Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προβλήματα με WiFi Calling


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
155 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   manton

manton

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Twitter:@mantoniou_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 18/04/2020 - 17:28

Όσοι έχετε θέματα με το WiFi calling μήπως παράλληλα έχετε και voip τηλεφωνία;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/04/2020 - 17:29

λοιπον εκανα αρκετα τεστ και τελικα διαπιστωσα το εξης,  αν μπει σε sleep / locked μετα απο 3-5 λεπτακια τελος... ειτε θα το καλω και θα λεει κατελλημενο ειτε ειναι κλειστο... αν το εχω ξεκλειδωτο παιζει καμπανα... αρα το θεμα ειναι στο ios που μαλλον κλεινει το wifi ... παρολα αυτα ερχονται αλλες ειδοποιήσεις. (airplane mode ) .  εκανα οτι βρηκα σχετικα με το wifi disabled on sleep/locked αλλα δεν.... κατι πρπει να παιζει με την υπηρεσια του wifi call στο ios.

 

Επισης εκανα και την δοκιμη το αφησα χωρις να κλειδωνει και οποτε καλεσα χτυπουσε!! Για δοκιμαστε και οι υπολοιποι που εχετε θεμα με το σημα και το wifi call να το αφησετε να μην κλειδωνει για 1-2 ωρες και καλεστε στο μεσοδιαστημα μερικες φορες να δειτε.

 

 

εμενα παντως επαιζε κανονικα το δικο μου νουμερο στης μητερας μου το σπιτι και το δικο της στο δικο μου σπιτι απλα αλαζοντας τα ρουτερ,

Αυτό το κανείς αλλά δεν ανεβαίνει τηλεφωνία από άλλο σημείο και στη ίδια εταιρία να είσαι και να έχεις και στα 2 voip θα τραβήξει υπηρεσίες από το κάθε σπίτι και ΟΧΙ από άλλο , εκτός αν κολλήσει το cpe και δεν τραβήξει ποτέ τις νέες υπηρεσίες . Όπως ανέφερε πιο πάνω με την wind


Τελευταία επεξεργασία από: xarisk, 18/04/2020 - 17:36


#48   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/04/2020 - 17:52

επισης δεν παιζει ουτε αν το εχω απλα στο ρευμα.. θελει να ειναι ξεκλειδωτο... και τελος αν απλα ξεκλειδωσεις και κανεις εσυ κληση.. αμεσως καλει τον αλλον.



#49   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 18/04/2020 - 23:33

Όσοι έχετε θέματα με το WiFi calling μήπως παράλληλα έχετε και voip τηλεφωνία;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Εγώ που έχω θέμα ναι έχω voip τηλεφωνία Cosmote


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#50   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/04/2020 - 23:34

Όλα voip δεν είναι τώρα ?


Sent from my iPad using Tapatalk

#51   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 18/04/2020 - 23:36

Όλα voip δεν είναι τώρα ?


Sent from my iPad using Tapatalk

Cosmote από ότι ξέρω ναι .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#52   manton

manton

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Twitter:@mantoniou_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 19/04/2020 - 00:09

Αναρωτιέμαι μήπως το WiFi calling χρησιμοποιεί by default την ίδια πόρτα που χρησιμοποιεί το router για το voip.
Το λέω γιατί όταν έβαλα τηλεφωνικό κέντρο στην εταιρία, ήθελα να μπορώ μέσω εφαρμογής στο κινητό να δέχομαι κλήσεις του κέντρου. Στην εγκατάσταση όμως υπήρχε conflict διότι τα voip χρησιμοποιούν την ίδια πόρτα και ο τεχνικος έπρεπε να κάνει αλχημείες για να δουλέψει το σύστημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#53   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/04/2020 - 00:37

Αναρωτιέμαι μήπως το WiFi calling χρησιμοποιεί by default την ίδια πόρτα που χρησιμοποιεί το router για το voip.
Το λέω γιατί όταν έβαλα τηλεφωνικό κέντρο στην εταιρία, ήθελα να μπορώ μέσω εφαρμογής στο κινητό να δέχομαι κλήσεις του κέντρου. Στην εγκατάσταση όμως υπήρχε conflict διότι τα voip χρησιμοποιούν την ίδια πόρτα και ο τεχνικος έπρεπε να κάνει αλχημείες για να δουλέψει το σύστημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Η voip βγαίνει από κάποια vlan το WiFi calling επάνω από το vlan του internet . Ο τεχνικός σου μάλλον ήθελε να περάσει από δεσμευμένη πόρτα του παρόχου σου που λύνετε με ένα translate port , δεν είναι αλχημεία για αυτό υπάρχει σε όλα τα router επειδή πολλές υπηρεσίες χρησιμοποιούν κοινές πόρτες αλλά μόνο μια μπορεί να την χρησιμοποιεί , όποτε αν είναι ήδη δεσμευμένη δεν μπορεί να ανοιχτεί ξανά

#54   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/04/2020 - 00:38

Πχ η 23,25, 80 , 110

#55   dinosppc

dinosppc

    iPH Member

  • 324 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 19/04/2020 - 01:06

Εγώ που δεν έχω πρόβλημα, έχω σύνδεση wind που δεν είναι voip.



#56   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/04/2020 - 10:53

Χρόνια πολλά Χριστος Ανέστη σε όλους! Δοκίμασε κανείς αν δεν το κλειδώνει αν δουλεύει πλέον κανονικά; Εμένα με ανοιχτή την οθόνη τέρμα κάτω φωτηνοτητα δεν έχει θέμα πλέον. Αν κλειδώσει τα όχι χάλια. Έψαξα Μπασκετ με καμία εφαρμογή ακόμα και σε κλειδωμένο να κάνει χρήση του WiFi πχ κάποιο stream server αλλά πάλι τπτ

#57   flyer

flyer

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/04/2020 - 12:51

Με cosmote voip δεν έχω κάποιο πρόβλημα με WiFi calling...είτε με κλειδωμένο είτε με ξεκλείδωτο iphone. Το χρησιμοποιώ μονίμως σε airplane mode στο υπόγειο του σπιτιού λόγω μη κάλυψης δικτύου.



#58   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/04/2020 - 06:56

Και μετά από κλήση στον κοσμοτε άκρη δε βρήκα. Οπότε απόφασα να βάλω την καρτα σε αλλο κινητό Huawei. Παίζει απροβληματιστα!!! Σε airplane και δεν έχω χάσει κλήση!! Τι κάνουμε τώρα?? Τι φταίει η υλβρεσια του ΟΤΕ μόνο για τα iPhone? Η μιας και σε λίγα παίζει φταίει η apple?γιατί δεν φταίει ούτε το ρουτερ ούτε ο isp. Δομιμασα 3 διαφορετικά από γείτονες σε όλα όταν κλειδώσει το κινητό μετά από λίγα λεπτά ειναι νεκρό

#59   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/04/2020 - 12:52

Και μετά από κλήση στον κοσμοτε άκρη δε βρήκα. Οπότε απόφασα να βάλω την καρτα σε αλλο κινητό Huawei. Παίζει απροβληματιστα!!! Σε airplane και δεν έχω χάσει κλήση!! Τι κάνουμε τώρα?? Τι φταίει η υλβρεσια του ΟΤΕ μόνο για τα iPhone? Η μιας και σε λίγα παίζει φταίει η apple?γιατί δεν φταίει ούτε το ρουτερ ούτε ο isp. Δομιμασα 3 διαφορετικά από γείτονες σε όλα όταν κλειδώσει το κινητό μετά από λίγα λεπτά ειναι νεκρό



Με set up as new δοκίμασες ; Μήπως κανένα bug ?

#60   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/04/2020 - 15:09

Ναι ρε ‘σύ το έγραψα παραπάνω. Έκανα μόνο και μόνο για αυτό το λόγο as new και φόρτωσα manual τα πάντα από την αρχή. Τπτ , τώρα bug σε διαφορετικές εκδόσεις iPhone!? Της γυναίκας είναι 6αρι όποτε έχει 12 εμένα 7αρι έχει 13 ... με μολερδευει που σε κάποιους παίζει κανονικά... μήπως είναι καμία συγκεκριμένη ρύθμιση ; Τι να πω ..δε μπορώ να καταλάβω.

Με set up as new δοκίμασες ; Μήπως κανένα bug ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες