαβάζεις από τους δικούς μας...

Αν κλείσετε και noise cancelation και transparency mode, πώς είναι η αίσθηση;

Θα μου πείτε, μετά τι νόημα έχει να τα πάρεις;

Εγώ πάντως δεν έχω παρατηρήσει τίποτε σχετικό με την αίσθηση που λέτε.
Είναι πολύ άνετα και ο ήχος ποιοτικός. Είπαμε δεν αξίζει τα 299 εκτός αν συνυπολογίζεις χρηστικότητα ειδικά αν τα συνδυάσεις με iPhone ή και Apple Watch.
Σχετικά με το κόκκινο θαυμαστικό νομίζω είναι θέμα firmware αλλά όσοι δεν τα έχουν αγοράσει πιστεύω πρέπει να περιμένουν.
Μιλάω με Apple support στο twitter και έως τώρα ότι μου είπαν δεν έχει επιλύσει το θέμα.
Ευτυχώς δεν υπάρχει θέμα λειτουργικότητας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: eudel, 12/11/2019 - 22:59


#263   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2019 - 23:04

Ωχ, αυτά που λέτε τα έχουν πει πολλοί στα ξένα forum, αλλά αλλιώς είναι να τα διαβάζεις από τους δικούς μας...
Αν κλείσετε και noise cancelation και transparency mode, πώς είναι η αίσθηση;
Θα μου πείτε, μετά τι νόημα έχει να τα πάρεις;


Η αίσθηση είναι πιο μουντή θα έλεγα. Πάλι νιώθεις ότι είσαι σε ένα «σφραγισμένο» περιβάλλον.
Για να μην παρεξηγηθώ για κάποιον που θέλει να ακούει μουσική είναι φανταστικά.
Αλλά για κάποιους σαν και εμένα για παράδειγμα που τα χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα, στην οδήγηση, στο γραφείο όταν θέλω να μιλήσω για να μην με ακούνε άλλοι ( σε FaceTime), όταν μιλάω με φίλους, συνεργάτες, εκεί η αίσθηση τους είναι κάπως....
Δεν νιώθεις το ίδιο ανάλαφρα. Ειδικά αν τα έχεις απλά στα αυτιά σου τα παλιά και απλά είναι σε « αναμονή» για την επόμενη κλήση κλπ... εκεί κερδίζουν με διαφορά τα παλιά

#264   eudel

eudel

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2019 - 23:07

Η αίσθηση είναι πιο μουντή θα έλεγα. Πάλι νιώθεις ότι είσαι σε ένα «σφραγισμένο» περιβάλλον.
Για να μην παρεξηγηθώ για κάποιον που θέλει να ακούει μουσική είναι φανταστικά.
Αλλά για κάποιους σαν και εμένα για παράδειγμα που τα χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα, στην οδήγηση, στο γραφείο όταν θέλω να μιλήσω για να μην με ακούνε άλλοι ( σε FaceTime), όταν μιλάω με φίλους, συνεργάτες, εκεί η αίσθηση τους είναι κάπως....
Δεν νιώθεις το ίδιο ανάλαφρα. Ειδικά αν τα έχεις απλά στα αυτιά σου τα παλιά και απλά είναι σε « αναμονή» για την επόμενη κλήση κλπ... εκεί κερδίζουν με διαφορά τα παλιά


Δοκίμασες τα αλλάξεις το μέγεθος των tips;
Μπορεί να βάλεις και διαφορετικά μεγέθη σε κάθε αυτί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#265   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2019 - 23:59

Η αίσθηση είναι πιο μουντή θα έλεγα. Πάλι νιώθεις ότι είσαι σε ένα «σφραγισμένο» περιβάλλον.
Για να μην παρεξηγηθώ για κάποιον που θέλει να ακούει μουσική είναι φανταστικά.
Αλλά για κάποιους σαν και εμένα για παράδειγμα που τα χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα, στην οδήγηση, στο γραφείο όταν θέλω να μιλήσω για να μην με ακούνε άλλοι ( σε FaceTime), όταν μιλάω με φίλους, συνεργάτες, εκεί η αίσθηση τους είναι κάπως....
Δεν νιώθεις το ίδιο ανάλαφρα. Ειδικά αν τα έχεις απλά στα αυτιά σου τα παλιά και απλά είναι σε « αναμονή» για την επόμενη κλήση κλπ... εκεί κερδίζουν με διαφορά τα παλιά

Η περιγραφή που δίνεις είναι πολύ βοηθητική, γιατί αυτή ακριβώς είναι η χρήση που κάνω κι εγώ κατά 70-80%, μετά βλέπω κανένα βίντεο Youtube-Instagram, και τελευταία ακούω μουσική, όταν τύχει να κινηθώ προς τη δουλειά με συγκοινωνία, αλλά δεν κινούμαι πάντα με συγκοινωνία, μπορεί να πάρω και ταξί, τότε δε βάζω μουσική. Με προβλημάτισαν πολύ αυτά που λες.

#266   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2019 - 00:47

https://9to5mac.com/...t-replacements/

Απ´ότι φαίνεται τα απλά Airpods θα συνεχίσουν να υπάρχουν και η τοποθέτηση της ίδιας της εταιρείας είναι ότι τα Pro είναι συμπληρωματικά στα απλά και στοχεύουν όσους έχουν ήδη τα απλά και θέλουν σε κάποιες περιπτώσεις το noise cancelation.

Νομίζω ότι μετά και από αυτή την επίσημη τοποθέτηση, όσοι τα χρησιμοπιούμε κυρίως για κλήσεις και εφ´όσον θα συνεχίσουν να αναβαθμίζονται και τα απλά, δεν έχουμε ουσιαστικό λόγο να πάμε στα Pro.

Όχι ότι δεν το ήξερα κατά βάθος ότι είναι περιττή αγορά για εμένα, αλλά δε φανταζόμουν κιόλας ότι στο καθημερινό κομμάτι των κλήσεων που με ενδιαφέρει, θα ήταν downgrade.

#267   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1409 μηνύματα

Δημοσίευση 13/11/2019 - 00:58

Αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου.. Η ζει σε άλλο πλανήτη ο τύπος και θέλει ο πελάτης να δίνει 300€ (η δεν ξέρω ποσα δολάρια) μόνο και μόνο για συμπληρωματική χρήση.. Η προσπαθεί να πείσει και τους ήδη κατόχους των απλών
Δεν έχω τα απλά αλλά βέβαια με 50€ διαφορά θα πήγαινα στα pro. Τώρα αν τα είχα δεν νομίζω..


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#268   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2019 - 08:32

Καλημέρα,

 

Να σας δώσω ένα παράδειγμα για την διαφορά στον ήχο ανάμεσα στα παλιά και τα νέα.

 

Με τα παλιά στο γραφείο  με απόλυτη ησυχία και να δουλεύει μόνο το A/C το ακούς το A/C φυσιολογικά σαν να μην φορούσες ακουστικά ( ίσως ελαφρός να ακούς τον ήχο από το A/C πιο "μπλοκαρισμένο" αλλά σε κάθε περίπτωση φυσιολογικά

 

Όταν βάλεις τα pro και είσαι σε transparency mode ακούς τον ήχο από το A/C  " ψιφιακά" σαν να ακούς ένα μόνιμο φύσιγμα. Έχει μια λογική αυτό γιατί στην ουσία " παίρνει" τους θορύβους από το περιβάλλον σου και στον περνάει στα ακουστικά. Αν βέβαια βάλεις noise cancellation mode δεν ακούς τίποτα! Ο ήχος από το A/C χάνεται.

 

Για να καταλήξω κάπου και να μην σας κουράζω. Για εμένα που είμαι στο γραφείο και φοράω τα ακουστικά μου αρκετές ώρες γιατί δέχομαι κλίσεις στο κινητό και θέλω τα χέρια μου ελεύθερα, τα παλιά είναι μακράν καλύτερη επιλογή. Τα βάζεις και ξενχάς ότι τα φοράς. Ακούς τους ήχους του περιβάλλοντος σου φυσιολογικά μα πάνω από όλα δεν ακούς την φωνή σου.

 

Τώρα αν θα ήθελα απόλυτη ησυχία γιατί πρέπει να συγκεντρωθώ η θέλω γενικότερα την ησυχία μου, να ακούσω μουσική κλπ... τα pro είναι καλύτερη επιλογή.

 

Φοβάμαι ότι κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις.

 

Εν κατακλείδι αν τα παλιά σου κάθονται καλά στα αυτιά και έχεις "μικτή" χρήση, ομιλία, απλά σε αναμονή στα αυτιά σου, μουσική κλπ...  δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αλλάξεις.

 

 

Υ.Γ: Τώρα τι θα κάνω εγώ θα τα κρατήσω η θα μείνω με τα παλιά? Καλή ερώτηση :):) είπαμε το μικρόβιο του να έχεις το νέο είναι ισχυρό, αλλά από την άλλη......

Μπερδεύτηκα!


Τελευταία επεξεργασία από: spacegucci, 13/11/2019 - 08:34


#269   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2019 - 08:43

Καλημέρα,

Να σας δώσω ένα παράδειγμα για την διαφορά στον ήχο ανάμεσα στα παλιά και τα νέα.

Με τα παλιά στο γραφείο με απόλυτη ησυχία και να δουλεύει μόνο το A/C το ακούς το A/C φυσιολογικά σαν να μην φορούσες ακουστικά ( ίσως ελαφρός να ακούς τον ήχο από το A/C πιο "μπλοκαρισμένο" αλλά σε κάθε περίπτωση φυσιολογικά

Όταν βάλεις τα pro και είσαι σε transparency mode ακούς τον ήχο από το A/C " ψιφιακά" σαν να ακούς ένα μόνιμο φύσιγμα. Έχει μια λογική αυτό γιατί στην ουσία " παίρνει" τους θορύβους από το περιβάλλον σου και στον περνάει στα ακουστικά. Αν βέβαια βάλεις noise cancellation mode δεν ακούς τίποτα! Ο ήχος από το A/C χάνεται.

Για να καταλήξω κάπου και να μην σας κουράζω. Για εμένα που είμαι στο γραφείο και φοράω τα ακουστικά μου αρκετές ώρες γιατί δέχομαι κλίσεις στο κινητό και θέλω τα χέρια μου ελεύθερα, τα παλιά είναι μακράν καλύτερη επιλογή. Τα βάζεις και ξενχάς ότι τα φοράς. Ακούς τους ήχους του περιβάλλοντος σου φυσιολογικά μα πάνω από όλα δεν ακούς την φωνή σου.

Τώρα αν θα ήθελα απόλυτη ησυχία γιατί πρέπει να συγκεντρωθώ η θέλω γενικότερα την ησυχία μου, να ακούσω μουσική κλπ... τα pro είναι καλύτερη επιλογή.

Φοβάμαι ότι κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις.

Εν κατακλείδι αν τα παλιά σου κάθονται καλά στα αυτιά και έχεις "μικτή" χρήση, ομιλία, απλά σε αναμονή στα αυτιά σου, μουσική κλπ... δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αλλάξεις.


Υ.Γ: Τώρα τι θα κάνω εγώ θα τα κρατήσω η θα μείνω με τα παλιά? Καλή ερώτηση :):) είπαμε το μικρόβιο του να έχεις το νέο είναι ισχυρό, αλλά από την άλλη......
Μπερδεύτηκα!

Καλημέρα! Μήπως να δοκίμαζες να κλείσεις τελείως το noise cancelation και το transparency και να μας πεις εντυπώσεις;

Όπως προείπα βέβαια, αν είναι να χάσεις αυτά τα δύο featutes, δεν βλέπω το νόημα να χρυσοπληρώσεις τα ακριβά, αλλά τουλάχιστον να δούμε αν επανέρχεται η φυσιολογική αίσθηση!

Μπορεί να έχει νόημα για τη χρήση που κάνεις να έχεις τα Pro με cancelation/transparency μόνιμα στο off, αλλά τις φορές που θα χρειαστείς κάτι από τα δύο, να έχεις την επιλογή να τα ενεργοποιήσεις.

Με όλα αυτά που διαβάζω, έχω αρχίσει να έχω δεύτερες σκέψεις πλέον, δεδομένου και του κόστους το θεωρώ αν μη τι άλλο βλακεία να πληρώσω τόσα λεφτά, να μου λείπει η αίσθηση των παλιών και να προσπαθώ με το ζόρι να συνηθίσω τα καινούρια.

#270   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2019 - 08:55

Καλημέρα! Μήπως να δοκίμαζες να κλείσεις τελείως το noise cancelation και το transparency και να μας πεις εντυπώσεις;

Όπως προείπα βέβαια, αν είναι να χάσεις αυτά τα δύο featutes, δεν βλέπω το νόημα να χρυσοπληρώσεις τα ακριβά, αλλά τουλάχιστον να δούμε αν επανέρχεται η φυσιολογική αίσθηση!

Μπορεί να έχει νόημα για τη χρήση που κάνεις να έχεις τα Pro με cancelation/transparency μόνιμα στο off, αλλά τις φορές που θα χρειαστείς κάτι από τα δύο, να έχεις την επιλογή να τα ενεργοποιήσεις.

Με όλα αυτά που διαβάζω, έχω αρχίσει να έχω δεύτερες σκέψεις πλέον, δεδομένου και του κόστους το θεωρώ αν μη τι άλλο βλακεία να πληρώσω τόσα λεφτά, να μου λείπει η αίσθηση των παλιών και να προσπαθώ με το ζόρι να συνηθίσω τα καινούρια.

Αν τα βάλεις στο off  ο ήχος ο εξωτερικός είναι πάλι μπλοκαρισμένος ( όχι στον βαθμό με το noise cancellation) αλλά και πάλι. Είναι σαν να φοράς ωτοασπίδες ( ειδικά αυτές με την σιλικόνη ) όσοι έχουν φορέσει θα καταλάβουν τι περιγράφω. Άσε που έτσι δεν ακούς το γύρο περιβάλλον σου καλά. Με λίγα λόγια αν είναι να είναι σε off καλύτερα τα παλία!.

 

Θα έπρεπε να σου δίνουν την δυνατότητα να τα δοκιμάσεις. Πως σου δίνεται η δυνατότητα για παράδειγμα να δοκιμάσεις τα Beats. Ας είχαν silicon tips και να αλλάζανε σε κάθε δοκιμή, η να τα καθαρίζανε με οινόπνευμα αν θέλανε να κάνουν οικονομία :)


Τελευταία επεξεργασία από: spacegucci, 13/11/2019 - 08:56


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες